Praha: Objevte Tajemství Historických Míst
- Pražský hrad: Sídlo králů a prezidentů
- Karlův most: Gotický skvost nad Vltavou
- Staroměstské náměstí: Srdce historické Prahy
- Židovská čtvrť: Památky a synagogy
- Petřínská rozhledna: Výhledy na celou Prahu
- Vyšehrad: Starobylá pevnost s legendami
- Národní divadlo: Symbol české kultury
- Valdštejnská zahrada: Oáza klidu v centru
- Loreta: Barokní komplex s kostelem
- Letohrádek královny Anny: Renesanční klenot
- Strahovský klášter: Knihovna a galerie
- Národní muzeum: Historie a příroda Česka
Pražský hrad: Sídlo králů a prezidentů
Dominantou pražského panoramatu je bezesporu Pražský hrad, největší hradní komplex na světě. Jeho počátky sahají až do 9. století a od té doby byl svědkem nespočtu historických událostí. Za vlády Karla IV. se stal honosným sídlem římských císařů a později i českých králů. V jeho zdech sídlili Habsburkové, proběhla zde slavná defenestrace a po vzniku Československa se stal sídlem prezidenta republiky. Procházka po nádvořích hradu je jako cesta časem. Obdivovat můžete gotickou krásu katedrály sv. Víta, románskou baziliku sv. Jiří, Starý královský palác s Vladislavským sálem, Zlatou uličku s malebnými domky, kde žili hradní střelci a zlatníci, nebo zahrady s úchvatným výhledem na Prahu. Pražský hrad je zkrátka symbolem české státnosti a místem, které by nemělo chybět na seznamu žádného návštěvníka Prahy.
Karlův most: Gotický skvost nad Vltavou
Kamenný most spojující Staré Město a Malou Stranu patří k nejvýznamnějším historickým místům v Praze. Jeho historie sahá až do 14. století, kdy jej nechal vystavět král Karel IV. Nahradil tak starší Juditin most, zničený povodní v roce 1342. Stavba započala roku 1357 pod vedením Petra Parléře a trvala dlouhých 45 let. Most byl nejen důležitou komunikační tepnou, ale i symbolem královské moci a bohatství. Sloužil k průvodům králů, církevním procesím i trhům. Dominantou Karlova mostu je 30 barokních soch a sousoší, umístěných na zábradlí v 17. a 18. století. Mezi nejznámější patří socha sv. Jana Nepomuckého, jehož místo shození do Vltavy označuje drobný kovový kříž. Karlův most je opředen mnoha legendami a pověstmi. Jedna z nich praví, že do malty pro stavbu mostu byla přidávána vejce, aby byl pevnější. Ať už je to pravda, nebo ne, Karlův most odolává zubu času a patří k nejnavštěvovanějším památkám Prahy.
Staroměstské náměstí: Srdce historické Prahy
Staroměstské náměstí, často nazývané jako Staromák, je jedním z nejkrásnějších a historicky nejvýznamnějších náměstí v Praze, ale i v celé Evropě. Jeho počátky sahají až do 12. století, kdy sloužilo jako rušná tržnice na křižovatce obchodních cest. Náměstí je obklopeno architektonickými skvosty z různých období, od gotiky po secesi. Dominantou náměstí je bezpochyby Staroměstská radnice s astronomickým orlojem, který každoročně láká davy turistů z celého světa. Orloj, pocházející z 15. století, je mistrovským dílem středověké vědy a techniky. Každou hodinu se na orloji odehrává fascinující představení apoštolů a dalších alegorických postav. Na Staroměstském náměstí se nachází také Týnský chrám s jeho charakteristickými věžemi, které se tyčí nad náměstím a dodávají mu nezaměnitelnou atmosféru. Dalšími významnými památkami jsou Klementinum, barokní komplex budov, který dříve sloužil jako jezuitská kolej, a kostel sv. Mikuláše, jeden z nejkrásnějších barokních kostelů v Praze.
Židovská čtvrť: Památky a synagogy
Židovská čtvrť, dnes známá spíše jako Josefov, je nedílnou součástí historického centra Prahy a skrývá v sobě nespočet památek a synagog, které vypovídají o bohaté historii židovské komunity v Praze. Mezi nejvýznamnější památky patří bezesporu Starý židovský hřbitov, místo posledního odpočinku mnoha generací pražských Židů. Jeho stísněné náhrobky, namačkané jeden na druhý, vytvářejí neopakovatelnou atmosféru a připomínají historii plnou strádání i naděje. Nedaleko hřbitova se nachází Staronová synagoga, nejstarší dochovaná synagoga ve střední Evropě, která dodnes slouží svému původnímu účelu. Její gotická architektura a tajemná atmosféra lákají návštěvníky z celého světa. K dalším významným synagogám patří Pinkasova synagoga, jež slouží jako památník obětem holocaustu, a Španělská synagoga, která zaujme svým maurským slohem. Procházka Židovskou čtvrtí je tak nejenom cestou časem, ale i připomínkou kulturního bohatství a rozmanitosti, které jsou pro Prahu typické.
