Dovolená Kostarika: Zažijte ráj v srdci džungle!

Dovolená Kostarika

Exotická krása Kostariky

Kostarika, to je synonymum pro exotickou krásu, která bere dech. Dovolená v Kostarice je snem mnoha cestovatelů a není divu. Tato malá středoamerická země se pyšní neuvěřitelnou biodiverzitou, dechberoucími plážemi s bílým pískem i dobrodružnými aktivitami v džungli. Ať už toužíte po odpočinku na slunci, surfování ve vlnách Pacifiku, nebo po treku pralesem s výhledem na sopky, dovolená Kostarika splní všechna vaše očekávání.

Objevte kouzlo národních parků, jako je Manuel Antonio s roztomilými lenochody a opicemi, nebo Tortuguero, kde můžete pozorovat kladení vajec mořských želv. Pro milovníky adrenalinu je tu rafting na divoké řece Pacuare nebo ziplining korunami stromů. A co teprve ochutnat pravou kostarickou kávu na plantáži s výhledem na zelené kopce? Dovolená v Kostarice je zkrátka nezapomenutelným zážitkem pro všechny smysly.

Kdy se vydat za dobrodružstvím

Kostarika, země proslulá svou bujnou přírodou a dobrodružnými aktivitami, láká turisty po celý rok. Nicméně, ideální doba pro dovolenou v Kostarice závisí na vašich preferencích a plánech.

Obecně platí, že období sucha, které trvá od prosince do dubna, je považováno za hlavní turistickou sezónu. V těchto měsících si užijete slunečné dny s minimálními srážkami, ideální pro pěší turistiku v deštných pralesech, surfování na pobřeží Pacifiku nebo pozorování volně žijících zvířat. Nevýhodou jsou vyšší ceny a větší množství turistů.

Pokud preferujete klidnější atmosféru a příznivější ceny, zvažte dovolenou v období dešťů, od května do listopadu. Déšť obvykle přichází v podobě odpoledních přeháněk, které osvěží vzduch a dodají krajině ještě zelenější nádech. Toto období je ideální pro milovníky vodopádů, rafting na divoké vodě nebo pozorování specifických druhů zvířat, jako jsou mořské želvy kladoucí vejce.

Nezapomeňte, že Kostarika má mikroklima, takže počasí se může lišit v závislosti na nadmořské výšce a oblasti. Před cestou si proto ověřte předpověď počasí pro konkrétní oblast, kterou chcete navštívit.

Letenky a doprava v Kostarice

Kostarika je sice malá země, ale nabízí překvapivě mnoho možností dopravy. Prozkoumejte krásy deštných pralesů, sopek a pláží s využitím vnitrostátních letů. Lokální aerolinky jako Sansa a Green Airways vás dopraví do odlehlých koutů země, kam byste se jinak dostávali jen těžko. Letenky si rezervujte s předstihem, zvláště v hlavní sezóně. Pokud dáváte přednost pozemní dopravě, autobusy jsou cenově dostupnou a spolehlivou volbou. Veřejná doprava je bezpečná a pohodlná, s častými spoji mezi hlavními městy a turistickými destinacemi. Pro větší flexibilitu si můžete pronajmout auto. Jen mějte na paměti, že některé silnice, zvláště v horských oblastech, mohou být náročné. Pro dobrodružné povahy je tu možnost pronájmu terénního vozidla 4x4. Ať už zvolíte jakoukoli možnost, doprava v Kostarice vám umožní užít si dovolenou naplno.

Bezpečnostní tipy pro cestovatele

Kostarika je obecně bezpečná země, ale jako na každém místě, i zde je důležité dbát na bezpečnost. Před cestou se zaregistrujte v systému DROZD Ministerstva zahraničních věcí ČR, abyste v případě nouze byli v kontaktu s českým zastupitelským úřadem. Mějte u sebe kopie důležitých dokumentů, jako je pas a letenky, a originály si uschovejte v trezoru hotelu. V turistických oblastech si dávejte pozor na kapsáře, nenechávejte cenné věci bez dozoru a buďte obezřetní v davech. Pokud se chystáte na túru do přírody, informujte někoho o svém plánu a předpokládaném čase návratu. Mějte u sebe dostatek vody a opalovacího krému. V Kostarice se vyskytují zemětřesení, proto se seznamte s evakuačními plány hotelu a postupujte podle pokynů místních úřadů. Pijte pouze balenou vodu a dbejte na hygienu rukou, abyste předešli zažívacím potížím. Pokud se chystáte řídit, buďte opatrní, silnice mohou být v horším stavu a za deště klouzat. V případě nouze volejte linku 911. Dodržováním základních bezpečnostních pravidel si užijete dovolenou v Kostarice bez starostí.

