Objevte kouzlo Berlína: Průvodce po nejkrásnějších berlínských památkách
- Braniborská brána - symbol německé jednoty
- Reichstag - sídlo německého parlamentu
- Památník holocaustu - připomínka hrůz minulosti
- East Side Gallery - nejdelší zachovalá část Berlínské zdi
- Muzejní ostrov - pět muzeí světové úrovně
- Televizní věž - ikonický pohled na Berlín
- Charlottenburský palác - největší palác v Berlíně
- Židovské muzeum - architektonický skvost
- Checkpoint Charlie - slavný hraniční přechod
- Památník Berlínské zdi - Bernauer Straße
- Tiergarten - zelené srdce Berlína
- Potsdamer Platz - moderní centrum města
- Olympijský stadion - dějiště olympijských her 1936
- Kurfürstendamm - slavná nákupní třída
Braniborská brána - symbol německé jednoty
Braniborská brána, stojící majestátně v srdci Berlína, není jen pouhou historickou památkou, ale i mocným symbolem německé jednoty. Po staletí byla svědkem bouřlivé minulosti města i celého Německa. Od svého vzniku v 18. století prošla mnoha proměnami a stala se němým svědkem válek, rozdělení i konečného sjednocení.
Během studené války se Braniborská brána ocitla v zakázané zóně, v těsné blízkosti Berlínské zdi, a stala se tak symbolem rozdělení nejen Berlína, ale i celého světa. Po pádu zdi v roce 1989 se brána stala místem oslav a euforie, symbolem nově nabyté svobody a jednoty.
Dnes je Braniborská brána jednou z nejnavštěvovanějších památek v Berlíně a přitahuje miliony turistů z celého světa. Její monumentální architektura v klasicistním stylu a bohatá historie z ní činí fascinující cíl pro milovníky historie i umění. Procházka Brandenburger Tor a přilehlým parkem Tiergarten je nezapomenutelným zážitkem, který vám umožní na vlastní kůži pocítit ducha moderního Berlína a zároveň se dotknout jeho pohnuté minulosti.
Reichstag - sídlo německého parlamentu
Reichstag je jednou z nejvýznamnějších památek Berlína a symbolem německé historie. Budova, která dnes slouží jako sídlo německého parlamentu, má za sebou bohatou a pohnutou minulost. Byla postavena v roce 1894 a sloužila jako sídlo Říšského sněmu, parlamentu Německého císařství. Po požáru v roce 1933, z něhož byli obviněni komunisté, se budova stala symbolem nacistické propagandy. Během bitvy o Berlín v roce 1945 byla Reichstag těžce poškozena. Po válce, kdy se Berlín ocitl uprostřed rozděleného Německa, chátrala budova Reichstagu a stala se symbolem rozdělení země. Až po zjednocení Německa v roce 1990 prošla budova rozsáhlou rekonstrukcí pod vedením architekta Normana Fostera. Rekonstrukce zahrnovala i výstavbu skleněné kopule, která se stala novým symbolem sjednoceného Německa a nabízí úchvatný výhled na město. Návštěva Reichstagu a jeho kopule je nezapomenutelným zážitkem pro každého návštěvníka Berlína.
Památka | Výška (m) | Rok dokončení | Styl |
---|---|---|---|
Televizní věž (Berliner Fernsehturm) | 368 | 1969 | Moderní |
Braniborská brána (Brandenburger Tor) | 26 | 1791 | Klasicistní |
Říšský sněm (Reichstagsgebäude) | 47 | 1894 | Neorenesance |
Památník holocaustu - připomínka hrůz minulosti
V samém srdci Berlína, nedaleko Braniborské brány, se rozkládá Památník holocaustu, tiché a působivé místo věnované obětem nacistického režimu. Památník, navržený americkým architektem Peterem Eisenmanem, tvoří 2 711 betonových stél, uspořádaných do mřížky na zvlněném terénu. Procházka mezi těmito monumentálními bloky, z nichž některé dosahují výšky až pěti metrů, vyvolává pocity stísněnosti, ztráty a nejistoty, které odrážejí hrůzy holocaustu. Podzemní informační centrum památníku dokumentuje osudy jednotlivců a rodin postižených nacistickým pronásledováním. Fotografie, dopisy a osobní předměty vyprávějí příběhy obětí a připomínají nám lidský rozměr této tragédie. Památník holocaustu je důležitým místem pro uctění památky obětí a pro reflexi o hrůzách minulosti. Zároveň slouží jako varování před nebezpečím antisemitismu, rasismu a intolerance. Návštěva tohoto památníku je silným zážitkem, který v nás zanechává hluboký dojem a nutí nás k zamyšlení nad křehkostí lidských práv a svobody.
