Tajemství Ponětovického rybníka: Tip na výlet pro celou rodinu

Ponětovice Rybník

Rybník Ponětovice: Oáza klidu

Ponětovický rybník, ležící nedaleko obce Ponětovice u Brna, je 12hektarovou vodní plochou nabízející klidnou atmosféru a možnosti pro relaxaci i aktivní odpočinek.

Okolní lesy a louky lákají k procházkám, cyklovýletům a houbaření. Rybník je oblíbeným cílem ornitologů díky bohatému vodnímu ptactvu, které zde nachází útočiště v rákosinách.

Rybáři ocení bohatou obsádku ryb, včetně kaprů, amurů a štik. K dispozici je zázemí s možností zakoupení povolenek a občerstvení. V létě láká rybník ke koupání, vodním sportům, piknikům a grilování.

Poloha a dostupnost

Rybník Ponětovice, často nazývaný také Ponětovický rybník, se nachází v malebné krajině Jihomoravského kraje, konkrétně v okrese Brno-venkov. Leží asi 20 kilometrů severozápadně od Brna, v těsné blízkosti obce Ponětovice, po níž nese své jméno. Díky své poloze v blízkosti velkého města a zároveň v klidném prostředí přírodního parku Podkomorské lesy je rybník Ponětovice snadno dostupný a zároveň atraktivní pro návštěvníky z Brna i jeho okolí.

K rybníku se lze dostat autem po silnici číslo 23 z Brna směrem na Tišnov. Pohodlně se sem dostanete také autobusem, a to z Brna linkou 301, která staví přímo v Ponětovicích. Pro cyklisty je zde k dispozici cyklostezka vedoucí z Brna přes Bystrc a Kuřim až k rybníku. V okolí rybníka se nachází několik parkovišť a také zastávka turistických tras, takže je ideálním výchozím bodem pro pěší výlety do okolních lesů.

Historie rybníka

Ponětovický rybník, často nazývaný také rybník Ponětovice, má bohatou historii sahající až do 14. století. První písemná zmínka o rybníku pochází z roku 1367, kdy patřil k majetku nedalekého kláštera. V průběhu staletí rybník několikrát změnil majitele a jeho rozloha se postupně zvětšovala. V 16. století proběhla za vlády Pernštejnů rozsáhlá přestavba, která dala rybníku jeho současnou podobu. Byla vybudována mohutná hráz a rybník se stal významným zdrojem ryb pro široké okolí. V 19. století byl rybník zmodernizován a sloužil k intenzivnímu chovu kaprů. Po druhé světové válce přešel rybník do vlastnictví státu a jeho význam pro rybářství se ještě zvýšil. Dnes je Ponětovický rybník oblíbeným místem k rekreaci a rybaření. Jeho malebné okolí láká k procházkám a cyklovýletům.

Aktivity u vody

Rybník Ponětovice, nebo také Ponětovický rybník, je rájem pro milovníky vodních radovánek. V horkých letních dnech se můžete zchladit v jeho osvěžující vodě a užít si koupání. Okolní louky a lesy lákají k procházkám, jízdě na kole nebo pikniku s výhledem na vodní hladinu. Rybáři si zde přijdou na své díky bohaté obsádce ryb. Povolenky k rybolovu jsou k dostání v místní prodejně rybářských potřeb. Pokud dáváte přednost spíše poklidnějším aktivitám, můžete se projet na lodičce nebo šlapadle a vychutnat si klid a krásu okolní přírody. Pro milovníky adrenalinových zážitků je zde možnost vyzkoušet si vodní sporty, jako je windsurfing nebo kitesurfing. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv aktivitu, Rybník Ponětovice vám zaručí nezapomenutelné zážitky v srdci malebné přírody.

ponětovice rybník

Ponětovický rybník, zrcadlo krajiny, v jehož hladině se odráží nebe i duše člověka.

Eliška Krásnohorská

Rybaření a povolenka

Rybník Ponětovice, často nazývaný také Ponětovický rybník, je oblíbeným místem pro rybáře z blízkého i vzdálenějšího okolí. Pro rybolov na tomto malebném rybníku je nezbytné vlastnit platnou povolenku k lovu. Povolenky vydává rybářský spolek, který má rybník ve správě. Informace o cenách povolenek, podmínkách lovu a druhové skladbě ryb v rybníce je možné získat na webových stránkách spolku nebo přímo na místě u hospodáře. Rybník Ponětovice je známý výskytem kapra, amura, lína a dalších druhů ryb. Rybáři si zde přijdou na své ať už preferují lov z lodě, nebo z břehu. Krásná okolní příroda a klidná atmosféra rybníka zaručují příjemně strávený čas u vody.

