Památky Paříže: Co nesmíte minout při návštěvě města světel

Památky Paříž

Eiffelova věž: symbol Paříže

Dominantou pařížského panoramatu a symbolem Francie je bezpochyby Eiffelova věž. Tato železná kráska, tyčící se do výšky 330 metrů, byla postavena Gustavem Eiffelem pro světovou výstavu v roce 1889. Původně měla být po 20 letech demontována, ale díky své popularitě a využití pro telekomunikační účely se stala neodmyslitelnou součástí Paříže. Výstup na Eiffelovu věž nabízí nezapomenutelný zážitek s dechberoucími výhledy na město. Z vrcholu věže můžete obdivovat dominanty Paříže, jako je Vítězný oblouk, Louvre nebo bazilika Sacré-Coeur. Návštěvníci si mohou vybrat ze tří pater s vyhlídkovými plošinami, restauracemi a obchody se suvenýry. Eiffelova věž je ikonou Paříže a patří mezi nejnavštěvovanější památky světa.

Louvre: mistrovská díla umění

Louvre je bezpochyby nejznámějším muzeem v Paříži a jedním z nejvýznamnějších muzeí umění na světě. Nachází se v centru města, na pravém břehu Seiny, a jeho sbírky zahrnují tisíce let umění z celého světa. Mezi nejznámější díla patří bezesporu Mona Lisa od Leonarda da Vinci, Venuše Mélská a Niké Samothrácká. Louvre ale není jen o těchto ikonických dílech. Najdete zde rozsáhlé sbírky egyptského, řeckého a římského umění, stejně jako mistrovská díla evropského malířství a sochařství od středověku až po 19. století. Návštěva Louvru je nezapomenutelným zážitkem pro každého milovníka umění a historie.

Vítězný oblouk: triumfální stavba

V samém srdci Paříže, na západním konci slavné třídy Champs-Élysées, se tyčí monumentální Vítězný oblouk, symbol francouzské slávy a hrdosti. Tato impozantní stavba, objednaná Napoleonem Bonapartem v roce 1806 na oslavu vítězství jeho Grande Armée, je mistrovským dílem neoklasicistní architektury. Inspiraci čerpá z antického Říma, konkrétně z Titova oblouku. Vítězný oblouk, vysoký 50 metrů a široký 45 metrů, zdobí bohaté reliéfy znázorňující klíčové momenty francouzských dějin, včetně Napoleonových vítězství u Slavkova a u Jílového. Mezi nejznámější reliéfy patří "Marseillaisa" od Françoise Rudea, zobrazující odchod dobrovolníků do války v roce 1792. Pod obloukem se nachází hrob Neznámého vojína z první světové války, u kterého hoří věčný plamen. Každý večer v 18:30 se zde koná slavnostní ceremoniál. Vítězný oblouk je nejen architektonickým skvostem, ale také důležitým symbolem francouzského národa a jeho historie. Z vrcholu oblouku, kam se dá vystoupat po 284 schodech, se otevírá úchvatný panoramatický výhled na Paříž, od Eiffelovy věže až po moderní čtvrť La Défense.

Srovnání památek v Paříži
Památka Výška (m) Rok dokončení Počet návštěvníků ročně (přibližně)
Eiffelova věž 330 1889 7 000 000
Vítězný oblouk 50 1836 1 500 000
Louvre 21 12. století (původní stavba) 10 000 000

