Jižní Korea Dovolená: Objevte Asijský Tygr

Jižní Korea Dovolená

Letenky a víza

Jižní Korea zrušila vízovou povinnost pro turisty z České republiky, takže pro vstup do země na dobu kratší než 90 dní stačí platný cestovní pas. Pro delší pobyty nebo jiné účely cesty, jako je studium či práce, je potřeba požádat o vízum na Velvyslanectví Korejské republiky v Praze.

Letenky do Jižní Koreje se cenově liší v závislosti na sezóně a také na tom, s jakým předstihem je rezervujete. Obecně platí, že nejlevnější letenky pořídíte mimo hlavní sezónu, tedy na jaře nebo na podzim. Pokud si letenky zarezervujete s dostatečným předstihem, můžete narazit na výhodné akce a ušetřit. Přímé lety z Prahy do Soulu bohužel nelétají, budete muset počítat s přestupem, nejčastěji v některém z evropských měst, například v Amsterdamu, Paříži nebo Frankfurtu.

Před cestou se vyplatí porovnat nabídky různých leteckých společností a zvážit i alternativní letiště v okolí Prahy, jako je Vídeň nebo Berlín, odkud můžou být letenky levnější.

Doprava po Jižní Koreji

Jižní Korea se může pochlubit moderním a efektivním dopravním systémem, který usnadňuje cestování po celé zemi. Ať už dáváte přednost rychlosti, pohodlí nebo cenové dostupnosti, máte na výběr z mnoha možností. Vysokorychlostní vlaky KTX jsou skvělou volbou pro cestování mezi velkými městy, jako je Soul, Busan nebo Gwangju. Jsou rychlé, pohodlné a nabízejí nádherné výhledy na okolní krajinu. Pro kratší vzdálenosti a cestování do menších měst je ideální volbou síť vnitrostátních autobusů. Autobusy jsou pohodlné, klimatizované a jezdí často. Ve velkých městech, jako je Soul a Busan, jezdí také metro, které je rychlým a efektivním způsobem dopravy. Pro kratší vzdálenosti můžete využít také taxi, která jsou poměrně levná. Pokud si chcete užít svobodu a flexibilitu, zvažte pronájem auta. Silnice v Jižní Koreji jsou ve výborném stavu a řízení je zde poměrně snadné. Nezapomeňte si ale zařídit mezinárodní řidičský průkaz. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli způsob dopravy, cestování po Jižní Koreji bude nezapomenutelným zážitkem.

Ubytování pro každý rozpočet

Jižní Korea nabízí ubytování pro každého cestovatele a každou peněženku. Luxusní cestovatelé si užijí prvotřídní hotely v Soulu, Busanu nebo Jeju. Mnoho z nich nabízí dechberoucí výhledy, špičkové wellness a vynikající gastronomii. Pokud hledáte autentičtější zážitek, zkuste tradiční korejské ubytování zvané "hanok". Tyto domy s dřevěnou konstrukcí a rýžovými papíry v oknech vám umožní ponořit se do korejské kultury a historie. Pro cestovatele s omezeným rozpočtem jsou k dispozici cenově dostupné hostely, penziony a Airbnb. Většina z nich se nachází v blízkosti turistických atrakcí a nabízí pohodlné a čisté ubytování. Nezapomeňte si zarezervovat ubytování s dostatečným předstihem, zvláště pokud cestujete během hlavní sezóny. Ať už si vyberete jakýkoli typ ubytování, Jižní Korea vás jistě okouzlí svou pohostinností a nezapomenutelnými zážitky.

