Kuba dovolená: Kdy jet za sluncem a zážitky?

Kuba Dovolená Kdy Jet

Letenky na Kubu: ceny a tipy

Kuba láká na dovolenou v každém ročním období. Teploty jsou tu příjemné celoročně, ale ceny letenek se liší. Hlavní sezóna na Kubě je od prosince do dubna, kdy je počasí nejstabilnější a nejméně prší. V tomto období počítejte s nejvyššími cenami letenek, a to až o desítky procent. Pokud chcete ušetřit, zvolte termín mimo sezónu. Od května do října je období dešťů, ale přeháňky bývají krátké a intenzivní. Letenky jsou v tomto období nejlevnější.

Letenky na Kubu se pohybují v rozmezí od 15 000 Kč do 30 000 Kč a více. Cena se odvíjí od sezóny, délky pobytu a letecké společnosti. Pokud si letenky koupíte s dostatečným předstihem a budete flexibilní v termínu, můžete narazit na výhodné nabídky.

Při výběru letenek zvažte i délku letu a počet přestupů. Let z Prahy na Kubu trvá s jedním přestupem obvykle kolem 14 hodin. Přímé lety z Prahy na Kubu nelétají.

Nezapomeňte, že pro vstup na Kubu potřebujete turistickou kartu. Tu si můžete vyřídit online nebo na zastupitelském úřadě Kuby v Praze.

Víza a cestovní pojištění

Pro vstup na Kubu jako turista budete potřebovat turistickou kartu, tzv. turistické vízum. Toto vízum se obvykle vydává na 30 dní s možností jednorázového prodloužení o dalších 30 dní. Pořídit si ho můžete online, na Kubánské ambasádě ve vaší zemi nebo přímo na letišti po příletu. Doporučujeme však vyřídit si vízum s dostatečným předstihem, abyste se vyhnuli případným komplikacím.

Cestovní pojištění není pro vstup na Kubu povinné, ale důrazně ho doporučujeme. Kubánské zdravotnictví není na takové úrovni jako v České republice a ošetření může být v případě nehody nebo náhlého onemocnění velmi nákladné. Při výběru cestovního pojištění se ujistěte, že zahrnuje i náklady na repatriaci do České republiky.

Nezapomeňte si s sebou vzít i kopii důležitých dokumentů, jako je pas, vízum a cestovní pojištění. Tyto dokumenty mějte vždy u sebe odděleně od originálů, abyste v případě ztráty nebo krádeže měli alespoň kopie.

Doprava po Kubě: autobusy, taxi

Plánujete dovolenou na Kubě a přemýšlíte, jak se po ostrově nejlépe dopravovat? Autobusy a taxíky patří k nejoblíbenějším variantám pro turisty. Autobusy jsou cenově dostupné a spojují všechna hlavní města a turistické destinace. Pro delší trasy doporučujeme využít služeb Viazul – státní autobusové společnosti, která nabízí pohodlné autobusy s klimatizací. Jízdenky je nutné rezervovat předem, a to buď online, nebo osobně na autobusových nádražích. Místní autobusy, známé jako guaguas, jsou levnější, ale často přeplněné a jezdí nepravidelně.

Taxíky jsou na Kubě snadno dostupné, a to jak ve městech, tak i na venkově. Pro turisty jsou určeny speciální turistické taxíky, které jsou sice dražší než ty pro místní, ale stále cenově dostupnější než v České republice. Doporučujeme domluvit si cenu předem, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením. Alternativou k taxíkům jsou také rikši, tzv. bicitaxi, nebo koňské povozy, které jsou ideální pro kratší vzdálenosti, obzvláště v historických centrech měst.

Pronájem auta na Kubě: ano či ne?

Kuba láká k prozkoumání svých krás a tajemství. Otázka, zda si pro tento účel pronajmout auto, je častým dilematem cestovatelů. Rozhodnutí závisí na vašem stylu cestování a plánech. Kuba nabízí pestrou škálu zážitků, od odpočinku na plážích Varadera po objevování koloniální Havany a úchvatných oblastí Viñales.