Notre Dame: gotická krása

Chrám Notre-Dame je bezpochyby jednou z nejikoničtějších památek Paříže a symbolem francouzského gotického stavitelství. Jeho monumentální rozměry, zdobené fasády a fascinující chrliče lákají miliony návštěvníků ročně. Stavba katedrály započala v roce 1163 a trvala téměř dvě století, během nichž se na ní vystřídaly generace talentovaných řemeslníků a umělců. Výsledkem je dechberoucí architektonické dílo, které snoubí eleganci a majestátnost. Mezi nejvýznamnější prvky patří rozetová okna s barevnými vitrážemi, jež interiéru propůjčují éterickou atmosféru, a chrliče s groteskními podobami, kteří sloužili jako odvodňovací systém a zároveň chránili katedrálu před zlými duchy. Notre-Dame sehrála v historii Francie klíčovou roli – byla svědkem korunovací králů, královských svateb i významných historických událostí. Dnes je katedrála nejen významným náboženským centrem, ale také symbolem kulturního dědictví a turistickým magnetem, který si své kouzlo uchovává i přes požár, jenž ji v roce 2019 vážně poškodil.

Sacré-Coeur: bělostný chrám

Na vrcholku kopce Montmartre, jako by se vznášel nad Paříží, stojí bělostný chrám Sacré-Cœur. Tato bazilika, jejíž název se dá přeložit jako "bazilika Božského srdce", je jednou z nejvýznamnějších památek Paříže a zároveň i jednou z nejnavštěvovanějších. Stavba Sacré-Cœur byla zahájena v roce 1875 a dokončena až v roce 1914. Architektonicky se jedná o eklektickou stavbu, která v sobě mísí prvky románského a byzantského slohu. Dominantou baziliky je 83 metrů vysoká kopule, ze které se otevírá úchvatný panoramatický výhled na celou Paříž. Interiér chrámu zdobí nádherné mozaiky, sochy a vitráže. Pro svou polohu, architekturu a duchovní význam je Sacré-Cœur neodmyslitelnou součástí panoramatu Paříže a místem, které by nemělo uniknout žádnému návštěvníkovi tohoto magického města.

Pařížské památky, to není jen Eiffelova věž a Louvre. Je to spletitá síť uliček, kaváren vonících croissanty a historie dýchající z každého kamene.

Zdeněk Dvořák

Latinská čtvrť: historické centrum

Latinská čtvrť je historická oblast v 5. a 6. pařížském obvodu, která je proslulá svou akademickou atmosférou a bohatou historií. Název čtvrti pochází ze středověku, kdy se zde nacházela řada univerzit a studenti a profesoři hovořili převážně latinsky. Dnes je Latinská čtvrť stále domovem prestižních vzdělávacích institucí, jako je Sorbonna, Collège de France a Lycée Henri-IV.

Kromě univerzit a škol se v Latinské čtvrti nachází i mnoho dalších památek. Patří mezi ně například Pantheon, původně kostel zasvěcený svaté Ženevěvě, který se stal pohřebištěm významných francouzských osobností, jako jsou Victor Hugo, Marie Curie-Skłodowská a Alexandre Dumas. Další významnou památkou je Lucemburská zahrada, krásný park s palácem ze 17. století, který slouží jako sídlo francouzského Senátu. V Latinské čtvrti se nachází i mnoho kostelů, například kostel Saint-Séverin s krásnými gotickými klenbami a kostel Saint-Étienne-du-Mont s pozoruhodnou renesanční architekturou.

Procházka úzkými uličkami Latinské čtvrti je jako cesta časem. Návštěvníci zde mohou obdivovat historické budovy, nasát atmosféru studentského života a ochutnat tradiční francouzskou kuchyni v některé z mnoha restaurací a kaváren. Latinská čtvrť je zkrátka jedním z nejkrásnějších a nejzajímavějších míst v Paříži, které by si žádný návštěvník neměl nechat ujít.

Montmartre: bohémská atmosféra

Na pravém břehu Seiny, tyčící se nad Paříží, leží čtvrť Montmartre, která si i přes svou popularitu uchovala nezaměnitelnou bohémskou atmosféru. Montmartre, kdysi vesnice s vinicemi a větrnými mlýny, se v 19. století stalo útočištěm umělců. Renoir, Toulouse-Lautrec, Picasso a mnoho dalších zde nacházelo inspiraci v úzkých uličkách, na rušných náměstích a v malebných kavárnách. Dnes je Montmartre jednou z nejnavštěvovanějších památek Paříže. Dominantou je bazilika Sacré-Coeur s bělostnou fasádou, ze které se otevírá úchvatný výhled na město.

