Rozeta v Přerově: Skrytý architektonický klenot našeho města
- Historie vzniku rozety v Přerově
- Architektonické prvky a rozměry rozety
- Umístění rozety na kostele sv. Vavřince
- Vitráže a barevné provedení rozety
- Restaurátorské práce a opravy rozety
- Symbolika a náboženský význam rozety
- Technické detaily konstrukce rozety
- Význam rozety pro místní kulturní dědictví
- Současný stav a údržba rozety
- Turistický význam rozety v Přerově
Historie vzniku rozety v Přerově
Přerovská rozeta má svůj původ v dávné historii města, kdy se v roce 1256 začal stavět původní gotický kostel svatého Vavřince. Samotná rozeta byla vytvořena mezi lety 1258-1261 jako součást západního průčelí kostela, kde měla nejen estetickou, ale i symbolickou funkci. Původní rozeta byla vytvořena z pískovce místními kameníky, kteří pracovali pod vedením zkušeného stavitele z Olomouce.
V průběhu staletí prošla rozeta několika významnými změnami a rekonstrukcemi. Nejvýznamnější úprava proběhla v roce 1595, kdy byla původní gotická kružba částečně poškozena a musela být obnovena. Tehdejší městská rada se rozhodla svěřit opravu místnímu kameníkovi Jiřímu Střelcovi, který při rekonstrukci zachoval původní gotický vzor, ale přidal několik renesančních prvků, což činí přerovskou rozetu unikátní kombinací gotického a renesančního umění.
Během třicetileté války byl kostel včetně rozety poškozen švédskými vojsky, ale místní obyvatelé ji dokázali zachránit a postupně opravit. V roce 1728 proběhla další významná renovace, při které byly vyměněny některé poškozené části kamenné kružby a byla provedena konzervace původního materiálu. Tato oprava byla financována z darů bohatých přerovských měšťanů a církevních sbírek.
Zajímavostí je, že původní barevné vitráže se nedochovaly, byly zničeny během požáru města v roce 1831. Současné skleněné výplně pocházejí z roku 1892, kdy je vytvořila známá brněnská sklářská dílna bratří Škorpilů. Vitráže zobrazují geometrické vzory v kombinaci s rostlinnými motivy, které symbolizují spojení nebeského a pozemského světa.
V moderní době prošla rozeta několika odbornými restaurátorskými zásahy. Nejvýznamnější byla komplexní obnova v letech 1985-1987, kdy byly očištěny všechny kamenné prvky, zpevněna statika a obnoveny spárové výplně. Při této příležitosti byl proveden také detailní průzkum, který odhalil původní středověké značky kameníků a zbytky původní polychromie.
Rozeta se stala významným symbolem města Přerova a je chráněna jako kulturní památka. Její průměr činí 4,8 metru a je rozdělena do dvanácti segmentů, které symbolizují apoštoly. Centrální část rozety obsahuje motiv Kristova kříže, který je obklopen složitou geometrickou kružbou. Každoročně se k rozetě vztahuje několik kulturních akcí a je častým námětem místních umělců a fotografů. V současnosti je rozeta nejen důležitým architektonickým prvkem, ale také symbolem kontinuity přerovské historie a řemeslného umění našich předků.
Architektonické prvky a rozměry rozety
Rozeta v kostele sv. Vavřince v Přerově představuje pozoruhodný příklad gotické sakrální architektury z přelomu 14. a 15. století. Kruhové okno má celkový průměr 485 centimetrů a je zasazeno do čtvercového kamenného rámu o rozměrech 520 x 520 centimetrů. Vnitřní struktura rozety je tvořena složitým geometrickým vzorem, který se skládá z dvanácti hlavních paprsků vybíhajících ze středového kruhu. Každý z těchto paprsků je dále členěn na menší segmenty, které vytvářejí charakteristický hvězdicovitý vzor.
