Marseille památky: Sluneční město plné historie a krásy.

Marseille Památky

Starý přístav: Srdce Marseille

Starý přístav, Vieux Port ve francouzštině, je pulzujícím srdcem Marseille, místem, kde se snoubí historie s moderním životem. Po staletí byl tento přístav centrem obchodu a rybolovu, svědkem vzestupu a pádu říší. Dnes je to živé místo plné restaurací, kaváren a barů s výhledem na kotvící jachty a rybářské lodě.

Ráno sem místní míří pro čerstvé ryby z denního výlovu, prodávané přímo na nábřeží. Turisté se procházejí po promenádě, obdivují architekturu okolních budov a nasávají atmosféru. Dominantou přístavu je pevnost svatého Mikuláše a pevnost svatého Jana, které střežily vstup do města. Nedaleko se tyčí katedrála La Major, impozantní stavba kombinující románský a byzantský styl.

Z přístavu se snadno dostanete k dalším památkám Marseille, jako je bazilika Notre-Dame de la Garde s panoramatickým výhledem na město, Palais Longchamp s muzeem a zahradami, nebo muzeum MuCEM věnované historii středomořské civilizace. Starý přístav je ideálním výchozím bodem pro objevování krás a tajemství Marseille.

Notre-Dame de la Garde: Majestátní bazilika

Tyčící se na vrcholu kopce s výhledem na třpytivé vody Středozemního moře, je bazilika Notre-Dame de la Garde neodmyslitelným symbolem Marseille a jednou z nejvýznamnějších památek města. Tato nádherná bazilika, známá také jako "Bonne Mère" (Dobrá matka) místními obyvateli, je místem hluboké náboženské úcty a zároveň nabízí úchvatné panoramatické výhledy na město a jeho okolí.

Stavba baziliky, jak ji známe dnes, byla dokončena v roce 1864 v novobyzantském slohu, který se vyznačuje bohatou výzdobou a třpytivými mozaikami. Její dominantou je 11 metrů vysoká pozlacená socha Panny Marie s dítětem, která se tyčí nad kopulí a je viditelná z velké dálky. Interiér baziliky je stejně impozantní, s mramorovými sloupy, složitými freskami a vitrážemi, které vytvářejí atmosféru posvátnosti a klidu.

Pro milovníky historie a architektury je Notre-Dame de la Garde fascinujícím místem k prozkoumání. Pro ty, kteří hledají duchovní útěchu, nabízí bazilika klidné útočiště od shonu města. A pro všechny, kteří se chtějí pokochat nádherným výhledem na Marseille, je to místo, které si nesmí nechat ujít.

Château d'If: Ostrovní pevnost

Château d'If, ponurá pevnost tyčící se na malém ostrově v azurových vodách Středozemního moře, je nedílnou součástí panoramatu Marseille a lákadlem pro milovníky historie i dobrodružných příběhů. Postavená v 16. století králem Františkem I. sloužila původně k ochraně pobřeží před piráty. Její strategická poloha a nedobytné hradby z ní brzy učinily obávané vězení, kam byli posíláni političtí vězni, protestanti a další nepohodlní jedinci.

marseille památky

Mezi nejznámější vězně Château d'If bezesporu patří fiktivní Edmond Dantès, hrdina slavného románu Alexandra Dumase "Hrabě Monte Cristo". Dantès zde strávil dlouhých čtrnáct let, než se mu podařilo utéct a pomstít se svým nepřátelům. Ačkoliv Dantès je smyšlenou postavou, jeho příběh dodává místu na dramatičnosti a láká davy turistů, kteří chtějí na vlastní kůži nasát atmosféru ponurých cel a projít se po stopách slavného hrdiny.

Dnes je Château d'If přístupná veřejnosti a nabízí fascinující pohled do historie Marseille a Francie. Z hradeb pevnosti se otevírá úchvatný výhled na město, moře a okolní ostrovy. Návštěva Château d'If je nezapomenutelným zážitkem, který spojuje historii, literaturu a krásu Středozemního moře.

