Zámek Konopiště, to je více než jen hradní medvědi

Mezi populární české hrady a zámky patří určitě Český Krumlov. Jestliže však chcete navštívit ryzí zámek s působivou historií, jedinečnou architekturou a překrásným okolím, máme pro Vás tip. Zamiřte na zámek Konopiště. Ten je veřejnosti přístupný, a navíc je spojen i se slavnými hradními medvědy.

  • Leží 40 km jihovýchodně od Prahy.
  • Poblíž města Benešov.
  • Je ve Středočeském kraji.

Zámek Konopiště a jeho historie

Věděli jste o tom, že zámek Konopiště vlastně nebyl původně vůbec žádným zámkem? Ano, jednalo se o významný šlechtický hrad. V dlouhé historii se zde vystřídalo hned několik rodů. Vše začalo rodem Benešoviců a pokračovalo přes Šternberky, Lobkovice až po Františka Ferdinanda d´Este. Mezi tím měl zámek pochopitelně i jiné majitele. S jeho historií se můžete podrobněji seznámit v následující tabulce.

PředmětHistorie
VýstavbaKonec 13. století
Přestavba16. století
Další přestavby1605, 1725 a 1887
SlohRomantický
Základní informace související s tímto zámkem.

Nutno podotknout, že zámek v průběhu jednotlivých přestaveb změnil poměrně výrazným způsobem svůj vzhled. Vše začínalo hradem. Následovala přestavba na gotiku, renesanční zámek, barokní zámek a vše skončilo u romantismu.

Hradní medvědi ke Konopišti neodmyslitelně patří

Před vstupní branou do zámku se nachází hradní příkop, který už několik let okupují hradní medvědi. Těch se zde vystřídalo hned několik. Tím posledním je medvěd Jiří převezený ze zlínské zoologické zahrady. Jedná se o poměrně vzácného medvěda ušatého. Medvěd je velice originálním zpestřením při vstupu do zámku a patří k symbolům tohoto místa.

Zámek Konopiště a jeho prohlídkové trasy

Když se rozhodnete pro návštěvu tohoto státního zámku, můžete samozřejmě vidět přemíru krásných věcí. Umožní Vám to jednotlivé prohlídkové okruhy. Otevřeny jsou salony jižního a severního křídla zámku jako součásti základního okruhu. Pro nadšence jsou nachystány soukromé pokoje rodiny Františka Ferdinanda d´Este. Originální je také Lovecká trasa, v rámci níž jsou k vidění nejrůznější trofeje. Tak neotálejte a poznejte zámek Konopiště do nejmenšího detailu.