Kapverdy: Dovolená snů pod africkým sluncem

Kapverdské Ostrovy Dovolená

Slunná oáza klidu

Kapverdy, to není jen o divokých plážích a azurovém moři. Uprostřed Atlantiku se skrývá i "Slunná oáza klidu", ideální pro ty, kteří hledají odpočinek od každodenního shonu. Zapomeňte na stres a starosti, na Kapverdách se čas zpomaluje a vy si konečně můžete užít zaslouženou dovolenou.

Představte si procházky po nekonečných plážích s jemným pískem, šumění vln a teplé paprsky slunce, které vás hladí po tváři. Na Kapverdách najdete klidná zákoutí, kde si vychutnáte romantické západy slunce a necháte se unášet pohodou a klidem. Místní obyvatelé, známí svou pohostinností a úsměvem na tváři, vám rádi ukážou krásy své země a podělí se s vámi o své tradice.

Dovolená na Kapverdách je jako stvořená pro ty, kteří touží po relaxaci a odpočinku v náručí slunce. Ať už se rozhodnete prozkoumávat krásy podmořského světa, vydáte se na túru do hor, nebo si jen tak budete užívat lenošení na pláži, na Kapverdách najdete vše, co k dokonalé dovolené potřebujete.

Kdy vyrazit za teplem

Kapverdy, s jejich věčným létem a příjemnými teplotami po celý rok, jsou ideální destinací pro útěk před zimou. Pokud ale toužíte po tom nejstabilnějším počasí s minimem srážek a maximálním počtem slunečních hodin, pak je období od listopadu do dubna tou nejlepší volbou. Toto období, kdy na Kapverdách panuje sucho a teploty se pohybují mezi 25 a 28 stupni Celsia, je jako stvořené pro lenošení na pláži, koupání v křišťálově čistém moři a provozování vodních sportů.

Srovnání Kapverdských ostrovů pro vaši dovolenou
Vlastnost Sal Boa Vista Santiago
Pláže Bílé písečné pláže, vhodné pro vodní sporty Dlouhé písečné pláže, ideální pro odpočinek Krásné pláže, ale některé s kamenitým vstupem do moře
Aktivity Windsurfing, kitesurfing, potápění Surfování, turistika, pozorování velryb (sezónně) Turistika, poznávání kultury, návštěva historických památek
Atmosféra Živá, turistická Klidná, relaxační Autentická, pulzující životem

Milovníci windsurfingu a kitesurfingu si přijdou na své od listopadu do března, kdy na ostrovy vane stálý vítr. Naopak v letních měsících, od června do října, se zvyšuje vlhkost vzduchu a s ní i pravděpodobnost srážek. Teploty se v tomto období pohybují mezi 28 a 32 stupni Celsia. I když se jedná o období dešťů, srážky jsou obvykle krátké a intenzivní a slunce se brzy vrací na oblohu. Letní měsíce jsou proto ideální pro ty, kteří preferují klidnější dovolenou a chtějí poznat i jinou tvář Kapverd než jen tu plážovou.

kapverdské ostrovy dovolená

Letenky a doprava

Kapverdy, to je synonymum pro exotickou dovolenou plnou slunce a pláží. Ale jak se na tyto ostrovy v Atlantském oceánu vlastně dostat? Nejjednodušší a nejrychlejší cesta vede letecky. Z Prahy a dalších evropských měst létají na Kapverdy pravidelné i charterové lety, a to především na ostrov Sal, kde se nachází mezinárodní letiště Amílcar Cabral. Let trvá přibližně 6 hodin a ceny letenek se liší v závislosti na sezóně a dostupnosti. V hlavní sezóně, tedy od listopadu do dubna, počítejte s cenou letenky okolo 15 000 Kč a výše. Mimo sezónu, kdy je na Kapverdách stále příjemné počasí, ale menší turistický ruch, se dají letenky sehnat i levněji. Pokud chcete procestovat více ostrovů, můžete využít vnitrostátní lety, které provozuje místní letecká společnost. Alternativou k letecké dopravě jsou trajekty, které spojují jednotlivé ostrovy. Plavba trajektem je sice levnější, ale zabere více času a nemusí být vždy komfortní. Na Kapverdách si pak můžete vybrat z mnoha možností dopravy. Pro kratší vzdálenosti se hodí taxi, jejichž ceny je dobré si předem domluvit. Pro delší cesty a poznávání ostrovů je ideální pronájem auta. Půjčovny aut najdete na letišti i ve větších městech. Pokud si chcete užít Kapverdy naplno a poznat i méně dostupná místa, zvažte pronájem terénního auta.