Kamenné prvky rozety jsou vytesány z místního pískovce, který byl těžen v nedalekých lomech. Profilace jednotlivých žeber dosahuje hloubky až 25 centimetrů, což vytváří působivou hru světla a stínu v interiéru kostela. Centrální část rozety obsahuje bohatě zdobený kružbový motiv s florálními prvky, které jsou typické pro vrcholně gotickou architekturu. Původní vitráže se bohužel nedochovaly a byly v průběhu 19. století nahrazeny novogotickými skleněnými výplněmi v tlumených barvách modré, červené a žluté.
Architektonický význam přerovské rozety spočívá především v jejím precizním geometrickém řešení. Jednotlivé kamenické prvky jsou spojeny důmyslným systémem zámků a spojů, které zajišťují stabilitu celé konstrukce již více než 600 let. Vnější obvod rozety je lemován plasticky vystupujícím profilem, který přechází do špičatého vrcholu, charakteristického pro gotickou architekturu. Tento prvek nejen že plní estetickou funkci, ale také chrání rozetu před zatékáním dešťové vody.
Zajímavým detailem jsou také dekorativní hlavice na průsečících hlavních paprsků, které nesou reliéfní výzdobu s rostlinnými motivy a maskarony. Tyto prvky dosahují výšky až 15 centimetrů a jejich zpracování svědčí o vysoké úrovni středověkého kamenického řemesla. Vnitřní členění rozety vytváří celkem 48 menších polí, která jsou vyplněna vitražemi. Každé pole má specifický tvar daný geometrickou kompozicí kamenných žeber.
Technické řešení odvodnění rozety je rovněž pozoruhodné. V dolní části jsou umístěny nenápadné odtokové kanálky, které odvádějí kondenzovanou vlhkost a zabraňují tak poškození kamene i vitráží. Celková hmotnost kamenných prvků rozety se odhaduje na přibližně 3,5 tuny, přičemž jednotlivé segmenty jsou vyváženy tak, aby nedocházelo k nadměrnému zatížení určitých částí konstrukce. Současný stav rozety je výsledkem několika restaurátorských zásahů, z nichž nejvýznamnější proběhl v letech 1892 a 1956, kdy došlo k zpevnění některých kamenných prvků a obnově vitráží.
Umístění rozety na kostele sv. Vavřince
Rozeta na kostele svatého Vavřince v Přerově představuje unikátní architektonický prvek, který byl instalován na západní průčelí chrámu během rozsáhlé rekonstrukce v roce 1893. Toto kruhové okno s propracovaným kamenným kružbovím se nachází v centrální části fasády nad hlavním vstupním portálem. Rozeta má průměr přibližně 3,2 metru a její umístění bylo pečlivě zvoleno tak, aby maximálně využívalo přirozené světlo dopadající do chrámové lodi zejména v odpoledních hodinách.
Architekt Josef Šíma, který vedl rekonstrukční práce na konci 19. století, zvolil pro rozetu tradiční gotický design, který harmonicky doplňuje původní středověkou architekturu kostela. Kamenné kružboví rozety je rozděleno do dvanácti segmentů, které symbolizují dvanáct apoštolů. Centrální část rozety je tvořena šesticípou hvězdou, která odkazuje na křesťanskou symboliku a propojuje tak estetickou a duchovní funkci tohoto architektonického prvku.
Při instalaci rozety museli stavitelé vyřešit několik technických výzev. Především bylo nutné zajistit dostatečnou stabilitu masivního kamenného prvku v relativně tenké zdi západního průčelí. K tomu byly použity speciální kovové výztuže a kotevní systém, který je dodnes funkční a zajišťuje bezpečné uchycení rozety. Původní skleněné výplně byly vyrobeny v rakouské sklářské dílně a jejich barevnost byla navržena tak, aby vytvářela působivou světelnou hru v interiéru kostela.
V průběhu let prošla rozeta několika renovacemi, nejvýznamnější z nich proběhla v roce 1967, kdy bylo nutné vyměnit některé poškozené části kamenného kružboví a restaurovat vitráže. Poslední významná obnova proběhla v letech 2015-2016, kdy byly očištěny všechny kamenné prvky, opraveny drobné praskliny a provedena komplexní konzervace historických vitráží. Restaurátorské práce odhalily původní polychromii některých částí rozety, která byla následně citlivě obnovena podle dochovaných fragmentů.
