Objevte Skryté Poklady: Památky Středočeského Kraje Čekají!
- Karlštejn: Symbol české státnosti
- Kutná Hora: Stříbro a gotická krása
- Koněpruské jeskyně: Podzemní svět
- Zámek Konopiště: Arcivévoda František Ferdinand
- Český Šternberk: Hrad nad Sázavou
- Zřícenina hradu Okoř: Romantická procházka
- Sázavský klášter: Duchovní centrum
- Lidice: Pietní místo a památník
- Terezín: Památník obětem holocaustu
- Židovské město v Brandýse nad Labem
- Zámek Veltrusy: Barokní skvost s parkem
- Mělník: Soutok Vltavy a Labe
- Příbram: Hornické muzeum a poutní kostel
- Kouřim: Historické centrum a skanzen
- Krakovec: Hrad mistra Jana Husa
Karlštejn: Symbol české státnosti
Hrad Karlštejn, majestátní dominanta Českého krasu, není jen obyčejnou památkou Středočeského kraje. Je to místo s duší, opředené legendami a historií, jež se nesmazatelně zapsala do srdcí českého národa. Jeho mohutné zdi, tyčící se nad meandry řeky Berounky, v sobě skrývají příběhy králů a císařů, tajemství korunovačních klenotů a odkaz dob dávno minulých. Karlštejn byl založen v roce 1348 českým králem a římským císařem Karlem IV. Nesloužil však jako královské sídlo, nýbrž jako nedobytná pokladnice pro uchování královských pokladů, svatých relikvií a korunovačních klenotů Svaté říše římské. Jeho strategická poloha, obklopená hustými lesy a nepřístupným terénem, z něj učinila nedobytnou pevnost. Dnes je Karlštejn jednou z nejnavštěvovanějších památek ve Středočeském kraji. Každoročně sem proudí davy turistů z celého světa, aby na vlastní oči spatřily jeho krásu a nasáli atmosféru středověku. Procházka po hradních nádvořích, kaplí sv. Kříže s unikátními nástěnnými malbami Mistra Theodorika či výstup na Velkou věž s dechberoucím výhledem do okolí jsou zážitkem, na který se nezapomíná. Karlštejn tak není jen symbolem české státnosti, ale i živoucím důkazem umu a řemeslné zručnosti našich předků.
Kutná Hora: Stříbro a gotická krása
Kutná Hora, město s bohatou historií a úchvatnou architekturou, je právem považována za jeden z klenotů Středočeského kraje. Proslulá je především díky těžbě stříbra, která z ní ve středověku učinila jedno z nejbohatších měst Evropy. Dnes je Kutná Hora zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO a láká návštěvníky z celého světa. Dominantou města a zároveň symbolem jeho bohaté minulosti je chrám svaté Barbory, impozantní gotická katedrála, jejíž stavba trvala neuvěřitelných pět století. Chrám, zasvěcený patronce horníků, uchvacuje návštěvníky svou monumentálností, bohatou vnitřní výzdobou a unikátním uspořádáním kleneb. Nedaleko od chrámu se nachází další významná památka, jezuitská kolej s kostelem Nejsvětější Trojice. Kolej, postavená v barokním slohu, sloužila k vzdělávání budoucích kněží a dnes je sídlem Galerie Středočeského kraje. Kutná Hora však není jen o církevních památkách. K dalším pozoruhodnostem patří například gotická kamenná kašna, pozůstatky středověkého opevnění či půvabné měšťanské domy v historickém centru.
Koněpruské jeskyně: Podzemní svět
Hluboko pod povrchem chráněné krajinné oblasti Český kras se ukrývá fascinující svět Koněpruských jeskyní. Tyto jeskyně, nacházející se nedaleko Berouna, patří k nejvýznamnějším památkám Středočeského kraje. Koněpruské jeskyně jsou unikátním komplexem chodeb, dómů a propastí, vytvořených v devonských vápencích. Návštěvníky uchvacují nejen svou krápníkovou výzdobou, ale i bohatou historií. V Koněpruských jeskyních byla objevena penězokazecká dílna z 15. století, což z nich činí světový unikát. Kromě toho se zde nacházejí i významná paleontologická naleziště, dokládající přítomnost pravěkých zvířat i lidí. Prohlídková trasa Koněpruskými jeskyněmi vede třemi patry a nabízí nezapomenutelný zážitek pro malé i velké dobrodruhy.
