Stuttgart: Památky, které vás uchvátí!

Stuttgart Památky

Stuttgart: Město plné historie

Stuttgart, hlavní město Bádenska-Württemberska, se pyšní bohatou historií, která se odráží v jeho úchvatných památkách. Projděte se Starým Městem a nechte se okouzlit zámkem Neues Schloss, barokním skvostem s rozlehlými zahradami. Nedaleko se tyčí Starý zámek, původně středověká pevnost, dnes sídlící Württembergské zemské muzeum. Milovníci umění by neměli vynechat Státní galerii Stuttgart, kde naleznou díla od středověku po modernu, včetně děl mistrů jako Rembrandt a Picasso. Za zmínku stojí i Muzeum Mercedes-Benz, oslava automobilové historie s více než 160 vozy. Stuttgart je také městem zeleně, s nádhernými parky a zahradami. Vydejte se do Rosensteinparku, rozlehlého parku s botanickou a zoologickou zahradou, nebo si užijte výhled na město z vyhlídkové věže na kopci Birkenkopf. Ať už vás zajímá historie, umění nebo příroda, Stuttgart vás okouzlí svou krásou a rozmanitostí.

Palác Solitude: Barokní skvost

Na okraji Stuttgartského lesa se tyčí barokní skvost – Palác Solitude. Nechal ho postavit vévoda Karel Evžen Württemberský v letech 1764 až 1769 jako lovecký zámeček a místo pro slavnosti. Palác Solitude je nádherným příkladem pozdně barokní architektury s prvky rokoka. Jeho interiér je bohatě zdobený freskami, štuky a zrcadly.

Z terasy paláce se otevírá úchvatný výhled na okolní lesy a vinice. K paláci vede tříkilometrová alej, která je ideálním místem pro procházky a cyklovýlety. Palác Solitude je dnes oblíbeným cílem turistů a místem konání kulturních akcí.

V minulosti sloužil palác Solitude jako letní rezidence württemberských vévodů. Karel Evžen zde pořádal honosné hostiny a plesy, kterých se účastnila evropská šlechta. Později byl palác využíván jako vojenská akademie a škola.

Dnes je Palác Solitude ve správě státu Bádensko-Württembersko a je přístupný veřejnosti. Návštěvníci si mohou prohlédnout honosné interiéry paláce, procházet se rozlehlým parkem a navštívit některou z výstav a koncertů, které se zde pravidelně konají.

Mercedes-Benz Museum: Pro milovníky aut

Pro milovníky aut a historie automobilismu je návštěva Mercedes-Benz muzea v Stuttgartu absolutní povinností. Toto ikonické muzeum, sídlící v moderní budově ve tvaru dvojité šroubovice, vypráví fascinující příběh značky Mercedes-Benz od jejích počátků až po současnost.

V muzeu na vás čeká přes 160 vozidel a 1500 exponátů, které dokumentují vývoj automobilu a jeho vliv na společnost. Projděte se historií a obdivujte legendární modely, jako je první patentovaný automobil od Karla Benze, elegantní sportovní vozy z 30. let 20. století nebo luxusní limuzíny, které přepravovaly významné osobnosti.

stuttgart památky

Muzeum Mercedes-Benz není jen statickou expozicí. Interaktivní instalace, multimediální prezentace a simulátory vám umožní ponořit se do světa automobilů a poznat je zblízka. Prohlídka muzea je tak zážitkem pro celou rodinu a zanechá ve vás nezapomenutelné vzpomínky.

Po návštěvě muzea se vydejte prozkoumat další památky Stuttgartu, jako je například televizní věž s panoramatickým výhledem na město, zámek Solitude obklopený rozlehlým parkem nebo Státní galerie s bohatou sbírkou umění. Stuttgart, jako kolébka automobilového průmyslu, nabízí fascinující spojení historie a modernity, které si vás zaručeně získá.

Wilhelma: Zoo a botanická zahrada

Stuttgart, hlavní město německé spolkové země Bádensko-Württembersko, je město s bohatou historií a kulturou, což se odráží v jeho památkách. Mezi nejznámější patří Stuttgartský palác, symbol města a sídlo bádensko-württemberských králů, a Nový palác, který sloužil jako jejich rezidence. Milovníci umění by si neměli nechat ujít Státní galerii Stuttgart, která se pyšní sbírkami od středověku po modernu.

