Přírodní koupaliště v ČR, kde se v létě příjemně zchladíte

Léto vybízí k nejrůznějším aktivitám. Někdo dá přednost přírodním vyhlídkám, jiný se zaměří spíše na osvěžení. Pokud patříte do druhé kategorie, potom by Vašemu zájmu neměla uniknout přírodní koupaliště. Těch se na našem území nachází více než dost. Ne každý je zrovna příznivcem modře se třpytících bazénů.

  • Bolevecké rybníky u Plzně
  • Jezero Milada
  • Kamencové jezero Chomutov
  • Veselské pískovny

Orlická přehrada Orlík umožňuje koupání

Jestliže máte zájem o přírodní koupaliště, určitě vyrazte k přehradě Orlík. Ta se řadí mezi největší nádrže v České republice. Několik jejích částí a břehů je jako stvořených pro letní osvěžení a koupání se vším všudy. V následující tabulce se dozvíte více.

MístoZajímavost
TrhovkyPísčitá pláž a borový les
PopelíkyPřístaviště a sportovní hřiště
LavičkyVeřejné tábořiště
RadavaMožnost rybaření
Zajímavosti spojené s několika přírodními koupališti.

Tohle ovšem nejsou jediná místa, kde si na Orlíku skutečně plnohodnotně odpočinete a užijete si léta u vody. Jmenovat lze ještě lokality, jakými jsou Charvátská tkáň, Podskalí a Velký vír.

Krásná přírodní koupaliště

Pojďme se ale vrhnout i na menší přírodní koupací plochy, než jakou je Orlík. Velice často se jedná o bývalé pískovny nebo lomy, kde si můžete dopřávat písčitých i travnatých pláží. Typickým příkladem je pískovna Mohelnice, která je mnohdy přezdívaná jako Mohelnický bagr. Když se budete pohybovat v blízkosti Mělníka, vyrazte k přírodnímu koupališti Harasov. Zde se mimochodem tyčí hrad vybudovaný ve 14. století.

Ostatní přírodní koupaliště

V letním osvěžování pochopitelně nemusíte ustávat. Dokazují to Veselské pískovny, které údajně nabízí koupání, jako u moře. Pokud chcete koupání i s náležitým zázemím, osloví Vás přírodní koupaliště Vyžlovka. Pro více soukromí si zajeďte k žulovým lomům u Nečína. Jmenovat lze například lom Vančátka a lom Špic. Když toho nebudete mít stále dost, je tu ještě jezero Konětopy, lomy u Trhové Kamenice, vodní nádrž Brušpek, štěrkopísková jezera Ostrožská Nová Ves, a nakonec i oblíbený zatopený lom Výkleky. Cestou se můžete zastavit u nejkrásnějších skanzenů v Česku.