Krakov památky: Co musíte vidět v srdci Polska

Krakov Památky

Hlavní tržiště a Sukiennice

Hlavní tržiště, rozkládající se na ploše 40 000 metrů čtverečních, je největším středověkým náměstím v Evropě a pulzujícím srdcem Krakova. Jeho historie sahá až do 13. století, kdy bylo založeno. Obklopené malebnými měšťanskými domy s pastelovými fasádami a malebnými podloubími, je Hlavní tržiště domovem nespočtu kaváren, restaurací a obchodů se suvenýry. Uprostřed náměstí se tyčí ikonická stavba Sukiennice, původně sloužící jako centrum obchodu s textilem. Dnes v Sukiennicích sídlí v přízemí obchůdky s tradičními řemeslnými výrobky a v prvním patře Galerie polského umění 19. století.

Na Hlavním tržišti se odehrávají ty nejdůležitější městské události, od vánočních trhů po koncerty a festivaly. Návštěvníci zde mohou obdivovat také Mariánský kostel s jeho proslulým oltářem od Veita Stoss, poslechnout si troubení z věže kostela sv. Vojtěcha nebo se svézt koňským povozem a užít si tak romantickou atmosféru starého Krakova.

Wawel - Královský hrad

Dominantou Krakova a symbolem polské státnosti je bezesporu Wawel, majestátní hrad tyčící se nad řekou Vislou. Jeho historie sahá až do 11. století a je spjata s mnoha významnými událostmi polských dějin. Projděte se nádvořím královského paláce s jeho renesančními arkádami a nechte se okouzlit nádherou korunovačního sálu a královských komnat. V katedrále sv. Stanislava a Václava, která je součástí hradního komplexu, byli korunováni polští králové a královny a dodnes se zde nacházejí jejich hrobky. Nezapomeňte navštívit také Dračí jámu, legendární jeskyni pod hradem, s níž se pojí pověst o drakovi sídlícím u úpatí Wawelu. Wawel není jen historickou památkou, ale také místem s neopakovatelnou atmosférou, která vás přenese do dob královské slávy a moci. Z hradního kopce se vám naskytne úchvatný panoramatický výhled na historické centrum Krakova s jeho malebnými uličkami, kostely a náměstími. Wawel je bezpochyby místem, které by nemělo chybět na seznamu žádného návštěvníka Krakova.

Mariánský kostel

Mariánský kostel je jednou z nejvýznamnějších památek Krakova a turistickou atrakcí, kterou byste si neměli nechat ujít. Nachází se na Hlavním rynku a jeho dvě věže, z nichž jedna je zakončena charakteristickou zlatou korunou, dominují panoramatu města. Kostel byl založen ve 13. století a jeho stavba trvala téměř 200 let. V jeho interiéru najdete bohatou výzdobu, včetně slavného gotického oltáře od Veita Stoss, který je považován za jeden z největších dřevěných oltářů na světě. Každou hodinu se z vyšší věže kostela rozeznívá troubení hejna, které připomíná legendu o polském trubači, jenž varoval město před útokem Tatarů. Prohlídka Mariánského kostela je nezapomenutelným zážitkem, který vám umožní nahlédnout do bohaté historie Krakova a obdivovat krásu gotické architektury.

Kazimierz - Židovská čtvrť

Kazimierz, původně samostatné město založené ve 14. století, je dnes jednou z nejživějších a nejzajímavějších čtvrtí Krakova. Proslulá je především jako historické centrum židovské kultury a života. Po staletí zde žila početná židovská komunita, která zanechala v Kazimierzi nesmazatelnou stopu.

Dnes je čtvrť spletitým labyrintem úzkých uliček lemovaných starobylými domy, které dýchají historií. Mezi nimi se vyjímají nádherné synagogy, jako je Stará synagoga, Remuh synagoga nebo Tempel synagoga, které dnes slouží jako muzea a kulturní centra.

Atmosféru dotváří také židovské restaurace s tradiční kuchyní, kavárny a galerie. Za návštěvu stojí také židovský hřbitov Remuh, jedno z nejstarších a nejvýznamnějších židovských pohřebišť v Polsku.

Kazimierz je místem, kde se snoubí historie s moderním životem. Po setmění se uličky zaplní lidmi, kteří míří do zdejších barů a klubů, které patří k nejlepším v Krakově.

Ať už vás zajímá historie, kultura nebo jen chcete zažít neopakovatelnou atmosféru, návštěva Kazimierze by neměla chybět na seznamu vašich krakowských zastávek.

Schindlerova továrna

Jedním z nejpůsobivějších a zároveň nejvíce znepokojivých míst v Krakově je bezpochyby Schindlerova továrna, dnes Muzeum umění - pobočka Historického muzea města Krakova. Nachází se na adrese Lipowa 4 a je svědkem jednoho z nejtemnějších období lidských dějin - holocaustu. Oskar Schindler, německý podnikatel, zde během druhé světové války zaměstnával Židy z krakovského ghetta, čímž jim zachránil život před jistou smrtí v koncentračních táborech. Továrna se tak stala symbolem naděje a lidskosti v době nesmírného zla.

