Azorské ostrovy: Dovolená snů uprostřed Atlantiku

Dovolená Azorské Ostrovy

Azorské ostrovy: Perla Atlantiku

Azorské ostrovy, devět zelených drahokamů rozesetých v blankytném Atlantiku, lákají cestovatele svou panenskou krásou a dobrodružným duchem. Dovolená na Azorských ostrovech je jako stvořená pro milovníky přírody, aktivního odpočinku i pro ty, kteří hledají klid a únik od ruchu všedního dne. Soppečné krátery tyčící se nad smaragdovými jezery, horké prameny vyvěrající ze země, vodopády řítící se do úchvatných kaňonů, to vše a mnohem více nabízejí Azory.

Pěší turistika je zde královnou, s nespočtem tras vedoucích přes malebné vesničky, lávová pole i bujnou vegetací porostlé svahy. Pro odvážnější je tu možnost canyoningu, jízdy na kajaku podél dramatického pobřeží nebo potápění v průzračných vodách oceánu, kde se můžete setkat s delfíny, velrybami a dalšími mořskými živočichy. Milovníci historie a kultury si přijdou na své v půvabných městečkách s koloniální architekturou, kostely zdobenými azulejos a malebnými přístavy.

Ať už se rozhodnete pro odpočinek na pláži s černým pískem, degustaci lahodných vín z místních vinic nebo pozorování velryb z paluby lodi, dovolená na Azorských ostrovech bude nezapomenutelným zážitkem.

Kdy se vydat na Azory?

Azorské ostrovy lákají k návštěvě po celý rok, ale nejlepší doba pro dovolenou na Azorských ostrovech závisí na vašich preferencích a plánech.

Léto, od června do září, je nejteplejší a nejsušší období s teplotami kolem 25 °C. Je to ideální čas pro koupání v oceánu, opalování na plážích s černým pískem a vodní sporty. Letní měsíce jsou také ideální pro pěší turistiku a poznávání sopečné krajiny. Nevýhodou léta je větší množství turistů a vyšší ceny.

Jaro a podzim, od dubna do května a od září do října, nabízí příjemné teploty kolem 20 °C a méně turistů. Jaro je krásné období pro pozorování květin, zatímco podzim nabízí úchvatné barvy krajiny. Voda v oceánu je stále teplá na koupání.

Zima, od listopadu do března, je nejchladnějším a nejdeštivějším obdobím s teplotami kolem 15 °C. I když to není ideální čas na koupání, je to skvělé období pro pozorování velryb a delfínů. Zima je také ideální pro ty, kteří hledají klid a samotu.

Ať už se rozhodnete navštívit Azorské ostrovy kdykoli během roku, čekají vás nezapomenutelné zážitky.

Letenky a doprava na ostrovech

Až se ocitnete na Azorských ostrovech, máte několik možností, jak prozkoumat jejich krásy. Mezi ostrovy létají pravidelné linky společnosti SATA Air Açores, které propojují všech devět ostrovů. Letenky si můžete rezervovat online nebo v cestovní kanceláři, ceny se liší v závislosti na sezóně a obsazenosti. Pokud preferujete cestování po moři, trajekty společnosti Atlânticoline vás dopraví na většinu ostrovů. Plavba trajektem je sice delší, ale nabízí úchvatné výhledy na oceán a okolní ostrovy. Prozkoumávání jednotlivých ostrovů je pak nejpohodlnější autem. Autopůjčovny najdete na letištích i ve větších městech. Pokud se nechcete vázat na auto, můžete využít místní autobusovou dopravu, která je dostupná na všech ostrovech. Autobusy jezdí poměrně často a spojují všechna důležitá místa. Pro dobrodružnější povahy se nabízí možnost pronájmu kola nebo skútru, se kterým se dostanete i do odlehlejších koutů ostrovů. Ať už zvolíte jakýkoli způsob dopravy, nezapomeňte si užít nádhernou přírodu a pohostinnost Azorských ostrovů.

