Vysokohorská turistika si žádá precizní výbavu

Lidé s nadšením cestují k moři, ale také na hory. Jestliže Vás lákají spíše vrcholky hor, jasným cílem se Vám stane vysokohorská turistika. Nejde jen tak o ledajakou turistiku, na níž Vám bude stačit jedna teplejší bunda. Myslet byste měli na odpovídající výbavu, aby zážitek z dobývání hor byl co nejpříjemnější.

Funkční oblečení je základ

Takovým pomyslným odrazovým můstkem je bezpochyby funkční oblečení. Aby na Vás všechny svršky fungovaly tak jak mají, musíte si je oblékat ve správném pořadí. O tom se ostatně zmiňujeme i v následující tabulce, kde se dozvíte, co jaká vrstva oblečení zajišťuje.

PředmětHodnota
První vrstvaOdvádí pot
Druhá vrstvaIzoluje
Třetí vrstvaChrání před větrem
Čtvrtá vrstvaChrání před vlhkem
Jak je správně obléct, když plánujete výlet do hor?

Nutno podotknout, že poslední vrstva oblečení by měla být nejenom ochranou před větrem a vlhkostí. Musí být také dostatečně prodyšná. Potom se stane vysokohorská turistika zábavou a návykovou činností.

Vysokohorská turistika a konkrétní svršky

První vrstvu lze považovat za univerzální. Využít můžete merino vlnu nebo podobný produkt s nižší gramáží. Druhá vrstva už by měla představovat určitý způsob izolace. Typickým příkladem je technický fleece. Vnější strana takového materiálu je obvykle hladká. Materiál odvádí pot, ale zároveň izoluje. Co se týče třetí vrstvy, ideální volbou je softshell. Ten lze považovat za univerzální. Pod čtvrtou vrstvou si můžete představit bundu a kalhoty. Kvalitní oblečení, které by Vás nemělo omezovat v pohybu a bude snadno balitelné.

Vysokohorská turistika a další věci

Pokud to s vysokohorskou turistikou myslíte opravdu vážně a nepůjde o jeden krátký výlet, nýbrž o delší čas strávený v horách, musíte se pořádně vybavit. Základem všeho bude kvalitní a dostatečně velký batoh. Zapomínat byste neměli na stan a spacák. Dále jsou to pohorky. Když se budete vydávat na ledovce, neopomínejte ani na lano, šité smyce, karabiny s pojistkou, cepín, přílbu, turistické mačky a řadu přidružených věcí. Vysokohorská turistika může nabývat nejrůznějších podob.