Německo dovolená: Kam vyrazit za krásami a zážitky?

Německo Dovolená

Autem po Německu

Německo nabízí pro cestovatele autem nekonečné možnosti. Ať už vás lákají majestátní Alpy, pohádkové hrady na Rýně, malebná jezera Bavorska, pulzující Berlín nebo historické klenoty Drážďan, s vlastním autem se dostanete všude. Plánování dovolené v Německu začněte volbou trasy a cílů. Prozkoumejte online mapy a průvodce, abyste si vybrali trasu šitou na míru vašim zájmům. Zvažte návštěvu některé z německých vinařských oblastí, kde můžete ochutnat místní speciality a užít si projížďku mezi vinicemi. Nezapomeňte na dálniční známku, která je v Německu pro osobní auta zdarma. Důležité je také pamatovat na dodržování rychlostních limitů, které jsou na německých dálnicích přísně kontrolovány. Pro pohodlnou jízdu si naplánujte dostatek přestávek na odpočinek a občerstvení. Využít můžete hustou síť odpočívadel s restauracemi a benzínovými pumpami. Německo je skvělou volbou pro dovolenou autem. Nabízí perfektní infrastrukturu, krásnou přírodu, bohatou historii a kulturu.

Dálnice a poplatky

Německo se může pochlubit hustou a moderní sítí dálnic, které cestování po celé zemi značně usnadňují. Dobrou zprávou pro řidiče je, že na německých dálnicích se neplatí žádné mýtné. Ano, slyšíte správně – žádné dálniční známky ani poplatky za úseky! To vám dává svobodu prozkoumat krásy Německa bez dalších nákladů na cestování.

Je však důležité si uvědomit, že některé tunely a mosty, zejména v horských oblastech, můžou mít vlastní poplatky. Tyto poplatky se obvykle platí na místě a jejich výše se liší v závislosti na délce a typu stavby.

Při plánování vaší dovolené v Německu je vhodné se informovat o případných poplatcích za tunely a mosty na trase vaší cesty. Informace o poplatcích najdete na webových stránkách německého autoklubu ADAC nebo na stránkách provozovatelů daných úseků.

Veřejná doprava: Vlaky

Německo se pyšní jedním z nejrozsáhlejších a nejefektivnějších železničních systémů na světě, Deutsche Bahn. Cestování vlakem je pohodlný a malebný způsob, jak prozkoumat různé regiony Německa, od rušných měst po okouzlující vesničky. Vysokorychlostní vlaky ICE propojují hlavní města a umožňují rychlé a komfortní cestování. Regionální vlaky vás zavezou do menších měst a malebných zákoutí. Jízdenky si můžete zakoupit online, v automatech na nádražích nebo v pokladnách. Pro cestování po Německu je výhodná jízdenka Deutschland-Ticket, která umožňuje neomezené cestování ve vlacích regionální dopravy. Při plánování cesty vlakem se doporučuje zkontrolovat si aktuální jízdní řády a ceny jízdenek. Vlaky jsou v Německu obecně přesné, ale je vhodné počítat s menšími zpožděními. Ve vlacích je k dispozici Wi-Fi připojení a občerstvení. Cestování vlakem po Německu je zážitek sám o sobě a nabízí jedinečnou perspektivu na tuto fascinující zemi.

Autobusy pro cestovatele

Německo nabízí cestovatelům hustou a efektivní síť autobusových linek, které křižují celou zemi. Ať už se chystáte do Berlína, Mnichova, Hamburku nebo do malebných alpských vesniček, autobusy představují pohodlný a cenově dostupný způsob dopravy. Mezi nejoblíbenější autobusové společnosti patří FlixBus, BlaBlaBus a Eurolines, které nabízejí spojení do všech větších měst a turistických destinací. Cestování autobusem po Německu má své nesporné výhody. Moderní autobusy jsou vybaveny pohodlnými sedačkami, klimatizací a často i Wi-Fi připojením, což vám umožní cestovat v pohodlí a zůstat online i na cestách. Navíc, autobusové zastávky se obvykle nacházejí v centru měst, v blízkosti turistických atrakcí a ubytovacích zařízení. Díky tomu ušetříte čas i peníze za drahou taxi službu. Pokud plánujete delší cestu po Německu, zvažte zakoupení speciálních autobusových jízdenek, jako je například German Rail Pass, který umožňuje neomezené cestování po celém Německu za zvýhodněnou cenu. Před cestou si nezapomeňte ověřit jízdní řády a ceny jízdenek na webových stránkách autobusových dopravců.