Umístění rozety má také významný vliv na světelné podmínky v interiéru kostela. Během západu slunce vytváří barevné vitráže na podlaze a stěnách chrámu působivou světelnou mozaiku, která umocňuje duchovní atmosféru prostoru. Tento světelný efekt je nejintenzivnější během letních měsíců, kdy sluneční paprsky dopadají na rozetu v optimálním úhlu. Architektonické řešení rozety tak není pouze dekorativním prvkem, ale plní i praktickou funkci přirozeného osvětlení chrámového prostoru.
Vitráže a barevné provedení rozety
Vitráže v rozetě přerovského kostela sv. Vavřince představují pozoruhodný příklad sakrálního umění 19. století. Centrální rozeta, která dominuje západnímu průčelí kostela, obsahuje složitou kompozici barevných skel zasazených do kamenného kružbového rámu. Původní barevné řešení vitráže pochází z roku 1893, kdy byla provedena rozsáhlá rekonstrukce celého kostela pod vedením vídeňského architekta Maxe von Ferstela.
Vitráž je rozdělena do několika soustředných kruhů, přičemž každý z nich nese specifickou symboliku a barevnost. V samotném středu rozety se nachází motiv Beránka Božího, který je proveden v jemných odstínech bílé a zlaté barvy. Tento ústřední motiv je obklopen věncem dvanácti menších medailonů, které symbolizují apoštoly. Každý z těchto medailonů je charakteristický svou vlastní barevnou kompozicí, kde převládají odstíny modré, červené a zelené.
Vnější prstenec rozety je tvořen geometrickými vzory, které jsou provedeny v sytých barvách s převahou purpurové a safírově modré. Tyto barvy byly záměrně zvoleny tak, aby při průchodu slunečního světla vytvářely v interiéru kostela působivou světelnou atmosféru. Zvláště v ranních hodinách, kdy slunce osvětluje západní průčelí, vytváří vitráž na podlaze kostela fascinující barevnou mozaiku.
Zajímavostí je technické řešení zasklení, které využívá tradiční olověné profily kombinované s železnými výztuhami. Ty zajišťují stabilitu vitráže i při silném větru a zároveň umožňují její mírnou dilataci při změnách teploty. Jednotlivé skleněné segmenty byly ručně vyráběny v rakouské sklářské dílně a jejich tloušťka se pohybuje mezi 3 až 5 milimetry.
Barevné řešení rozety není náhodné, ale vychází z důkladně promyšlené teologické symboliky. Modrá barva reprezentuje nebesa a duchovní rozměr, červená symbolizuje Kristovu oběť a mučednictví sv. Vavřince, zatímco zelená představuje naději a růst duchovního života. Zlaté prvky, které se objevují především v centrální části, odkazují na božskou přítomnost a věčnost.
V průběhu let prošla vitráž několika restaurátorskými zásahy, přičemž poslední významná obnova proběhla v roce 2008. Při této příležitosti byly vyměněny poškozené části skel a došlo k důkladnému očištění celé vitráže, což přispělo k obnovení její původní barevné zářivosti. Restaurátoři také zdokumentovali původní technologii výroby a zpracování jednotlivých skleněných částí, což poskytlo cenné informace pro budoucí údržbu tohoto významného uměleckého díla.
Restaurátorské práce a opravy rozety
V průběhu let prošla přerovská rozeta několika významnými restaurátorskými zásahy, které byly nezbytné pro zachování této unikátní památky gotické architektury. První dokumentované restaurátorské práce proběhly v roce 1923, kdy došlo k základnímu očištění a zpevnění kamenných prvků. Následovala rozsáhlá renovace v roce 1957, během níž restaurátoři objevili původní gotické prvky, které byly překryty mladšími úpravami.
