Objevte skryté poklady: Nejkrásnější Slovensko památky
- Bratislavský hrad: Dominantní symbol
- Spišský hrad: UNESCO dědictví
- Oravský hrad: Filmová kulisa
- Bojnický zámek: Romantická krása
- Vlkolínec: Unikátní dřevěnice
- Dobšinská ledová jeskyně: Ledový unikát
- Slovenský ráj: Turistický ráj
- Vysoké Tatry: Majestátní hory
- Demänovská jeskyně svobody: Podzemní krásy
- Čičmany: Lidová architektura
- Banská Štiavnica: Město UNESCO
- Levoča: Historické centrum
- Bardejov: Zachovalé hradby
- Telgárt: Drevený kostolík
- Špania Dolina: Bývalé banícké město
Bratislavský hrad: Dominantní symbol
Bratislavský hrad, tyčící se majestátně nad Dunajem, je neodmyslitelnou součástí panoramatu hlavního města Slovenska a jedním z nejvýznamnějších symbolů země. Jeho historie sahá až do dob Keltů a Římanů, kteří rozpoznali strategický význam tohoto místa. Během staletí prošel hrad mnoha přestavbami a proměnami, od gotického hradu přes renesanční sídlo až po barokní pevnost. Za vlády Marie Terezie získal hrad svou současnou podobu a sloužil jako sídlo uherských králů. Dnes je Bratislavský hrad sídlem Historického muzea Slovenského národního muzea a nabízí fascinující pohled do bohaté historie Slovenska. Návštěvníci si mohou prohlédnout expozice věnované archeologickým nálezům, historii hradu i uměleckým dílům. Z hradní terasy se otevírá úchvatný výhled na město, Dunaj a okolní krajinu. Procházka po rozlehlém nádvoří a zahradách hradu je nezapomenutelným zážitkem. Bratislavský hrad je právem považován za jednu z nejvýznamnějších památek na Slovensku a každoročně láká tisíce turistů z celého světa.
Spišský hrad: UNESCO dědictví
Spišský hrad, majestátne sa týčiaci na travertínovej kope nad Spišskou Novou Vsou, je neodmysliteľnou súčasťou slovenskej histórie a kultúry. Jeho mohutné múry a veže, ktoré odolávali náporom času a nepriateľov, sú nemým svedkom bohatej minulosti. V roku 1993 bol tento architektonický skvost zapísaný na Zoznam svetového dedičstva UNESCO, čím sa zaradil medzi najvýznamnejšie pamiatky na Slovensku.
Vlastnost | Slovensko | Česko |
---|---|---|
Počet památek UNESCO | 8 | 12 |
Nejnavštěvovanější památka | Spišský hrad | Pražský hrad |
...
Oravský hrad: Filmová kulisa
Oravský hrad, majestátne sa týčiaci na skale nad riekou Orava, nie je len architektonickým skvostom, ale aj vyhľadávanou filmovou kulisou. Jeho tajomná atmosféra, kľukaté chodby a impozantné nádvoria už desaťročia lákajú filmárov z celého sveta. Medzi najznámejšie filmy, ktoré sa tu natáčali, patrí hororová klasika Upír Nosferatu z roku 1922. Nemecký expresionistický film využil strašidelnú atmosféru hradu na vytvorenie nezabudnuteľného obrazu Draculovho sídla.
Oravský hrad sa objavil aj v mnohých československých filmoch, napríklad v rozprávke Sokoliar Tomáš z roku 1975 alebo v historickej dráme Kráľ drozdia brada z roku 1984. Jeho krása a jedinečnosť zaujali aj hollywoodskych tvorcov. V roku 1996 sa tu natáčali scény z filmu Drakula 2000 s Gerardom Butlerom v hlavnej úlohe.
Návšteva Oravského hradu tak nie je len cestou do minulosti, ale aj prechádzkou po stopách filmových legiend. Pri prehliadke hradných priestorov si môžete zaspomínať na scény z obľúbených filmov a vychutnať si atmosféru, ktorá inšpirovala generácie filmárov.
Bojnický zámek: Romantická krása
Bojnický zámek, perla mezi slovenskými památkami, vás okouzlí svou romantickou atmosférou a pohádkovou krásou. Jeho bílé věže se tyčí nad malebným městečkem Bojnice a vytváří nezapomenutelnou kulisu. Historie zámku sahá až do 12. století, kdy na jeho místě stála gotická pevnost. Během staletí prošel zámek mnoha přestavbami, které mu vtiskly jeho současnou podobu inspirovanou francouzskými zámky na Loire.
Interiéry zámku jsou bohatě zdobené a ukrývají cenné umělecké sbírky. Návštěvníci mohou obdivovat nádherné gotické a renesanční obrazy, vzácné sochy a dobový nábytek. Za pozornost stojí také zámecká kaple s nádhernými freskami a Zlatý salón s bohatou štukovou výzdobou.