Letecké spojení do Německa

Německo je pro nás Čechy dostupné i letecky, což oceníte hlavně pokud míříte do vzdálenějších koutů této rozmanité země. Z Prahy a dalších českých letišť létají pravidelné linky do velkých německých měst jako je Berlín, Frankfurt nad Mohanem, Mnichov, Hamburk, Kolín nad Rýnem nebo Düsseldorf. Let trvá obvykle kolem hodiny a půl. Pokud plánujete dovolenou v Alpách, zvažte letiště v Mnichově nebo v Innsbrucku, odkud se snadno dostanete do horských oblastí. Při výběru leteckého spojení se vyplatí sledovat akční nabídky leteckých společností, díky kterým můžete pořídit letenky za velmi příznivé ceny. Nezapomeňte ani na možnost letu s nízkonákladovými aerolinkami, které často nabízejí lety do Německa za zlomek ceny klasických dopravců. Před rezervací letenky si ale důkladně prostudujte podmínky přepravy zavazadel a případné další poplatky.

Cestování s dětmi v Německu

Německo je pro rodinnou dovolenou jako stvořené. Nabízí nepřeberné množství atrakcí a aktivit, které nadchnou malé i velké cestovatele. Ať už se chystáte na prodloužený víkend nebo delší pobyt, v Německu si užijete spoustu zábavy. Za pohádkovou atmosférou se vydejte do některého z mnoha zábavních parků. Populární je Europa-Park s horskými dráhami a show programy, nebo Legoland Deutschland, kde si děti užijí stavění z kostek. Pro milovníky zvířat je tu pak Zoo Lipsko s úžasným tropickým pavilonem Gondwanaland. Německo se pyšní i krásnou přírodou. Prozkoumejte národní park Berchtesgaden s jezery a horami, užijte si plavbu lodí po Bodamském jezeře nebo se vydejte na kole po některé z cyklostezek podél Dunaje. Plánujete-li dovolenou v Německu s dětmi, nezapomeňte na včasnou rezervaci ubytování. Vybírat můžete z široké nabídky hotelů, apartmánů i kempů. Mnoho z nich nabízí speciální programy a vybavení pro děti. Cestování po Německu je s dětmi snadné a pohodlné. Využít můžete hustou síť dálnic i rozsáhlou železniční síť. Ve většině turistických atrakcí jsou k dispozici přebalovací pulty, dětské toalety a dětská menu v restauracích. Dovolená v Německu s dětmi bude nezapomenutelným zážitkem pro celou rodinu.

Půjčení auta v Německu

Německo láká k nezapomenutelné dovolené a cestování autem je skvělý způsob, jak si ho užít naplno. Půjčení auta v Německu je snadné a dostupné, ať už plánujete romantický výlet, rodinnou dovolenou nebo dobrodružnou cestu. Před cestou si nezapomeňte zkontrolovat platnost vašeho řidičského průkazu a cestovního pojištění. Většina autopůjčoven vyžaduje kreditní kartu pro složení kauce.

V Německu narazíte na hustou síť kvalitních dálnic, z nichž některé nemají rychlostní omezení. Pamatujte ale, že i na úsecích bez omezení je třeba dbát na bezpečnost a přizpůsobit jízdu aktuálním podmínkám. Nezapomeňte na dálniční známku, pokud se chystáte na rakouské nebo švýcarské dálnice. Při plánování trasy se vyplatí zohlednit možnost placených tunelů a mostů.

