Objevte Zapomenuté Památky Prahy: Tajemná Krása Mimo Turistické Stezky

Zapomenuté Památky Prahy

Praha, město sta věží, láká turisty z celého světa svými ikonickými památkami, jako je Karlův most, Pražský hrad či Staroměstské náměstí. Málokdo si však uvědomuje, že za touto okázalou krásou se skrývají desítky, ne-li stovky, zapomenutých a opomíjených míst, která čekají na své znovuobjevení. Tyto skryté klenoty, často ukryté v nenápadných uličkách či zapomenutých zákoutích, nabízejí fascinující pohled do bohaté historie a kultury Prahy. Od středověkých sklepů a podzemních chodeb, přes tajemné zahrady a vily významných osobností, až po industriální stavby a opuštěné továrny – Praha je doslova pokladnicí neznámých a neprobádaných míst. Vydejte se s námi na dobrodružnou cestu za poznáním a objevte s námi skryté klenoty Prahy, o kterých jste dosud neměli ani tušení.

Anežský klášter: Gotická krása

Praha se pyšní spoustou známých památek, ale skrývá i poklady, o kterých se tolik nemluví. Jedním z nich je bezesporu Anežský klášter, gotický klenot nacházející se na Starém Městě. Založen byl ve 13. století králem Václavem I. a jeho sestrou Anežkou Českou, později svatořečenou. Klášter se stal významným centrem duchovního i kulturního života, a to nejen pro Prahu, ale pro celé Čechy. V jeho zdech působil řád klarisek a později i minoritů. Dnes je Anežský klášter součástí Národní galerie a nabízí fascinující pohled do minulosti. Obdivovat zde můžete gotickou architekturu, včetně kostela sv. Františka, klášterního kostela sv. Salvátora a dalších staveb. Klášter je oázou klidu a krásy v rušném centru Prahy. Jeho klidná atmosféra a působivá architektura z něj dělají ideální místo pro zastavení a rozjímání. Návštěva Anežského kláštera je tak nevšedním zážitkem, který vám odhalí skrytou tvář Prahy a zavede vás do časů dávno minulých.

Prašná brána: Stráž starého města

Petřínská rozhledna: Výhledy na Prahu

Petřínská rozhledna, hrdě se tyčící na vrcholu Petřína, patří mezi ikonické dominanty Prahy. Málokdo ale ví, že její historie je úzce spjata s Klubem českých turistů a jejich snahou o zpřístupnění krás Prahy i méně známých míst. Inspirací jim byla Eiffelova věž v Paříži, ačkoliv Petřínská rozhledna je oproti ní pětkrát menší.

Výstup na rozhlednu je zážitkem sám o sobě, ať už zvolíte cestu pěšky parkem, nebo se necháte vyvézt lanovkou. Z vrcholu se vám pak naskytne dechberoucí panoramatický výhled na Prahu. Kromě notoricky známých památek, jako je Pražský hrad, Karlův most či Staroměstské náměstí, odtud můžete obdivovat i méně známá, ale neméně fascinující zákoutí Prahy.

Všimněte si například Novoměstských hradeb, které se táhnou podél historického centra a skrývají v sobě pozůstatky středověkého opevnění. Nebo se zadívejte směrem k Vyšehradu, kde se tyčí monumentální bazilika svatého Petra a Pavla. Právě z Petřínské rozhledny si uvědomíte rozlehlost a krásu Prahy, která sahá daleko za hranice běžných turistických tras.

Vyšehrad: Historie a legendy

Vyšehrad, tyčící se nad Vltavou, je místem opředeným tajemstvím a zapomenutými příběhy. Zatímco Pražský hrad láká davy turistů, Vyšehrad skrývá klidnou atmosféru a památky, které nejsou tak profláknuté. Málokdo tuší, že právě zde stávalo původní sídlo českých knížat, dávno před vznikem Pražského hradu. Z dob jejich vlády se dochovaly jen pozůstatky, jako například tajuplná Libušina lázeň, ukrytá v hlubinách vyšehradských kasemat. A co teprve Vyšehradský hřbitov, poslední odpočinek významných osobností českého národa? Mezi hroby slavných spisovatelů, hudebníků a umělců jako by se procházel duch minulosti. Zapomenutou památkou je i Cihelná brána, která dříve sloužila jako hlavní vstup do Vyšehradské pevnosti. Dnes je skryta v zeleni a tiše střeží svá tajemství. Vydejte se na procházku po stopách historie a objevte zapomenuté kouty Vyšehradu.

Staré židovské hřbitovy: Tajemná atmosféra

Praha, město stověžaté, oplývá známými památkami, ale skrývá i ty zapomenuté, zahalené tajemstvím. Mezi ně patří i staré židovské hřbitovy. Tyto hřbitovy, často ukryté v nenápadných zákoutích, dýchají zvláštní atmosférou. Nahusto natěsnané náhrobky, porostlé mechem a lišejníky, vyprávějí příběhy o životě a smrti židovské komunity v Praze.

