Hrad Kašperk – Poznejte klenot Šumavského podhůří

V každém koutu naší země se nachází nějaký ten hrad. A nejinak tomu je v Jižních Čechách, konkrétně v Šumavském podhůří. Právě zde se majestátně tyčí hrad Kašperk, o kterém se nyní můžete dozvědět spoustu zajímavých informací. Hrad leží asi 2,5 kilometru severovýchodně od Kašperských Hor.

  • Chráněná kulturní památka.
  • Vybudován pro ochranu Zlaté stezky.
  • Váží se k němu různé pověsti.

Gotický hrad Kašperk a něco o něm

Pojďme se ale tomuto krásnému hradu věnovat pěkně od samotného počátku. Jeho význam byl poměrně zřejmý. Svého času měl ochraňovat kašpersko-horskou Zlatou stezku. Chránil zlaté doly a stal se v podstatě královským hradem v této části naší země. Několik bližších informací Vám přinášíme prostřednictvím tabulky prezentované níže.

PředmětHodnota
Výstavba hradu1356
StavebníkKarel IV.
Provedení hraduGotický sloh
SituováníNa Žďárské hoře
Základní informace spojené s hradem Kašperk.

Hrad Kašperk je zajímavý ještě jednou věcí. Z pohledu všech hradů v České republice jde o ten nejvýše položený. Nachází se totiž ve výšce 886 metrů nad mořem. Už samotný výlet k němu v obležení přírody je velice příjemnou záležitostí.

Poznejte hrad od A až do Z

Když si naplánuje výlet na tento slavný hrad, buďte si jisti, že v jeho poznávání se rozhodně nemusíte moc omezovat. Dokazují to prohlídkové okruhy, které osloví jistě každého. Jednou z variant je Život na hradě. Název této prohlídkové trasy je jasně vypovídající. Budete mít možnost poznat, jak se na tomto hradě žilo v letech minulých. Nebude chybět ani výstup na jednu z hlavních věží hradu.

Druhý prohlídkový okruh nese název Proměny hradu. V jeho případě se dozvíte, jak byl hrad Kašperk svého času budován. A nutno podotknout, že stavba to nebyla zrovna jednoduchá. Nemine Vás ani historický vývoj hradu a výhled z druhé dominantní věže. Pomýšleno je i na ty nejmenší. Pro ně je připravena dětská prohlídka, která je tematicky zábavná a zvládnou ji i menší děti. Stačí si pouze vybrat.