Ubytování pro každého

Kapverdy nabízejí širokou škálu ubytování pro každého cestovatele. Ať už hledáte luxusní resort, útulný penzion nebo cenově dostupný apartmán, na Kapverdách si vyberete.

Milovníci luxusu si užijí pobyt v některém z pětihvězdičkových resortů, které se nacházejí na nejkrásnějších plážích ostrovů Sal a Boa Vista. Tyto resorty nabízejí komfortní ubytování, vynikající gastronomii, bazény, wellness centra a širokou škálu sportovních aktivit.

Pokud preferujete komornější atmosféru a autentičtější zážitek, zvolte ubytování v penzionu. Penziony jsou provozovány místními obyvateli a nabízejí tak jedinečnou možnost poznat kapverdskou kulturu a zvyky.

Pro cestovatele s omezeným rozpočtem jsou ideální volbou apartmány. Apartmány jsou k dispozici v různých velikostech a úrovních vybavení a poskytují svobodu a flexibilitu při plánování dovolené.

Bez ohledu na to, jaký typ ubytování si vyberete, na Kapverdách si užijete nezapomenutelnou dovolenou plnou slunce, pláží a pohody.

Pláže jako z pohlednic

Kapverdské ostrovy, to není jen o nekonečných plážích s bílým pískem a tyrkysovou vodou, i když ty jsou samozřejmě velkým lákadlem. Ale věděli jste, že se na Kapverdách nachází i pláž s černým pískem? Ano, čtete správně! Ostrov Fogo, kde se tyčí majestátní vulkán Pico de Fogo, vám nabídne tento nevšední zážitek. Černý písek, který je sopečného původu, se rozprostírá na pobřeží a vytváří tak kontrast s azurovým mořem.

kapverdské ostrovy dovolená

Ať už se rozhodnete pro dovolenou na Kapverdách s vidinou odpočinku na bělostných plážích ostrova Sal, nebo dáte přednost dobrodružství na černých píscích ostrova Fogo, jedno je jisté - na Kapverdách si na své přijde každý milovník slunce a moře.

Potápění a vodní sporty

Kapverdy jsou skutečným rájem pro milovníky potápění a vodních sportů. Díky křišťálově čisté vodě Atlantiku a bohatému podmořskému životu si zde na své přijdou jak začátečníci, tak zkušení potápěči. Viditelnost pod vodou často dosahuje až 30 metrů, což umožňuje pozorovat pestrobarevné ryby, mořské želvy, rejnoky a s trochou štěstí i delfíny nebo manty. Pro ty, kteří se chtějí s podmořským světem seznámit blíže, je zde možnost absolvovat kurzy potápění s profesionálními instruktory.

Kromě potápění Kapverdy nabízejí i širokou škálu dalších vodních sportů. Surfaři si užijí na vlnách Atlantiku, ať už preferují windsurfing, kitesurfing nebo klasické surfování. Pro milovníky klidu a pohody je zde možnost vyzkoušet si paddleboarding, kayaking nebo šnorchlování. Na plážích mnoha ostrovů fungují půjčovny vybavení pro všechny zmíněné sporty.

Vulkanická krása ostrovů

Kapverdy, to není jen o nekonečných plážích a tyrkysovém moři. Tyhle ostrovy v sobě skrývají i divokou vulkanickou krásu, která bere dech. Pojďme se společně vydat na dobrodružnou cestu za sopkami, krátery a lávovými poli, které utvářely tvář Kapverd po miliony let.

Největším lákadlem je bezpochyby majestátní sopka Pico do Fogo na ostrově Fogo. Svou výškou 2 829 metrů nad mořem je viditelná z velké dálky a nabízí nezapomenutelný výhled na celý ostrov. Pro dobrodruhy je tu možnost zdolat vrchol a nahlédnout do kráteru sopky, ze kterého se stále kouří. Okolí sopky je protkáno stezkami ideálními pro pěší turistiku a cyklistiku. Můžete tu obdivovat vinice, kde se pěstuje proslulé víno z Fogo, a také tradiční vesničky s malebnými domky.

