Řím: Památky, které vám vyrazí dech

Památky V Římě

Koloseum: Symbol Říma

Koloseum, původně známé jako Flaviovský amfiteátr, je ikonou Říma a jedním z nejúchvatnějších architektonických počinů starověkého světa. Tato elipsovitá stavba, postavená z travertinu a mramoru, dokázala pojmout až 80 000 diváků, kteří se hrnuli, aby byli svědky gladiátorských zápasů, lovu zvířat a dalších veřejných akcí. Stavba Kolosea byla zahájena za císaře Vespasiana v roce 70 n. l. a dokončena byla jeho synem Titem o osm let později. Jeho impozantní fasáda, zdobená sloupy a oblouky, odrážela moc a slávu Římské říše.

Koloseum se stalo symbolem zábavy a krutosti, ale také technologické vyspělosti Římanů. Jeho propracovaný systém chodeb a ramp umožňoval rychlý pohyb diváků i účinkujících, zatímco důmyslný systém plachet chránil diváky před sluncem a deštěm. Po pádu Římské říše chátralo Koloseum a bylo vystaveno zemětřesení a drancování. Přesto si zachovalo svou majestátnost a stalo se inspirací pro umělce, architekty a cestovatele po staletí. Dnes je Koloseum, zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, jednou z nejnavštěvovanějších památek světa a připomínkou bohaté a komplexní historie Říma.

Forum Romanum: Srdce starověku

Procházet se po Foru Romanu je jako kráčet dějinami. Na tomto místě, kdysi rušném srdci Římské říše, se psaly osudy světa. Zde se shromažďovali senátoři, konaly se slavnosti vítězství a řešily se otázky obchodu i války. Dnes tu mezi troskami chrámů, bazilik a sloupů můžeme obdivovat genialitu římských stavitelů a vnímat ducha minulosti. Projděte se po Via Sacra, posvátné cestě, kudy kráčeli císaři v čele triumfálních průvodů. Vychutnejte si pohled na mohutný oblouk Septimia Severa a nechte se unést představou velkolepých staveb, které tu kdysi stály. Forum Romanum je svědkem vzestupu a pádu říše, symbolem síly i pomíjivosti. Návštěva tohoto místa je nezapomenutelným zážitkem pro každého, kdo se zajímá o historii a chce poznat skutečnou duši Říma.

Řím není jen město, je to stroj času. Procházet se jeho ulicemi znamená kráčet po stopách císařů, gladiátorů i obyčejných Římanů. Každý kámen, každý sloup vypráví příběh, který se odehrál před staletími.

Hana Nováková

Pantheon: Dokonalá kopule

Pantheon v Římě je architektonickým skvostem a důkazem umu starověkých Římanů. Jeho nejvýraznějším prvkem je bezesporu jeho mohutná kopule, která dodnes fascinuje svou dokonalostí. Kopule Pantheonu, s průměrem 43,3 metru, byla po staletí největší svého druhu a dodnes patří mezi největší nezesílené betonové kopule na světě. Její impozantní rozměry a dokonalé proporce vytvářejí uvnitř chrámu jedinečnou atmosféru. Oculus, kruhový otvor ve vrcholu kopule, slouží jako jediný zdroj přirozeného světla a dodává interiéru magickou auru. Při dešti stéká voda otvorem dolů a je odváděna důmyslným odvodňovacím systémem v podlaze. Stavba Pantheonu byla zahájena za vlády císaře Augusta a dokončena za Hadriána v roce 126 n. l. Původně byl chrám zasvěcen všem bohům, odtud jeho název Pantheon, který pochází z řeckého slova „pan“ (vše) a „theos“ (bůh). Během své dlouhé historie sloužil Pantheon jako křesťanský kostel, mauzoleum králů a také jako inspirace pro nespočet umělců a architektů.

Fontána di Trevi: Hod mincí

Házení mincí do Fontány di Trevi je jednou z nejznámějších tradic Říma. Každý den sem proudí davy turistů, aby se s touto tradicí sami seznámili. Legenda praví, že hození mince přes rameno do fontány zaručí váš návrat do Věčného města.