Jídlo a pití: Co ochutnat

Jižní Korea je rájem pro gurmány a vaše dovolená v Jižní Koreji by nebyla úplná bez ochutnání místních specialit. Základem korejské kuchyně je rýže, zelenina a maso, často dochucené chilli, sójovou omáčkou, česnekem a zázvorem. Nebojte se experimentovat a ochutnat něco nového. Kimchi, fermentované zelí s chilli a další zeleninou, je národním jídlem a najdete ho na každém stole. Další klasikou je bibimbap, mísa s rýží, zeleninou, masem a vejcem, kterou si sami smícháte. Pro milovníky masa je tu bulgogi, marinované hovězí maso grilované na stole, nebo samgyeopsal, vepřové bříško, které si sami ogrilujete na grilu zabudovaném v stole. Nezapomeňte ani na pouliční jídlo, které je v Jižní Koreji velmi populární. Ochutnejte tteokbokki, rýžové koláčky v pálivé omáčce, kimbap, rýžové rolky s různými náplněmi, nebo pajeon, slané palačinky se zeleninou a masem. K pití si dejte soju, tradiční korejský alkoholický nápoj z rýže, nebo makgeolli, sladké rýžové víno. Ať už si vyberete cokoli, vaše chuťové pohárky budou zaručeně spokojené.

Hlavní město Soul: Památky

Soul, pulzující hlavní město Jižní Koreje, nabízí fascinující směsici starověké historie a moderní kultury. Pro cestovatele toužící po poznání bohatého dědictví země je Soul tou pravou destinací. Mezi ikonické památky, které musíte vidět, patří nádherné paláce Gyeongbokgung, Changdeokgung a Deoksugung, z nichž každý odráží architektonickou vznešenost dynastie Joseon. Projděte se tradičními zahradami paláce Secret Garden, zapsaného na seznamu světového dědictví UNESCO, a nechte se okouzlit krásou chrámu Jogyesa, centra zen-buddhismu. Prozkoumejte historii v Národním muzeu Koreje a Národním palácovém muzeu, kde se nacházejí rozsáhlé sbírky artefaktů. Projděte se okouzlující vesnicí Bukchon Hanok s jejími tradičními korejskými domy a úzkými uličkami. Užijte si panoramatický výhled na město z věže N Seoul Tower a ponořte se do pulzující atmosféry nákupní čtvrti Myeongdong a kulturní oblasti Insadong.

Příroda Jižní Koreje: Národní parky

Jižní Korea není jenom rušnými městy a moderními technologiemi. Země nabízí i překvapivě rozmanitou a krásnou přírodu, ideální pro cestovatele, kteří hledají odpočinek od ruchu velkoměsta. V Jižní Koreji najdete 22 národních parků, z nichž každý má své unikátní kouzlo. Na dovolené v Jižní Koreji si tak můžete užít horské túry s dechberoucími výhledy, procházky kolem jezer a vodopádů, pozorování vzácné fauny a flóry nebo třeba relaxaci v horkých pramenech.

Mezi nejoblíbenější destinace patří národní park Seoraksan s jeho žulovými vrcholky, Bukhansan, který leží na okraji Soulu a nabízí snadno dostupnou možnost úniku do přírody, a národní park Dadohaehaesang s více než 1700 ostrovy a ostrůvky rozesetými v tyrkysovém moři. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv národní park, dovolená v Jižní Koreji vám zaručeně poskytne nezapomenutelné zážitky v panenské přírodě.

Kultura a zábava: K-pop a festivaly

Jižní Korea není jen o moderních technologiích a úchvatné přírodě, ale také o pulzující kultuře a zábavě. K-pop, zkratka pro korejskou pop music, si podmanila svět chytlavými melodiemi, propracovanými choreografiemi a okouzlujícími hvězdami. Během dovolené v Jižní Koreji můžete navštívit koncerty, hudební pořady a dokonce i speciální K-pop zážitkové parky. Zažijte na vlastní kůži energii a vášeň korejských fanoušků a užijte si nezapomenutelnou show. Jižní Korea je také zemí festivalů. Během celého roku se zde konají tradiční slavnosti, moderní hudební festivaly i akce zaměřené na jídlo, film nebo umění. Návštěva festivalu je skvělou příležitostí, jak poznat korejskou kulturu a tradice zblízka, ochutnat místní speciality a užít si atmosféru plnou barev, hudby a tance. Ať už se rozhodnete pro K-pop koncert, tradiční festival nebo jinou formu zábavy, Jižní Korea vás zaručeně nezklame.

