Dovolená Nový Zéland: Krajina Pána prstenů na dosah

Dovolená Nový Zéland

Kdy na Nový Zéland

Nový Zéland, země dlouhého bílého oblaku, láká cestovatele v každém ročním období. Každá sezóna má své kouzlo a nabízí unikátní zážitky. Pro milovníky slunce a pláží je ideální období od prosince do února, kdy panuje léto s teplotami kolem 25 °C. Toto je ideální čas na koupání, opalování, vodní sporty a poznávání pláží s bílým pískem. Pokud preferujete turistiku a outdoorové aktivity, je vhodné zvolit jaro (září až listopad) nebo podzim (březen až květen). Teploty jsou mírné, krajina hýří barvami a národní parky lákají k procházkám a trekům. Zimní měsíce (červen až srpen) jsou ideální pro milovníky zimních sportů. Jižní ostrov se promění v ráj pro lyžaře a snowboardisty a nabízí také možnost vyzkoušet si lezení po ledovcích nebo jízdu se psím spřežením. Nezapomeňte, že Nový Zéland má opačné roční období než Česká republika. Při plánování dovolené je důležité zvážit své preference a aktivity, kterým se chcete věnovat.

Víza a vstupní formality

Pro vstup na Nový Zéland za účelem turistiky nebo návštěvy potřebují občané České republiky vízum. To platí i v případě, že je váš pobyt kratší než 90 dní. Dobrou zprávou je, že si můžete požádat o elektronické vízum NZeTA (New Zealand Electronic Travel Authority), a to online. Celý proces je poměrně jednoduchý a rychlý.

K žádosti o NZeTA budete potřebovat platný cestovní pas, zpáteční letenku a doklad o finančním zajištění na dobu vašeho pobytu. Dále budete muset vyplnit online formulář s informacemi o vašem zdraví a trestní minulosti. Poplatek za NZeTA se platí online a jeho výše se liší v závislosti na typu vašeho zařízení a délce pobytu.

Po schválení vaší žádosti obdržíte NZeTA emailem. Doporučujeme si ji vytisknout a vzít s sebou na cestu. Pamatujte, že NZeTA vám nezaručuje automaticky vstup do země. Konečné rozhodnutí o vašem vstupu učiní imigrační úředník na letišti.

Kromě víz budete muset při vstupu na Nový Zéland předložit i další dokumenty, jako je zpáteční letenka a doklad o ubytování. Také se připravte na to, že budete muset prokázat dostatečné finanční prostředky na pokrytí nákladů spojených s vaším pobytem.

Doprava po Zélandu

Nový Zéland je země úchvatných scenérií a nekonečných možností dobrodružství. Ať už plánujete dovolenou na Novém Zélandu za odpočinkem, nebo toužíte po aktivním prozkoumávání, doprava hraje klíčovou roli v plánování vašeho itineráře. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak se po Zélandu přepravovat, každý s vlastními výhodami.

Pro ty, kteří chtějí mít maximální svobodu a flexibilitu, je ideální volbou pronájem auta. S vlastním vozem můžete snadno objevovat odlehlé kouty, zastavit se na malebných místech a přizpůsobit si tempo cestování vlastním potřebám. Jen nezapomeňte, že se na Novém Zélandu jezdí vlevo! Pokud se necítíte komfortně za volantem, můžete využít služeb místních autobusových společností. Autobusy projíždějí napříč celým Zélandem a nabízejí pohodlný a cenově dostupný způsob dopravy, obzvláště pro cestování mezi většími městy. Pro kratší vzdálenosti a prozkoumávání měst je skvělou volbou síť místních autobusů a vlaků. Větší města jako Auckland a Wellington disponují i ​​rozsáhlou sítí MHD. A pokud toužíte po nezapomenutelném zážitku, zvažte let letadlem či helikoptérou. Z ptačí perspektivy se vám naskytne dechberoucí pohled na majestátní hory, tyrkysová jezera a nekonečné pláže. Ať už zvolíte jakýkoli způsob dopravy, nezapomeňte si užít cestu!