East Side Gallery - nejdelší zachovalá část Berlínské zdi
East Side Gallery je víc než jen kus betonu, je to živoucí památník historie, svobody a kreativity. Táhne se přes kilometr a půl podél řeky Sprévy a tvoří nejdelší dochovaný úsek Berlínské zdi. Po pádu zdi v roce 1989 se na 106 umělců z celého světa chopilo štětců a sprejů a proměnilo tento symbol útlaku v barevnou galerii pod širým nebem.
Najdete tu ikonické obrazy jako "Bratrský polibek" od Dmitrije Vrubela, znázorňující polibek Leonida Brežněva a Ericha Honeckera, nebo "Trabant prorážející zeď" od Birgit Kinder. Každý obraz vypráví svůj vlastní příběh, odráží emoce a naděje doby a připomíná nám sílu umění překonávat bariéry.
East Side Gallery není jen turistickou atrakcí, ale i místem reflexe a dialogu. Pravidelně se tu konají výstavy, koncerty a další kulturní akce, které oživují historii a spojují lidi z celého světa. Procházka podél galerie je tak nejenom fascinující lekcí dějepisu, ale i oslavou svobody a lidského ducha.
Muzejní ostrov - pět muzeí světové úrovně
Berlín, město pulzující historií a kulturou, se pyšní mnoha památkami. Jednou z nejvýznamnějších je bezpochyby Muzejní ostrov, oáza umění a vědění uprostřed řeky Sprévy. Pět unikátních muzeí zde nabízí fascinující cestu časem a světovými kulturami.
Pergamonmuseum, skvost starověké architektury, uchvátí monumentální Ištařinou bránou a Babylonskou procesní cestou. Milovníci antického Řecka a Říma se ponoří do krásy soch a reliéfů v Altes Museum, zatímco Neues Museum fascinuje bustou Nefertiti a sbírkou egyptského umění. Bode Museum láká na byzantské umění a poklady pozdní antiky. Stará Národní galerie pak nabízí úchvatnou sbírku obrazů 19. století, včetně děl impresionistů.
Muzejní ostrov není jen shlukem budov, ale místem, kde se prolíná minulost se současností. Procházka po tomto ostrově je nezapomenutelným zážitkem, který vám odhalí neuvěřitelné bohatství lidské civilizace.
Televizní věž - ikonický pohled na Berlín
Dominantou panoramatu Berlína je bezpochyby televizní věž, která se tyčí do výšky 368 metrů nad městem. Tato impozantní stavba, postavená v roce 1969, byla symbolem východního Berlína a komunistické moci. Dnes je Fernsehturm, jak ji nazývají místní, oblíbenou turistickou atrakcí a nabízí úchvatný výhled na město a jeho památky. Z vyhlídkové plošiny, která se nachází ve výšce 203 metrů, můžete obdivovat ikonické památky, jako je Braniborská brána, Reichstag, katedrála, muzejní ostrov s Pergamonským muzeem a mnoho dalších. Za jasného dne je vidět až do vzdálenosti 40 kilometrů.
Návštěvníci si mohou vychutnat také kávu a občerstvení v otočné restauraci Sphere, která se nachází o patro výš a nabízí 360stupňový výhled na Berlín. Televizní věž je snadno dostupná metrem, autobusem nebo pěšky z centra města. Doporučuje se zakoupit si vstupenky online předem, abyste se vyhnuli dlouhým frontám. Pro ty, kteří se zajímají o historii Berlína, je televizní věž fascinujícím místem k návštěvě. Nabízí nejen úžasný výhled, ale také pohled do minulosti města a jeho proměny v průběhu let.
Charlottenburský palác - největší palác v Berlíně
Charlottenburský palác, to je prostě bomba mezi památkami v Berlíně! Je to největší palác v celém městě a věřte mi, že v Berlíně je na co koukat. Postavili ho v 17. století pro Žofii Charlottu, manželku Fridricha I., a od té doby je to prostě pastva pro oči.