Petřínská rozhledna: Výhledy na celou Prahu
Petřínská rozhledna, inspirovaná Eiffelovkou, je neodmyslitelnou dominantou pražského panoramatu. Z její vyhlídkové plošiny se otevírá dechberoucí pohled na historické jádro Prahy. Návštěvníci mohou obdivovat Pražský hrad s katedrálou svatého Víta, Staroměstské náměstí s orlojem, Karlův most i Vltavu s jejími meandry. Rozhledna stojí na Petříně, kopci s bohatou historií. Již ve středověku zde stávaly vinice a od 17. století se zde konaly poutě ke kapli sv. Vavřince. Výstup na rozhlednu je zážitkem sám o sobě, ať už zvolíte cestu pěšky malebnými zahradami, nebo se necháte vyvézt lanovkou. Z vrcholu Petřínské rozhledny si tak návštěvníci odnášejí nezapomenutelný zážitek z krásy Prahy a její historie.
Vyšehrad: Starobylá pevnost s legendami
Vyšehrad se tyčí nad pravým břehem Vltavy a patří k nejvýznamnějším historickým místům v Praze. Tato starobylá pevnost je opředena mnoha legendami a pověstmi, které se vážou k počátkům českého národa. Podle pověsti zde sídlil kníže Krok se svými dcerami a právě z Vyšehradu měla Libuše předpovědět slávu Prahy. Ačkoliv se jedná o pověsti, Vyšehrad skutečně sehrál významnou roli v dějinách země. První zmínky o pevnosti pocházejí z poloviny 10. století a za vlády knížete Vratislava II. se Vyšehrad stal na čas dokonce hlavním sídlem panovníka. Z této doby se dochovaly například románské kasematy, které dodnes ukrývají tajemnou atmosféru. V průběhu staletí prošel Vyšehrad mnoha proměnami. Za Karla IV. byl opevněn a rozšířen, později sloužil jako vojenská pevnost. Dnes je Vyšehrad národní kulturní památkou a oblíbeným cílem turistů i místních. Procházka po vyšehradských hradbách nabízí nádherné výhledy na Prahu a přilehlé okolí. Mezi nejvýznamnější památky patří bazilika sv. Petra a Pavla, Vyšehradský hřbitov, kde jsou pochováni významné osobnosti české historie a kultury, a park s množstvím soch a romantických zákoutí. Návštěva Vyšehradu je tak nevšedním zážitkem, který propojuje historii s krásou a klidem.
Národní divadlo: Symbol české kultury
Národní divadlo, majestátní budova tyčící se na břehu Vltavy, je neodmyslitelnou součástí pražského panoramatu a symbolem české kultury. Jeho historie je úzce spjata s národním obrozením a touhou Čechů po vlastním divadle, kde by se hrálo v jejich rodném jazyce. Stavba divadla, financovaná z velké části ze sbírek široké veřejnosti, započala v roce 1868. Slavnostní položení základního kamene se stalo celonárodní manifestací. Národní divadlo však potkal tragický osud. V roce 1881, krátce po svém otevření, zachvátil budovu požár, který zničil jeviště, hlediště i měděnou kopuli. Tato událost silně zasáhla český národ, který se s nebývalou solidaritou znovu semknul a během neuvěřitelných 47 dní shromáždil finanční prostředky na obnovu divadla. Již v roce 1883 bylo Národní divadlo znovuotevřeno představením opery Bedřicha Smetany Libuše. Od té doby je dějištěm významných kulturních událostí a symbolem síly a nezdolnosti českého národa. Dodnes láká návštěvníky z celého světa nejen svou architektonickou krásou, ale i bohatým repertoárem operních, baletních a činoherních představení.
Valdštejnská zahrada: Oáza klidu v centru
Uprostřed ruchu velkoměsta, jen pár kroků od rušného Malostranského náměstí, se nachází oáza klidu a krásy - Valdštejnská zahrada. Tato barokní zahrada, založená v 17. století Albrechtem z Valdštejna, je považována za jednu z nejkrásnějších zahrad v Praze a je oblíbeným místem odpočinku Pražanů i turistů.
Valdštejnská zahrada je skvělým příkladem raně barokního stylu. Její dominantou je rozlehlý Sala Terrena s bohatou štukovou výzdobou a mytologickými motivy. Zahrada je rozdělena do několika částí, z nichž každá má svůj specifický charakter. Najdete zde okrasné záhony s pestrou paletou květin, stinná zákoutí s lavičkami, fontány a sochy.