Ubytování pro každý rozpočet

Kostarika nabízí ubytování pro každého cestovatele, ať už cestujete s batohem na zádech nebo si chcete dopřát luxusní dovolenou. Backpackery potěší široká škála hostelů, a to zejména v turistických destinacích jako je La Fortuna, Monteverde nebo Puerto Viejo. Za noc v hostelu zaplatíte v průměru od 200 Kč v pokoji pro více osob. Pokud preferujete soukromí, můžete se ubytovat v soukromých pokojích, které hostely také nabízí, a to od 500 Kč za noc. Mnoho cestovatelů dává přednost ubytování v malých, rodinných hotelích zvaných "cabinas" nebo "sodas", které nabízejí autentičtější zážitek z Kostariky. Ceny za noc v cabinas začínají na 800 Kč a často zahrnují snídani. Pro ty, kteří hledají luxusnější ubytování, jsou tu butikové hotely a resorty, které nabízejí bazény, restaurace a lázeňské služby. Tyto hotely se nacházejí po celé zemi, od pláží v Manuel Antoniu až po deštné pralesy v Tortugueru. Ceny za noc v luxusních resortech začínají na 2 500 Kč a mohou dosahovat až desítek tisíc korun za noc. Bez ohledu na váš rozpočet, v Kostarice si určitě najdete ubytování, které bude vyhovovat vašim potřebám a preferencím.

Národní parky a divoká zvěř

Kostarika je sice malá země, ale pyšní se neuvěřitelnou biodiverzitou. Více než 25 % její rozlohy tvoří chráněná území, včetně 29 národních parků. Tyto parky nabízejí jedinečnou možnost poznat divokou přírodu Kostariky v celé své kráse. Během dovolené v Kostarice byste si návštěvu alespoň jednoho z nich neměli nechat ujít. Mezi nejoblíbenější patří Národní park Manuel Antonio, kde na vás čekají nádherné pláže, bujný deštný prales a rozmanitá fauna. Můžete zde pozorovat opice, lenochody, tukany a mnoho dalších druhů zvířat. Další skvělou volbou je Národní park Corcovado, který je považován za jeden z biologicky nejrozmanitějších parků na světě. Zde se můžete vydat na trek džunglí, pozorovat jaguáry, tapíry a krokodýly. Pro milovníky ptáků je ideální Národní park Palo Verde, kde žije více než 400 druhů ptáků, včetně ibisů, volavek a kormoránů. Pokud se chcete dozvědět více o sopkách, navštivte Národní park Volcán Poás, kde se nachází jeden z nejaktivnějších vulkánů v Kostarice. Ať už si vyberete jakýkoli park, dovolená v Kostarice a její národní parky vám zaručeně poskytnou nezapomenutelné zážitky.

Sopky a dobrodružné aktivity

Kostarika je proslulá svou biodiverzitou, ale také sopečnou aktivitou. Pro dobrodružné povahy představují sopky lákavou výzvu. Mnohé z nich jsou součástí národních parků, kde se můžete vydat na túry s průvodcem a obdivovat krátery, lávová pole a fumaroly. Mezi nejoblíbenější vulkány patří Poás s jeho tyrkysově modrým kráterovým jezerem, Irazú s několika krátery a výhledy na Pacifik i Karibik, a Arenal, nejaktivnější sopka v zemi, která nabízí noční podívanou v podobě žhnoucí lávy.