MuCEM: Muzeum civilizací Evropy

MuCEM, neboli Musée des Civilisations de l'Europe et de la Méditerranée, je ikonickou dominantou moderní architektury v Marseille. Nachází se na vstupu do starého přístavu a tvoří fascinující dialog mezi starým a novým. Tato skvostná budova, zahalená do krajkové fasády z černého betonu, je dílem architekta Rudyho Ricciottiho. MuCEM není jen muzeum, ale i kulturní centrum s bohatým programem výstav, přednášek a workshopů. Jeho sbírky se zaměřují na historii a kulturu středomořské oblasti, od starověku po současnost. Procházka po střešní terase muzea nabízí dechberoucí panoramatický výhled na město, přístav a moře. Z MuCEM se snadno dostanete k dalším památkám v Marseille, jako je pevnost Saint-Jean, katedrála La Major nebo malebná čtvrť Le Panier. Návštěva MuCEM je tak nezapomenutelným zážitkem, který vám umožní ponořit se do bohaté historie a kultury Marseille a celého Středomoří.

Palais Longchamp: Monumentální fontána

Palais Longchamp je jednou z nejvýznamnějších památek Marseille a symbolem města. Tato monumentální stavba, postavená v 19. století, slouží jako muzeum a galerie a zároveň je domovem nádherné fontány, která je sama o sobě uměleckým dílem.

Fontána Longchamp, která se nachází na úpatí paláce, je mistrovským dílem sochařství a architektury. Její dominantou je monumentální sousoší představující alegorii řeky Rhôny a jejích přítoků. Uprostřed kompozice se tyčí mohutná postava Rhôny, obklopená alegorickými postavami symbolizujícími přítoky řeky, jako je Durance a Gardon. Postavy jsou vytesány z bílého mramoru a vynikají svou elegancí a dynamikou.

marseille památky

Kromě ústředního sousoší je fontána zdobena také množstvím dalších soch, reliéfů a vodních prvků. Návštěvníci mohou obdivovat kašny, kaskády a vodní hry, které dotvářejí okouzlující atmosféru tohoto místa. Fontána Longchamp je nejen krásným uměleckým dílem, ale také symbolem bohaté historie a kultury Marseille. Její krása a majestátnost lákají turisty z celého světa a činí z ní jednu z nejnavštěvovanějších památek ve městě.

Cathédrale de la Major: Impozantní katedrála

Marseille, pulzující město na jihu Francie, se pyšní bohatou historií a kulturou. Mezi jeho skvosty patří i Cathédrale de la Major, impozantní katedrála tyčící se nad Starým přístavem. Tato architektonická perla, postavená v novobyzantském slohu, uchvátí návštěvníky svou majestátností a krásou. Její fasáda, zdobená barevnými mramory a mozaikami, je pastvou pro oči. Interiér katedrály je neméně působivý. Vysoké klenby, nádherné vitráže a bohatá výzdoba vytváří atmosféru posvátnosti a klidu.

Cathédrale de la Major je nejen významnou církevní památkou, ale také symbolem Marseille. Z její terasy se otevírá úchvatný panoramatický výhled na město, přístav a Středozemní moře. Návštěva této katedrály je nezapomenutelným zážitkem pro každého, kdo zavítá do Marseille.

Le Panier: Nejstarší čtvrť

Le Panier, to je takové to srdíčko Marseille, které bije už od starověku. Římané tu kdysi měli kolonii a dneska tu na vás dýchne historie z každýho rohu. Úzký uličky, barevný domy a spousta schovanejch zákoutí, to je přesně to, co dělá Le Panier tak magickým.

A co byste si v tomhle historickým klenotu neměli nechat ujít? Tak třeba La Vieille Charité, barokní komplex, kde dřív sídlil chudobinec a dneska je tam muzeum a kulturní centrum. Nebo katedrála La Major, impozantní stavba, která vás dostane svou velikostí a krásou. A když už budete v Le Panier, tak si nenechte ujít ani Musée du Vieux Marseille, kde se dozvíte všechno o historii tohohle fascinujícího města.

Prostě Le Panier je místo, kde se dějiny potkávají s modernou a kde si na každý rohu můžete dát výborný croissant a kafe. Takže až budete v Marseille, tak šup, šup do Le Panier!

Calanques: Dramatické útesy

Marseille, pulzující město na jihu Francie, se pyšní nejen bohatou historií a kulturou, ale také úchvatnou přírodou. Jen kousek od rušného centra se rozkládá národní park Calanques, ráj dramatických vápencových útesů, tyrkysových zátok a nedotčené středomořské vegetace.