Na rozdíl od křesťanských hřbitovů, kde se hroby obvykle po čase ruší, se na židovských hřbitovech pohřbívalo po staletí na stejné místo. To vedlo k vrstvení hrobů a vzniku zvláštní pahorkatiny. Symbolika náhrobků je fascinující, zdobí je Davidovy hvězdy, zvířecí motivy i hebrejské nápisy. Každý symbol má svůj význam a vypovídá o životě a povolání zemřelého.

Navštívit starý židovský hřbitov není jen obyčejná procházka. Je to cesta do minulosti, k pochopení historie a kultury židovské komunity, která je s Prahou neodmyslitelně spjata.

Lennonovu zeď: Symbol míru a svobody

Ačkoliv Lennonovu zeď v Praze zná snad každý, málokdo si uvědomuje, že se nejedná o původní památku, ale o živoucí symbol s proměnlivou historií. Vznikla spontánně po smrti Johna Lennona v roce 1980, kdy se stala pro mladé lidi místem pro vyjádření touhy po svobodě a míru, potlačované tehdejším komunistickým režimem. Zeď opakovaně přetíraná barvou se stala symbolem vzdoru a naděje. I po pádu komunismu si zeď zachovala svůj význam a stala se oblíbeným místem pro umělce a turisty. Barevné graffiti a texty písní Johna Lennona připomínají boj za svobodu a důležitost míru. Lennonovu zeď tak můžeme vnímat jako skrytý klenot Prahy, který v sobě nese silný odkaz minulosti a zároveň pulzuje energií současnosti.

Národní divadlo: Architektonický skvost

Národní divadlo je bezpochyby jednou z nejvýznamnějších dominant Prahy, ale věděli jste, že se v jeho stínu skrývají i jiné, méně známé architektonické skvosty? Jen pár kroků od rušné Národní třídy se nachází například budova bývalé Zemské banky, mistrovské dílo novorenesanční architektury. Její bohatě zdobená fasáda s alegorickými sochami a reliéfy vám vyrazí dech. Dnes v ní sídlí Národní muzeum, ale i tak zůstává poněkud stranou zájmu turistů.

Zapomenutou památkou je i nedaleký kostel sv. Voršily, skrytý v klidném dvoře. Jeho barokní interiér ukrývá vzácné fresky a soby, které vás přenesou v čase. A co teprve Novoměstská radnice s gotickou věží? Z její vyhlídky se vám naskytne netradiční pohled na Pražský hrad a panorama Starého Města. Tyto a mnohé další památky v Praze čekají jen na to, až je objevíte. Stačí se jen odchýlit od hlavních turistických tras a vydat se do méně známých uliček. Odhalíte tak skryté krásy a tajemství, které Praha pečlivě střeží.

Karlův most: Ikonický most s historií

Karlův most, to je ikona Prahy, kterou zná celý svět. Ale věděli jste, že i v jeho stínu se skrývají zapomenuté památky a tajemství? Jen kousek od davů turistů, mířících k Pražskému hradu, narazíte na nenápadný Křížovnický klášter. Jeho historie sahá až do 13. století a ukrývá pozůstatky románské architektury. Jen málokdo sem ale zabloudí, a tak si tu můžete vychutnat klid a atmosféru staré Prahy.

A co takhle procházka po Kampě, malebném ostrůvku pod Karlovým mostem? I tady se skrývají poklady, o kterých většina návštěvníků ani netuší. Například Čertovka, úzká ulička lemovaná starobylými domky, vás přenese do časů středověku. Legenda praví, že tu žil vodník, který strašil místní obyvatele. Dnes už se ho bát nemusíte, ale kouzlo tajemna tu zůstalo. A když už budete na Kampě, určitě nevynechejte Werichovu vilu. Bývalý domov slavného spisovatele a herce dnes slouží jako muzeum a nabízí fascinující pohled do jeho života a díla.

Staroměstské náměstí: Srdce staré Prahy

Staroměstské náměstí je bezpochyby turistickým magnetem, ale i v jeho stínu se skrývají zapomenuté poklady. Málokdo si například všimne nenápadného domu U Kamenného zvonu, gotického klenotu, který kdysi hostil samotného císaře Karla IV. Jen pár kroků odtud, v Týnské uličce, se krčí dům U Zlaté studny, jehož historie sahá až do 14. století. Jeho renesanční fasáda ukrývá pozůstatky románské věže, němý svědek dávných časů.