Kromě prohlídky zámku se můžete projít rozlehlým zámeckým parkem s jezírkem a vzácnými dřevinami. V parku se nachází i zoologická zahrada, která je domovem pro mnoho druhů zvířat. Bojnický zámek je ideálním místem pro romantický výlet, rodinnou dovolenou i pro všechny milovníky historie a umění.
Vlkolínec: Unikátní dřevěnice
Vlkolínec je malebná vesnička zasazená do nádherné scenérie Velké Fatry, která si dodnes zachovala svůj původní ráz. V roce 1993 byla tato unikátní vesnička zapsána na seznam světového dědictví UNESCO jakožto výjimečný příklad tradičního karpatského osídlení. Co dělá Vlkolínec tak výjimečným, jsou jeho roubené dřevěnice. Tyto stavby, postavené bez použití jediného hřebíku, jsou důkazem umu a zručnosti našich předků. V minulosti sloužily převážně jako obydlí pro zemědělce a pastevce, dnes nám nabízejí fascinující pohled do minulosti.
Ve Vlkolínci se nachází 45 roubených staveb, z nichž mnohé jsou stále obydlené. Kromě obytných domů zde najdeme i hospodářské budovy, jako jsou stodoly a chlévy. Dominantou vesnice je zvonice z 18. století, která sloužila i jako požární hláska. Další zajímavostí je studna s rumpálem, která je dodnes zdrojem pitné vody. Procházka úzkými uličkami Vlkolínce je jako cesta časem. Můžete zde obdivovat tradiční lidovou architekturu, nasát atmosféru minulosti a užít si klid a pohodu tohoto magického místa. Vlkolínec je tak ideálním cílem pro všechny milovníky historie, architektury a krásné přírody.
Dobšinská ledová jeskyně: Ledový unikát
Dobšinská ledová jeskyně je skutečným unikátem mezi slovenskými památkami. Nachází se v Národním parku Slovenský ráj a od roku 2000 je součástí světového dědictví UNESCO. Už při vstupu do jeskyně vás ohromí mohutnost ledových útvarů, které zde vznikají po tisíciletí. Teplota uvnitř se pohybuje kolem nuly, proto se nezapomeňte teple obléct, i když byste jeskyni navštívili v létě.
Prohlídková trasa měří přes 500 metrů a vede přes několik síní a dómů s impozantními názvy jako Velká síň, Zrcadlový dóm nebo Ruffinyho koridor. Obdivovat tu můžete ledové sloupy, stalagmity, stalaktity i ledové vodopády. Každý útvar má svůj vlastní příběh a fantazii se meze nekladou. Průvodci vám rádi prozradí legendy a zajímavosti o vzniku jeskyně i o jejím objevování.
Dobšinská ledová jeskyně je skvělým tipem na výlet pro celou rodinu. Spojit ho můžete s turistikou v překrásné přírodě Slovenského ráje. Nezapomeňte si rezervovat vstupenky předem, zejména v hlavní sezóně bývá jeskyně hojně navštěvovaná.
Slovenský ráj: Turistický ráj
Slovenský raj je oblast na strednom Slovensku, ktorá je známa svojou krásnou prírodou a turistickými chodníkmi. Nájdete tu množstvo vodopádov, roklín, tiesňav a kaňonov, ktoré sú prepojené sieťou turistických chodníkov a rebríkov.
Medzi najznámejšie atrakcie Slovenského raja patria rokliny Suchá Belá a Piecky, tiesňava Veľký Sokol a Dobšinská ľadová jaskyňa, ktorá je zapísaná aj na zozname UNESCO. Okrem turistiky ponúka Slovenský raj aj možnosti na cykloturistiku, horolezectvo a v zimných mesiacoch aj na bežkovanie.
V Slovenskom raji sa nachádza aj niekoľko historických pamiatok, ako napríklad zrúcanina Spišského hradu, ktorý je najväčším hradným komplexom v strednej Európe a je zapísaný na zozname UNESCO. Ďalšou významnou pamiatkou je kláštorisko kartuziánov v Kláštorisku, ktoré je obklopené nádhernou prírodou.
Ak hľadáte miesto, kde by ste mohli stráviť aktívnu dovolenku v lone prírody, Slovenský raj je tou správnou voľbou.
Vysoké Tatry: Majestátní hory
Vysoké Tatry, to je synonymum pro slovenské velehory. Tyčí se do majestátních výšek a lákají turisty z celého světa. Nejsou to ale jen vrcholky hor, co dělá Vysoké Tatry tak výjimečnými. Jsou to i četné památky, které vypovídají o bohaté historii a kultuře tohoto regionu.