Ubytování pro cestovatele

Nový Zéland nabízí širokou škálu ubytování pro všechny typy cestovatelů a rozpočty. Pokud hledáte luxusní zážitek, najdete zde mnoho pětihvězdičkových hotelů a butiků. Pro ty, kteří preferují útulnější a autentičtější atmosféru, jsou k dispozici ubytování v soukromí, farmy a penziony. Oblíbenou volbou, zejména pro ty, kteří chtějí poznat krásu novozélandské přírody, jsou kempy. Najdete zde kempy s různým vybavením, od základních až po ty s plným komfortem. Pro dobrodružnější povahy je tu možnost kempování na divoko, ale je důležité si předem zjistit pravidla a omezení. Při plánování ubytování je dobré zvážit roční období a oblast, kterou chcete navštívit. V hlavní sezóně se ubytování rychle zaplňuje, proto je vhodné rezervovat si ho s dostatečným předstihem. Nezapomeňte také na dopravu mezi ubytováním a místy, která chcete navštívit.

Jídlo a pití na Zélandu

Nový Zéland nabízí dobrodružství nejen pro cestovatele, ale i pro vaše chuťové pohárky. Tradiční maorská kuchyně "Hangi" vás uchvátí kombinací masa a zeleniny pomalu vařených v zemi. Ochutnejte "Kumaru" - batáty s nasládlou chutí, nebo se zahřejte "Kawakawou" - tradičním nápojem s uklidňujícími účinky. Milovníci masa si přijdou na své s jehněčím a hovězím masem z místních chovů. Vyzkoušejte "Roast lamb" - pečené jehněčí, které se rozplývá na jazyku. Mořské plody jsou na Novém Zélandu samozřejmostí. Čerstvé ryby, ústřice, mušle a langusty patří mezi speciality, které si nesmíte nechat ujít. Sladkou tečkou za vaším gurmánským zážitkem můžou být "Pavlova" - pusinkový dezert s ovocem a šlehačkou, nebo "Hokey Pokey" - vanilková zmrzlina s kousky karamelu. Na Novém Zélandu si pochutnáte i na skvělém víně. Oblast Marlborough je proslulá svými Sauvignon Blanc, ale najdete zde i Chardonnay, Pinot Noir a další odrůdy. Nezapomeňte ochutnat ani místní pivo. Značky jako Speight's, Tui nebo Monteith's vás osvěží po dni plném zážitků.

Bezpečnostní tipy pro turisty

Nový Zéland je obecně bezpečná země, ale jako turista byste měli být vždy opatrní. Před cestou se zaregistrujte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR DROZD, abyste v případě nouze byli v kontaktu s českou ambasádou. Mějte na paměti, že Nový Zéland je seismicky aktivní oblastí. Seznamte se s postupy evakuace v případě zemětřesení a tsunami. Stáhněte si aplikaci Geonet, která vás bude informovat o případných hrozbách. Počasí na Novém Zélandu se může rychle měnit. Buďte připraveni na všechny podmínky a sledujte předpověď počasí. Používejte opalovací krém, pokrývku hlavy a sluneční brýle, i když je zataženo. UV záření je zde velmi silné. Pijte dostatek vody, abyste předešli dehydrataci. Při turistice do hor informujte někoho o svém plánu a předpokládaném čase návratu. Nikdy se nevydávejte na túru sami. Dávejte si pozor na kapsáře, a to zejména ve velkých městech a turistických oblastech. Nenechávejte cennosti bez dozoru v autě a v ubytování používejte trezor. Při řízení auta buďte opatrní. Silnice na Novém Zélandu mohou být úzké a klikaté. Jezděte vlevo a dodržujte rychlostní limity.