Ubytování: Od luxusních hotelů po kempy

Ať už hledáte luxusní odpočinek, nebo dobrodružnější zážitky pod širým nebem, Azorské ostrovy vám nabídnou ubytování dle vašeho gusta. Milovníci komfortu si užijí širokou škálu hotelů, od historických rezidencí s výhledem na oceán po moderní resorty s bazény a spa. Mnoho z nich nabízí i tradiční azorskou pohostinnost a gastronomické speciality. Pro ty, kteří touží po bližším kontaktu s přírodou, se nabízí ubytování v menších penzionech a venkovských usedlostech rozesetých po malebných vesničkách. Zde můžete okusit autentický život místních a vychutnat si klid a pohodu. A pokud preferujete dobrodružnější dovolenou, Azory nezklamou ani s nabídkou kempů. Vybrat si můžete od jednoduchých kempů s základním vybavením až po kempy s větší nabídkou služeb. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli variantu, ubytování na Azorských ostrovech vám poskytne nezapomenutelný zážitek a dokonalou základnu pro vaše objevování krás tohoto jedinečného souostroví.

Ostrov São Miguel: Zelený ráj

São Miguel, největší z Azorských ostrovů, si právem vysloužil přezdívku „Zelený ráj“. Bujná vegetace, sopečné krátery, jezera třpytící se v kráterech vyhaslých sopek a azurové moře vytvářejí scenérie, které berou dech. Dovolená na Azorských ostrovech, a na São Miguelu obzvlášť, je jako stvořená pro milovníky přírody a aktivního odpočinku. Čekají vás zde turistické stezky vedoucí k vodopádům, vyhlídky s panoramatickými výhledy, možnost pozorovat velryby a delfíny, ale i relaxace v termálních pramenech. Hlavní město Ponta Delgada láká k procházkám úzkými uličkami s malebnými domky, návštěvě muzeí a ochutnávce místních specialit. Azorské ostrovy a São Miguel jsou ideální destinací pro ty, kteří hledají klid, krásu a nezapomenutelné zážitky.

Pozorování velryb a delfínů

Azorské ostrovy, to není jen o sopkách, jezerech a hydranžáliích. Mořský svět kolem ostrovů je bohatý a skrývá nejedno tajemství. Pro milovníky fauny je tu jedinečná možnost pozorovat velryby a delfíny v jejich přirozeném prostředí. Díky poloze uprostřed Atlantiku se zde vyskytuje přes 20 druhů kytovců. Představte si ten zážitek, když se pár metrů od vaší lodi vynoří majestátní vorvaň obrovský nebo hravá skupina delfínů skáče na hladině.

Nejlepší období pro pozorování je od dubna do září, kdy je moře klidnější a je větší šance na slunečné počasí. Na ostrovech najdete mnoho společností, které se specializují na výlety za pozorováním velryb a delfínů. Vybírají si je zkušení průvodci, kteří znají moře jako své boty a vědí, kde hledat. Při troše štěstí uvidíte i další mořské živočichy jako jsou mořské želvy, manty nebo dokonce i žraloka modrého. Nezapomeňte si s sebou vzít fotoaparát a zachytit tyto nezapomenutelné momenty.

Turistika na sopkách s úchvatnými výhledy

Azorské ostrovy, to není jen o relaxaci na pláži a pozorování velryb. Pro dobrodružnější povahy se nabízí i turistika na sopkách s dechberoucími výhledy. Představte si, jak stoupáte po svazích spících vulkánů, obklopeni bujnou vegetací a s panoramatickými výhledy na okolní ostrovy a nekonečný Atlantik. Na ostrově Pico se tyčí nejvyšší hora Portugalska, majestátní Pico s nadmořskou výškou 2351 metrů. Výstup na vrchol je sice náročný, ale odměnou vám bude nezapomenutelný zážitek a pocit zadostiučinění. Méně náročné, ale neméně působivé jsou túry na sopečné krátery. Na ostrově São Miguel se nachází kráter Lagoa das Sete Cidades, který uchvátí svými jezery s modrou a zelenou vodou. Pro ty, kteří preferují kratší procházky, je ideální návštěva fumarol a horkých pramenů, které svědčí o stále aktivní vulkanické činnosti.