Ubytování v okolí

Rybník Ponětovice a jeho okolí nabízí řadu možností ubytování pro turisty i rybáře. V samotné vesnici Ponětovice se nachází několik penzionů a apartmánů k pronájmu. Tyto ubytovací kapacity poskytují komfortní zázemí pro rodiny s dětmi i páry. Většina z nich disponuje vlastní zahradou s grilem a možností posezení.

Pro ty, kteří preferují ubytování v přírodě, jsou v okolí rybníka k dispozici kempy a autokempy. Tyto možnosti jsou ideální pro milovníky stanování a karavaningu. Kempy obvykle nabízejí základní zázemí, jako jsou sociální zařízení, sprchy a možnost připojení k elektřině.

V blízkosti Ponětovického rybníka se nachází také několik hotelů a penzionů v okolních vesnicích a městech. Tyto ubytovací kapacity poskytují vyšší standard ubytování a služeb. Hosté se zde mohou těšit na komfortní pokoje, restaurace a wellness centra.

Při výběru ubytování v okolí Ponětovického rybníka je vhodné zvážit vlastní preference a rozpočet. Pro rodiny s dětmi jsou ideální penziony s vlastní zahradou, pro páry romantické apartmány a pro milovníky přírody kempy.

ponětovice rybník

Tipy na výlety

Ponětovický rybník, také známý jako rybník Ponětovice, je ideálním místem pro relaxační procházku přírodou. Okolní lesy skýtají možnost sběru hub a lesních plodů, ať už borůvek nebo malin. Pro vášnivé rybáře je rybník skvělou lokalitou pro rybolov. Nezapomeňte si ale předem zjistit potřebné povolení. Pokud hledáte tip na celodenní výlet, zkombinujte návštěvu rybníka s prohlídkou nedalekého hradu Pernštejn, který vás okouzlí svou středověkou atmosférou. Po dni plném zážitků můžete nabrat síly v některé z místních restaurací, kde ochutnáte tradiční českou kuchyni.

Místní restaurace

V těsné blízkosti Ponětovického rybníka, klenotu Drahanské vrchoviny, naleznete hned několik restaurací, které potěší vaše chuťové pohárky po dni stráveném v přírodě. Ať už toužíte po tradiční české kuchyni, nebo dáváte přednost modernějším pokrmům, v okolí rybníka Ponětovice si jistě vyberete. Místní restaurace kladou důraz na čerstvé a kvalitní suroviny, a to včetně ryb z místních chovů. Ochutnat tak můžete například smaženého kapra s bramborovým salátem, grilovaného pstruha s bylinkami, nebo si dopřát rybí polévku s křupavou bagetkou. Kromě rybích specialit restaurace v okolí Ponětovického rybníka nabízejí i další lákadla, jako jsou hotovková jídla, minutky, pizzy, saláty a dezerty. V letních měsících jistě oceníte možnost posezení na zahrádce s výhledem na vodní hladinu.

Doporučení pro návštěvníky

Rybník Ponětovice a jeho okolí skýtá spoustu možností k příjemně strávenému dni v přírodě. Okolí rybníka je ideální pro procházky a cyklovýlety. Vezměte si s sebou piknikový koš a užijte si pohodový oběd s výhledem na vodní hladinu. Pro vášnivé rybáře je rybník Ponětovice skvělým místem k chytání ryb. Nezapomeňte si ale předem zjistit informace o rybářských povolenách. V letních měsících se rybník stává oblíbeným místem ke koupání a slunění. Pokud preferujete aktivnější odpočinek, můžete si zahrát volejbal na upraveném hřišti nedaleko rybníka. V Ponětovicích a blízkém okolí najdete také několik restaurací a hospůdek, kde si můžete pochutnat na tradiční české kuchyni. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv aktivitu, návštěva rybníka Ponětovice a jeho okolí vám zaručeně poskytne nezapomenutelné zážitky.

Vlastnost Hodnota
Název Ponětovický rybník

Zajímavosti o Ponětovicích

Ponětovický rybník, místními nazývaný "Naše moře", je dominantou obce Ponětovice a oblíbeným místem k relaxaci a rekreaci. Víte ale, že s rozlohou přes 33 hektarů je největším rybníkem na Drahanské vrchovině? A co teprve jeho hloubka, která místy dosahuje až 7 metrů! Rybník Ponětovice je rájem pro rybáře, kteří zde mohou ulovit kapry, amury, štiky a další druhy ryb. Okolní lesy lákají k procházkám a cyklovýletům. V létě se rybník stává centrem vodních radovánek, ať už se jedná o koupání, windsurfing nebo jízdu na šlapadle. Na své si přijdou i milovníci romantiky, kteří mohou obdivovat nádherné západy slunce nad hladinou. Rybník Ponětovice je zkrátka ideálním místem pro strávení příjemných chvil s rodinou a přáteli.

ponětovice rybník

Publikováno: 28. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: MilosVancura

Tagy: ponětovice rybník | rybník ponětovice