Podle pověsti zaručí hození jedné mince návrat do Říma, dvě mince přinesou novou lásku a tři mince slibují svatbu s osobou, se kterou jste do Říma přijeli. Ať už legendě věříte, nebo ne, zážitek z házení mince do třpytivé vody fontány je nezapomenutelný.

Každý den skončí na dně fontány tisíce mincí z celého světa. Odhaduje se, že se jedná o více než 3 000 eur denně! Tyto peníze jsou pravidelně vybírány a věnovány na charitativní účely. Fontána di Trevi tak nepředstavuje jen úchvatnou památku, ale také zdroj pomoci potřebným.

Španělské schody: Elegantní schodiště

Španělské schody patří mezi nejznámější a nejfotografovanější památky Říma. Tyto elegantní schody, které spojují Španělské náměstí s kostelem Trinità dei Monti na vrcholu Pincio, jsou oblíbeným místem setkávání turistů i místních obyvatel. Schody byly postaveny v letech 1723 až 1725 podle návrhu Francesca de Sanctise a Alessandra Specchiho. Španělské schody se skládají ze 138 schodů, které jsou rozděleny do několika ramp a teras. Z vrcholu schodů se otevírá nádherný výhled na město, včetně Fontány di Trevi a Vatikánu. Španělské náměstí, které se nachází na úpatí schodů, je známé svými květinovými stánky a fontánou Barcaccia. V okolí schodů se nachází mnoho obchodů, restaurací a kaváren.

Vatikán: Papežský stát

V srdci Říma, obklopený hradbami, leží nezávislý stát Vatikán, centrum katolické církve a sídlo papeže. Pro milovníky historie a umění je Vatikán doslova pokladnicí. Bazilika svatého Petra, impozantní stavba s Michelangelovou Pietou a kopulí tyčící se nad městem, je poutním místem pro věřící z celého světa. Nedaleko se nachází Vatikánská muzea, kde se můžete kochat mistrovskými díly renesance, včetně Sixtinské kaple s Michelangelovými freskami Posledního soudu a Stvoření Adama. Procházka Vatikánskými zahradami, oázou klidu a zeleně, vám pak nabídne úchvatné výhledy na město a jedinečnou atmosféru. Nezapomeňte na Švýcarskou gardu v barevných uniformách, která střeží Vatikán již od 16. století.

Bazilika sv. Petra: Monumentální chrám

Dominantou Říma a zároveň největším křesťanským chrámem světa je bezesporu Bazilika svatého Petra ve Vatikánu. Tato monumentální stavba, jejíž historie sahá až do 4. století, je považována za jeden z nejvýznamnějších architektonických počinů renesance. Na její stavbě a výzdobě se podílela celá řada věhlasných umělců, mezi nimiž nechybí jména jako Michelangelo, Bramante či Raffael. Interiér baziliky ukrývá nespočet uměleckých děl, z nichž k nejproslulejším patří Michelangelova Pieta a Berniniho baldachýn nad hrobem svatého Petra. Návštěvníci mohou vystoupat i na kopuli baziliky, odkud se jim naskytne dechberoucí panoramatický výhled na město. Bazilika svatého Petra je nejen významným poutním místem, ale také svědkem bohaté historie a kultury.

Sixtinská kaple: Michelangelova díla

Sixtinská kaple je jednou z nejnavštěvovanějších památek Říma a celého světa. Nachází se ve Vatikánu a je proslulá především freskami od Michelangela Buonarrotiho. Tyto fresky, vytvořené na počátku 16. století, patří k vrcholným dílům renesančního umění.

Nejslavnější částí výzdoby je bezesporu výjev Posledního soudu na oltářní stěně. Monumentální kompozice s Kristem jako soudcem a zástupy andělů a svatých uchvacuje svou dramatičností a dynamikou. Stejně působivý je i strop kaple, který Michelangelo pokryl výjevy ze Starého zákona. Mezi nimi vyniká především výjev Stvoření Adama, kde se téměř dotýkají prsty Boha a prvního člověka.