Za návštěvu stojí také Wilhelma, jedinečné spojení zoologické a botanické zahrady. Wilhelma, založená v 19. století jako letní sídlo krále Viléma I., nabízí fascinující pohled do světa rostlin a zvířat. Projděte se skleníky s exotickými rostlinami z celého světa a obdivujte rozmanitost živočišné říše, od majestátních slonů a lvů až po pestrobarevné papoušky a ryby. Wilhelma je ideálním místem pro rodinný výlet, kde se zábava snoubí s poznáním.

Staatsgalerie Stuttgart: Umění světové úrovně

Staatsgalerie Stuttgart je bez debaty jednou z nejvýznamnějších památek Stuttgartu. Tato galerie, pyšnící se uměním světové úrovně, láká milovníky umění z celého světa. Najdete tu díla sahající od středověku až po moderní umění 20. a 21. století. Mezi skvosty sbírky patří díla mistrů jako jsou Rembrandt, Rubens, Monet, Renoir a Picasso. Architektura budovy samotné je pastvou pro oči. Klasicistní budova z 19. století je propojena s moderní přístavbou z roku 1984, kterou navrhl architekt James Stirling. Tato kombinace starého a nového dodává Staatsgalerie Stuttgart jedinečnou atmosféru. Návštěva Staatsgalerie Stuttgart není jen o procházce muzeem, ale o komplexním uměleckém zážitku. Kromě stálých expozic galerie nabízí i krátkodobé výstavy, workshopy a přednášky. Po prohlídce galerie si můžete odpočinout v kavárně s výhledem na zámeckou zahradu, která se rozprostírá hned vedle. Staatsgalerie Stuttgart je zkrátka povinnou zastávkou pro všechny milovníky umění, kteří zavítají do Stuttgartu.

stuttgart památky
Srovnání památek ve Stuttgartu
Památka Typ Rok výstavby (přibližně) Vstupné
Zámek Solitude Zámek 1764-1769 Ano (pouze prohlídky)
Mercedes-Benz Museum Muzeum 2006 Ano
Státní galerie Stuttgart (Staatsgalerie) Muzeum 1843 (stará budova) Ano

Schlossplatz: Srdce města

Schlossplatz, to je tep srdce Stuttgartu. Nachází se v centru města a je obklopen významnými památkami, jako je Nový palác, Starý palác s Jubilejním sloupem a budova Württembergského zemského muzea. Toto náměstí je oblíbeným místem setkávání obyvatel i turistů. V létě se zde konají koncerty a festivaly, v zimě se náměstí promění v kouzelný vánoční trh.

Dominantou Schlossplatz je bezesporu Nový palác, impozantní barokní stavba, která sloužila jako sídlo württemberských králů. Dnes v paláci sídlí ministerstva a je částečně zpřístupněn veřejnosti. Naproti Novému paláci se nachází Starý palác, renesanční skvost, který v sobě ukrývá muzeum s expozicí dějin Württemberska. Uprostřed náměstí se tyčí Jubilejní sloup, který byl postaven na počest krále Viléma I. Württemberského.

Schlossplatz je ideálním výchozím bodem pro poznávání Stuttgartu. Odtud se snadno dostanete k dalším památkám, jako je například Státní galerie, opera nebo zoologická a botanická zahrada Wilhelma.

Fernsehturm Stuttgart: Panoramatický výhled

Fernsehturm Stuttgart, vysoká 216,6 metrů, je ikonickou památkou a symbolem města. Z vyhlídkové plošiny ve výšce 150 metrů se vám naskytne úchvatný panoramatický výhled na Stuttgart a jeho okolí, včetně historických památek jako zámek Neues Schloss, Státní divadlo a kostel Stiftskirche. Za jasného počasí dohlédnete až na pohoří Švábská Alba a Černý les.

Výstup na věž s pomocí dvou rychlých výtahů trvá pouhých 40 sekund. Na věži najdete restauraci a kavárnu, kde si můžete vychutnat občerstvení s nádherným výhledem.