Termální prameny a jezera

Azorské ostrovy nejsou jen o dramatických útesech a zelených pastvinách. Skrývají se tu i geotermální poklady, které z dovolené udělají nezapomenutelný zážitek. Představte si, že se koupete v horkých pramenech, zatímco vás obklopuje bujná vegetace a svěží oceánský vzduch. Nebo relaxujete v přírodním termálním jezírku s výhledem na Atlantik. To je realita na mnoha místech Azorských ostrovů.

Na ostrově São Miguel najdete například proslulé jezero Lagoa das Furnas, kde se vaří tradiční cozido - jídlo pomalu vařené v horké zemi. Nebo se vydejte do Terra Nostra, botanické zahrady s termálním bazénem bohatým na železo. Ostrov São Miguel nabízí i další lákadla, jako jsou termální prameny Caldeira Velha, kde se můžete koupat pod vodopádem. Pro milovníky přírodních krás je tu i oblast Ponta da Ferraria s přírodními bazény s mořskou vodou ohřívanou vulkanickou činností. Na ostrově Graciosa zase najdete termální lázně Termas do Carapacho, které jsou známé svými léčivými účinky.

Ať už hledáte relaxaci, dobrodružství nebo úlevu od bolesti, termální prameny a jezera Azorských ostrovů vám nabídnou nezapomenutelné zážitky.

Tradiční kuchyně: Čerstvé ryby a mořské plody

Azorské ostrovy jsou přímo stvořeny pro milovníky ryb a mořských plodů. Díky své poloze uprostřed Atlantiku se zdejší vody jen hemží nejrůznějšími druhy, které se loví čerstvé a putují rovnou na talíř. Ochutnejte tuňáka, mečouna, kanice, humry, kraby, krevety, mušle – to vše připravené na desítky způsobů. Místní speciality vás okouzlí jednoduchostí a zároveň rafinovaností. Vyzkoušejte například Caldeiradu, vydatnou rybí polévku s rajčaty a zeleninou, nebo Alcatru, dušenou směs ryb a mořských plodů s bramborami a zeleninou. Skvělou volbou je i grilovaná ryba s místní specialitou – milho frito, smaženou kukuřičnou kaší. Ať už si vyberete cokoli, čerstvost a kvalita surovin vás ohromí. Nezapomeňte si pochutnat i na místním víně, které se k rybám a mořským plodům skvěle hodí.

Tipy na výlety a aktivity

Azorské ostrovy nabízejí nepřeberné množství aktivit pro všechny typy cestovatelů. Milovníci pěší turistiky si přijdou na své na nespočtu značených stezek s dechberoucími výhledy na sopečnou krajinu, krátery a jezera. Vydejte se například na nejvyšší horu Portugalska, Pico, nebo prozkoumejte kalderu sopky Sete Cidades na ostrově São Miguel. Pro ty, kteří preferují vodní radovánky, je tu možnost pozorování velryb a delfínů, šnorchlování či potápění v křišťálově čisté vodě Atlantiku. Azory jsou domovem více než 20 druhů kytovců, a tak máte velkou šanci spatřit tyto úchvatné tvory na vlastní oči. Milovníci adrenalinu si mohou vyzkoušet canyoning v hlubokých soutěskách, jízdu na horských kolech nebo paragliding s výhledy na azorské ostrovy z ptačí perspektivy. Nezapomeňte ochutnat místní speciality, jako jsou čerstvé ryby a mořské plody, lahodné sýry a víno z ostrova Pico. Navštivte také čajové plantáže na ostrově São Miguel, jediné v Evropě, a užijte si šálek aromatického čaje s výhledem na zelené svahy. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli aktivitu, dovolená na Azorských ostrovech vám zaručeně poskytne nezapomenutelné zážitky.

