Národní parky ČR – Každý z nich skrývá něco zajímavého

Pokud chcete na území České republiky vidět opravdové přírodní skvosty, vyrazte do těch správných míst. Jsou to národní parky ČR, které Vás okouzlí faunou, flórou, vyhlídkami, vodními plochami a řadou ostatních věcí. Na území Česka se nachází čtyři národní parky, s nimiž Vás nyní seznámíme podrobněji.

  • Národní park Šumava
  • Krkonošský národní park
  • Národní park České Švýcarsko
  • NP Podyjí

Národní parky ČR a jejich stáří

Národní parky ČR jsme Vám ve výše uvedeném seznamu představili sestupně od největšího až po nejmenší. NP Šumava se pyšní rozlohou 69 030 hektarů, kdežto nejmenší Národní park Podyjí má plochu 6 259 hektarů. Jestliže Vás zajímá, kdy tyto národní parky vznikly, začtěte se do tabulky prezentované níže.

Národní pakDatum vzniku
Národní park Šumava20. března 1991
Krkonošský národní park17. května 1963
Národní park České Švýcarsko1. ledna 2000
Národní park Podyjí1. července 1991
Kdy vznikly národní parky v České republice?

Jen pro zajímavost ještě uvedeme, že v případě Krkonošského národního parku se velice často můžete setkat se zkratkou KRNAP.

Národní parky ČR pod drobnohledem

Pojďme se zaměřit nejprve na Šumavu, která vyloženě láká k turismu. Obdivovat zde můžete Plešné jezero, Trojmezenský prales, vodní přehradu Lipno, ale také spoustu jezerních slatí. Je to Tříjezerní slať, Jezerní slať, Chalupská slať a ostatní. Když naopak zavítáte do Krkonoš, stane se Vaším cílem nejvyšší hora Česka zvaná Sněžka. Kromě ní si ale nenechte ujít ani nejkrásnější vodopády Česka. Patří mezi ně ten Labský, Mumlavský a Pančavský.

České Švýcarsko a Podyjí

Opomíjet bychom samozřejmě neměli ani na dva zbývající národní parky. V Českém Švýcarsku to bude Pravčická brána, Mariina skála, Dolský mlýn, Edmundova soutěska a možnost projet se na lodi z Děčína do Drážďan. Když zvolíte moravský národní park Podyjí, čeká na Vás kaňonovitý terén. Pozorovat kolem sebe můžete spoustu zvířat a krásnou přírodu. Proto neváhejte a naplánujte si nezapomenutelnou dovolenou v některém z českých národních parků.