Zámek Konopiště: Arcivévoda František Ferdinand
Zámek Konopiště, majestátní dominanta Středočeského kraje, je neodmyslitelně spjat s osobností arcivévody Františka Ferdinanda d'Este. Právě on z původně gotického hradu vybudoval honosné sídlo, které mělo reprezentovat jeho postavení následníka trůnu. Arcivévoda byl vášnivým lovcem a sběratelem, což se odrazilo i v podobě zámku. Interiéry zdobí bohaté sbírky zbraní, loveckých trofejí a uměleckých předmětů. Návštěvníci se mohou projít zámeckým parkem s romantickou růžovou zahradou a obdivovat expozice dokumentující život a dobu Františka Ferdinanda. Jeho tragická smrt v Sarajevu roku 1914 se stala osudnou nejen pro něj, ale i pro celé Rakousko-Uhersko. Konopiště tak zůstává němým svědkem osudových událostí, které předznamenaly začátek první světové války. Zámek Konopiště je dnes významnou kulturní památkou a vyhledávaným turistickým cílem Středočeského kraje.
Český Šternberk: Hrad nad Sázavou
Hrad Český Šternberk, tyčící se majestátně nad řekou Sázavou, je jednou z nejvýznamnějších památek Středočeského kraje. Jeho historie sahá až do 13. století, kdy byl založen rodem Divišovců. Později se stal sídlem Šternberků, kteří mu propůjčili své jméno a vtiskli mu jeho současnou podobu. Hrad prošel řadou stavebních úprav, od gotiky přes renesanci až po baroko, a každá epocha zanechala na jeho podobě svůj otisk. Návštěvníci se mohou těšit na prohlídku interiérů s dochovaným historickým mobiliářem, sbírkou zbraní a obrazů. Z hradní věže se otevírá úchvatný výhled na malebné údolí Sázavy a okolní krajinu. Český Šternberk je tak ideálním cílem pro milovníky historie, architektury i přírody.
Památka | Typ | Období | Město |
---|---|---|---|
Karlštejn | Hrad | Gotika | Karlštejn |
Kutná Hora: historické centrum s kostelem sv. Barbory a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci | Město, kostel, katedrála | Gotika, baroko | Kutná Hora |
Zámek Konopiště | Zámek | Gotika, renesance, baroko | Benešov |
Zřícenina hradu Okoř: Romantická procházka
Zřícenina hradu Okoř patří mezi nejmalebnější památky Středočeského kraje. Tyčí se na vrcholu zalesněného kopce nad stejnojmennou obcí, pouhých pár kilometrů severně od Prahy. Už z dálky vás upoutá silueta gotické věže, která jako by z oka vypadla ilustracím pohádek.
Přístup k hradu je nenáročný a vede po značené turistické stezce. Procházka okolními lesy je sama o sobě příjemným zážitkem. Po dosažení vrcholu budete odměněni úchvatným výhledem do kraje. Z hradeb Okoře se vám otevře panorama malebné krajiny, která jako by vypadla z plátna starých mistrů.
Hrad Okoř byl založen ve 14. století a zažil bohatou historii. Během staletí vystřídal řadu majitelů a prošel několika přestavbami. Dnes z něj sice zbyly jen ruiny, ale i ty si zachovávají nezaměnitelnou atmosféru. Projděte se nádvořím, nahlédněte do tajemných sklepení a nechte se unést kouzlem dávných časů. Okoř je ideálním místem pro romantickou procházku, rodinný výlet i pro všechny milovníky historie a krásné přírody.
Sázavský klášter: Duchovní centrum
Sázavský klášter, nacházející se v malebném údolí řeky Sázavy, patří k nejvýznamnějším památkám Středočeského kraje. Založen byl roku 1032 knížetem Oldřichem a poustevníkem Prokop, později svatořečeným. Klášter se stal významným centrem vzdělanosti a duchovní kultury. Mniši zde opisovali a překládali knihy, pěstovali hudbu a věnovali se osvětě. Sázavský klášter hrál důležitou roli i v rozvoji českého jazyka. Právě zde vznikaly první texty psané staroslověnštinou, liturgickým jazykem, který ovlivnil vývoj češtiny. Dnes je Sázavský klášter národní kulturní památkou a vyhledávaným poutním místem. Jeho návštěvníci se mohou pokochat krásou barokní architektury, navštívit expozici o historii kláštera a obdivovat vzácné fresky v kostele sv. Prokopa. Klášter je obklopen krásnou přírodou Posázaví, která vybízí k procházkám a výletům. Sázavský klášter tak představuje ideální cíl pro ty, kteří hledají spojení historie, kultury a duchovní atmosféry.
