Dovolená Turecko Alanya: Slunce, pláže a nezapomenutelné zážitky!

Dovolená Turecko Alanya

Slunná Alanya láká na dovolenou

Sluncem zalité pláže s jemným pískem a křišťálově čistou vodou Středozemního moře lákají k odpočinku a relaxaci. Dovolená v Turecku, konkrétně v Alanyi, nabízí ale mnohem více než jen lenošení na pláži. Milovníci historie a kultury ocení bohaté historické dědictví. Dominantou města je bezpochyby majestátní pevnost Alanya Kalesi z 13. století, která se tyčí na skalnatém výběžku nad mořem. Z jejích hradeb se otevírá dechberoucí panoramatický výhled na město, přístav a moře.

Další památkou, kterou byste při návštěvě Alanye neměli vynechat, je Červená věž Kızıl Kule, symbol města. Tato osmiboká věž z 13. století sloužila k obraně přístavu. Dnes se v ní nachází etnografické muzeum.

Alanya je také skvělým místem pro milovníky vodních sportů. Můžete si zde vyzkoušet windsurfing, kitesurfing, potápění nebo šnorchlování. Vydat se můžete také na lodní výlet podél pobřeží a obdivovat krásy Turecké riviéry z paluby lodi.

Večer ožívá Alanya rušným nočním životem. Najdete zde nespočet restaurací, barů a diskoték, kde se můžete bavit až do pozdních nočních hodin.

Pokud hledáte destinaci, která nabízí kombinaci slunce, moře, historie a zábavy, dovolená v Turecku, Alanya je tou správnou volbou.

Kdy se vydat za teplem do Alanye?

Alanya láká turisty na slunění a koupání v moři prakticky po celý rok. Hlavní sezóna ale začíná v květnu a končí v říjnu, kdy se teploty vzduchu šplhají nad příjemných 25 °C a voda v moři dosahuje až 28 °C.

Pokud toužíte po maximálním klidu a nižších cenách, zvolte pro dovolenou v Alanyi jaro nebo podzim. V dubnu a květnu se Alanya probouzí do zeleně a kvetoucích stromů, zatímco září a říjen potěší stále teplým mořem a menším počtem turistů.

Pro milovníky vodních sportů a opalování je ideální období od června do září, kdy panují nejvyšší teploty a slunce svítí až 12 hodin denně.

V zimě se teploty v Alanyi pohybují okolo 15 °C a i když se v moři koupat nedá, je to ideální čas na poznávání památek a krás okolní přírody bez davů turistů.

Nejkrásnější pláže Alanye

Alanya, perla Turecké riviéry, láká na sluncem zalité pláže s jemným pískem a křišťálově čistou vodou. Vybrat si tu můžete z nepřeberného množství pláží, z nichž každá má své jedinečné kouzlo. Mezi nejoblíbenější patří Kleopatřina pláž, která učarovala už samotné egyptské královně. Dvoukilometrový úsek s jemným zlatavým pískem a pozvolným vstupem do moře je ideální pro rodiny s dětmi. Milovníci vodních sportů ocení širokou nabídku aktivit, od windsurfingu po paragliding.

Pro ty, kteří hledají klidnější zátoky, je tu pláž Incekum s borovicovým lesem, který poskytuje příjemný stín. Romantické duše si zamilují jeskyni Damlataş s krápníky a jeskyni Pirátů, kam se dostanete pouze lodí. Okouzlující atmosféru si užijete i na pláži Keykubat s výhledem na majestátní hrad Alanya. Ať už toužíte po odpočinku, dobrodružství nebo poznávání historie, pláže v Alanyi splní všechna vaše očekávání a promění vaši dovolenou v nezapomenutelný zážitek.