Co tam najdete? Všechno možné! Nádherné zahrady, opulentní interiéry, muzea a galerie. Můžete se kochat barokní architekturou, procházet se po královských komnatách a obdivovat sbírky porcelánu, obrazů a dalších pokladů. A když budete mít dost kultury, tak si dejte kafe v palácové kavárně s výhledem na tu nádheru.
Charlottenburský palác je prostě povinná zastávka pro každého, kdo se ocitne v Berlíně. Je to kus historie, umění a krásy na jednom místě. Tak neváhejte a zamiřte tam!
Berlín, to není jen město, to je učebnice dějepisu, jejíž stránky ožívají před očima. Každá památka, od Braniborské brány po East Side Gallery, vypráví svůj vlastní příběh, spletený z triumfu i tragédie.
Anežka Nováková
Židovské muzeum - architektonický skvost
Židovské muzeum v Berlíně, to není jen muzeum v tradičním slova smyslu. Je to architektonický skvost, který se nesmazatelně zapsal do panoramatu německé metropole. Jeho budova, navržená světoznámým architektem Danielem Libeskindem, je sama o sobě uměleckým dílem, které vypráví příběh. Zvenčí zaujme netradičními tvary, ostrými úhly a okny připomínajícími rány v čase. Uvnitř pak návštěvníky vtáhne do spleti chodeb a prázdných prostor, které symbolizují ztrátu a prázdnotu po milionech Židů zavražděných během holocaustu.
Muzeum se skládá ze dvou budov – staré barokní budovy a nové budovy Libeskinda. Propojuje je podzemní osa, která vede návštěvníky na emotivní cestu dějinami Židů v Německu. Výstava je koncipována tak, aby návštěvníky vtáhla do příběhu a donutila je k zamyšlení. Nechybí zde interaktivní prvky, osobní příběhy a autentické předměty, které dodávají expozici na síle a působivosti.
Židovské muzeum v Berlíně je tak nejen památníkem minulosti, ale i místem pro dialog a reflexi. Je to místo, které by nemělo chybět na seznamu žádného návštěvníka Berlína, který se zajímá o historii, architekturu nebo jen chce nahlédnout do hlubin lidské duše.
Checkpoint Charlie - slavný hraniční přechod
Checkpoint Charlie je jedním z nejznámějších symbolů studené války a rozdělení Berlína. Nachází se v centru města, na Friedrichstrasse, a dříve sloužil jako hraniční přechod mezi východním a západním Berlínem. Po pádu Berlínské zdi v roce 1989 se Checkpoint Charlie stal populární turistickou atrakcí. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout repliku původní strážní budky, informační tabule s fotografiemi a texty o historii místa a také si nechat orazítkovat pas.
V blízkosti Checkpointu Charlie se nachází také několik dalších památek, které připomínají rozdělení Berlína a studenou válku. Patří mezi ně například památník Berlínské zdi na Bernauer Strasse, muzeum Haus am Checkpoint Charlie a East Side Gallery, část Berlínské zdi, která byla přeměněna na venkovní galerii.
Checkpoint Charlie je důležitým místem pro pochopení historie Berlína a studené války. Je to místo, které nám připomíná, jak důležité je chránit svobodu a demokracii.
Památník Berlínské zdi - Bernauer Straße
Bernauer Straße se stala symbolem rozdělení Berlína a celého Německa. Dnes se zde nachází Památník Berlínské zdi, který připomíná oběti komunistické diktatury a boj za svobodu. Procházka po této ulici je jako cesta časem. Uvidíte zde zbytky zdi, strážní věže a dochované úseky pohraničního pásma. Na informačních panelech si můžete přečíst příběhy lidí, kteří se pokusili o útěk na Západ. Dozvíte se o jejich osudech, ale i o vynalézavosti a odvaze, s jakou se snažili překonat zeď. Součástí památníku je i Dokumentationszentrum, moderní muzeum s expozicí o historii Berlínské zdi a jejím dopadu na životy lidí. Z vyhlídkové plošiny pak budete mít působivý výhled na celý areál památníku a uvědomíte si tak rozsah a brutalitu komunistického režimu. Návštěva Památníku Berlínské zdi na Bernauer Straße je silným zážitkem, který ve vás zanechá hluboký dojem.