Nakupování: Kosmetika a elektronika

Jižní Korea je rájem pro milovníky kosmetiky. Všude narazíte na obchody s pestrou nabídkou produktů za příznivé ceny. Pleťové masky, séra, hydratační krémy, make-up - to vše v kvalitě, která předčí vaše očekávání. Nezapomeňte se podívat po značkách jako Laneige, Innisfree, Etude House nebo Sulwhasoo. Pro milovníky elektroniky je Jižní Korea doslova zaslíbenou zemí. Elektronika je tu často levnější než u nás a navíc na špičkové úrovni. Nové mobily, tablety, sluchátka, fotoaparáty - výběr je ohromující. Určitě navštivte obchody jako Samsung Digital Plaza, LG Best Shop nebo Hyundai Department Store. Při nákupu elektroniky si nezapomeňte vyřídit Global Blue Tax Free formulář, abyste při odletu z Koreje mohli žádat o vrácení daně. Ať už se rozhodnete pro kosmetiku nebo elektroniku, nezapomeňte si s sebou vzít dostatek hotovosti, protože ne všude akceptují platební karty.

Bezpečnost a praktické rady

Jižní Korea je obecně bezpečná země s nízkou kriminalitou, ale jako na každé dovolené, i zde je důležité dbát na bezpečnost a dodržovat základní pravidla. Před cestou se zaregistrujte v systému DROZD, abyste v případě nouze byli v kontaktu s českým zastupitelským úřadem. Mějte u sebe kopii pasu a důležitých dokumentů. Vzhledem k jazykové bariéře je vhodné mít staženou offline mapu a překladač. Veřejná doprava je v Jižní Koreji velmi bezpečná a efektivní, ale dávejte si pozor na kapsáře, zvláště v rušných oblastech. Směna peněz je nejvýhodnější v bankách, vyhněte se pouličním směnárníkům.

Při komunikaci s místními buďte zdvořilí a respektujte jejich kulturu. Naučte se pár základních frází v korejštině, určitě to ocení. Jídlo v Jižní Koreji je obecně bezpečné, ale pokud máte citlivý žaludek, buďte opatrní s pikantními jídly. Vodu pijte pouze balenou. V případě zdravotních problémů vyhledejte lékařskou pomoc. Lékárny jsou v Jižní Koreji dobře zásobené.

Nezapomeňte na cestovní pojištění, které vám v případě potřeby pokryje náklady na lékařskou péči. Před cestou si zkontrolujte platnost vašeho cestovního dokladu a vízové povinnosti.

Užitečné fráze v korejštině

Ať už se chystáte do Jižní Koreje za k-popem, k-dramaty nebo jen tak nasát tamní kulturu, pár užitečných frází se vám bude hodit. Nebojte se je používat, i když je vaše výslovnost nedokonalá. Korejci ocení snahu a rádi vám pomohou.

Začněme s pozdravem. "Annyeonghaseyo" znamená "Dobrý den" a je to univerzální pozdrav pro každou situaci. Chcete-li být zdvořilejší, můžete říct "Annyeong hashimnikka". Pro "Děkuji" použijte "Kamsahamnida" nebo kratší "Gomawo". "Ne" se řekne "Aniyo" a "Ano" je "Ne".

Při nakupování se vám bude hodit fráze "Igeo eolmayeyo?", což znamená "Kolik to stojí?". Pokud chcete smlouvat, zkuste "Neomu bisayo" - "To je moc drahé". V restauraci si jídlo objednáte jednoduše: "Igeo juseyo" - "Tohle prosím". A nezapomeňte na "Masisseoyo!" - "Je to vynikající!", abyste kuchaři udělali radost.

Na závěr nesmíme zapomenout na "Jal meokkessumnida" - "Dobrou chuť" před jídlem a "Jal meogeosseumnida" - "Děkuji za jídlo" po jídle. S těmito frázemi zvládnete základní konverzaci a užijete si dovolenou v Jižní Koreji naplno.

Publikováno: 23. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: MilosVancura

Tagy: jižní korea dovolená | dovolená v jižní koreji