Rozpočet na dovolenou na Azorech

Plánování dovolené na Azorských ostrovech nevyhnutelně zahrnuje i otázku rozpočtu. Kolik vlastně stojí dovolená na tomto portugalském souostroví? Odpověď není jednoznačná a záleží na vašich preferencích a stylu cestování. Obecně řečeno, Azory nepatří mezi nejlevnější destinace, ale ani ne mezi ty nejdražší. Ubytování seženete v různých cenových kategoriích, od dostupných hostelů a penzionů až po luxusní hotely s výhledem na oceán. Ceny za noc se pohybují od 500 Kč za osobu v hostelu až po několik tisíc v luxusních resortech. Stravování je na Azorech poměrně dostupné, zvláště pokud si dopřejete speciality v místních restauracích. Za vydatný oběd zaplatíte v průměru 300 Kč na osobu. Doprava po ostrovech je možná autobusy, jejichž ceny se liší dle vzdálenosti. Pro větší flexibilitu je výhodné si půjčit auto, což vás vyjde zhruba na 1000 Kč za den. Mezi ostrovy se můžete přepravovat trajekty nebo vnitrostátními lety. Letenky z Prahy na Azory se pohybují od 10 000 Kč, záleží na sezóně a dostupnosti. Celkově lze říci, že týdenní dovolená na Azorech vás může vyjít na 20 000 Kč na osobu a více, v závislosti na vašich požadavcích na komfort a programu.

Bezpečnost a cestovní pojištění

Azores are generally very safe. Crime rates are low and the locals are friendly and welcoming. However, it is always advisable to take basic precautions to protect yourself and your belongings. Keep your valuables safe, be aware of your surroundings, especially in crowded areas, and avoid walking alone at night in poorly lit areas. It is also recommended to have travel insurance that covers medical expenses, accidents, and theft. Make sure your insurance also covers any outdoor activities you plan to do, such as hiking or water sports. The Azores are a volcanic archipelago, so it is wise to be aware of the potential for seismic activity. Familiarize yourself with the safety procedures recommended by local authorities in case of an earthquake or volcanic eruption.

Užitečné fráze v portugalštině

Ať už se chystáte na Azorské ostrovy za turistikou, surfováním nebo jen tak relaxovat, pár užitečných frází v portugalštině se vám bude hodit. Místní obyvatelé určitě ocení vaši snahu a komunikace bude snazší a příjemnější. Začněte s pozdravy jako "Olá" (ahoj) pro denní dobu nebo "Bom dia" (dobré ráno), "Boa tarde" (dobré odpoledne) a "Boa noite" (dobrý večer). Pro "děkuji" použijte "Obrigado" (muž) nebo "Obrigada" (žena) a nezapomeňte na "De nada" (není zač).

Při objednávání jídla a pití v restauraci vám přijde vhod "Quero" (chci) nebo "Gostaria de" (dal/a bych si). Nezapomeňte na zdvořilostní "Por favor" (prosím) a "Desculpe" (promiňte). Pokud si nejste jistí, co si dát, zeptejte se na doporučení "O que recomenda?" (co doporučujete?). Až dojíte, můžete požádat o účet "A conta, por favor" (účet, prosím).

Při cestování po ostrovech se vám hodí fráze pro zjištění směru "Onde fica...?" (kde je...?). Pokud si chcete koupit jízdenku na autobus, zeptejte se "Um bilhete para..., por favor" (jeden lístek do..., prosím). Ať už se ocitnete v jakékoli situaci, s úsměvem a trochou portugalštiny si na Azorských ostrovech určitě poradíte.

Proč jsou Azory ideální destinací?

Azorské ostrovy, to není jen destinace, to je zážitek. Představte si ostrovy vystupující z Atlantiku, zelené pastviny, sopečné krátery a tyrkysové moře. To vše dělá z Azorských ostrovů ideální místo pro dovolenou. Ať už toužíte po aktivní dovolené plné pěší turistiky a pozorování velryb, nebo po klidném odpočinku na pláži, Azory splní vaše očekávání. Milovníci přírody ocení endemické druhy rostlin a živočichů, zatímco gurmáni si pochutnají na čerstvých mořských plodech a lahodném víně. Azory nabízejí autentický zážitek z portugalské kultury s nádechem izolovanosti a klidu. Díky příjemnému klimatu po celý rok si na své přijdou milovníci slunce i ti, kteří preferují mírnější teploty. Ať už se rozhodnete pro dovolenou na Azorských ostrovech s rodinou, partnerem nebo sólo, čeká vás nezapomenutelný zážitek.

Publikováno: 26. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: MilosVancura

Tagy: dovolená azorské ostrovy | dovolená na azorských ostrovech