Ať už se rozhodnete prozkoumat kteroukoli část Kapverd, vulkanická krajina vám učaruje svou syrovostí a krásou. Nezapomeňte si přibalit pevnou obuv a fotoaparát, abyste si tyhle nezapomenutelné scenérie mohli uchovat i po návratu domů.

kapverdské ostrovy dovolená

Turistika a výlety

Kapverdy nejsou jen o lenošení na pláži a popíjení koktejlů. Nabízí také úžasné možnosti pro milovníky turistiky a výletů. Sopečné ostrovy se pyšní dramatickou krajinou, zelenými údolími a dechberoucími výhledy. Vydejte se na túru na nejvyšší vrchol Kapverd, Pico do Fogo, a pokochejte se pohledem do kráteru sopky. Prozkoumejte fascinující sopečnou krajinu ostrova Fogo a seznamte se s místními obyvateli, kteří žijí v souladu s přírodou. Na ostrově Santo Antão na vás čekají zelené hory a údolí protkána turistickými stezkami. Vydejte se na trek mezi malebnými vesničkami a vychutnejte si úchvatné výhledy na okolní krajinu. Pro milovníky vodních sportů je tu možnost šnorchlování a potápění v křišťálově čistých vodách Atlantiku. Objevte bohatý podmořský život a pestrobarevné korálové útesy. Na své si přijdou i milovníci historie a kultury. Navštivte historické centrum Cidade Velha na ostrově Santiago, které je zapsáno na seznamu UNESCO. Prozkoumejte koloniální architekturu a seznamte se s bohatou historií Kapverd. Ať už se vydáte kamkoli, dovolená na Kapverdách vám zaručeně nabídne nezapomenutelné zážitky.

Na Kapverdách jsem objevil klid, který jsem v uspěchaném světě už dávno ztratil. Vítr si tu pohrává s dunami i s mými myšlenkami a slaný vzduch mi připomíná, že život může být i jednoduchý a krásný.

Eliška Procházková

Místní kultura a kuchyně

Kapverdy se mohou pochlubit fascinující směsicí afrických, portugalských a brazilských vlivů, které se odrážejí v jejich kultuře a kuchyni. Hudba je nedílnou součástí života na Kapverdách, ať už se jedná o melancholické melodie mornaso nebo živé rytmy funaná. Určitě si nenechte ujít příležitost zažít živou hudbu v místním baru nebo během některého z mnoha festivalů, které se na ostrovech konají po celý rok.

Kapverdská kuchyně je stejně pestrá jako její kultura. Čerstvé ryby a mořské plody jsou samozřejmostí, ať už grilované, dušené nebo v lahodné rybí polévce „Cachupa“. Toto vydatné jídlo z kukuřice, fazolí, zeleniny a masa je považováno za národní pokrm a nabízí se v mnoha variantách. Ochutnejte také „grogue“, silnou pálenku z cukrové třtiny, která je národním nápojem Kapverd. Místní obyvatelé jsou známí svou pohostinností a přátelským přístupem. Nebojte se s nimi dát do řeči, ať už na trhu při nákupu exotického ovoce, nebo v baru u sklenky ponchy, sladkého likéru z třtinového cukru. Dovolená na Kapverdách je tak nejen o slunci a plážích, ale také o poznávání fascinující kultury a gastronomie.

kapverdské ostrovy dovolená

Bezpečnost a tipy na cestu

Kapverdy jsou obecně bezpečnou destinací s nízkou kriminalitou, obzvláště v turistických oblastech. Přesto je vždy důležité dbát na osobní bezpečnost a dodržovat základní bezpečnostní opatření. Nenechávejte cenné věci bez dozoru na pláži nebo v autě a buďte obezřetní vůči kapsářům, a to zejména v přeplněných oblastech. Doporučuje se používat hotelové sejfy k úschově cenností, dokladů a větší hotovosti.

Pitná voda z kohoutku na Kapverdách není vždy nezávadná. Doporučuje se pít balenou vodu, kterou lze snadno zakoupit v obchodech a restauracích. Stejně tak dbejte na konzumaci potravin – vybírejte si restaurace s dobrou hygienou a vyhněte se konzumaci neoloupaného ovoce a zeleniny.

Před cestou na Kapverdy se doporučuje sjednat cestovní pojištění, které pokryje případné lékařské výlohy, ztrátu zavazadel nebo jiné nepředvídatelné události. Nezapomeňte si s sebou vzít kopie důležitých dokumentů, jako je pas a letenky, a uložte je odděleně od originálů.

Kapverdy jsou ostrovní stát, proto je doprava mezi ostrovy možná letecky nebo lodí. Pokud se chystáte na výlety lodí, dbejte na pokyny posádky a používejte záchranné vesty. Při pronájmu auta se seznamte s místními dopravními předpisy, které se mohou lišit od těch, na které jste zvyklí.

Kapverdy jsou fascinující destinací s nádhernou přírodou a přátelskými lidmi. Dodržováním základních bezpečnostních opatření a tipů na cestu si můžete užít bezstarostnou a nezapomenutelnou dovolenou.