Objevte Poklady Středočeského Kraje: Památky, Které Vás Uchvátí

Středočeský Kraj Památky

Karlštejn: Hrad českých králů

Majestátní hrad Karlštejn, tyčící se nad stejnojmennou obcí, je symbolem české státnosti a pýchou středověké architektury. Založen byl v roce 1348 českým králem a římským císařem Karlem IV. jako místo pro uložení královských pokladů, svatých relikvií a korunovačních klenotů.

Hrad prošel několika stavebními etapami, které mu vtiskly jeho unikátní vzhled. Dominantou je Velká věž s kaplí svatého Kříže, zdobená nástěnnými malbami Mistra Theodorika. Dalšími významnými částmi jsou Císařský palác, Mariánská věž a Studniční věž.

Karlštejn je oblíbeným cílem turistů z celého světa a nabízí nezapomenutelný zážitek z prohlídky historických interiérů, nádherných výhledů do okolí a z romantické atmosféry.

Kutná Hora: Stříbro a kosti

Kutná Hora, malebné město zapsané na seznamu UNESCO, skrývá bohatou historii spjatou s těžbou stříbra. Ve 13. století se zdejší doly staly páteří českého království a přinesly městu nebývalý rozkvět. Dnes můžete na vlastní kůži zažít atmosféru středověké prosperity v úchvatném chrámu sv. Barbory a Vlašském dvoře, mincovně, kde se razily slavné pražské groše.

Temnější stránku Kutné Hory odhaluje kostnice Sedlec. Tato kaple vyzdobená kosterními pozůstatky více než 40 000 lidí je svědectvím o křehkosti života a připomínkou morových epidemií, které se kdysi městem prohnaly.

Koněpruské jeskyně: Krápníková nádhera

V srdci Českého krasu, nedaleko Berouna, se ukrývá podzemní svět Koněpruských jeskyní. Tyto krápníkové jeskyně, objevené v roce 1950, uchvacují návštěvníky svou bohatou krápníkovou výzdobou. Obdivovat zde můžete stalaktity, stalagmity, stalagnáty i vzácné excentrické krápníky, které rostou zdánlivě proti zákonům gravitace. Unikátní je také Koněpruská růžice, útvar připomínající rozkvetlou květinu. Kromě krásy krápníků skrývají Koněpruské jeskyně i stopy po životě pravěkých lidí a středověkých penězokazců. Prohlídková trasa vede dvěma patry jeskyní a je dlouhá přibližně 600 metrů.

Zámek Konopiště: Arcivévoda František Ferdinand

Arcivévoda František Ferdinand d'Este, následník rakousko-uherského trůnu, si vybral zámek Konopiště za své reprezentativní sídlo a milované útočiště. Pod jeho vedením prošel zámek rozsáhlou rekonstrukcí do podoby, kterou largely obdivujeme dodnes. František Ferdinand byl vášnivým lovcem a sběratelem, což se odráží v bohatě zdobených interiérech a rozsáhlých sbírkách zbraní, loveckých trofejí a uměleckých předmětů. Na Konopišti se arcivévoda věnoval i svým zálibám, jako byla zahradní architektura a růžové odrůdy. Jeho tragická smrt v Sarajevu roku 1914 zmařila jeho plány na modernizaci monarchie a z Konopiště se stalo místo pietní vzpomínky na osudného následníka trůnu.

Sázavský klášter: Klid a duchovní atmosféra

Sázavský klášter, zasazený do malebného údolí řeky Sázavy, je oázou klidu a duchovní atmosféry. Založený v roce 1032 svatým Prokopem, se stal významným centrem slovanské liturgie a vzdělanosti. I když byl klášter v 15. století husity těžce poškozen, jeho krása a klid přitahují poutníky a návštěvníky dodnes. Projděte se klášterními zahradami, navštivte kostel sv. Prokopa a nechte na sebe dýchnout atmosféru historie a spirituality. Místo je ideální pro meditaci, procházky a únik od ruchu každodenního života.

Terezín: Pohnutá historie pevnosti

Pevnost Terezín, stojící na soutoku řek Ohře a Labe, je němým svědkem pohnuté historie. Původně budovaná jako nedobytná pevnost k ochraně před Pruskem, se Terezín stal symbolem utrpení během druhé světové války. Nacistický režim zde zřídil ghetto a koncentrační tábor, kam byli deportováni Židé z celého protektorátu i dalších okupovaných území. Terezín se stal přestupní stanicí na cestě do vyhlazovacích táborů, ale i místem, kde v nelidských podmínkách vznikalo umění jako projev naděje a touhy po životě. Po válce se pevnost stala pietním místem a připomínkou hrůz holocaustu.

Český Šternberk: Dominantní hrad nad Sázavou

Tyčící se majestátně na skalnatém ostrohu nad řekou Sázavou, hrad Český Šternberk je nepřehlédnutelnou dominantou Posázaví. Jeho historie sahá až do 13. století, kdy ho nechal vystavět Zdeslav z Divišova, od jehož erbovního znamení, stříbrné hvězdy na modrém poli, je odvozen i název hradu. Český Šternberk je unikátní tím, že po celou dobu své existence zůstal v držení jednoho rodu – Šternberků.

Dnes hrad slouží jako muzeum a nabízí návštěvníkům pohled do života šlechty v minulých stoletích. Prohlídka provede reprezentačními sály s dobovým nábytkem, zbrojírnou s bohatou sbírkou zbraní a loveckými trofejemi. Z hradní věže se pak otevírá úchvatný výhled na malebné údolí řeky Sázavy a okolní krajinu.

Židovské město v Brandýse nad Labem: Památka UNESCO

Brandýs nad Labem se pyšní bohatou historií, jejíž nedílnou součástí je i židovská komunita. Židovské město, rozkládající se mezi náměstím a řekou Labe, sloužilo po staletí jako centrum židovského života v regionu. Zachovaly se zde cenné památky, včetně synagogy, židovského hřbitova a rabinátu. Synagoga, postavená v 16. století, je krásným příkladem renesanční architektury. Židovský hřbitov, jeden z nejstarších a nejzachovalejších v Čechách, ukrývá náhrobky s cennými uměleckými detaily. Ačkoliv židovské město v Brandýse nad Labem není na seznamu UNESCO, jeho historický a kulturní význam je nesporný. Procházka jeho malebnými uličkami vám umožní nahlédnout do minulosti a poznat fascinující příběh židovské komunity, která zde zanechala nesmazatelnou stopu.

Publikováno: 18. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: MilosVancura

Tagy: středočeský kraj památky | památky ve středočeském kraji