Ať už se chystáte do Německa za památkami, přírodou nebo kulturou, půjčení auta vám poskytne svobodu a flexibilitu. Užijte si dovolenou v Německu naplno a objevte krásy této fascinující země vlastním tempem.

Kempování a karavany

Německo je pro Čechy oblíbenou destinací pro kempování a cestování s karavanem. Nabízí rozmanitou škálu kempů od luxusních s bazény a restauracemi po jednodušší v přírodě. Plánujete-li dovolenou v Německu s karavanem, nezapomeňte na dálniční známku pro auta nad 3,5 tuny. Je nutné si předem zarezervovat místo v kempu, obzvláště v hlavní sezóně. V Německu platí přísná pravidla pro parkování a nocování mimo kempy. Informace o kempech a pravidlech pro karavany najdete na webových stránkách Německé turistické centrály. Oblíbenými oblastmi pro kempování jsou Bavorské Alpy, Černý les, Baltské moře a jezerní oblasti. Vybavení kempů je na vysoké úrovni, často s možností pronájmu kol, lodí a dalšího sportovního vybavení.

Cyklostezky a cykloturistika

Německo je cyklistický ráj s hustou sítí dobře značených cyklostezek, které se táhnou napříč malebnou krajinou. Ať už jste rekreační cyklista nebo zkušený nadšenec, Německo má co nabídnout. Prozkoumejte břehy Rýna po Rýnské cyklostezce, která se vine vinicemi a malebnými vesničkami. Užijte si klidnou jízdu podél Dunaje po Dunajské cyklostezce, která vás provede historickými městy a úchvatnými přírodními scenériemi. Pro milovníky hor je tu Alpská silnice, která nabízí náročné stoupání a úchvatné výhledy na vrcholky Alp.

Německé cyklostezky jsou vhodné pro všechny typy kol a úrovně zdatnosti. Mnoho stezek je rovinatých a nenáročných, ideální pro rodiny s dětmi. Pro ty, kteří hledají výzvu, jsou tu kopcovité trasy a horské stezky. Po cestě najdete nespočet možností k občerstvení, ubytování a pronájmu kol. Nezapomeňte si naplánovat zastávky v půvabných německých městech a vesnicích, kde můžete ochutnat místní speciality a ponořit se do kultury.

Tipy pro cestování vlakem

Cestování vlakem po Německu je skvělý způsob, jak prozkoumat tuto rozmanitou zemi a užít si dovolenou bez stresu z řízení. Německé dráhy (Deutsche Bahn) jsou známé svou efektivitou a komfortem. Vlaky jezdí často a spojují všechna hlavní města i menší malebná městečka. Při plánování cesty si nezapomeňte pořídit jízdenku předem, ušetříte a vyhnete se frontám. Pro delší cesty zvažte zakoupení Deutsche Bahn Card, která nabízí slevy na jízdné. Pokud plánujete cestovat více po Německu, vyplatí se zvážit Länder-Ticket. Tato jízdenka umožňuje jednodenní cestování po vybraném spolkovém státě. Německo je proslulé svými vysokorychlostními vlaky ICE, které vás dopraví do cíle rychle a pohodlně. Pokud máte více času, užijte si jízdu regionálními vlaky, které projíždějí malebnou krajinou. Nezapomeňte si zkontrolovat spojení a případné výluky na webových stránkách Deutsche Bahn. Ať už se chystáte do Berlína, Mnichova, Hamburku nebo do některého z menších měst, cestování vlakem vám umožní poznat Německo z té nejlepší stránky.

Jízdenky a slevy na dopravu

Německo nabízí turistům širokou škálu možností dopravy, ať už se jedná o cestování po městě nebo na delší vzdálenosti. Pokud plánujete dovolenou v Německu, je dobré se seznámit s možnostmi jízdenek a slev, abyste ušetřili peníze a usnadnili si cestování.

Pro cestování po městě se vyplatí zakoupit si denní, třídenní nebo týdenní jízdenku, která platí na všechny druhy MHD, jako jsou autobusy, tramvaje a metro. Větší města často nabízejí turistické karty, které zahrnují i vstupy do muzeí a dalších památek.