Fernsehturm Stuttgart je oblíbenou turistickou atrakcí a skvělým místem pro fotografování. Doporučuje se rezervovat si vstupenky online předem, abyste se vyhnuli frontám. Vstup na věž je zpoplatněn.

stuttgart památky

Porsche Museum: Sportovní legendy

Stuttgart, pulzující srdce Bádenska-Württemberska, není jen domovem automobilek Mercedes-Benz a Porsche, ale také místem, kde se automobilová historie snoubí s moderní architekturou. A právě zde, v této mekce motorismu, se nachází Porsche Museum, svatyně sportovních legend, která láká fanoušky z celého světa.

Už samotná budova muzea, navržená architektonickým studiem Delugan Meissl Associated Architects, je pastvou pro oči. Futuristická stavba z oceli, skla a betonu symbolizuje dynamiku a inovaci, hodnoty, které značku Porsche definují. Uvnitř muzea se pak otevírá fascinující svět sportovních vozů, který dokumentuje více než 80 let historie značky.

Návštěvníci se mohou kochat pohledem na více než 80 exponátů, od historických skvostů, jako je legendární Porsche 356 "No. 1" z roku 1948, až po nejnovější modely, které posouvají hranice automobilového inženýrství. Expozice je interaktivní a vtáhne vás do světa rychlosti, designu a technické dokonalosti.

Porsche Museum není jen muzeum, je to zážitek, který osloví všechny vaše smysly. Ať už jste zapálenými fanoušky motorismu, nebo jen obdivovateli krásných a rychlých aut, návštěva Porsche Museum ve Stuttgartu je nezapomenutelným zážitkem.

Stiftskirche: Gotický kostel

Stiftskirche, neboli kolegiátní kostel, je impozantní gotická stavba, která se tyčí v samém srdci Stuttgartu. Její historie sahá až do 12. století, kdy byl postaven románský kostel, z něhož se dochovaly jen fragmenty. Současná podoba kostela pochází převážně z 15. století, kdy byl přestavěn v pozdně gotickém slohu.

V interiéru kostela vás uchvátí nádherné hvězdicové klenby a vitrážová okna, která propouštějí do prostoru magické světlo. Za pozornost stojí i honosné náhrobky württemberských hrabat a vévodů, kteří zde byli po staletí pohřbíváni. Mezi nimi vyniká zejména renesanční náhrobek vévody Kryštofa Württemberského od sochaře Sema Schlöra.

Stiftskirche není jen architektonickým skvostem, ale i důležitým duchovním centrem Stuttgartu. Pravidelně se zde konají bohoslužby a koncerty, které umocňují jedinečnou atmosféru tohoto místa.

Ať už se do Stuttgartu vydáte za kulturou, historií nebo jen tak na procházku, Stiftskirche byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Königstraße: Nákupní ráj

Königstraße je tepnou Stuttgartu, která nikdy nespí. Je to nejdelší nákupní ulice v Německu a magnet pro milovníky nakupování. Ať už hledáte luxusní značky, nebo drobné suvenýry, Königstraße vás nezklame. Projděte se po širokém bulváru lemovaném historickými budovami, které pamatují staletí. Mezi nimi objevíte moderní architektonické skvosty, jako je například umělecké muzeum Kunstmuseum Stuttgart.

stuttgart památky

Königstraße není jen rájem pro nákupy, ale i kulturním srdcem města. Vychutnejte si kávu v jedné z mnoha kaváren s výhledem na rušné dění, nebo se nechte unést atmosférou pouličních umělců. Na Königstraße se pravidelně konají trhy, festivaly a další akce, které z ní dělají živé centrum Stuttgartu.

Nezapomeňte se projít až na konec Königstraße, kde na vás čeká impozantní Nový palác (Neues Schloss) – symbol moci württemberských králů. Ať už se na Königstraße vydáte za nákupy, kulturou nebo jen tak nasát atmosféru, čeká vás nezapomenutelný zážitek.

Stuttgartská knihovna: Architektonický unikát

Stuttgartská knihovna, oficiálně Městská knihovna Stuttgartu, je víc než jen úložiště knih. Je to architektonický unikát, který si získal mezinárodní uznání. Navržená korejským architektem Eun Young Yi, tato devítipodlažní budova z betonu a skla připomíná spíše futuristický chrám vědění než tradiční knihovnu.

Dominantou interiéru je ohromující atrium ve tvaru obrácené pyramidy, které je prosvětleno přirozeným světlem z velkých střešních oken. Bílé terasy a galerie s knihovními regály vytvářejí dojem nekonečného prostoru a spirálovitě se vinou vzhůru. Knihovna nabízí návštěvníkům širokou škálu služeb, od studoven a počítačových pracovišť až po kavárnu a střešní terasu s panoramatickým výhledem na Stuttgart.