Mezi nejznámější památky Vysokých Tater patří bezesporu Skalnaté pleso. Toto ledovcové jezero leží v nadmořské výšce 1751 metrů a nabízí dechberoucí výhledy na okolní štíty. K plesu se dostanete pohodlně lanovkou z Tatranské Lomnice. Další významnou památkou je i Téryho chata, nejvýše položená horská chata ve Vysokých Tatrách. Byla postavena v roce 1899 a dodnes slouží turistům jako útočiště před nepřízní počasí.
Nemůžeme opomenout ani historické centrum města Kežmarok, které leží na úpatí Vysokých Tater. Najdete zde řadu zachovalých měšťanských domů, renesanční zámek či dřevěný artikulární kostel. Milovníci historie by si neměli nechat ujít ani návštěvu Spišského hradu, který patří mezi největší hradní komplexy ve střední Evropě a je zapsán na seznamu UNESCO.
Vysoké Tatry a jejich okolí tak nabízejí jedinečnou kombinaci přírodních krás a kulturních památek. Ať už se vydáte na náročnou túru do hor, nebo dáte přednost procházce historickým centrem města, na své si zde přijde každý.
Demänovská jeskyně svobody: Podzemní krásy
Demänovská jeskyně svobody patří mezi nejkrásnější jeskyně na Slovensku a láká návštěvníky z celého světa. Nachází se v Nízkých Tatrách v Demänovské dolině a je součástí Demänovského jeskynního systému, který je nejdelším jeskynním systémem na Slovensku. Jeskyně je tvořena vápenci a dolomity a vyznačuje se bohatou krápníkovou výzdobou. Návštěvníci zde mohou obdivovat rozmanité tvary krápníků, jako jsou stalaktity, stalagmity, stalagnáty, jeskynní perly a další. Kromě krápníkové výzdoby je jeskyně také domovem mnoha druhů netopýrů. Prohlídková trasa jeskyně je dlouhá přibližně 1,6 km a trvá přibližně 60 minut. Během prohlídky se návštěvníci seznámí s historií jeskyně, jejím vznikem a významem. Demänovská jeskyně svobody je ideálním místem pro milovníky přírody a krásy podzemního světa.
Čičmany: Lidová architektura
Čičmany, malá vesnička uhnízděná v Strážovských vrších na severozápadním Slovensku, jsou živoucím skanzenem tradiční slovenské architektury. Prosluly svými unikátními dřevěnicemi zdobenými bílými ornamenty, které jim propůjčují pohádkový vzhled.
Tyto geometrické vzory, inspirované lidovou výšivkou, se objevují na fasádách domů, okenicích i štítech. Každý motiv má svůj význam a odkazuje na historii, kulturu a tradice regionu. Původně sloužily ornamenty k ochraně domova před zlými silami a neštěstím. Dnes jsou symbolem Čičman a přitahují turisty z celého světa.
Zachovalá lidová architektura Čičman je důkazem zručnosti a uměleckého cítění našich předků. V roce 1977 byla obec prohlášena za památkovou rezervaci lidové architektury. Návštěvníci zde mohou obdivovat nejen krásu dřevěnic, ale i seznámit se s tradičním způsobem života na slovenské vesnici. V Čičmanech se nachází i Muzeum Čičman, které dokumentuje historii a kulturu obce a regionu.
Kromě prohlídky památek Čičmany nabízejí i možnosti pro turistiku a relaxaci v krásné přírodě Strážovských vrchů.
Banská Štiavnica: Město UNESCO
Banská Štiavnica, malebné městečko zasazené do údolí Štiavnických vrchů, se právem pyšní titulem památky UNESCO. Toto ocenění získalo v roce 1993 za svou jedinečnou historii a zachovalou architekturu, která odráží staletí těžby stříbra a zlata. Město bylo po staletí centrem hornictví a jeho bohatství se odráží v honosných stavbách, kostelech a náměstích.
Procházka historickým centrem Banské Štiavnice je jako cesta časem. Návštěvníci mohou obdivovat Nový zámek s jeho typickou věží, která sloužila k pozorování Turků, nebo Starý zámek, mohutnou pevnost chránící město. Dominantou náměstí je kostel sv. Kateřiny, skvost gotické architektury. Za pozornost stojí i Hornická akademie, nejstarší technická univerzita na světě, která dodnes fascinuje svými sbírkami a expozicemi.
Banská Štiavnica ale nejsou jen památky. Okolí města láká k procházkám a výletům do přírody. Návštěvníci se mohou vydat k tajchům, umělým vodním nádržím, které sloužily k pohonu důlních strojů, nebo se projít po naučných stezkách, které je provedou historií hornictví v regionu.
Ať už vás zajímá historie, architektura nebo příroda, Banská Štiavnica vám nabídne nezapomenutelný zážitek. Toto malebné městečko vás okouzlí svou atmosférou a zanechá ve vás trvalé vzpomínky.