Dnes muzeum v autentickém prostředí továrny přibližuje návštěvníkům osudy Oskara Schindlera a jím zachráněných Židů, ale také každodenní život v Krakově během nacistické okupace. Expozice s názvem „Krakov pod nacistickou okupací 1939–1945“ je koncipována velmi emotivně a autenticky, s využitím dobových fotografií, dokumentů a předmětů denní potřeby. Procházka továrnou je silným zážitkem, který nutí k zamyšlení nad hrůzami války a zároveň dává naději v sílu lidského ducha a odvahu postavit se zlu.

Návštěva Schindlerovy továrny je bezpochyby důležitou součástí poznávání Krakova a jeho historie. Doporučuje se rezervovat si vstupenky online, jelikož bývá muzeum hojně navštěvováno.

Podzemí Krakova

Kraków, město s bohatou historií a kulturou, skrývá pod svými dlažebními kostkami tajemné a fascinující podzemí. Prozkoumejte labyrint chodeb a sklepů, které odhalují dávné příběhy a legendy.

Navštivte Rynek Podziemny, moderní muzeum pod srdcem krakovského rynku. Archeologické vykopávky zde odhalily pozůstatky středověkého města, včetně dílen, obchodů a hřbitova. Projděte se mezi interaktivními expozicemi a dotkněte se historie.

Další zastávkou by měly být Krakovské jeskyně, síť podzemních chodeb a komor pod hradem Wawel. Legendy praví, že se zde ukrýval drak a že se zde konaly tajné schůzky králů. Prohlídka jeskyní je nezapomenutelným zážitkem pro celou rodinu.

Pro milovníky strašidel a tajemna je tu Štola na ulici Floriańska. Tato středověká chodba spojovala Rynek s královským hradem a dnes se zde pořádají strašidelné prohlídky s příběhy o duších a ztracených pokladech.

Podzemí Krakova je nedílnou součástí jeho kouzla. Při návštěvě tohoto historického města si nenechte ujít příležitost prozkoumat jeho skryté klenoty a ponořit se do fascinující minulosti.

Park Planty

Park Planty je zelený pás obklopující Stare Miasto v Krakově a jeden z nejznámějších parků v Polsku. Vznikl v letech 1822–1830 na místě bývalých středověkých hradeb, které byly zbourány. Park se táhne v délce přes čtyři kilometry a nabízí klidnou oázu klidu uprostřed rušného města. Procházka parkem Planty je skvělým způsobem, jak poznat Krakov z jiné perspektivy. Můžete zde obdivovat sochy slavných Poláků, relaxovat u fontán nebo si jen tak užívat atmosféru.

Během procházky parkem Planty narazíte na mnoho významných památek. Mezi ty nejzajímavější patří Barbakan, mohutná gotická bašta, která je součástí původního opevnění města. Dále je tu Floriánská brána, jedna z nejzachovalejších částí městských hradeb, a Collegium Maius, nejstarší budova Jagellonské univerzity. Park Planty je oblíbeným místem pro odpočinek i kulturní akce. V letních měsících se zde konají koncerty, divadelní představení a další akce.

Ať už hledáte místo pro odpočinek, procházku nebo kulturní zážitky, Park Planty je skvělou volbou. Je to ideální místo pro únik od ruchu velkoměsta a zároveň skvělý výchozí bod pro poznávání dalších památek a atrakcí Krakova.

Collegium Maius

Collegium Maius je nejstarší budova Jagellonské univerzity v Krakově a zároveň jednou z nejvýznamnějších památek města. Tato gotická stavba pochází z konce 14. století a dodnes v ní sídlí Muzeum Jagellonské univerzity. Návštěvníci zde mohou obdivovat historické učebny, knihovnu s vzácnými rukopisy a astronomickými přístroji, nebo nádvoří s arkádami.

Collegium Maius je úzce spjato s dějinami Polska. Studovaly zde významné osobnosti jako Mikuláš Koperník nebo papež Jan Pavel II. Prohlídka muzea nabízí fascinující pohled do akademického života v minulosti a je skvělým doplněním procházky po krakovském Starém Městě.

Při návštěvě Krakova si nenechte ujít příležitost projít se po stopách slavných vědců a umělců. Collegium Maius je místem, kde se snoubí historie s vědou a kulturou, a zanechá ve vás nezapomenutelný dojem.

Kostel sv. Petra a Pavla

Kostel sv. Petra a Pavla je jednou z nejvýznamnějších památek Krakova a zároveň jednou z nejkrásnějších ukázek barokní architektury v Polsku. Nachází se na ulici Grodzka, nedaleko Hlavního trhu, a je tak snadno dostupný pro všechny turisty.