Pro ty, kteří hledají adrenalinové zážitky, je tu možnost canyoningu, slaňování vodopádů v bujné vegetaci. Oblíbené jsou oblasti Turrialba, Arenal a La Fortuna. Milovníci turistiky si užijí náročnější výstupy na Cerro Chirripó, nejvyšší horu Kostariky, odkud se otevírají úchvatné panoramatické výhledy.

Nezapomenutelným zážitkem je i procházka po visacích mostech v deštném pralese Monteverde. Z výšky korun stromů budete moci pozorovat pestrobarevné ptáky, opice a další obyvatele džungle. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli aktivitu, sopky a dobrodružství vám v Kostarice rozhodně nebudou chybět.

Pláže pro surfování a odpočinek

Kostarika je proslulá svými plážemi, které uspokojí jak milovníky surfování, tak ty, kteří touží po odpočinku. Pacifické pobřeží s proslulými plážemi jako Tamarindo, Avellanas a Nosara je rájem surfařů. Najdete tu vlny pro začátečníky i zkušené surfaře a nespočet surfových škol a kempů. Po dni stráveném na vlnách si můžete odpočinout v plážových barech a restauracích s výhledem na oceán a vychutnat si lahodnou kostarickou kuchyni.

Pokud dáváte přednost klidnějším vodám, zamiřte na karibské pobřeží. Pláže s bílým pískem a tyrkysovou vodou jako Puerto Viejo de Talamanca nebo Cahuita jsou ideální pro koupání, šnorchlování a lenošení na pláži. Oblast je také proslulá svou uvolněnou atmosférou a bohatou kulturou. Ať už se rozhodnete pro dobrodružství na vlnách nebo odpočinek na slunci, kostarické pláže vám poskytnou nezapomenutelné zážitky.

Kultura a gastronomie Kostariky

Kostarika není jen o úchvatné přírodě, ale i o bohaté kultuře a lahodné gastronomii. Kostaričané, známí jako "Ticos", jsou pohostinní a usměvaví lidé, hrdí na svou zemi a tradice. Během dovolené v Kostarice se setkáte s pestrou směsicí vlivů – od původních indiánských kmenů, přes španělskou kolonizaci až po moderní trendy.

Vychutnejte si tradiční tance jako "Punto Guanacasteco" s barevnými kostýmy a živou hudbou. Navštivte některý z mnoha festivalů, například "Fiestas de Palmares" s býčími zápasy a koncerty. Ochutnejte typická jídla, jako je "gallo pinto" (rýže s fazolemi), "casado" (maso s rýží, fazolemi a salátem) nebo "chifrijo" (vepřové kůže s rýží a fazolemi). Nezapomeňte ochutnat ani lahodnou kávu, která je jedním z hlavních exportních artiklů země.

Dovolená v Kostarice je tak i kulinářským zážitkem. Místní kuchyně je pestrá a používá čerstvé suroviny, jako jsou tropické ovoce, zelenina, ryby a mořské plody. Vychutnejte si čerstvé šťávy z manga, papáji nebo ananasu a osvěžte se "agua de sapo", nápojem z třtinového cukru.

Tipy na suvenýry a nákupy

Kostarika je rájem milovníků kávy. Místní odrůdy, jako Volcanica nebo Caturra, si vás získají svou lahodnou chutí a vůní. Kupte si čerstvě pražená zrna v některé z farem nebo na trzích. Skvělým suvenýrem je i tradiční dřevěný mlýnek na kávu. Pro milovníky sladkého je tu "dulce de leche", mléčný karamel, který se používá do dezertů. Ochutnejte ho v podobě bonbonů, sušenek nebo si ho kupte v praktické sklenici. Kostarické řemeslo je plné barev a tradic. Typickým suvenýrem jsou pestrobarevné "carretas", vozy tažené voly, které se v minulosti používaly k přepravě kávy. Dnes je zdobí umělci a prodávají se jako krásné dekorace. Z Kostariky si můžete přivézt i originální šperky. Oblíbené jsou šperky z kávových zrn, ze dřeva tropických stromů nebo z kokosových skořápek. Pro milovníky módy je tu pestrobarevné oblečení s motivy zvířat a rostlin. Nezapomeňte ani na ručně tkané šátky a tašky z přírodních materiálů. Ať už si z Kostariky přivezete cokoliv, bude vám to připomínat nezapomenutelnou dovolenou v srdci džungle.