Stuttgartská knihovna je důkazem toho, že i v digitální době si knihovny mohou zachovat svůj význam jako centra vzdělávání, kultury a komunity. Její jedinečná architektura a inspirativní atmosféra z ní dělají jednu z nejzajímavějších památek Stuttgartu a lákadlo pro turisty z celého světa.

Stuttgart, to je město, kde se snoubí elegance s průmyslovou historií. Od impozantního zámku Solitude po moderní architekturu muzea Mercedes-Benz, Stuttgart nabízí fascinující paletu památek pro každého.

Eliška Dvořáková

Muzeum umioneta: Pro malé i velké

Stuttgart, pulzující srdce Bádenska-Württemberska, se pyšní nejen automobilovou historií, ale i bohatou kulturní scénou. Vedle proslulých muzeí Mercedes-Benz a Porsche skrývá Stuttgart i poklady pro milovníky umění. Jedním z nich je i Staatsgalerie Stuttgart, muzeum s úchvatnou sbírkou umění od středověku po současnost.

V srdci města, na Schlossplatz, se nachází další klenot - Kunstmuseum Stuttgart. Moderní budova muzea ukrývá díla mistrů 20. a 21. století, včetně Picassa, Kleeho a Kandinského. Pro milovníky fotografie je tu pak Museum für Fotografie s fascinující sbírkou od počátků fotografie po současnou tvorbu.

stuttgart památky

Stuttgart ale myslí i na rodiny s dětmi. V blízkosti Rosensteinparku se nachází fascinující svět pravěku - Stuttgartské státní muzeum přírodní historie. Děti i dospělí se tu vydají na dobrodružnou cestu historií Země a obdivují kostry dinosaurů i fascinující minerály.

Ať už vás láká umění, historie nebo příroda, Stuttgart má co nabídnout. Vydejte se na cestu za poznáním a objevte skryté poklady tohoto fascinujícího města.

Weissenhof: Moderní sídliště UNESCO

Weissenhofsiedlung, zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO, je ikonickým příkladem moderní architektury v Německu. Nachází se ve Stuttgartu a byl postaven v roce 1927 jako ukázka nového, funkčního bydlení. Sídliště navrhlo 17 architektů z celé Evropy, včetně Waltera Gropia, Le Corbusiera a Miese van der Rohe. Každý architekt měl za úkol navrhnout několik domů, které by splňovaly potřeby moderního života. Výsledkem je fascinující kolekce budov s plochými střechami, terasami, velkými okny a minimalistickým designem. Weissenhofsiedlung se stal symbolem hnutí Bauhaus a dodnes inspiruje architekty a designéry po celém světě. Prohlídka sídliště je jako cesta časem do inovativní éry architektury a designu. Návštěvníci si mohou prohlédnout interiéry některých domů, které jsou zařízeny dobovým nábytkem. Weissenhofsiedlung je povinnou zastávkou pro milovníky architektury a historie a skvělým místem k objevování inovativního ducha Stuttgartu.

Tipy na ubytování a dopravu v Stuttgartu

Stuttgart, to je město, kde se snoubí historie s modernou architekturou. Abyste si užili všechny památky Stuttgartu naplno, je důležité zvolit si vhodné ubytování a dopravu.

V centru Stuttgartu najdete širokou škálu hotelů pro každý rozpočet. Pokud preferujete luxus, zvolte si hotel v blízkosti Neues Schloss nebo Staatsgalerie. Pro cestovatele s menším rozpočtem jsou k dispozici útulné penziony a hostely v okolí hlavního nádraží.

Stuttgart má výbornou síť veřejné dopravy, která vás snadno a rychle dopraví ke všem památkám. Pro cestování po centru města je ideální tramvaj nebo autobus. Pokud se chcete vydat do vzdálenějších oblastí, využijte S-Bahn, systém příměstských vlaků.

Ať už zvolíte jakoukoli možnost ubytování a dopravy, Stuttgart vás okouzlí svou krásou a atmosférou.

stuttgart památky

Publikováno: 01. 07. 2024

Kategorie: cestování

Autor: MilosVancura

Tagy: stuttgart památky | památky ve stuttgartu