Stavba kostela byla zahájena v roce 1597 jezuity a trvala téměř 50 let. Inspirací pro jeho podobu se staly římské kostely, zejména Il Gesù. Fasáda kostela je bohatě zdobená sochami světců a jezuitských řádů. Interiér kostela je neméně působivý, s bohatou štukovou výzdobou, nádhernými malbami a honosnými oltáři. Hlavní oltář je dílem italských umělců a je zasvěcen sv. Ignáci z Loyoly, zakladateli jezuitského řádu.

Kromě své architektonické a umělecké hodnoty je kostel sv. Petra a Pavla také významným duchovním centrem. Pravidelně se zde konají bohoslužby a další náboženské obřady. Pro turisty je kostel otevřen denně, s výjimkou doby konání bohoslužeb. Vstup do kostela je zdarma, nicméně je vhodné zanechat drobný příspěvek na jeho údržbu. Návštěva kostela sv. Petra a Pavla je nezapomenutelným zážitkem pro všechny milovníky umění, historie a duchovní atmosféry.

Barbakan a Floriánská brána

Barbakan a Floriánská brána jsou jedny z nejvýznamnějších památek Krakova a neodmyslitelně patří k turistickým atrakcím města. Barbakan, mohutná gotická stavba z konce 15. století, sloužil jako předsunutá bašta chránící vstup do města. Jeho sedm věží a silné zdi s střílnami svědčí o jeho obranné funkci. Dnes Barbakan hostí výstavy a kulturní akce a nabízí nádherný výhled na Floriánskou bránu a Staré Město. Floriánská brána, kdysi součást městských hradeb, je jedinou dochovanou ze sedmi bran, které kdysi chránily Krakov. Tato impozantní stavba s výškou přes 33 metrů je zdobena sochami světců a polských králů. Procházka pod klenbou brány je jako cestování v čase a připomíná bohatou historii Krakova. Barbakan a Floriánská brána jsou skvělým začátkem pro prohlídku Starého Města a nabízejí nezapomenutelný zážitek z krásy a historie Krakova.

Nowa Huta - socialistické město

Nowa Huta, založená v roce 1949, je fascinujícím příkladem socialistického realismu v architektuře a urbanismu. Původně koncipovaná jako samostatné město, byla později připojena ke Krakově. Pro turisty představuje Nowa Huta unikátní příležitost poznat ideologicky formovaný prostor s širokými třídami, monumentálními budovami a typickými panelovými sídlišti.

Dominantou Nowa Huta je bezesporu Alej Růží, široký bulvár lemovaný stromy a socialistickými budovami. Zde naleznete také Plac Centralny, rozlehlé náměstí, které mělo sloužit jako centrum společenského dění. Architektonicky zajímavá je i budova kina Światowid, dříve nazývaného "Gigant", jež je ukázkou typické socialistické architektury 50. let.

Pro milovníky historie a architektury je Nowa Huta povinnou zastávkou. Doporučujeme navštívit také Muzeum Nowa Huta, které dokumentuje historii a každodennost života v tomto socialistickém městě. Do Nowa Huta se snadno dostanete tramvají z centra Krakova, cesta trvá přibližně 20 minut.

Solný důl Wieliczka (blízko Krakova)

Solný důl Wieliczka se nachází jen kousek od Krakova a je to místo, které byste si při návštěvě této oblasti rozhodně neměli nechat ujít. Tento solný důl, zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO, nabízí fascinující cestu do hlubin země a historie těžby soli.

V dolech, které se rozkládají ve více než 300 kilometrech chodeb a komor v devíti patrech, se těží sůl již od 13. století. Během prohlídky s průvodcem budete mít možnost obdivovat úchvatné solné kaple, sochy a reliéfy, které zde po staletí vytvářeli talentovaní horníci.

Největší atrakcí je kaple svaté Kingy, která se nachází 101 metrů pod zemí a je celá vytesaná ze soli. Její rozměry jsou impozantní – 54 metrů dlouhá, 18 metrů široká a 12 metrů vysoká. V kapli se nachází oltář, lustry a sochy, vše vyrobené ze soli.

Kromě prohlídky s průvodcem nabízí solný důl Wieliczka i další atrakce, jako jsou například koncerty a výstavy, které se konají v unikátním prostředí solných komor. Pro ty, kteří hledají netradiční zážitek, je zde možnost ubytování v hotelu Grand Sal, který se nachází 125 metrů pod zemí.

Solný důl Wieliczka je skvělým místem pro celodenní výlet z Krakova a nabízí nezapomenutelný zážitek pro celou rodinu.

Publikováno: 27. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: MilosVancura

Tagy: krakov památky | turistické atrakce v krakově