Aktivity a památky Alanye

Alanya je poklad Turecké riviéry a nabízí nepřeberné množství aktivit a památek pro turisty všech věkových kategorií. Milovníci historie by si neměli nechat ujít návštěvu majestátní pevnosti Alanya, která se tyčí nad městem a nabízí úchvatné výhledy na pobřeží. Prozkoumejte starobylé hradby, mešity a paláce, které vyprávějí příběhy o bohaté minulosti Alanye. Pro milovníky přírody je ideální výlet do fascinujících jeskyní Damlataş a Dim. Obdivujte krápníky a stalagmity, které vytvářejí magickou atmosféru. Pokud toužíte po relaxaci, pak se vydejte na jednu z mnoha nádherných pláží, jako je Kleopatřina pláž s jemným pískem a křišťálově čistou vodou. Užijte si slunění, koupání a vodní sporty. Pro ty, kteří hledají adrenalin, je tu možnost paraglidingu s dechberoucími výhledy na pobřeží. Večer se projděte po rušném přístavu, ochutnejte lahodné turecké speciality v místních restauracích a užijte si živou atmosféru. Alanya je zkrátka ideální destinací pro nezapomenutelnou dovolenou v Turecku.

Počasí v Alanyi

Alanya se může pochlubit typickým středomořským klimatem s horkými, suchými léty a mírnými, vlhkými zimami. To z ní dělá ideální destinaci pro dovolenou v Turecku po celý rok, ale hlavní sezóna trvá od dubna do října. Během těchto měsíců si užijete sluneční paprsky téměř každý den a teploty se pohybují od příjemných 25 °C v květnu až po tropických 35 °C a více v červenci a srpnu. Moře je v létě ideální ke koupání s teplotou vody kolem 25-28 °C. Pokud se chcete vyhnout davům a extrémnímu horku, zvažte dovolenou v Turecku, Alanyi, na jaře nebo na podzim. V těchto měsících si stále užijete příjemné teploty kolem 20-25 °C a moře bude stále vhodné ke koupání. Zimy jsou v Alanyi mírné s teplotami kolem 10-15 °C, ale s častějšími srážkami. I v zimě zde ale najdete dostatek slunečných dnů a můžete si užít procházky po pláži, poznávání historických památek a ochutnávku turecké kuchyně. Nezapomeňte si s sebou zabalit opalovací krém, pokrývku hlavy a sluneční brýle, ať už se do Alanye chystáte v létě nebo v zimě.

Doprava do Alanye

Alanya, perla Turecké riviéry, láká na slunnou dovolenou s nádechem Orientu. Ať už se chystáte do Alanye za odpočinkem na pláži, poznáváním historických památek nebo třeba za rušným nočním životem, doprava je prvním krokem k vaší vysněné dovolené.

Nejjednodušší a nejrychlejší cestu do Alanye představují letecké spoje. Z Prahy a dalších evropských měst létají do Antalye, která je od Alanye vzdálená přibližně 130 km, pravidelné i charterové lety. Let z Prahy do Antalye trvá zhruba 3 hodiny. Z letiště v Antalyi se pak do Alanye snadno dostanete autobusem, který jezdí pravidelně, nebo si můžete dopřát komfortnější variantu a využít taxi služby. Cesta autobusem trvá přibližně 2-3 hodiny v závislosti na dopravě.

Pro dobrodružnější povahy se nabízí i možnost cesty vlastním autem. Cesta autem z České republiky do Alanye je ale poměrně dlouhá a náročná a zabere vám minimálně dva dny. Počítejte s nutností přejezdu přes několik států a s poplatky za mýtné a trajekty.

Ať už zvolíte jakoukoliv možnost dopravy, cesta do Alanye za to rozhodně stojí. Čeká vás nezapomenutelná dovolená plná slunce, moře a turecké pohostinnosti.

Ubytování v Alanyi

Alanya nabízí širokou škálu ubytování pro turisty, od luxusních pětihvězdičkových resortů až po cenově dostupné penziony. Mnoho hotelů se nachází přímo na pláži a nabízí tak svým hostům snadný přístup k moři a slunci. Pro ty, kteří preferují komornější atmosféru, jsou k dispozici menší hotely a penziony v centru města nebo v klidnějších částech Alanye.

Oblíbenou volbou jsou all-inclusive resorty, které zahrnují v ceně ubytování, stravování, nápoje a často i další aktivity, jako jsou sportovní vyžití, animační programy a dětské kluby. Tyto resorty jsou ideální pro rodiny s dětmi a pro ty, kteří si chtějí užít bezstarostnou dovolenou bez starostí o další výdaje.

Pro cestovatele s omezeným rozpočtem jsou k dispozici levnější hotely a penziony, které nabízejí základní ubytování za příznivé ceny. Většina z nich se nachází v centru města, v docházkové vzdálenosti od hlavních památek a atrakcí.