Michelangelova díla v Sixtinské kapli jsou mistrovským spojením umění a spirituality. Návštěvníci z celého světa sem přicházejí, aby obdivovali jejich krásu a sílu. Fresky prošly v minulosti náročným restaurováním, díky kterému dnes můžeme obdivovat jejich barvy a detaily v plné kráse.

Andělský hrad: Pevnost a mauzoleum

Andělský hrad, původně nazývaný Hadriánovo mauzoleum, je impozantní válcová stavba na pravém břehu Tibery v Římě. Postaven byl v letech 135–139 n. l. na příkaz římského císaře Hadriána jako místo jeho posledního odpočinku a později sloužil jako mauzoleum i pro jeho nástupce. Stavba je ukázkou římské architektury a její mohutnost a krása dodnes uchvacují návštěvníky z celého světa.

Památka Období Stručný popis
Koloseum 70 - 80 n. l. Eliptický amfiteátr, místo gladiátorských zápasů a dalších veřejných akcí.
Forum Romanum 7. stol. př. n. l. - 6. stol. n. l. Centrum starověkého Říma, s ruinami chrámů, bazilik a dalších veřejných budov.
Pantheon 126 n. l. Chrám všech bohů, s pozoruhodnou kopulí a kruhovým otvorem na vrcholu.

V průběhu staletí prošel Andělský hrad mnoha proměnami. V 5. století byl začleněn do městského opevnění a sloužil jako pevnost. Jeho strategická poloha na břehu řeky z něj činila nedobytnou baštu. V průběhu středověku byl hrad sídlem papežů a v 16. století byl upraven na papežskou rezidenci. Dnes je Andělský hrad jednou z nejnavštěvovanějších památek v Římě. Nabízí úchvatné výhledy na město a jeho interiéry ukrývají bohatou historii.

Katakomby: Podzemní hřbitovy

Řím, město opředené historií a tajemstvím, ukrývá pod svými rušnými ulicemi spletitý labyrint katakomb. Tyto podzemní hřbitovy, vyhloubené v měkkém sopečném tufu, sloužily prvním křesťanům jako místo posledního odpočinku. V dobách pronásledování Římany jim katakomby poskytovaly útočiště a prostor pro náboženské obřady. Dnes jsou katakomby němým svědkem víry a utrpení prvních křesťanů a patří k nejnavštěvovanějším památkám v Římě. Nejznámější a nejrozsáhlejší jsou Kalixtovy katakomby, táhnoucí se v délce téměř 20 kilometrů. Ukrývají ostatky tisíců křesťanů, včetně mnoha mučedníků. Návštěvníci zde mohou obdivovat fresky s křesťanskou tematikou a náhrobní nápisy, které vypovídají o životě a smrti v raně křesťanské komunitě. Dalšími významnými katakombami jsou katakomby svatého Šebestiána a Domitilly. Památky v Římě jako jsou katakomby nám připomínají bohatou a často i pohnutou historii Věčného města.

Galleria Borghese: Umělecké poklady

Uprostřed zeleně římské vily Borghese se nachází jeden z nejvýznamnějších uměleckých pokladů italské metropole – Galleria Borghese. Tato galerie, původně koncipovaná jako soukromá sbírka mocného kardinála Scipiona Borghese, dnes nabízí fascinující exkurzi do světa renesančního a barokního umění. Mezi zdmi honosné vily se skrývají mistrovská díla od velikánů jako Caravaggio, Bernini či Raffael. Návštěvníci se mohou kochat například sochařským mistrovstvím v podobě Berniniho „Davida“ či „Apokalypsy sv. Terezie“, nebo se nechat unést emocemi vyzařujícími z Caravaggiových pláten „Chlapec s košíkem ovoce“ a „Nemocný Bakchus“. Galleria Borghese však není jen pastvou pro oči, ale i svědectvím o mocenských ambicích a vytříbeném vkusu rodu Borghese. Procházka honosnými sály galerie je tak zároveň i fascinující cestou do historie jednoho z nejvlivnějších rodů italských dějin. Vzhledem k omezené kapacitě je nutné si vstupenky rezervovat předem, a to i s několikadenním předstihem.