Nejzásadnější restaurátorský zásah byl realizován v letech 1985-1987, kdy bylo nutné řešit havarijní stav rozety způsobený zatékáním a degradací kamene. Během těchto prací byly vyměněny poškozené části kružeb a provedena důkladná konzervace původního materiálu. Restaurátoři tehdy použili speciální zpevňující prostředky na bázi křemičitanů, které pomohly stabilizovat narušenou strukturu pískovce.
V roce 2002 byl proveden detailní průzkum stavu rozety, který odhalil postupující degradaci některých částí kamenných prvků. Na základě těchto zjištění byla v letech 2004-2005 realizována komplexní obnova, během níž došlo k výměně nejvíce poškozených částí za přesné kamenné repliky. Použit byl pískovec ze stejné lokality jako původní materiál, aby byla zachována autenticita památky.
Součástí restaurátorských prací bylo také ošetření vitráží, které jsou nedílnou součástí rozety. Původní středověké skleněné výplně se bohužel nedochovaly, současné vitráže pocházejí z počátku 20. století a byly několikrát opravovány. Poslední významná oprava vitráží proběhla v roce 2015, kdy byly jednotlivé segmenty demontovány, očištěny a znovu osazeny do olověných profilů.
Pravidelná údržba rozety zahrnuje také monitoring stavu konstrukce a preventivní opatření proti zatékání. V roce 2018 byl instalován sofistikovaný systém odvodnění, který má zabránit hromadění srážkové vody v kritických místech. Současný stav rozety je stabilizovaný, ale vyžaduje průběžnou kontrolu a údržbu.
Restaurátorské práce vždy probíhaly pod dohledem odborníků z Národního památkového ústavu a byly dokumentovány pro budoucí generace. Díky těmto zásahům se podařilo zachovat jeden z nejcennějších prvků přerovského kostela sv. Vavřince. Rozeta tak i nadále zůstává významným dokladem středověkého stavitelského umění a řemeslné zručnosti našich předků.
Symbolika a náboženský význam rozety
Rozeta v přerovském kostele představuje významný architektonický a duchovní prvek, který v sobě nese hlubokou křesťanskou symboliku. Tento kruhový ornament, umístěný nad hlavním vstupem do kostela, není pouhým dekorativním prvkem, ale obsahuje komplexní náboženské poselství. Centrální motiv rozety symbolizuje Krista jako světlo světa, přičemž paprsky vycházející ze středu představují boží světlo pronikající do světského života věřících.
Geometrická dokonalost přerovské rozety není náhodná - kruhový tvar reprezentuje věčnost a dokonalost Boha, zatímco jednotlivé segmenty vytvářejí harmonický celek symbolizující jednotu církve. Dvanáct hlavních paprsků odkazuje na dvanáct apoštolů, kteří šířili Kristovo učení do světa. Barevná vitráž, která je součástí rozety, vytváří při průchodu slunečního světla působivou hru barev, jež má věřícím připomínat nádheru nebeského království.
V kontextu středověké architektury představovala rozeta v Přerově důležitý prvek pro duchovní vzdělávání negramotných věřících. Jednotlivé obrazce a symboly zakomponované do vitráže sloužily jako vizuální Bible, pomocí níž mohli kněží vysvětlovat základní principy křesťanské víry. Specifické uspořádání geometrických vzorů v rozetě není nahodilé - vychází z principů posvátné geometrie, která byla ve středověku považována za způsob, jak pochopit božský řád stvoření.
Rozeta také plní významnou liturgickou funkci. Během ranních bohoslužeb, kdy sluneční paprsky pronikají skrz barevná skla, vytváří v interiéru kostela mystickou atmosféru. Tento efekt byl středověkými staviteli záměrně plánován, aby podpořil duchovní prožitek věřících během mše. Symbolika světla procházejícího rozetou představuje pronikání božské moudrosti do lidského světa.