Pokud plánujete strávit dovolenou primárně na jednom místě, například v resortu, pronájem auta pravděpodobně nebude nutný. Místní doprava, jako jsou taxíky a autobusy, vám postačí pro kratší výlety.

Naopak, pokud toužíte po dobrodružství a chcete poznat Kubu autenticky, pronájem auta vám poskytne svobodu a flexibilitu. Můžete si naplánovat vlastní trasu, zastavit se na opuštěných plážích, navštívit tabákové plantáže v údolí Viñales nebo se ponořit do atmosféry venkovských oblastí.

Je důležité zvážit, že jízda na Kubě může být náročná. Silnice jsou často ve špatném stavu a dopravní předpisy se liší od těch evropských.

Před finálním rozhodnutím si důkladně prostudujte informace o dopravě na Kubě, zvažte své řidičské schopnosti a naplánujte si itinerář.

Bezpečnost na Kubě: tipy pro turisty

Kuba je obecně bezpečná země pro turisty, ale jako v každé zemi, i zde je důležité dbát na základní bezpečnostní opatření. Kapesní krádeže se mohou vyskytnout, zejména v přeplněných turistických oblastech. Nenechávejte cennosti bez dozoru a buďte obezřetní v davech. Doporučuje se používat hotelové sejfy pro uložení cenností, pasů a letenek. Výměnu peněz provádějte pouze v bankách nebo směnárnách s licencí. Vyhněte se pouličním směnárníkům. Kubánci jsou obecně přátelští a vstřícní k turistům. Pokud budete potřebovat pomoc, neváhejte se obrátit na místní obyvatele. Co se týče zdraví, je vhodné se poradit se svým lékařem o doporučených očkováních a preventivních opatřeních. Doporučuje se pít balenou vodu a konzumovat potraviny z důvěryhodných zdrojů. Nezapomeňte na cestovní pojištění, které pokryje případné lékařské výdaje. Pokud se chystáte na Kubu v období dešťů (květen až říjen), buďte připraveni na silné srážky a možnost hurikánů. Sledujte předpověď počasí a řiďte se pokyny místních úřadů.

Peníze na Kubě: směna a platby

Plánujete dovolenou na Kubě a přemýšlíte, jak to tam chodí s penězi? Je to důležitá otázka, protože finanční systém na Kubě se liší od toho, na co jste zvyklí z Evropy. Na Kubě existují dvě oficiální měny: kubánské peso (CUP) a kubánské konvertibilní peso (CUC). Pro turisty je důležitější CUC, které má zhruba stejnou hodnotu jako americký dolar. Výměnu peněz můžete provést na letišti, v bankách nebo ve směnárnách. Doporučuje se vyměnit si menší obnos peněz na začátku a postupně dle potřeby. Platba kartou je možná jen v některých obchodech a restauracích, a to převážně v turistických oblastech. Je proto vhodné mít s sebou vždy dostatek hotovosti. Ceny na Kubě se liší v závislosti na lokalitě a typu podniku. Obecně platí, že v turistických oblastech jsou ceny vyšší. V restauracích pro místní se najíte levněji než v restauracích pro turisty. Ubytování v soukromí je obvykle levnější než v hotelech. Doporučuje se domluvit si cenu předem, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením.

Ubytování na Kubě: hotely a casa particular

Při plánování vaší kubánské dovolené je důležité zvážit nejen kdy jet, ale také kde se ubytovat. Kuba nabízí širokou škálu možností ubytování, od luxusních all-inclusive resortů po autentické casa particular.

Pokud toužíte po pohodlí a bezstarostné dovolené, hotely jsou skvělou volbou. Na Kubě najdete hotely všech kategorií, od mezinárodních řetězců po menší butikové hotely. Mnoho hotelů se nachází v blízkosti pláží a nabízí bazény, restaurace a další vybavení.

Pro ty, kteří chtějí poznat pravou kubánskou kulturu a životní styl, jsou casa particular ideální volbou. Casa particular jsou soukromé domy, kde si můžete pronajmout pokoj nebo apartmán přímo od místních obyvatel. Toto ubytování je obvykle levnější než hotely a nabízí možnost poznat kubánskou pohostinnost a ochutnat domácí kuchyni.

