Dovolená Polsko moře: Levně a krásně u Baltu

Dovolená Polsko Moře

Přímořské destinace v Polsku

Polsko není jen Krakov a Varšava, ale také Baltské moře s písečnými plážemi a malebnými městečky. Mezi nejoblíbenější přímořské destinace patří Sopoty s nejdelším dřevěným molem v Evropě, ideální pro romantické procházky. Gdaňsk láká na historické centrum s gotickými kostely a hanzovní atmosférou. Pro milovníky vodních sportů je tu Hel, úzký poloostrov s výbornými podmínkami pro windsurfing a kitesurfing. A pokud hledáte klid a odpočinek, vydejte se do Łeby s pohyblivými dunami, které vám budou připadat jako z jiného světa.

Doprava k Baltskému moři

Cesta k Baltskému moři láká Čechy svou rozmanitostí. Ať už se vydáte autem, autobusem, vlakem nebo letadlem, čeká vás nezapomenutelné dobrodružství. Pro milovníky silnic se nabízí malebná trasa přes Německo nebo Polsko, která vám umožní poznat krásy střední Evropy. Pokud preferujete pohodlí a relaxaci, zvolte autobusovou dopravu s některou z mnoha společností, které zajišťují spojení do přímořských letovisek. Vlakem se pak dostanete do významných přístavních měst, odkud se můžete vydat na plavbu po Baltu. A pro ty, kteří chtějí zkrátit cestu na minimum, je tu možnost letecké dopravy s přímými lety do Gdaňsku, Rigy nebo Tallinnu.

Ubytování pro každý rozpočet

Plánujete dovolenou a hledáte ideální ubytování? Ať už máte hluboko do kapsy nebo si chcete dopřát luxus, v České republice najdete možnosti pro každý rozpočet. Kempy a turistické ubytovny potěší nenáročné cestovatele a zároveň šetří vaši peněženku. Za příznivé ceny se ubytujete i v penzionech a horských chatách, které nabízejí útulné zázemí s nádechem tradice. Pokud toužíte po komfortu, hotely s širokou škálou služeb splní vaše očekávání. Ať už zvolíte jakoukoli variantu, nezapomeňte si rezervovat ubytování s dostatečným předstihem, zvláště cestujete-li v hlavní sezóně.

Pláže a vodní sporty

Pláže na pobřeží nabízejí jemný písek a pozvolný vstup do moře, ideální pro rodiny s dětmi. Pro ty, co hledají aktivnější odpočinek, je tu široká škála vodních sportů. Vyzkoušejte windsurfing, kitesurfing, jízdu na vodních skútrech nebo šlapadlech. Pro milovníky klidu a relaxace je tu možnost zapůjčení lodiček a prozkoumání okolních zátok a ostrůvků. Po dni stráveném u vody si můžete vychutnat lahodnou večeři v některé z restaurací s výhledem na moře.

Polská kuchyně u moře

Polská kuchyně u moře nabízí mnohem více než jen smažené ryby a hranolky, ačkoliv ty jsou samozřejmě také vynikající. Typická přímořská kuchyně je silně ovlivněna tradicemi Kašubska a Pomořanska, kde se snoubí chutě moře s dary lesa a polí. Ochutnejte rybí polévku s knedlíčky, sledě v různých marinádách, pečené ryby s bylinkami nebo smažené rybí řízky. Nezapomeňte ani na speciality jako smažené krevety, úhoře na česneku nebo pečenou tresku s máslem. K tomu si dejte pivo z místního pivovaru a užijte si pravou atmosféru polského pobřeží.

Tipy pro cestování s dětmi

Cestování s dětmi může být někdy náročné, ale s trochou plánování a trpělivosti se z toho stane nezapomenutelný zážitek. Před cestou si promluvte s dětmi o tom, kam jedete a co tam budete dělat. Zapojte je do plánování a nechte je vybrat si pár aktivit, které je zajímají. Nezapomeňte sbalit dostatek zábavy na cestu, jako jsou knížky, hry nebo tablety s filmy. Během dlouhých cest dělejte pravidelné přestávky, aby se děti protáhly a vyběhaly. Na místě dopřejte dětem dostatek spánku a zdravého jídla, aby měly dostatek energie na objevování. Nebojte se improvizovat a přizpůsobit plány aktuální náladě a energii dětí. Pamatujte, že nejdůležitější je užít si společný čas a vytvořit si krásné vzpomínky.

Kdy jet k polskému moři?

Polské pobřeží Baltského moře láká k návštěvě po celý rok, ale pro koupání a slunění je ideální období od června do září. Voda je nejteplejší v srpnu, kdy dosahuje průměrné teploty kolem 18 stupňů Celsia.

Jaro a podzim jsou vhodné pro procházky po pláži, sběr jantaru a ochutnávku rybích specialit v místních restauracích. Teploty se v těchto měsících pohybují kolem 10-15 stupňů.

Zima na polském pobřeží je chladná a větrná, ale i tak má své kouzlo. Můžete se těšit na procházky po zasněžených plážích, pozorování bouří a relaxaci v útulných kavárnách.

Rozpočet dovolené v Polsku

Polsko je pro Čechy oblíbenou destinací, a to i díky příznivým cenám. Kolik ale bude stát dovolená v Polsku ve skutečnosti? Ubytování se dá sehnat už od pár stovek korun za noc v hostelu, za komfortnější hotel si připlatíte od tisíce korun výše. Jídlo vyjde levněji než v Česku, za oběd v restauraci dáte v přepočtu kolem 200 Kč. Ceny vstupného do památek a atrakcí se liší, ale obecně jsou nižší než u nás. Pokud plánujete aktivní dovolenou, počítejte s náklady na půjčení kol, sportovního vybavení nebo vstupy do národních parků. Doprava po Polsku je poměrně levná, ať už se rozhodnete pro autobus, vlak nebo vlastní auto. Celkově se dá říct, že dovolená v Polsku může být velmi příjemná a cenově dostupná.

Publikováno: 15. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: MilosVancura

Tagy: dovolená polsko moře | cestování k moři v polsku