Calanques, to je osm kilometrů členitého pobřeží, které si zamilují milovníci turistiky, horolezectví i koupání. Prozkoumejte skryté zátoky dostupné pouze lodí, vydejte se na náročnější túru po vrcholcích útesů s dechberoucími výhledy, nebo se jen tak opalujte na slunci a osvěžte se v křišťálově čisté vodě.

marseille památky

Mezi nejznámější calanques patří En-Vau s úzkým ústím a bílými vápencovými stěnami, malebná Port-Pin s borovicovým lesem sahajícím až k moři a Sormiou, největší a nejhlubší z calanques, oblíbená mezi potápěči.

Nezapomeňte si s sebou vzít dostatek vody, opalovací krém a pevnou obuv, ať už se do Calanques vydáte na celodenní výlet nebo jen na krátkou procházku.

La Cité Radieuse: Architektonický unikát

V srdci Marseille se tyčí architektonický unikát, který jako by vypadl z budoucnosti – La Cité Radieuse, přezdívaná také Le Corbusierův dům. Tato stavba z let 1947-1952 je ikonou brutalismu a ukázkou Le Corbusierovy vize moderního bydlení. Obrovský betonový blok na sloupech, připomínající parník, v sobě skrývá 337 bytů, školu, obchodní centrum, restauraci a dokonce i bazén na střeše. La Cité Radieuse je jako město v malém, kde se snoubí funkčnost s uměleckým pojetím.

Prohlídka interiéru vás zavede do světa barevných chodeb a bytů s modulárním nábytkem, které odrážejí Le Corbusierův důraz na funkčnost a jednoduchost. La Cité Radieuse je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO a patří k nejvýznamnějším památkám Marseille. Návštěva této unikátní budovy je fascinujícím výletem do historie moderní architektury a zároveň umožňuje nahlédnout do Le Corbusierovy utopické vize ideálního města.

Musée des Beaux-Arts: Umělecké poklady

Musée des Beaux-Arts v Marseille, to není jen tak obyčejné muzeum. Je to pokladnice uměleckých děl, která vám vezme dech. Nachází se v srdci Marseille, v paláci Longchamp, a už samotná budova je pastvou pro oči. Uvnitř na vás čekají mistrovská díla od 16. do 19. století. Najdete tu slavná jména jako Rubens, Puget nebo Carpeaux. A co teprve sbírka italských a provensálských mistrů?

Pro milovníky umění je tohle muzeum povinností. Ale i když nejste zrovna znalci, atmosféra muzea vás pohltí. Projděte se nádhernými sály, obdivujte obrazy a sochy a nechte na sebe působit krásu umění. Až budete mít dost kultury, odpočiňte si v zahradách paláce Longchamp. Jsou to oázy klidu uprostřed ruchu velkoměsta. Musée des Beaux-Arts je zkrátka jedním z těch míst, která dělají Marseille tak výjimečným městem.

Stadion Vélodrome: Fotbalová vášeň

Stadion Vélodrome, domov Olympique de Marseille, je víc než jen fotbalový stadion. Je to symbol města, jehož historie je spjata s vášní pro fotbal. Nachází se v jižní části Marseille a je snadno dostupný metrem. Jeho impozantní architektura s charakteristickou zvlněnou střechou je nepřehlédnutelná. Kapacita přes 67 000 diváků z něj dělá druhý největší fotbalový stadion ve Francii. Atmosféra během zápasů je elektrizující, fanoušci Olympique Marseille, známí jako velmi vášniví, vytvářejí nezapomenutelnou kulisu. Stadion prošel v roce 2014 rozsáhlou rekonstrukcí, která mu dodala moderní vzhled a vylepšila zázemí pro fanoušky. Kromě fotbalových zápasů hostil Vélodrome i jiné sportovní události, jako jsou ragbyové zápasy nebo koncerty světových hvězd. Návštěva stadionu Vélodrome by měla být na seznamu každého fanouška fotbalu, který navštíví Marseille. Je to místo, kde se historie snoubí s vášní a kde fotbal je víc než jen hra.

marseille památky

Provensálské trhy: Chuť a vůně

Marseille, to je město, kde se snoubí historie s živou atmosférou. A co lépe vystihuje ducha města než rušné trhy? Provensálské trhy, to je exploze barev, vůní a chutí. Místní sem míří pro čerstvé produkty od rybářů a farmářů, turisté si odnášejí suvenýry a nasávají atmosféru.

