Pražský hrad je pýchou České republiky v mnoha směrech

Poznávání českých památek je velice příjemnou činností. Pokud chcete vidět ten nejvýznamnější hrad České republiky, Váš cíl bude zcela jasný. Pražský hrad jako bývalé sídlo českých knížat, králů a dnes prezidenta ČR si Vás podmaní i tím nejmenším detailem. K vidění je toho ostatně více něž dost.

  • Nádvoří
  • Kostely
  • Paláce
  • Věže

Největší hrad na světě

Pražský hrad se pyšní řadou věcí. Jako turisté toho můžete obdivovat opravdu spoustu. Jedno prvenství však pražskému hradu rozhodně nelze upřít. V Guinnessově knize rekordů je zapsán, jako největší starobylý hrad na světě. O tom se ostatně můžete přesvědčit z níže prezentované tabulky.

PředmětHodnota
Délka570 metrů
Šířka128 metrů
Plocha7,28 hektarů
VýstavbaOd 9. století
Velikost pražského hradu je skutečně obdivuhodná.

S pražským hradem se pojí ještě jedno prvenství a výsada. Hrad je zároveň největším obývaným hradem na světě. V tomto směru překonává i známý anglický hrad Windsor a mnohé jiné.

Pražský hrad plný zajímavostí

Když se vydáte do hradního komplexu, uvidíte toho opravdu hodně. Procházet se můžete po čtyřech nádvořích. Zavítáte nejenom do katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha. K vidění jsou i ostatní náboženské objekty. Patří mezi ně kaple sv. Kříže, bazilika sv. Jiří, kostel Všech svatých a v neposlední řadě i kaple Nejsvětější Trojice v Ústavu šlechtičen. Od bývalého kláštera sv. Jiří se můžete přesunout k Vladislavskému sálu, Starému královskému paláci nebo k věži zvané Daliborka.

Pražský hrad a jeho exteriéry

Obdivovat pochopitelně nebudete pouze exteriéry pražského hradu. Kolem samotných staveb se nachází přemíra soch a sousoší. K vidění jsou studny, kašny a několik překrásných zahrad. Dominantní je bezpochyby zahrada Na Baště. Za zmínku stojí i Jelení příkop a zahrada Na terase Jízdárny. Poměrně velká je také Královská zahrada. Abychom v tomto výčtu byli kompletní, zmíníme ještě Lumbeho zahradu, Hartigovskou zahradu, Rajskou zahradu a Palácové zahrady pod Pražským hradem. Propadněte kouzlu pražského hradu, kde jsou mimochodem uloženy české korunovační klenoty.