V kontextu místní církevní tradice se rozeta stala také symbolem duchovní obnovy a transformace. Její kruhový tvar připomíná cyklus církevního roku a neustálou obnovu života v Kristu. Jednotlivé ornamentální prvky rozety obsahují další symbolické významy - například vinná réva symbolizuje eucharistii, zatímco květinové motivy odkazují na rajskou zahradu.
Přerovská rozeta je také významným svědectvím o uměleckém a řemeslném mistrovství středověkých stavitelů. Preciznost geometrického zpracování a kvalita řemeslného provedení dokládají, jak důležitou roli hrála symbolika a duchovní rozměr v tehdejší architektuře. Každý detail rozety byl pečlivě promyšlen tak, aby přispíval k celkovému duchovnímu poselství stavby a podporoval kontemplativní rozměr křesťanské víry.
Technické detaily konstrukce rozety
Rozeta v přerovském kostele sv. Vavřince představuje mistrovské dílo středověkého stavitelství, jehož technické provedení je pozoruhodné svou precizností a důmyslností. Kruhové okno o průměru 5,8 metru je zasazeno do severní stěny hlavní lodi a jeho konstrukce využívá složitý systém kamenných prvků, které společně vytvářejí charakteristický paprskovitý vzor. Základním stavebním materiálem je místní pískovec, který byl pečlivě opracován do přesných geometrických tvarů.
Centrální část rozety je tvořena kruhovým středem, ze kterého vybíhá dvanáct hlavních paprsků. Každý z těchto paprsků je vytvořen z jediného kusu kamene, který byl precizně vytesán tak, aby přesně zapadal do okolní konstrukce. Mezi hlavními paprsky se nachází menší zdobné prvky, které jsou zasazeny do olověných drážek, což umožňuje určitou flexibilitu při teplotních změnách a současně zajišťuje vodotěsnost celé konstrukce.
Specifickým technickým řešením je způsob upevnění jednotlivých částí rozety. Stavitelé využili systém železných spon a čepů, které jsou zabudovány do kamenných prvků a zajišťují jejich vzájemnou stabilitu. Tyto kovové prvky byly ošetřeny speciální směsí vosku a oleje, která je chránila před korozí. V průběhu staletí se tento systém ukázal jako mimořádně účinný, což dokazuje skutečnost, že rozeta přečkala bez větších poškození několik století.
Vitráže, které vyplňují jednotlivé segmenty rozety, jsou zasazeny do olověných rámečků pomocí tradiční středověké techniky. Původní skleněné výplně byly v průběhu času několikrát restaurovány, přičemž poslední významná obnova proběhla v roce 1987. Při této příležitosti byly objeveny původní značky středověkých sklářů na některých částech vitráží.
Konstrukční řešení rozety zahrnuje také důmyslný odvodňovací systém, který zabraňuje hromadění vody v profilech kamenných prvků. Mírný sklon jednotlivých částí směrem ven zajišťuje, že dešťová voda stéká po vnějším povrchu a nenarušuje strukturu kamene ani spojovací materiály. Tento systém je doplněn drobnými odtokovými kanálky, které jsou skryté v profilaci kamenných prvků.
Zajímavým technickým detailem je také způsob, jakým je rozeta začleněna do okolního zdiva. Kamenný rám rozety je ukotven pomocí systému klínových prvků, které umožňují rovnoměrné rozložení tlaku okolního zdiva. Toto řešení zajišťuje, že případné pohyby stavby nezpůsobují nadměrné pnutí v konstrukci rozety. Původní středověcí stavitelé prokázali při návrhu a realizaci tohoto technického řešení mimořádnou znalost statiky a materiálových vlastností použitých materiálů.
Význam rozety pro místní kulturní dědictví
Přerovská rozeta představuje mimořádně cenný architektonický prvek, který se významně podílí na kulturním bohatství města Přerova. Tento unikátní středověký artefakt, nacházející se na průčelí kostela sv. Vavřince, je již po staletí nedílnou součástí místního kulturního dědictví. Svým propracovaným geometrickým vzorem a řemeslným zpracováním dokumentuje vysokou úroveň středověkého stavitelství v regionu.