Nejkrásnější místa Zélandu

Ať už vás láká dobrodružství, úchvatná příroda nebo poznávání nové kultury, Nový Zéland vás uchvátí. Země dlouhého bílého oblaku, jak ji nazývají Maorové, nabízí nepřeberné množství krásných míst, která čekají na prozkoumání.

Začít můžete na Severním ostrově s geotermální oblastí Rotorua, kde vás ohromí bublající bahenní jezírka a gejzíry. Pokračovat můžete do Waitomo Caves, kde se budete plavit pod magickou záři světlušek. Milovníci filmů si nesmí nechat ujít návštěvu Hobitína, filmové vesničky z Pána prstenů.

Na Jižním ostrově na vás čeká dechberoucí scenérie Fiordland National Parku s majestátním Milford Soundem. Pro adrenalinové nadšence je tu Queenstown, centrum extrémních sportů, kde si můžete vyzkoušet bungee jumping nebo rafting na divoké vodě. Naopak milovníci klidu ocení krásu ledovce Franz Josef Glacier nebo tyrkysově modré jezero Tekapo.

Nový Zéland je zemí kontrastů a rozmanitosti. Od zasněžených hor, přes zelené pastviny až po vulkanické útesy, každý si tu najde to své. Naplánujte si dovolenou na Novém Zélandu a objevte krásu této fascinující země na vlastní kůži.

Turistika a outdoor aktivity

Nový Zéland, to není jenom hobití norování. Je to ráj pro všechny, co milujou pohyb v přírodě. Ať už jste zkušení horalové nebo si rádi dáte pohodovou procházku lesem, Nový Zéland vás dostane. Co třeba trek na Milford Sound s dechberoucíma výhledama na fjordy? Nebo Tongariro Alpine Crossing, kde se projdete sopečnou krajinou? Pro ty, co mají rádi výzvy, je tu Mount Cook, nejvyšší hora Nového Zélandu. A pokud hledáte něco klidnějšího, zkuste Abel Tasman National Park s nádhernýma plážemi a tyrkysovou vodou. A co teprve jízda na kajaku mezi ostrovy, rafting na divoké řece nebo bungee jumping? Na Novém Zélandu se nuda fakt nekoná. Nezapomeňte si ale před cestou zkontrolovat předpověď počasí a sbalit si oblečení do každého počasí, ať vás nic nezaskočí.

Kultura a tradice Maorů

Maorská kultura je pro Nový Zéland stejně typická jako úchvatná příroda. Pro cestovatele je poznávání maorských tradic a zvyků nezapomenutelným zážitkem. Během dovolené na Novém Zélandu budete mít možnost se s touto fascinující kulturou seznámit zblízka. Navštivte marae, tradiční maorské shromaždiště, a staňte se svědky powhiri, uvítacího ceremoniálu plného zpěvu, tance a symboliky. Zaposlouchejte se do melodických písní waiata a nechte se unést dynamikou haka, bojového tance, který ve vás zanechá silný dojem. Ochutnejte hangi, tradiční maorské jídlo připravované v zemní peci, a seznamte se s uměním řezbářství a tkaní, které je pro Maory typické. Poznávejte legendy a příběhy vyprávěné po generace a odhalte tak hloubku a moudrost maorské kultury. Dovolená na Novém Zélandu bez setkání s maorskou kulturou by nebyla úplná.

Užitečné fráze v angličtině

Ať už se chystáte na Nový Zéland za adrenalinovými zážitky, nebo za poznáním úchvatné přírody, pár užitečných frází v angličtině se vám bude hodit. Angličtina je na Novém Zélandu jedním z oficiálních jazyků, takže se s ní domluvíte prakticky všude. Místní obyvatelé, nazývaní Kiwis, jsou velmi přátelští a vstřícní.

Nebojte se zeptat na cestu, doporučení na restaurace nebo tipy na výlety. Stačí pár základních frází a trocha odvahy a komunikace na Novém Zélandu pro vás bude hračka.