Levoča: Historické centrum
Levoča, malebné město na východním Slovensku, se pyšní jedním z nejzachovalejších historických center v celé zemi. Díky svému bohatému kulturnímu a historickému dědictví je Levoča zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Dominantou historického centra je monumentální Chrám svatého Jakuba, gotická katedrála s nejvyšším dřevěným gotickým oltářem na světě, dílem Mistra Pavla z Levoče. Náměstí Mistra Pavla, srdce Levoče, lemují malebné měšťanské domy s renesančními a barokními štíty, které svědčí o bohaté historii města. Mezi nejvýznamnější památky patří Stará radnice, renesanční skvost s arkádami a věží, a Thurzova budova, ukázka gotické architektury s renesančními prvky. Levoča je také známá svými hradbami, které obepínají historické centrum a dodávají mu středověkou atmosféru. Procházka křivolakými uličkami s dlažebními kostkami vás přenese zpět v čase a umožní vám nasát jedinečnou atmosféru tohoto historického klenotu Slovenska.
Bardejov: Zachovalé hradby
Bardejov je město s bohatou historií a kulturou, o čemž svědčí i jeho zachovalé hradby. Tyto impozantní stavby, pocházející z 14. století, obklopují historické jádro města a propůjčují mu jedinečnou atmosféru. Hradby, postavené z lomového kamene a cihel, dosahují délky téměř 800 metrů a výšky až 7 metrů. V minulosti chránily město před nepřáteli a dodnes se pyšní několika baštami, které sloužily k obraně. Mezi nejvýznamnější patří bašta Řezníků, bašta Obuvníků a bašta Tkalců, jejichž názvy odkazují na cechy, které se o jejich údržbu staraly.
Procházka po hradbách je fascinujícím zážitkem, který vám umožní nahlédnout do minulosti a vychutnat si nádherné výhledy na město a jeho okolí. Z hradeb uvidíte dominantu města, gotickou Baziliku minor sv. Egidia, ale i malebná náměstíčka a roubené domy lemující úzké uličky. Bardejovské hradby patří mezi nejzachovalejší fortifikační systémy na Slovensku a jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Návštěva Bardejova a jeho hradeb je tak nezapomenutelným zážitkem pro všechny milovníky historie, architektury a krásných výhledů.
Telgárt: Drevený kostolík
V malebné horské obci Telgárt, zasazené do srdce Spiše, se nachází skutečný klenot Národního kulturního dědictví Slovenska – dřevěný artikulární kostelík. Tento skvost lidové architektury, postavený v roce 1746 bez použití jediného hřebíku, uchvacuje svou prostotou a duchovní atmosférou. Jeho stěny z červeného smrku, typického pro oblast Spiše, dodnes nesou stopy času a vyprávějí příběhy generací, které zde hledaly útěchu a sílu ve víře. Interiér kostelíka zdobí vzácné barokní malby a oltář s plastikami světců. Zvláštní pozornost si zaslouží i varhany z 18. století, které dodnes rozeznívají prostory kostela při bohoslužbách a koncertech duchovní hudby. Telgártský dřevěný kostelík je nejen významnou sakrální památkou, ale také místem s neopakovatelnou atmosférou, které láká k zastavení a zamyšlení.
Slovenské hrady a zámky, to nejsou jen stavby z kamene a dřeva, to jsou němí svědci bohaté a často i bouřlivé historie, která se na území Slovenska odehrávala. Každý kámen, každá cihla v sobě skrývá příběh, který čeká na své objevení.
Anežka Novotná
Špania Dolina: Bývalé banícké město
Špania Dolina, malebná vesnička zasazená do Štiavnických vrchů, je skutečným klenotem mezi slovenskými památkami. Toto bývalé banícké město, opředené bohatou historií, láká návštěvníky svou jedinečnou atmosférou a zachovalou architekturou. Již ve 13. století se zde začala psát kapitola těžby mědi, která z Španí Doliny učinila prosperující centrum. Dnes si můžeme připomínat slávu hornické minulosti skrze řadu památek. Dominantou obce je kostel Nanebevzetí Panny Marie, jehož historie sahá až do 13. století. V jeho blízkosti se nachází zvonice, stojící odděleně od kostela, což je v této oblasti spíše neobvyklé. Prohlédnout si můžete také starou klopačku, která svolávala horníky do práce, a hornické domy s typickými dřevěnými balkony a dvorky. Špania Dolina je také výchozím bodem pro turistické trasy vedoucí do okolních lesů, které skýtají nádherné výhledy na okolní krajinu. Ať už se vydáte po stopách hornické minulosti, nebo si budete užívat klid a krásu okolní přírody, Špania Dolina ve vás zanechá nezapomenutelné vzpomínky.
Publikováno: 18. 08. 2024
Kategorie: cestování