Při výběru ubytování je důležité zvážit vaše preference a rozpočet. Pokud cestujete v hlavní sezóně (od prosince do dubna), je vhodné rezervovat ubytování s dostatečným předstihem. V mimosezóně (od května do listopadu) je větší pravděpodobnost, že najdete výhodné nabídky last minute.

Jazyk na Kubě: základní fráze

Ačkoliv je úředním jazykem na Kubě španělština, s trochou štěstí a trpělivosti se domluvíte i anglicky, obzvláště v turistických oblastech. Nicméně pár základních španělských frází vám zpříjemní pobyt a pomůže navázat kontakt s přátelskými Kubánci. Zdravení je základ – „Hola“ (Ahoj) se používá po celý den, „Buenos días“ (Dobré ráno), „Buenas tardes“ (Dobré odpoledne) a „Buenas noches“ (Dobrý večer) pak v příslušných částech dne. „Gracias“ (Děkuji) a „Por favor“ (Prosím) jsou další nezbytností. Pokud si chcete objednat „cervezu“ (pivo) nebo „mojito“, stačí říct „Una cerveza, por favor“ nebo „Un mojito, por favor“. Nebojte se zeptat „Cuánto cuesta?“ (Kolik to stojí?). V případě nouze se vám bude hodit „Necesito un médico“ (Potřebuji lékaře). I když vaše španělština není perfektní, snaha se cení a Kubánci ji určitě ocení úsměvem a ochotou pomoci.

Internet na Kubě: dostupnost a ceny

Ať už se na Kubu chystáte za sluncem uprostřed naší zimy, nebo vás láká spíše období sucha, internet bude pravděpodobně hrát ve vašich plánech roli. Kuba bohužel nepatří mezi destinace, kde byste se mohli spolehnout na bezproblémové připojení kdekoliv a kdykoliv.

Přístup k internetu je na Kubě stále omezený a poměrně drahý. Veřejné Wi-Fi hotspoty najdete ve větších městech, parcích a turistických resortech. Abyste se k nim mohli připojit, budete si muset zakoupit speciální internetové karty od společnosti ETECSA (Empresa de Telecomunicaciones de Cuba S.A.). Tyto karty se prodávají v nominálních hodnotách a jejich cena se pohybuje v závislosti na délce připojení.

Počítejte s tím, že připojení může být pomalé a nestabilní, a některé webové stránky mohou být blokovány. Pokud potřebujete být online pravidelně, například kvůli práci, doporučujeme vám zvážit zakoupení místní SIM karty s datovým tarifem.

I přesto, že se přístup k internetu na Kubě v posledních letech zlepšuje, je dobré se připravit na to, že budete offline častěji než obvykle. Berte to jako skvělou příležitost odpojit se od digitálního světa a užít si atmosféru této fascinující země naplno.

Co si sbalit na Kubu: nezbytnosti

Kuba má tropické klima, takže počítejte s teplým počasím po celý rok. Nezapomeňte si proto přibalit lehké a vzdušné oblečení z přírodních materiálů, jako je bavlna nebo len. Ideální jsou kraťasy, sukně, trička a tílka. Nezapomeňte ani na plavky, ať už se chystáte lenošit na pláži ve Varaderu, nebo šnorchlovat u ostrůvku Cayo Coco. Večery a noci, obzvlášť v zimních měsících, ale můžou být chladnější, proto se vám bude hodit i tenká mikina nebo svetr. Nepodceňte ani sílu kubánského slunce a přibalte si s sebou opalovací krém s vysokým ochranným faktorem, sluneční brýle a klobouk. Na Kubě se platí kubánským konvertibilním pesem (CUC) a je dobré mít u sebe hotovost, protože platba kartou není vždy možná. Nezapomeňte si vyměnit peníze ještě před odletem nebo na letišti po příletu. Praktickou věcí je i malá lékárnička s léky proti bolesti, průjmu a teplotě. A co by to bylo za dovolenou na Kubě bez doutníků a rumu? Pokud si chcete přivézt domů tyto typické suvenýry, nezapomeňte na ně vyhradit místo v kufru.

Publikováno: 24. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: MilosVancura

Tagy: kuba dovolená kdy jet | informace o dovolené