"Hello, how are you?" (Ahoj, jak se máte?) je skvělý začátek konverzace. Kiwis ocení, když se jich zeptáte na jejich den. Nebojte se použít "Excuse me" (Promiňte), když potřebujete někoho oslovit, nebo se zeptat na cestu. "Could you please tell me where the… is?" (Mohl byste mi prosím říct, kde je…?) vám pomůže najít cestu k nejbližšímu supermarketu, bance nebo třeba k jezeru Tekapo. A nezapomeňte na "Thank you" (Děkuji) a "You're welcome" (Není zač), které se vám budou hodit v obchodech, restauracích i při běžném kontaktu s místními.

Rozpočet na dovolenou

Nový Zéland je zemí neuvěřitelné krásy a dobrodružství, ale také zemí, která může být pro cestovatele poměrně drahá. Kolik peněz budete potřebovat na dovolenou na Novém Zélandu, záleží na vašem stylu cestování a na tom, co chcete vidět a dělat. Obecně platí, že Nový Zéland je srovnatelný s cenami v západní Evropě. Ubytování, jídlo a doprava se pohybují v podobných relacích.

Největší položkou ve vašem rozpočtu pravděpodobně bude letenka. Ceny letenek se liší v závislosti na ročním období a na tom, odkud letíte, ale počítejte s částkou minimálně 25 000 Kč za zreturnou letenku z Prahy. Pokud plánujete cestovat po Novém Zélandu, budete si muset pronajmout auto nebo cestovat autobusem. Pronájem auta se pohybuje od 800 Kč za den, ceny autobusových jízdenek se liší v závislosti na trase. Ubytování na Novém Zélandu je k dispozici v široké škále cenových kategorií, od hostelů po luxusní hotely. Noc v hostelu vás bude stát od 500 Kč, pokoj v hotelu střední kategorie od 2 000 Kč za noc. Jídlo na Novém Zélandu je obecně kvalitní a ceny jsou srovnatelné s Českou republikou. Za jídlo v restauraci počítejte s částkou od 300 Kč na osobu, za rychlé občerstvení od 150 Kč.

Kromě výše uvedených nákladů budete muset zvážit také náklady na aktivity, vstupy do národních parků a suvenýry. Nový Zéland nabízí širokou škálu aktivit, jako je bungee jumping, rafting na divoké vodě a turistika. Ceny těchto aktivit se liší, ale počítejte s částkou od 1 000 Kč za osobu a aktivitu. Vstup do národních parků je na Novém Zélandu zdarma.

Celkově lze říci, že na dvoutýdenní dovolenou na Novém Zélandu budete potřebovat minimálně 50 000 Kč na osobu, pokud cestujete low-cost stylem. Pokud plánujete luxusnější dovolenou s více aktivitami, počítejte s částkou minimálně 80 000 Kč na osobu.

Tipy na suvenýry z Zélandu

Ať si chcete odvézt kousek Nového Zélandu domů, nebo jen hledáte dárek pro své blízké, nabídka suvenýrů vás nezklame. Pro milovníky umění a kultury je tu možnost zakoupit si tradiční maorské řezby ze dřeva či zeleného kamene, ozdobené spirálami a motivy inspirovanými přírodou. Krásným a smysluplným suvenýrem je také Pounamu, nefritový přívěsek, který pro Maory symbolizuje sílu, prosperitu a spojení s jejich předky. Pro ty, kteří dávají přednost praktičtějším dárkům, je tu široká škála produktů z ovčí vlny, od měkkých svetrů a šál až po roztomilé plyšové hračky pro děti. Milovníci kávy a čaje by si neměli nechat ujít místní speciality, jako je Manuka med nebo čaj z listů stromu Manuka, známého svými léčivými účinky. Ať už si vyberete cokoliv, nezapomeňte si nechat v kufru dostatek místa!

Publikováno: 26. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: MilosVancura

Tagy: dovolená nový zéland | dovolená na novém zélandu