Česká rašeliniště – Naučné stezky krásnou přírodou

Když se v Česku řekne poznávání a objevování nových míst, každý si okamžitě představí nejrůznější cyklostezky. Dále jsou to hory, vodní přehrady a podobně. Všichni ale často zapomínají na další přírodní skvost, který je spjat s naším územím. Jsou to česká rašeliniště, k nimž vedou bezpečné cesty a kde se můžete kochat ryzí a neposkvrněnou krajinou.

  • Božídarské rašeliniště
  • Rašeliniště Borkovická blata
  • Chalupská slať

Chalupská slať se vyjímá svou rozlohou

Několik zajímavých slatí můžete vidět na Šumavě, kde mimochodem stojí i strašidelné hrady. Typickým příkladem je hrad Kašperk. Právě zde se rozprostírá Tříjezerní slať nebo již zmiňovaná Chalupská slať. Ta je obdivuhodná díky své velikosti. Přes slať navíc vede známá Kiliánova trasa, takže do kontaktu s přírodou se dostanete na sto procent. Více informací o této slati naleznete v tabulce prezentované níže.

PředmětHodnota
Rozloha137 ha
Nadmořská výška900 až 950 m
Délka naučné stezky260 m
Situování1 km od Borových Lad
Základní informace spojené s Chalupskou slatí.

Chalupská slať se vyznačuje pestrou faunou a flórou. Vždyť se také nachází v Národním parku Šumava. Není to ovšem jediné české rašeliniště, na které můžete na našem území narazit.

Vzácná česká rašeliniště

Ve výčtu českých rašelinišť bychom mohli samozřejmě pokračovat. Známé je Soumarské rašeliniště, jehož nedílnou součástí je také vyhlídková věž. Ta se tyčí do výšky až deseti metrů. Když zůstanete ještě na Šumava, Vaší pozornosti neunikne ani Jezerní slať. Průměrná hloubka rašeliniště je 2,5 metrů. Na druhé straně Česka je to Černohorské rašeliniště s rozlohou asi 66 hektarů. Jeho stáří se odhaduje na šest tisíc let.

Ostatní česká rašeliniště

Zajímají Vám i jiná česká rašeliniště než ta výše popsaná? Potom Vám přinášíme několik lákavých cílů pro Vaše rodinné výlety. Typickým příkladem je rašeliniště na Cínoveckém hřbetu, rašeliniště Vidlák a rašeliniště Malý Polec u Churáňova. Za takovými přírodními skvosty můžete vyrazit i do chráněné přírodní rezervace Vidnavské mokřiny, popřípadě dáte přednost pralesu Bukačka.