Zatímco davy míří k Pražskému orloji, zkuste prozkoumat Klementinum, rozsáhlý komplex budov, který byl kdysi centrem vzdělanosti. Jeho barokní knihovna s freskami a glóby vám vyrazí dech. A pokud toužíte po klidu a kráse, zamiřte do kostela sv. Martina ve zdi, skrytého klenotu románské architektury, jehož počátky sahají až do 12. století. Tyto zapomenuté památky nám připomínají, že Praha je město s mnoha vrstvami historie, které čekají na své objevení.

Pražský hrad: Dominantní památka

Pražský hrad, to není jen katedrála svatého Víta nebo Zlatá ulička. Za jeho zdmi se skrývají i méně známá zákoutí, která čekají na své objevení. Co takhle procházka zahradami Na Valech s jejich renesančními prvky a úchvatnými výhledy na Malou Stranu? Nebo návštěva Jízdárny Pražského hradu, která dnes slouží jako výstavní síň? A co teprve románské sklepení pod Starým královským palácem, svědek dávných časů? Právě tyto zapomenuté památky dodávají Pražskému hradu další rozměr a umožňují nahlédnout do jeho bohaté a spletité historie. Nebojte se sejít z turistických tras a objevovat skryté poklady Pražského hradu.

Zlatá ulička: Malebné domky

Zlatá ulička na Pražském hradě patří mezi nejnavštěvovanější turistické atrakce v Praze. Málokdo ale ví, že jen pár kroků odtud se nachází ulička, která si v sobě zachovala mnohem autentičtější atmosféru staré Prahy. Řeč je o Novém Světě, klidné oáze klidu v srdci Hradčan.

Nový Svět vznikl v 16. století jako chudinská čtvrť pro služebnictvo a řemeslníky. Malebné domky s malými okny a dvorky si i přes pozdější rekonstrukce zachovaly svůj původní ráz. Na rozdíl od Zlaté uličky, kde dnes najdeme především obchody se suvenýry, je Nový Svět stále obydlenou čtvrtí s jedinečnou atmosférou.

Procházka Novým Světem je jako cesta časem. Můžete zde obdivovat renesanční a barokní domy, z nichž některé zdobí původní sgrafita. V tichých uličkách se snadno zapomenete na ruch velkoměsta a budete si připadat jako v pohádce.

Nový Svět je skvělým tipem na výlet pro všechny, kteří chtějí poznat Prahu i z jiného úhlu pohledu a objevit skryté krásy mimo hlavní turistické trasy.

Tančící dům: Moderní architektura

Tančící dům, přezdívaný "Ginger a Fred" podle slavného tanečního páru, je ikonou moderní architektury v Praze. Navzdory své slávě a popularitě mezi turisty, často uniká pozornosti, pokud jde o zapomenuté památky. Mnozí návštěvníci Prahy se hrnou k Pražskému hradu, Karlovu mostu a Staroměstskému náměstí, aniž by si uvědomili, že jen kousek odtud se nachází tato architektonická perla.

Postaven v roce 1996 podle návrhu Vlada Miluniće a Franka Gehryho, Tančící dům symbolizuje přechod od totality k demokracii. Jeho dekonstruktivistický styl, s křivkami a nepravidelnými tvary, ostře kontrastuje s okolní historickou zástavbou. Tato odlišnost, která původně vyvolávala kontroverze, je dnes považována za symbol svobody a kreativity.

Uvnitř Tančícího domu se nachází galerie, restaurace s panoramatickým výhledem a kancelářské prostory. I když se nejedná o typickou "zapomenutou památku", zaslouží si Tančící dům větší pozornost, než jen letmý pohled z tramvaje. Jeho příběh, architektura a umístění v kontextu pražské historie z něj činí fascinující zastávku pro každého, kdo se zajímá o architekturu a moderní dějiny Prahy.

Praha je město plné historie a tajemství a skrývá se v ní nespočet památek, o kterých se v běžných turistických průvodcích nedočtete. Zapomeňte na chvíli na přeplněný Karlův most a Pražský hrad a vydejte se s námi po stopách zapomenutých příběhů a skrytých zákoutí. Objevte kouzlo starobylých dvorků, tajemných věží a opuštěných zahrad, které v sobě ukrývají ducha staré Prahy. Nechte se okouzlit krásou Vily Amerika, secesního klenotu ukrytého v zeleni pražských Vinohrad. Projděte se po tajemných chodbách Strahovského kláštera a pokochejte se úchvatným výhledem z jeho zahrad. Navštivte Anežský klášter, oázu klidu a spirituality v srdci rušného Starého Města. Nezapomeňte ani na Nový světskou věž, pozůstatek středověkého opevnění, ze které se vám naskytne netradiční pohled na Pražský hrad. Praha je plná překvapení a čeká jen na to, až ji objevíte. Stačí se jen odchýlit od hlavních turistických tras a vydat se do neznáma.

Publikováno: 22. 06. 2024

Kategorie: cestování