Stan pro rodinu a jednotlivce se může značně lišit

Stanování v přírodě je jednou z velice příjemných činností. Můžete si vybrat místo bez lidí, užíváte si klidu a večer usínáte za nočních zvuků přírody. Pokud se chcete vypravit na dovolenou tohoto typu, potřebujete stan pro rodinu. Popřípadě pro jednotlivce. Ať už tak nebo tak, poradíme Vám, jaké možnosti z pohledu výběru máte a na co byste si měli dát pozor.

Stan pro rodinu a mnohé další

Základem všeho je zvolit ten správný rozměr stanu. Stan pro rodinu bude pochopitelně větší. Existují varianty pro tři až osm osob. Dále jsou to turistické stany bez jakýchkoliv předsíněk a podobných věcí, které nejčastěji pojmou tři až čtyři lidi. Pokud patříte k milovníkům adrenalinu, stanou se Vaším cílem expediční stany určené pro extrémní podmínky. Kapitolou samou o sobě jsou pak ultralehké stany. Ty Vám přijdou vhod třeba na kolo.

Rady související s výběrem nového stanu

Když si odpovíte na otázku, pro kolik lidí má být stan pro rodinu nebo Vás samotné, můžete přejít do další fáze. A to jsou primárně technické parametry spojené s těmito výrobky. O těch nejdůležitějších věcech se podrobněji zmíníme prostřednictvím níže uvedených otázek a odpovědí.

Jaké jsou základní konstrukce stanů?

V tomto směru si můžete vybírat mezi jednoplášťovými a dvouplášťovými stany. Ty dvouplášťové jsou označovány jako tropico a ve výsledku zajišťují lepší klima ve stanu.

Co je to vodní sloupec?

Tento parametr rozhoduje o tom, jak moc bude stan pro rodinu nebo jednotlivce voděodolný. Tzn., kolik propustí vody švy a jiné jeho části.

Jaký je ideální vodní sloupec?

Pro běžné kempování začínejte na 1 500 mm. V případě náročnějších expedic začínejte na 3 000 mm.

Jaký tvar mohou mít stany?

Vedle klasických iglú můžete zvolit „áčko“ nebo dáte přednost tunelu.

Jaké další doplňky mají moderní stany?

Jmenovat lze například bočnice. Hlavně v létě a u vody přijdou vhod sítě proti hmyzu. Dále je to přední kšilt, přehoz nebo dokonce markýza. Možností je v tomto směru více než dost.