Pro cestování mezi městy je k dispozici hustá síť vlaků a autobusů. Pokud plánujete více cest vlakem, zvažte zakoupení BahnCard, která nabízí slevy na jízdné. Pro cestování autobusem existují různé společnosti, které nabízejí levné jízdenky, zejména při rezervaci online a s dostatečným předstihem.

Rodiny s dětmi mohou využít slevy na jízdné, například v rámci Deutsche Bahn jezdí děti do 14 let v doprovodu rodičů zdarma. Pro cestování autem se vyplatí zvážit dálniční známku, která je povinná na německých dálnicích.

Před cestou si nezapomeňte ověřit aktuální informace o cenách a slevách na webových stránkách dopravců. S trochou plánování a informovanosti si můžete užít dovolenou v Německu bez zbytečných výdajů na dopravu.

Bezpečnost na cestách

Německo je obecně bezpečná země s nízkou kriminalitou, ale i tak je dobré dodržovat základní bezpečnostní opatření. Před cestou si zkontrolujte platnost cestovního dokladu a sjednejte si cestovní pojištění. Mějte u sebe kopie důležitých dokumentů, jako je pas a letenka, pro případ ztráty či krádeže. V turisticky exponovaných oblastech si dávejte pozor na kapsáře a nenechávejte své věci bez dozoru. Při řízení auta dbejte na dodržování dopravních předpisů, v Německu jsou přísné pokuty za jejich porušení. V případě nouze volejte číslo 112, na kterém se dovoláte policie, hasičů i záchranné služby. V horských oblastech se informujte o aktuální předpovědi počasí a nepodceňujte horskou turistiku. Dodržujte pokyny horských služeb a vybavte se vhodným oblečením a vybavením.

Parkování ve městech

Plánujete-li dovolenou v Německu a hodláte-li se pohybovat po městech autem, je dobré se seznámit s tamními pravidly parkování. Většina německých měst má zavedeny parkovací zóny, kde je parkování zpoplatněno. Cena se liší dle lokality a délky parkování. Parkovací lístky obvykle zakoupíte v automatech, které se nacházejí v blízkosti parkovacích míst. Platbu lze provést mincemi, kartou nebo prostřednictvím mobilní aplikace. Důležité je dodržovat maximální povolenou dobu parkování, která je uvedena na parkovacím automatu. V opačném případě riskujete pokutu. V některých městech, zejména ve večerních hodinách a o víkendech, může být parkování zdarma. Tyto informace naleznete na informačních tabulích v dané lokalitě.

Pokud si nejste jisti pravidly parkování v daném městě, doporučujeme vyhledat informace na webových stránkách města nebo se obrátit na turistické informační centrum.

Užitečné aplikace a weby

Pro plánování vaší německé dovolené existuje spousta užitečných aplikací a webů. Pro inspiraci a tipy na výlety doporučujeme oficiální turistický portál Německa, Germany.travel. Najdete zde informace o památkách, přírodních krásách i kulturních akcích. Pro navigaci a plánování tras se hodí aplikace Google Maps, která nabízí i offline mapy a informace o dopravě. Pokud preferujete veřejnou dopravu, stáhněte si aplikaci Deutsche Bahn, kde si můžete vyhledat spojení, koupit jízdenky a sledovat aktuální informace o zpožděních. Pro hledání ubytování doporučujeme Booking.com nebo Airbnb, kde najdete širokou škálu možností od hotelů po apartmány. Pokud hledáte autentické zážitky, zkuste platformu Couchsurfing, která propojuje cestovatele s místními obyvateli, kteří jim nabízejí ubytování zdarma. Pro překlad z němčiny do češtiny a naopak se hodí aplikace Google Translate, která nabízí i funkci překladu textu z fotografií. Nezapomeňte si také stáhnout aplikaci s předpovědí počasí, abyste byli připraveni na všechny eventuality.

Publikováno: 21. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: MilosVancura

Tagy: německo dovolená | informace o dovolené v německu