Trastevere: Čtvrť s atmosférou

Trastevere je okouzlující čtvrť v Římě, která si zachovala autentickou atmosféru starého světa. Procházka úzkými dlážděnými uličkami vás zavede do labyrintu malebných náměstíček, starobylých kostelů a rušných trhů. Mezi nejvýznamnější památky patří bazilika Santa Maria in Trastevere s nádhernými byzantskými mozaikami a kostel Santa Cecilia in Trastevere, kde se nachází mistrovské dílo od Pietra Cavalliniho. Kromě historických památek je Trastevere proslulá svými restauracemi, trattoriemi a vinárnami, které lákají na tradiční římskou kuchyni a víno. Večer se úzké uličky zaplní místními obyvateli i turisty, kteří si užívají živou atmosféru a ochutnávají speciality italské gastronomie. Trastevere je ideálním místem pro ty, kteří chtějí poznat pravou tvář Říma a užít si jeho jedinečné kouzlo.

Villa Borghese: Park a galerie

Jedním z největších lákadel Říma, které by si žádný milovník umění a krásy neměl nechat ujít, je bezpochyby Villa Borghese. Tato fascinující památka v sobě snoubí nádheru rozlehlého parku s uměleckými poklady galerie, která patří k nejvýznamnějším na světě. Park Villa Borghese je oázou klidu uprostřed rušného velkoměsta a nabízí úchvatné výhledy na Řím. Návštěvníci se zde mohou procházet po upravených zahradách, obdivovat fontány a sochy nebo si odpočinout u jezírka s chrámem bohyně Diany. Pro milovníky umění je pak opravdovým magnetem Galleria Borghese, která sídlí v samotné vile. Tato galerie ukrývá ve svých zdech skvostná díla mistrů jako Caravaggio, Bernini či Raffael. Mezi nejznámější exponáty patří například socha Apollóna a Dafné od Berniniho nebo obraz Chlapec s košem ovoce od Caravaggia. Villa Borghese je tak ideálním místem, kde se snoubí krása přírody s uměním a kde si každý najde to své.

Campo de' Fiori: Trh a náměstí

Campo de’ Fiori, doslova „pole květin“, je rušné náměstí v srdci Říma, které dokonale vystihuje živoucí atmosféru Věčného města. Ve dne se náměstí promění v pulzující tržiště, kde se místní i turisté proplétají mezi stánky s čerstvým ovocem, zeleninou, rybami, sýry, květinami a nejrůznějšími suvenýry. Vzduch je prosycen vůní bylinek, pečiva a silné italské kávy. Campo de’ Fiori je ideálním místem pro nasátí autentické atmosféry římského života a ochutnání lokálních specialit. Večer se náměstí promění v oblíbené místo setkávání, kde se scházejí lidé všech věkových kategorií, aby si vychutnali sklenku vína v některé z mnoha restaurací a barů lemujících náměstí. Campo de’ Fiori však skrývá i temnější kapitolu své historie. Uprostřed náměstí se tyčí socha filozofa Giordana Bruna, který byl na tomto místě v roce 1600 upálen jako kacíř. Jeho socha je dodnes připomínkou náboženské nesnášenlivosti a boje za svobodu myšlení. Campo de’ Fiori je místem kontrastů, kde se snoubí radost ze života s historickou pamětí, a je tak neodmyslitelnou součástí návštěvy Říma.

Aventin: Výhled na město

Aventin je jedním ze sedmi římských pahorků a nabízí úchvatný panoramatický výhled na město. Z jeho vrcholu se otevírá dechberoucí pohled na ikonické památky, jako je Koloseum, Forum Romanum a Bazilika svatého Petra. Zahrady na Aventinu, včetně Giardino degli Aranci a Roseto Comunale, poskytují klidnou atmosféru a nádherné výhledy. Zvláště kouzelný je pohled při západu slunce, kdy se město zahalí do zlatavého světla. Aventin je ideálním místem pro odpočinek od ruchu velkoměsta a užití si romantické chvíle s nezapomenutelnými výhledy na Věčné město.

Publikováno: 21. 11. 2024

Kategorie: cestování