Parametr | Rozeta Přerov |
---|---|
Typ zařízení | Rozeta |
Umístění | Přerov |
Země | Česká republika |
Kraj | Olomoucký |
Typ architektury | Gotický |
Rozeta se stala důležitým symbolem místní identity a představuje významný prvek v kontextu sakrální architektury moravského regionu. Pro místní obyvatele představuje více než jen architektonický detail - je to svědek historie města, který přetrval staletí společenských změn a historických událostí. Její přítomnost v centru města připomíná bohatou duchovní tradici Přerova a kontinuitu křesťanské kultury v této oblasti.
V průběhu let se rozeta stala významným turistickým lákadlem a předmětem zájmu historiků umění i běžných návštěvníků města. Její jedinečnost spočívá nejen v uměleckém zpracování, ale také v tom, jak dokáže propojovat současnost s minulostí. Pro místní školy představuje cennou učební pomůcku při výuce regionální historie a umění, přičemž žáci a studenti mohou na vlastní oči vidět mistrovské dílo středověkých řemeslníků.
Kulturní význam rozety se projevuje i v současném uměleckém životě města. Inspiruje místní umělce, fotografy a řemeslníky, kteří její motiv využívají ve své tvorbě. Stala se také častým námětem pro místní suvenýry a propagační materiály, čímž přispívá k posilování turistického ruchu v regionu. Pravidelně se kolem ní organizují kulturní akce, přednášky a komentované prohlídky, které přibližují její historický a umělecký význam široké veřejnosti.
Z hlediska památkové péče představuje rozeta klíčový prvek vyžadující pravidelnou údržbu a ochranu. Místní samospráva ve spolupráci s památkáři věnuje značnou pozornost jejímu zachování pro budoucí generace. Pravidelné restaurátorské práce zajišťují, že tento cenný artefakt zůstává v dobrém stavu a může i nadále plnit svou estetickou a kulturní funkci.
Význam rozety přesahuje hranice samotného města Přerova. Je součástí širšího kulturního dědictví Moravy a představuje důležitý příklad středověké sakrální architektury v českých zemích. Její přítomnost přispívá k zachování historické paměti města a posiluje vědomí kontinuity mezi minulostí a současností. Pro místní komunitu představuje důležitý prvek kulturní identity a hrdosti na vlastní historii.
Současný stav a údržba rozety
Rozeta na kostele sv. Vavřince v Přerově prošla v posledních desetiletích několika významnými změnami a renovacemi. Současný stav této významné architektonické památky je díky pravidelné údržbě stabilizovaný, přestože její věk a vystavení povětrnostním vlivům si vybírají svou daň. Kamenné prvky rozety vykazují přirozené známky zvětrávání, zejména na severní straně, kde je působení deště a mrazu nejintenzivnější.
V roce 2008 proběhla rozsáhlá rekonstrukce, během níž byly vyměněny některé poškozené části kamenného kružboví a došlo k důkladnému očištění celé rozety. Restaurátorský tým tehdy odstranil několik vrstev starých nátěrů a objevil původní barevnost, která byla částečně obnovena. Vitráže, které jsou nedílnou součástí rozety, byly demontovány, očištěny a některé poškozené části byly citlivě nahrazeny replikami odpovídajícími původnímu vzhledu.
Pravidelná údržba rozety zahrnuje každoroční kontrolu stavu kamenných prvků, vitráží a spojovacích materiálů. Zvláštní pozornost je věnována olověným spojům mezi jednotlivými díly vitráží, které jsou nejvíce náchylné k poškození vlivem teplotních změn a mechanického namáhání. Technický stav rozety je monitorován pomocí moderních metod, včetně pravidelného fotografického dokumentování a 3D skenování, které umožňuje přesně sledovat případné změny v geometrii konstrukce.
Současná údržba se řídí plánem památkové péče, který byl vypracován ve spolupráci s odbornými pracovišti Národního památkového ústavu. Tento plán stanovuje přesné postupy a intervaly kontrol i preventivních zásahů. Důležitou součástí údržby je také pravidelné čištění odvodňovacích kanálků a kontrola těsnosti spojů, aby se zabránilo zatékání dešťové vody do konstrukce rozety.