Kromě své krásy je Valdštejnská zahrada také významným historickým místem. Vznikla jako součást Valdštejnského paláce, který sloužil jako sídlo Albrechta z Valdštejna, jednoho z nejvýznamnějších českých šlechticů a vojevůdců 17. století. Dnes je Valdštejnský palác sídlem Senátu Parlamentu České republiky a zahrada je přístupná veřejnosti.
Loreta: Barokní komplex s kostelem
Loreta na Hradčanech v Praze je barokní komplex budov s kostelem. Loreta je významné poutní místo, které je spjato s úctou k Panně Marii Loretánské. Podle legendy se na tomto místě nacházela chýše, v níž žila Panna Maria v Nazaretu. Komplex budov byl postaven v 17. století a jeho dominantou je kostel Narození Páně. Vnitřek kostela je bohatě zdobený a nachází se zde mnoho uměleckých děl. K Loretě patří také kaple svaté Kláry, ambity s výmalbou výjevů ze života Panny Marie a pokladnice s cennými liturgickými předměty. Nejznámější atrakcí Lorety je zvonkohra s 27 zvony, která se rozeznívá každou hodinu. Loreta je oblíbeným cílem turistů a poutníků z celého světa a patří k nejvýznamnějším historickým památkám Prahy. Loreta je otevřena denně pro veřejnost a nabízí prohlídky s průvodcem.
Letohrádek královny Anny: Renesanční klenot
V srdci Pražského hradu, v zahradách podél jižních hradeb, se ukrývá architektonický skvost – Letohrádek královny Anny. Tato renesanční perla, postavená v letech 1538–1560 pro krále Ferdinanda I., je považována za jeden z nejkrásnějších příkladů renesanční architektury severně od Alp. Jeho elegance a půvab uchvátily nejednu královnu a šlechtičnu, včetně Anny Jagellonské, po níž je letohrádek pojmenován.
Letohrádek královny Anny je obdivován pro svou vzdušnou arkádovou lodžii, zdobenou reliéfy s mytologickými motivy. Zde se královská rodina a její hosté oddávali odpočinku, hudbě a tanci. Interiéry letohrádku, zdobené nástěnnými malbami a štukovou výzdobou, sálaly luxusem a vkusem. Dnes slouží Letohrádek královny Anny jako výstavní prostor Správy Pražského hradu a nabízí návštěvníkům jedinečnou možnost nahlédnout do života renesančního dvora a pokochat se krásou italské renesance v srdci Prahy.
Praha, to není jenom město, to je kronika psaná kamenem, ohněm i něžnou rukou umělců. Každý dům, každý kout dýchá historií, vypráví příběhy králů i měšťanů, světců i hříšníků.
Anežka Zemanová
Strahovský klášter: Knihovna a galerie
Strahovský klášter, založený roku 1143, je jedním z nejstarších premonstrátských klášterů v Čechách a významnou dominantou Prahy. Ukrývá v sobě mnoho pokladů, mezi něž bezesporu patří i slavná Strahovská knihovna. Sídlí v honosných prostorách Teologického sálu a Filosofického sálu, které uchvacují nádhernou freskovou výzdobou a vzácným mobiliářem. Knihovna se pyšní rozsáhlou sbírkou knih, rukopisů a map, čítající na dva tisíce svazků. Mezi nejcennější exponáty patří Strahovský evangeliář z 9. století. Kromě knihovny láká Strahovský klášter i na pozoruhodnou obrazárnu. Strahovská galerie nabízí ucelený přehled vývoje českého výtvarného umění od středověku do 19. století. K vidění jsou zde díla mistrů, jako byli Petr Brandl, Bartoloměj Spranger či Matyáš Bernard Braun. Návštěva Strahovského kláštera je tak nezapomenutelným zážitkem pro milovníky historie, umění i architektury.
Místo | Rok založení/výstavby | Počet návštěvníků ročně (přibližně) |
---|---|---|
Pražský hrad | 9. století | 2 000 000+ |
Karlův most | 1357 | 10 000 000+ |
Staroměstské náměstí | 12. století | 5 000 000+ |
Národní muzeum: Historie a příroda Česka
Národní muzeum v Praze je samo o sobě historickým místem a zároveň uchovává tisíce příběhů z historie a přírody Česka. Jeho majestátní budova, tyčící se na vrchu Václavského náměstí, je němým svědkem mnoha klíčových událostí. Od svého vzniku v roce 1818 se muzeum stalo symbolem českého národního obrození a touhy po poznání. Jeho sbírky, čítající miliony exponátů, dokumentují bohatou historii českých zemí od pravěku až po moderní dějiny. Návštěvníci zde naleznou archeologické nálezy z období Keltů a Slovanů, vzácné rukopisy a knihy, umělecká díla slavných českých mistrů, ale i doklady o vývoji přírody na našem území. Procházka Národním muzeem je tak fascinující cestou časem, která vám přiblíží nejen historii Prahy, ale celého Česka.
Publikováno: 09. 11. 2024
Kategorie: cestování