Mělník památky: Objevte skryté poklady malebného města!

Mělník Památky

Mělník: Perla Polabí

Mělník, malebné historické město rozkládající se na soutoku řek Vltavy a Labe, právem nese přízvisko Perla Polabí. Jeho dominantou je majestátní zámek tyčící se na vysoké skále nad řekou, který nabízí úchvatné výhledy do okolí. Mělník je proslulý také svou bohatou vinařskou tradicí, která sahá až do 14. století. Navštivte zdejší vinné sklepy a ochutnejte lahodná vína z mělnických vinic. Projděte se malebnými uličkami historického centra s gotickými a renesančními domy a nasajte neopakovatelnou atmosféru tohoto půvabného města. Mělník je ideálním místem pro výlet za historií, kulturou i krásnou přírodou.

Dominantní mělnický zámek

Mělnický zámek se hrdě tyčí nad soutokem řek Vltavy a Labe a vytváří tak nezapomenutelnou dominantu města Mělníka. Jeho historie sahá až do 10. století, kdy zde stávala pevnost chránící důležitou obchodní stezku. Postupem času se z pevnosti vyvinul honosný zámek, který prošel rukama mnoha významných šlechtických rodů, včetně Lobkoviců, Pernštejnů a Černínů.

Každý z majitelů zanechal na podobě zámku svůj otisk, a tak se dnes můžeme kochat směsicí architektonických stylů od gotiky až po baroko. Zámek je obklopen rozlehlým parkem s vinicemi, které jsou důkazem staleté vinařské tradice v Mělníku. Návštěvníci si mohou prohlédnout dobově zařízené interiéry, zámeckní kapli, vinné sklepy a užít si nádherný výhled na soutok řek a okolní krajinu.

Gotika v srdci města: Chrám sv. Petra a Pavla

Dominantou panoramatu mnoha českých měst je silueta gotického chrámu. Tyto stavby, často pocházející už ze 13. století, jsou němými svědky minulosti, místy modlitby a uměleckými skvosty v jednom. Chrám sv. Petra a Pavla není výjimkou. Jeho věže se vypínají k nebi a uvnitř ukrývá klenotnici architektonických prvků. Prostorná hlavní loď, klenuté stropy a barevná okna s biblickými výjevy uchvacují návštěvníky už po staletí. Gotika vdechuje tomuto místu atmosféru tajemství a spirituality. Při procházce chrámem se ponoříte do světa symboliky a historie.

Procházka historickým centrem

Dlážděné uličky lemované malebnými měšťanskými domy, gotické věže tyčící se k nebi a tajemná zákoutí dýchající historií. To vše a mnohem více nabízí procházka historickým centrem. Nechte se okouzlit atmosférou starých časů a objevte skryté poklady. Začněte na náměstí s dominantní radnicí a pokračujte klikatými uličkami. Obdivujte architektonické skvosty, nasávejte atmosféru kaváren a restaurací a nechte se unést kouzlem minulosti. Nezapomeňte se zastavit v některém z muzeí či galerií a poznat tak historii a kulturu do hloubky.

Unikátní kostnice pod kostelem sv. Petra a Pavla

V České republice se nachází mnoho historických památek, ale jen málo z nich je tak fascinujících a zároveň děsivých jako kostnice. Jednou z nejznámějších je kostnice pod kostelem sv. Petra a Pavla v Brně. Tato unikátní památka ukrývá pozůstatky desítek tisíc lidí, jejichž kosti byly uspořádány do nejrůznějších tvarů a obrazců.

Přesné číslo pohřbených není známo, odhaduje se však, že by se mohlo jednat až o 50 000 jedinců. Kosti pocházejí z nedalekého hřbitova, který musel být v 18. století zrušen kvůli nedostatku místa. Kostnice byla zpřístupněna veřejnosti v 19. století a od té doby se stala vyhledávanou turistickou atrakcí.

Galerie Ve dvoře: Umění s výhledem

Galerie Ve dvoře je skrytý klenot pražské umělecké scény. Jak název napovídá, galerie se nachází ve dvoře, čímž nabízí klidné útočiště od ruchu velkoměsta. Vystavuje díla jak zavedených, tak i začínajících umělců, s důrazem na současné umění. Galerie Ve dvoře je místem setkávání milovníků umění a tvůrců, kde si můžete vychutnat inspirativní atmosféru a objevovat nové talenty.

Vinice sv. Václava: Nejsevernější vinice v Čechách

Na úpatí majestátního hradu Bezděz, nedaleko Dokes, se rozkládá unikátní vinice sv. Václava. Tato pozoruhodná vinice, situovaná na 50. rovnoběžce, si hrdě drží titul nejseverněji položené vinice v České republice. Její svahy, obrácené k jihu, zachycují maximum slunečních paprsků, ačkoliv zdejší klima je drsnější než v tradičních vinařských oblastech. Pěstování révy vinné v těchto podmínkách je tak opravdovou výzvou a výsledná vína mají specifický, nezaměnitelný charakter.

Tipy na výlety v okolí Mělníka

Mělník, malebné město na soutoku Labe a Vltavy, nabízí nejen krásné historické centrum, ale i spoustu možností k výletům do okolí. Jen pár kilometrů od Mělníka se nachází zámek Veltrusy s rozlehlým anglickým parkem, ideálním pro romantické procházky i rodinné pikniky. Milovníci vína by neměli vynechat návštěvu některého z vinařství na Mělnicku, například v obci Chloumek. Za historií se můžete vydat na hrad Kokořín, který se tyčí na skalnatém ostrohu nad Kokořínským dolem. Pro aktivní odpočinek se nabízí turistika či cyklovýlet po naučné stezce Kokořínskem, která vás provede malebnou krajinou pískovcových skal, borových lesů a romantických údolí.

Publikováno: 18. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: MilosVancura

Tagy: mělník památky | turistické památky v mělníku