Státní hrad Karlštejn si získal srdce milovníků historie

I když je pražský hrad tím největším hradním komplexem na světě, nemusí mezi turisty patřit k těm nejvyhledávanějším. Kromě něho se velkému zájmu dostává další hradní stavbě, která mimochodem leží kousek od Prahy. Je to Státní hrad Karlštejn. Německy zvaný Karlstein je původně středověkým královským hradem, o němž se nyní dozvíte něco více.

  • Architekti – Matyáš z Arrasu a Josef Mocker.
  • Použité materiály – vápenec, dřevo, cihla a břidlice.
  • Současný majitel – Česká republika.

Kde se vzalo jméno hradu?

Státní hrad Karlštejn své pojmenování nedostal pro nic za nic. Základem všeho byla dvě německá slova Karls a stein. V překladu to znamená něco jako Karlův skalní hrad nebo Karlův kámen. Toto jméno proto, že hrad vznikl za doby Karla IV., který byl mimochodem jeho stavebníkem. S bližšími informacemi Vás seznámíme prostřednictvím níže uvedené tabulky.

PředmětHodnota
VýstavbaOd 1365
Přestavba1588 až 1597 a 1887 až 1905
Stavební slohGotika a novogotika
Nejcennější část stavbyKaple sv. Kateřiny
Informace spojené se státním hradem Karštejn.

Za zmínku určitě stojí i to, kdo byli další majitelé v historii tohoto unikátního hradu. Vedle českého krále to bylo i České království, Česká královna, Ústav šlechtičen a Československá republika. Dnes je to Česká republika. O správu se stará Národní památkový úřad.

Stání hrad Karlštejn ve filmu

Hrad Karlštejn se mimochodem proslavil i v kultuře. Nejznámějším filmovým dílem je bezpochyby Noc na Karlštejně. Vedle filmového plátna mu nebyl cizí ani hudební svět. Známá je kupříkladu písnička U Karlova Týna od Dušana Vančury. Stal se také hlavním tématem hudebního uskupení Spirituál kvintet.

Státní hrad Karlštejn a jeho prostory

Státní hrad Karlštejn toho pochopitelně nabízí více než dost. Při jeho návštěvě se můžete zaměřit na Mariánskou věž, purkrabství, Velkou věž a v neposlední řadě na Císařský palác. Ten sloužil přímo Karlu IV., potažmo Václavu IV. Když vyjdete na ochozy, budete se kochat viničními terasami a výhledem do širého okolí. Zkrátka rodinný výlet, jak má být.