Rozpočet na dovolenou v Kostarice

Kostarika je sice malá země, ale nabízí obrovské množství zážitků, ať už jste milovníci pláží, hor, nebo divoké přírody. Rozpočet na dovolenou v Kostarice se ale může značně lišit v závislosti na vašem stylu cestování a preferencích. Obecně platí, že Kostarika není nejlevnější destinací, ale rozhodně to neznamená, že si ji nemůžete užít i s omezeným rozpočtem.

Ubytování se dá sehnat v různých cenových relacích, od levných hostelů pro batůžkáře až po luxusní resorty s all inclusive. Doprava po Kostarice je nejdostupnější autobusy, které jsou levné a spojují všechna hlavní turistická centra. Pro dobrodružnější povahy je tu možnost pronájmu auta, ale ceny se můžou vyšplhat poměrně vysoko. Jídlo v Kostarice je chutné a cenově dostupné, obzvlášť pokud se budete stravovat v místních restauracích zvaných "sodas".

Vstupy do národních parků a dalších atrakcí se pohybují v rozmezí 10-20 dolarů na osobu a den, ale existují i levnější, nebo dokonce bezplatné alternativy. Pokud si chcete užít aktivity jako rafting, canyoning nebo ziplining, připravte si na ně vyšší částku, obvykle od 50 dolarů výše. Celkově se dá říct, že s denním rozpočtem okolo 50-70 dolarů na osobu si v Kostarice užijete krásnou dovolenou, ale pokud si chcete dopřát více komfortu a aktivit, počítejte s částkou okolo 100 dolarů a více na den.

Praktické rady před cestou

Před odletem do Kostariky si nezapomeňte zařídit turistickou vstupní kartu. Tu získáte online a je platná 90 dní. Pro vstup do země je nutné mít cestovní pas platný minimálně 6 měsíců od data vstupu. Kostarika je tropická země, proto se vybavte lehkým a prodyšným oblečením. Nezapomeňte na plavky, pokrývku hlavy a opalovací krém s vysokým ochranným faktorem. Pro výlety do deštného pralesa se vám budou hodit pohodlné boty do terénu a pláštěnka. Měnou v Kostarice je kostarický colón, ale bez problémů zde zaplatíte i americkými dolary. Kreditní karty jsou akceptovány ve většině hotelů a restaurací ve městech, ale na menších vesnicích se vyplatí mít u sebe hotovost. Vodu z kohoutku je možné pít ve větších městech, ale doporučuje se kupovat balenou vodu. Kostaričané jsou velmi přátelští a vstřícní lidé. Španělština je úředním jazykem, ale v turistických oblastech se domluvíte i anglicky. Nezapomeňte na cestovní pojištění, které vám v případě potřeby pokryje náklady na lékařskou péči.

Inspirace na itinerář cesty

Kostarika je zemí s rozmanitou krajinou a spoustou aktivit, takže je těžké vybrat jen pár míst. Pro inspiraci uvádíme několik tipů na itinerář vaší cesty. Milovníci pláží si zamilují pobřeží Pacifiku s plážemi jako Manuel Antonio, Tamarindo nebo Santa Teresa, kde si užijí slunce, surfování a šnorchlování. Pro dobrodružnější povahy je tu národní park Corcovado, jeden z biologicky nejrozmanitějších parků na světě, nebo národní park Tortuguero, kde můžete pozorovat kladení vajec mořských želv. Milovníci kávy by neměli vynechat návštěvu kávových plantáží v oblasti Dota nebo Turrialba, kde se dozví vše o pěstování a zpracování kávy. Pro ty, kteří hledají relaxaci, jsou tu termální prameny v Arenalu s úžasným výhledem na sopku Arenal. Ať už hledáte dobrodružství, relaxaci nebo kulturní zážitky, Kostarika má co nabídnout. Nezapomeňte si naplánovat dostatek času na cestování, protože doprava v Kostarice může být někdy pomalejší.

Publikováno: 26. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: MilosVancura

Tagy: dovolená kostarika | dovolená v kostarice