Lidice: Pietní místo a památník
Lidice, vesnice navždy spjatá s hrůzami druhé světové války, se stala symbolem nacistické brutality a zároveň i nezdolnosti lidského ducha. Po vyhlazení obce nacisty v roce 1942 zbyly z Lidic jen ruiny. Dnes na tomto pietním místě stojí památník, který připomíná tragický osud Lidic a všech obětí nacismu. Dominantou areálu je socha lidických dětí od Marie Uchytilové, jež se stala mezinárodně uznávaným symbolem utrpení nevinných. V Lidicích se nachází také muzeum s expozicí o historii obce a o osudech jejích obyvatel. Procházka pietním územím s rozkvetlou růžovou zahradou, darem celého světa, ve vás zanechá hluboký emotivní zážitek a přiměje k zamyšlení nad křehkostí míru a hodnotou lidského života. Lidice jsou významným místem paměti a patří k nejnavštěvovanějším památkám Středočeského kraje.
Terezín: Památník obětem holocaustu
Město Terezín, ležící nedaleko Litoměřic ve Středočeském kraji, ukrývá v sobě temnou kapitolu dějin. Za zdmi zdánlivě poklidného města se během druhé světové války nacházelo ghetto a Malá pevnost, sloužící jako věznice pražského gestapa. Terezín se stal smutným symbolem nacistické perzekuce Židů, kteří sem byli deportováni z celého Protektorátu Čechy a Morava a dalších zemí okupované Evropy. Památník Terezín dnes slouží jako pietní místo a připomíná hrůzy holocaustu. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout dochované budovy ghetta, Malou pevnost s mučírnami a popravčí zdí, a také židovský hřbitov. Prostřednictvím expozic, dokumentů a uměleckých děl vytvořených vězni se památník snaží uchovat památku obětí a předat poselství o nebezpečí rasismu a antisemitismu.
Židovské město v Brandýse nad Labem
Brandýs nad Labem, malebné město ležící na soutoku řek Labe a Jizery, se pyšní bohatou historií a cennými památkami. Mezi ně bezesporu patří i židovské město, jež je němým svědkem staleté přítomnosti židovské komunity v tomto kraji. Židovské osídlení Brandýsa nad Labem je doloženo již od 14. století a v průběhu staletí se rozrostlo v důležité centrum židovského života ve středních Čechách.
K nejvýznamnějším památkám židovského města patří bezesporu synagoga, renesanční skvost z 16. století, který dodnes uchvacuje svou architekturou a výzdobou. Nedaleko synagogy se nachází židovský hřbitov, místo poklidu a vzpomínek, kde se dochovaly stovky náhrobků s cennými epitafy. Procházka židovským městem v Brandýse nad Labem je tak nevšedním zážitkem a cestou do minulosti, která vám přiblíží bohatou historii a kulturu židovské komunity ve středních Čechách.
Středočeský kraj, to není jen Praha v záři reflektorů. To jsou i tiché lesy a louky, starobylé hrady, na jejichž zdech dýchá historie, a zapomenuté vesničky, kde se zastavil čas.
Radomír Dvořák
Zámek Veltrusy: Barokní skvost s parkem
Pouhých pár kilometrů od Prahy, v malebném údolí řeky Vltavy, se nachází zámek Veltrusy, jeden z nejkrásnějších příkladů barokní architektury ve Středočeském kraji. Zámek, obklopený rozlehlým anglickým parkem, byl vystavěn na počátku 18. století pro hraběte Václava Antonína Chodka. Architektem stavby byl slavný František Maxmilián Kaňka, který se podílel i na stavbě Klementina či Invalidovny v Praze. Interiéry zámku, zdobené nádhernými freskami, štuky a bohatě vyřezávaným nábytkem, vás přenesou do dob barokní nádhery a okázalosti. Anglický park, rozkládající se na ploše 300 hektarů, patří k největším a nejcennějším parkům v České republice. Najdete zde romantické stavby, jako je Chrám přátelství, Čínský pavilon nebo Velký skleník, ale také vzácné dřeviny a rozlehlé louky, ideální pro procházky a pikniky. Zámek Veltrusy a jeho park jsou ideálním místem pro výlet za poznáním, odpočinkem a krásou.
