Tajemná krása Staré Boleslavi: Objevte památky s příběhem!

Stará Boleslav Památky

Srdce české státnosti

Praha, hlavní město České republiky, je často označována za "srdce české státnosti". Toto poetické označení odráží historický význam Prahy jakožto centra politické moci, kultury a vzdělanosti. Od středověku bylo město sídlem českých králů a později i císařů Svaté říše římské. Na Pražském hradě, jednom z největších hradních komplexů na světě, se psaly dějiny českého národa. I v těžkých dobách, kdy byla země okupována cizí mocí, zůstávala Praha symbolem národní identity a touhy po svobodě.

Bazilika sv. Václava

Dominantou Václavského náměstí v Praze je bezpochyby budova Národního muzea. Jen pár kroků od něj se ale nachází další skvost – novorenesanční budova Národního divadla. Ta byla postavena z iniciativy a z peněz českého národa. Základní kámen byl položen roku 1868 a slavnostní otevření proběhlo o 13 let později. Bohužel krátce poté budovu zachvátil požár a bylo nutné ji opravit. Na obnově se podíleli přední čeští umělci, a tak se Národní divadlo stalo symbolem národní identity a jednoty. Dodnes je domovem opery, činohry a baletu a patří k nejvýznamnějším kulturním institucím v České republice.

Kostel sv. Klementa

Kostel sv. Klementa je významnou historickou památkou nacházející se v centru Prahy. Jeho počátky sahají až do 13. století, kdy byl založen jako románská bazilika. Během staletí prošel kostelem sv. Klementa řada stavebních úprav a rekonstrukcí, které mu vtiskly gotické, barokní i novorenesanční prvky. V interiéru kostela se nachází řada cenných uměleckých děl, včetně fresek, soch a oltářů. Za zmínku stojí zejména barokní hlavní oltář z dílny Matyáše Bernarda Brauna a gotická socha Madony s dítětem. Kostel sv. Klementa je dodnes aktivním místem víry a slouží bohoslužbám. Zároveň je i vyhledávanou turistickou atrakcí, která láká návštěvníky svou architekturou a uměleckým bohatstvím.

Památník sv. Václava

Dominantou Václavského náměstí v Praze je bezpochyby monumentální jezdecká socha svatého Václava. Tato impozantní památka, dílo sochaře Josefa Václava Myslbeka, byla odhalena roku 1912 a od té doby se stala jedním z nejvýznamnějších symbolů české státnosti. Svatý Václav, kníže a patron české země, je zde zpodobněn na koni, obklopen sochami dalších čtyř českých patronů: svaté Ludmily, svatého Prokopa, svatého Vojtěcha a svaté Anežky České.

Památník je místem setkávání i národních manifestací a pietních aktů. Právě zde se v listopadu 1989 shromáždily statisíce lidí během sametové revoluce, která vedla k pádu komunistického režimu.

Muzeum Stará Boleslav

Muzeum Stará Boleslav spravuje expozice prezentující bohatou historii a kulturní dědictví města. Návštěvníci se seznámí s významem Staré Boleslavi jako poutního místa, spojeného s životem a smrtí svatého Václava. Expozice mapují vývoj města od raného středověku, přes období baroka až po moderní dějiny. K vidění jsou archeologické nálezy, církevní umění, dobový nábytek a předměty denní potřeby. Muzeum nabízí programy pro školy i veřejnost, včetně komentovaných prohlídek, workshopů a přednášek.

Procházka historickým centrem

Dlážděné uličky lemované malebnými domky s pastelovými fasádami vás zavedou do časů dávno minulých. Dominantou historického centra je bezpochyby Staroměstské náměstí s orlojem, který každou hodinu ožívá fascinujícím představením apoštolů. Jen pár kroků odtud se tyčí majestátní Pražský hrad, sídlo českých králů a prezidentů. Projděte se po Karlově mostě, obdivujte sochy světců a užijte si neopakovatelný výhled na Vltavu a panorama města. Nezapomeňte ochutnat tradiční trdelník a zahřát se svařeným vínem na Staroměstském náměstí.

Tipy na výlety v okolí

Kromě krás samotného města se vydejte i do jeho okolí. Jen pár kilometrů odtud leží zámek Konopiště, oblíbené sídlo následníka trůnu Františka Ferdinanda d'Este. Pro milovníky přírody doporučujeme procházku naučnou stezkou Posázavské údolí s malebnými výhledy na řeku a okolní lesy. Za návštěvu stojí i historické město Kutná Hora, zapsané na seznamu UNESCO, s unikátním kostním kostelem Sedlec. A pokud toužíte po relaxaci, zamiřte do lázní Poděbrady, proslulých svými minerálními prameny.

Publikováno: 13. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: MilosVancura

Tagy: stará boleslav památky | památky ve staré boleslavi