Památky v Marseille
Památka Popis Vstupné
Notre-Dame de la Garde Bazilika s výhledem na město Zdarma
Starý přístav (Vieux-Port) Historický přístav s restauracemi a kavárnami -

V samém srdci Marseille, nedaleko Starého přístavu, se rozkládají trhy s rybami. Ráno tu panuje čilý ruch, rybáři vykládají své úlovky a dohadování o ceně je zážitek sám o sobě. O kousek dál najdete stánky s ovocem a zeleninou, kde se prolíná vůně zralých melounů s aroma provensálských bylin. Ochutnejte tapenádu, olivový olej, navštivte stánky s levandulí a provensálským kořením.

Provensálské trhy nejsou jen o nakupování, ale i o setkávání s přáteli a vychutnání si atmosféry. Usaďte se v některé z kaváren s výhledem na hemžení a vychutnejte si sklenku pastis s olivami.

Gastronomie: Bouillabaisse a další

Marseille, to je také ráj pro vaše chuťové pohárky! Ať už jste milovníky ryb a mořských plodů, nebo dáváte přednost masitým pokrmům, Marseille vás zaručeně nezklame. Symbolem zdejší gastronomie je bezesporu bouillabaisse, tradiční rybí polévka, jejíž receptura se dědí z generace na generaci. Ochutnat ji můžete v nespočtu restaurací, od těch luxusních s výhledem na moře až po malé rodinné podniky v úzkých uličkách starého přístavu.

marseille památky

Nezapomeňte ani na další speciality, jako jsou moules frites (slávky s hranolky), aïoli (česneková majonéza podávaná s rybou a zeleninou) nebo pieds et paquets (vepřové nožičky a dršťky dušené v rajčatové omáčce). Sladkou tečkou za vaší kulinářskou poutí Marseille pak může být navette, sušenka ve tvaru loďky, která je typická pro oblast Provence. Ať už se rozhodnete ochutnat cokoliv, nezapomeňte si k jídlu objednat sklenku lahodného provensálského vína!

Doprava: Metro, tramvaje, lodě

Marseille nabízí hustou síť MHD, která vás snadno dopraví k hlavním památkám. Metro je rychlé a efektivní, se dvěma linkami protínajícími centrum města. Vystupte na stanici Vieux-Port pro starý přístav a čtvrť Le Panier, nebo na stanici Castellane pro Palais Longchamp a okolí. Tramvajové linky jsou ideální pro kratší vzdálenosti a nabízejí malebné výhledy na město. Prozkoumejte Canebière, hlavní tepnu Marseille, tramvají a vystupte u katedrály La Major. Pro jedinečný zážitek se vydejte na plavbu lodí z Vieux-Port. Objevte krásu zátoky Calanques, navštivte ostrov If s legendárním hradem Château d'If, nebo se vydejte na ostrov Frioul s úchvatnými výhledy na Marseille. Ať už zvolíte jakýkoli způsob dopravy, cestování po Marseille bude nezapomenutelným zážitkem.

Bezpečnost: Tipy pro cestovatele

Marseillské uličky jsou plné života a krásných památek, ale jako v každém velkém městě i zde je důležité dbát na bezpečnost. Kapsáři se mohou vyskytovat v turisticky rušných oblastech, jako je Starý přístav (Vieux Port) nebo okolí baziliky Notre-Dame de la Garde. Doporučujeme nosit cennosti v přední kapse nebo v tašce s sebou na těle. Nenechávejte své věci bez dozoru na stole v restauraci nebo na pláži. V noci se vyhýbejte špatně osvětleným a opuštěným uličkám, zvláště v okolí stanice Saint-Charles. Pokud se chystáte do severních čtvrtí, buďte obezřetnější, jelikož zde bývá vyšší kriminalita. V případě nouze volejte policii na čísle 17 nebo evropské číslo tísnového volání 112.

Publikováno: 29. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: MilosVancura

Tagy: marseille památky | památky v marseille