Bez ohledu na váš rozpočet a preference si v Alanyi jistě najdete ubytování, které bude vyhovovat vašim potřebám a představám o ideální dovolené v Turecku.

Jídlo a pití v Alanyi

Alanya je rájem pro milovníky dobrého jídla a pití. Turecká kuchyně je proslulá svými lahodnými pokrmy a Alanya není výjimkou. Vychutnat si můžete čerstvé ryby a mořské plody, grilované maso, voňavé kebaby, zeleninové speciality a sladké dezerty. Nezapomeňte ochutnat tradiční turecký čaj, silnou tureckou kávu nebo osvěžující ayran. V Alanyi najdete širokou škálu restaurací, od luxusních podniků až po malé rodinné restaurace. Mnoho restaurací se nachází přímo na pláži, takže si můžete vychutnat jídlo s nádherným výhledem na moře. Pokud chcete zažít autentickou atmosféru, vydejte se do starého města, kde najdete mnoho malých restaurací a kaváren. Místní obyvatelé jsou velmi pohostinní a rádi vám poradí s výběrem jídla a pití. Nebojte se experimentovat a objevovat nové chutě, turecká kuchyně vás jistě nezklame.

Ceny v Alanyi

Alanya je známá svými příznivými cenami, a to i v porovnání s jinými tureckými letovisky. Ubytování v Alanyi seženete v různé cenové relaci, od levných penzionů až po luxusní hotelové resorty. Obecně platí, že ubytování v centru Alanye a v blízkosti pláže Kleopatra bývá dražší než v okrajových částech města.

Jídlo a pití v Alanyi je také velmi dostupné. V pouličních stáncích a restauracích si můžete pochutnat na lahodném kebabu, pide nebo lahmacunu za pár tureckých lir. Pivo a víno jsou v restauracích o něco dražší, ale stále cenově dostupnější než v České republice. Pokud si chcete nakoupit potraviny, doporučujeme navštívit místní trhy, kde najdete čerstvé ovoce, zeleninu, sýry a další dobroty za velmi příznivé ceny.

Doprava v Alanyi je také levná a snadná. Po městě se můžete pohybovat místními autobusy (dolmuš), které jezdí velmi často a za pár lir vás zavezou kamkoli. Pokud si chcete pronajmout auto, počítejte s cenou od zhruba 500 Kč na den.

Celkově lze říci, že Alanya je cenově velmi dostupná destinace, kde si dovolenou užijete i s menším rozpočtem. Za jídlo, pití a zábavu zde utratíte mnohem méně než v jiných oblíbených turistických destinacích.

Tipy na výlety z Alanye

Alanya láká nejen svými nádhernými plážemi, ale také spoustou zajímavých míst v okolí. Vydejte se za poznáním turecké kultury a historie a užijte si nezapomenutelné výlety. Mezi nejoblíbenější cíle patří:

  • Starověké město Side s impozantním amfiteátrem a chrámem Apollóna. Projděte se uličkami s obchůdky a nasajte atmosféru starověku.
  • Pamukkale, přírodní div světa, vás ohromí svými bílými kaskádovými jezírky. Nenechte si ujít ani návštěvu antického města Hierapolis s jeho zachovalým divadlem a nekropolí.
  • Kappadokie, krajina s pohádkovými skalními útvary a podzemními městy. Vydejte se na let horkovzdušným balonem a užijte si nezapomenutelný pohled na tuto jedinečnou oblast.
  • Řeka Manavgat s možností plavby lodí a koupání v chladné říční vodě. Navštivte také malebné vodopády Manavgat a užijte si piknik v krásné přírodě.
  • Jeskyně Damlataş s unikátní krápníkovou výzdobou. Prozkoumejte tajemné prostory jeskyně a užijte si blahodárné účinky zdejšího vzduchu.

Při plánování výletů z Alanye máte na výběr z organizovaných zájezdů s průvodcem nebo si můžete pronajmout auto a vydat se na vlastní pěst. Ať už zvolíte jakoukoli možnost, nezapomeňte si s sebou vzít dostatek vody, pokrývku hlavy a opalovací krém.

Publikováno: 27. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: MilosVancura

Tagy: dovolená turecko alanya | dovolená v turecku, alanya