V rámci dlouhodobé péče o rozetu byl vytvořen detailní digitální model, který slouží jako reference pro budoucí opravy a restaurátorské zásahy. Tento model obsahuje přesné informace o rozměrech, materiálech a technologických postupech použitých při předchozích opravách. Díky této dokumentaci je možné lépe plánovat budoucí údržbu a případné restaurátorské zásahy.
Pravidelná údržba zahrnuje také kontrolu statiky okolního zdiva, které přímo ovlivňuje stabilitu rozety. V posledních letech byly instalovány měřicí body, které umožňují sledovat případné pohyby konstrukce. Tato preventivní opatření pomáhají včas odhalit potenciální problémy a zajistit tak dlouhodobou životnost této cenné památky.
Rozeta v přerovském kostele svatého Vavřince je jako okno do nebes, skrze které proudí světlo staletí a vypráví příběhy dávných časů.
Vojtěch Hruška
Turistický význam rozety v Přerově
Rozeta v Přerově se v posledních letech stala významným turistickým lákadlem, které přitahuje návštěvníky z celé České republiky i zahraničí. Tento unikátní architektonický prvek, nacházející se na průčelí kostela sv. Vavřince, představuje jeden z nejzachovalejších příkladů gotické chrámové architektury na Moravě. Turisté přijíždějící do Přerova často zařazují prohlídku rozety do svého itineráře, což významně přispívá k rozvoji místního cestovního ruchu.
Městské informační centrum zaznamenává rostoucí zájem o prohlídky s průvodcem, během kterých je rozeta detailně představena včetně její bohaté historie sahající až do 15. století. Zvláště působivý je pohled na rozetu při západu slunce, kdy sluneční paprsky pronikající skrz barevná sklíčka vytvářejí v interiéru kostela fascinující světelnou hru. Tento jev přitahuje především fotografy a milovníky sakrální architektury.
V rámci turistického ruchu město Přerov vytvořilo speciální prohlídkovou trasu Po stopách přerovské gotiky, kde rozeta hraje klíčovou roli. Návštěvníci mohou využít moderní mobilní aplikaci, která poskytuje detailní informace o historii a uměleckém významu rozety, včetně interaktivních prvků a rozšířené reality. Rozeta se také stala významným symbolem města a je často využívána v propagačních materiálech a suvenýrech.
Místní průvodci zdůrazňují jedinečnost geometrického vzoru rozety, který kombinuje tradiční křesťanskou symboliku s prvky charakteristickými pro moravskou gotickou architekturu. Pro vzdělávací instituce jsou organizovány speciální programy, během kterých se žáci a studenti seznamují s historickým a uměleckým významem této památky. Rozeta tak plní i důležitou edukativní funkci.
V posledních letech město investovalo značné prostředky do osvětlení rozety, což umožňuje její obdivování i ve večerních hodinách. Noční nasvícení vytváří působivou atmosféru a přitahuje fotografy i běžné turisty, kteří chtějí zachytit tento architektonický skvost v neobvyklém světle. Během významných svátků a festivalů je osvětlení rozety speciálně upravováno, což vytváří jedinečnou atmosféru a přispívá k atraktivitě celého historického centra města.
Turistický význam rozety se projevuje i v ekonomické oblasti - místní hotely, restaurace a další služby zaznamenávají zvýšený zájem návštěvníků, kteří do Přerova přijíždějí primárně kvůli prohlídce historických památek včetně rozety. Památka se tak stala důležitým prvkem v mozaice kulturního dědictví města a významně přispívá k jeho turistické atraktivitě. Pravidelná údržba a restaurátorské práce zajišťují, že rozeta bude i nadále přitahovat pozornost návštěvníků a sloužit jako jeden z hlavních symbolů historického a kulturního bohatství Přerova.
Publikováno: 17. 04. 2025
Kategorie: cestování