Mělník: Soutok Vltavy a Labe
Mělník, malebné historické město ležící severně od Prahy, se pyšní nejen soutokem Vltavy a Labe, ale i bohatou historií a řadou památek. Právě díky své strategické poloze byl Mělník odjakživa významným centrem. Dominantou města a symbolem jeho bohaté minulosti je bezpochyby Mělnický zámek, který se hrdě tyčí na skalnatém ostrohu nad soutokem. Zámek, původně gotický hrad, prošel v průběhu staletí mnoha přestavbami a dnes se v něm snoubí architektonické prvky gotiky, renesance i baroka. V interiérech zámku se nachází expozice připomínající život šlechtického rodu Lobkoviců, kteří zámek vlastnili po několik století. Z hradní věže se otevírá úchvatný výhled na město, soutok řek a okolní krajinu. Mělník však nenabízí jen historické památky. V jeho okolí se rozprostírají vinice, které jsou důkazem staleté vinařské tradice.
Příbram: Hornické muzeum a poutní kostel
Příbram, město s bohatou hornickou historií, se nachází v malebném kraji Středočeského kraje. Návštěvníky láká nejen svou krásnou přírodou, ale i řadou historických památek. Mezi nejvýznamnější patří bezesporu Hornické muzeum Příbram, které se pyšní titulem Národní kulturní památky. Muzeum se rozkládá v areálu bývalého dolu Vojtěch a nabízí fascinující pohled do historie dolování stříbra a dalších rud v regionu. Návštěvníci se zde mohou seznámit s tradičními hornickými technologiemi, prohlédnout si expozice hornických nástrojů a vybavení a dokonce se svézt důlním vláčkem do podzemí.
Nedaleko Hornického muzea se tyčí další významná památka - Svatá Hora. Tento barokní poutní kostel, zasvěcený Panně Marii Svatohorské, patří k nejvýznamnějším poutním místům v Čechách. Jeho historie sahá až do 14. století a je spjata s řadou legend a zázraků. Kostel je známý svou bohatou výzdobou, nádhernými freskami a vzácnými sochami. Z ochozu kostela se navíc otevírá úchvatný výhled na město a okolní krajinu. Příbram a její památky tak nabízejí nevšední zážitek pro milovníky historie, kultury i nádherné přírody.
Kouřim: Historické centrum a skanzen
Kouřim, malebné město ležící ve Středočeském kraji, se pyšní bohatou historií a pozoruhodnými památkami. Historické centrum Kouřimi, prohlášené za městskou památkovou rezervaci, okouzlí návštěvníky svými křivolakými uličkami, malebnými zákoutími a zachovalými gotickými a renesančními domy. Dominantou náměstí je gotický kostel sv. Štěpána s románskou věží, který patří k nejstarším stavbám ve městě. Za pozornost stojí i renesanční radnice s věží a zbytky středověkého opevnění s branou zvanou Dolní.
Nedaleko historického centra se nachází kouřimské skanzen, Muzeum lidových staveb středního Povltaví. V malebném prostředí jsou k vidění roubené stavby z 18. a 19. století, přenesené sem z různých koutů středních Čech. Návštěvníci se tak mohou seznámit s tradiční lidovou architekturou a způsobem života našich předků. Kouřim a jeho okolí nabízí ideální kombinaci historie, kultury a odpočinku.
Krakovec: Hrad mistra Jana Husa
Krakovec, impozantní hrad tyčící se nad malebným údolím Berounky, je neodmyslitelně spjat s odkazem mistra Jana Husa. Právě zde, v poklidu hradních komnat, nalezl tento významný reformátor útočiště před sílícím tlakem církevní vrchnosti a věnoval se intenzivnímu studiu a psaní. V letech 1412 až 1414 se Krakovec stal centrem husitského myšlení, místem, kde vznikaly plamenné traktáty a dopisy oslovující široké vrstvy obyvatel. Hrad se tak proměnil v symbol odporu proti církevnímu establishmentu a jeho zdi dodnes rezonují ozvěnami revolučních myšlenek. Návštěvníci se zde mohou projít po stopách mistra Jana Husa, nahlédnout do hradní kaple, kde kázal, a pokochat se úchvatnými výhledy do okolní krajiny. Krakovec je však mnohem více než jen historickou památkou. Je to místo s neopakovatelnou atmosférou, které vybízí k zamyšlení nad odvahou a neústupností těch, kteří se nebáli postavit za pravdu a spravedlnost. Pro milovníky historie a památek Středočeského kraje je Krakovec bezpochyby povinnou zastávkou.
Publikováno: 10. 11. 2024
Kategorie: cestování