Procházka po Montmartru je jako cesta časem. Narazíte na vinice Clos Montmartre, které připomínají venkovskou minulost, a na slavný kabaret Moulin Rouge, symbol pařížské zábavy. Nezapomeňte navštívit náměstí Place du Tertre, kde umělci vystavují a prodávají svá díla, a užijte si atmosféru plnou barev, vůní a hudby.

Versailles: královské sídlo

Zámek Versailles, synonymum pro opulentní královské sídlo, je nepřehlédnutelnou památkou nedaleko Paříže. Jeho historie sahá do 17. století, kdy jej nechal vybudovat král Slunce Ludvík XIV. Původně lovecký zámeček se pod jeho vedením proměnil v ohromující komplex budov, zahrad a fontán, který měl demonstrovat moc a bohatství francouzské monarchie. Procházka Zrcadlovým sálem, jehož stěny zdobí 357 zrcadel, je nezapomenutelným zážitkem. Stejně tak okouzlující jsou i zámecké zahrady, kde se král procházel se svou suitou. Fontány, sochy a dokonale střižené stromy vytvářejí harmonický celek, který je pastvou pro oči. Versailles je zkrátka místem, které by nemělo chybět na seznamu žádného návštěvníka Paříže. Je to místo opředené historií, krásou a luxusem, které vám umožní nahlédnout do světa francouzských králů.

Procházka Seinou: romantický zážitek

Paříž, město lásky a světel, nabízí nespočet romantických zákoutí. Jedním z nejokouzlujících zážitků je bezpochyby procházka po nábřeží Seiny. Řeka, která protíná srdce Paříže, vytváří magickou kulisu s výhledy na ikonické památky. Během procházky minete majestátní Eiffelovu věž, která se tyčí nad městem jako symbol Francie. Z mostu Pont Neuf, nejstaršího dochovaného mostu v Paříži, se vám naskytne dechberoucí panorama na Louvre, kdysi královský palác a dnes jedno z nejvýznamnějších muzeí světa. Procházku si můžete zpříjemnit piknikem na břehu Seiny s výhledem na osvětlené památky. Večerní atmosféru dokreslují pouliční umělci, jejichž hudba se nese nad hladinou řeky a dodává místu nezapomenutelnou atmosféru.

Pařížské katakomby: tajemné podzemí

Hluboko pod rušnými ulicemi Paříže se skrývá temné a fascinující tajemství - Pařížské katakomby. Tato spletitá síť tunelů a jeskyní, táhnoucí se kilometry pod zemí, ukrývá pozůstatky milionů Pařížanů. Vznikly z bývalých lomů, ze kterých se těžil vápenec pro stavbu města. Na konci 18. století se pařížské hřbitovy staly přeplněnými a hrozilo šíření nemocí. Bylo rozhodnuto o přemístění kosterních pozůstatků do opuštěných podzemních prostor. Od roku 1786 začaly probíhat noční průvody, při kterých byly kosti převáženy z hřbitovů do katakomb. Proces trval více než deset let a daly mu vzniknout ponuré, ale zároveň fascinující expozici. Lebky a stehenní kosti jsou uspořádány do pečlivých kompozic, zdobených nápisy a symboly. Prohlídková trasa, zpřístupněná veřejnosti v roce 1809, umožňuje nahlédnout do této neobvyklé kapitoly pařížské historie. Atmosféra je zde tíživá a melancholická, ale zároveň podněcuje k zamyšlení nad pomíjivostí života a úctě k zemřelým. Pařížské katakomby jsou svědectvím o minulosti města a připomínkou lidské smrtelnosti.

Publikováno: 10. 11. 2024

Kategorie: cestování