Tiergarten - zelené srdce Berlína
V samém srdci německé metropole se rozkládá oáza klidu a zeleně, Tiergarten. Tento rozlehlý park, jehož název v překladu znamená „Zvířecí zahrada“, je oblíbeným místem odpočinku Berlíňanů i turistů. Původně sloužil jako lovecká obora brandenburských kurfiřtů, ale v 18. století byl zpřístupněn veřejnosti a postupně přeměněn na anglický park.
Dnes Tiergarten nabízí na ploše přes 200 hektarů rozmanitou škálu aktivit. Procházet se tu můžete po malebných cestičkách lemovaných staletými stromy, projet se na kole, zaběhat si nebo si jen tak odpočinout na dece u jednoho z mnoha jezírek. V Tiergartenu se nachází i řada památek a zajímavostí, jako je například Siegessäule, vítězný sloup připomínající pruská vítězství v 19. století, nebo zámeček Bellevue, sídlo německého prezidenta.
Návštěva Tiergartenu je skvělým způsobem, jak si odpočinout od ruchu velkoměsta a zároveň poznat kus historie Berlína.
Potsdamer Platz - moderní centrum města
Potsdamer Platz, kdysi pulzující srdce Berlína, byl během druhé světové války téměř srovnán se zemí a po rozdělení města se ocitl v zemi nikoho podél Berlínské zdi. Dnes je Potsdamer Platz znovuzrozený jako moderní centrum Berlína, plný mrakodrapů, obchodů, restaurací a zábavy. Architektonicky fascinující budovy od renomovaných architektů, jako jsou Renzo Piano a Helmut Jahn, vytvářejí jedinečnou atmosféru. Návštěvníci zde najdou Sony Center s impozantní stanovou střechou, kde se nachází muzeum filmu a řada kin. Milovníci kultury ocení berlínskou filharmonii, jedno z nejlepších koncertních síní na světě, a Gemäldegalerie, která ukrývá mistrovská díla evropského malířství. Pro milovníky nakupování je zde nákupní centrum Potsdamer Platz Arkaden s širokou nabídkou obchodů. Večer se Potsdamer Platz rozzáří světly a nabízí pulzující noční život s bary, kluby a restauracemi. Ať už hledáte kulturu, zábavu nebo jen příjemnou procházku, Potsdamer Platz je místem, které byste při návštěvě Berlína neměli minout.
Olympijský stadion - dějiště olympijských her 1936
Olympijský stadion v Berlíně, dějiště letních olympijských her v roce 1936, je impozantní stavbou s bohatou a komplexní historií. Stadion, který navrhl architekt Werner March, byl původně koncipován jako monumentální symbol německé sportovní zdatnosti. Během her hostil slavnostní zahájení a zakončení, atletické soutěže a finále jezdeckého parkuru. Kapacita stadionu dosahovala úctyhodných 100 000 diváků. Olympijský stadion se stal svědkem sportovních výkonů legendárních atletů, včetně Jesse Owense, jehož čtyři zlaté medaile zpochybnily nacistickou ideologií propagovanou nadřazenost árijské rasy. Po skončení her sloužil stadion pro různé sportovní a kulturní akce. Během druhé světové války utrpěl škody, ale po válce byl zrekonstruován a rozšířen. V roce 2006 hostil finále mistrovství světa ve fotbale. Dnes je Olympijský stadion domovem fotbalového klubu Hertha BSC a slouží jako dějiště koncertů a dalších významných událostí. Prohlídky s průvodcem jsou k dispozici pro ty, kteří se chtějí dozvědět více o jeho historii.
Kurfürstendamm - slavná nákupní třída
Kurfürstendamm, zkráceně Ku'damm, je tepnou západního Berlína a symbolem jeho elegance a stylu. Tato slavná nákupní třída se táhne přes 3 kilometry od Breitscheidplatz s památníkem Císařského kostela až po náměstí Rathenauplatz v Grunewaldu. Procházka po Ku'dammu je jako procházka historií Berlína. Narazíte zde na honosné budovy z počátku 20. století, kdy byl Kurfürstendamm centrem bujarého nočního života, i na stavby z poválečné éry, které svědčí o obnově a rozvoji města.
Dnes je Ku'damm magnetem pro milovníky módy, designu a luxusu. Najdete zde butiky světoznámých značek jako Chanel, Prada nebo Gucci, ale i menší obchody s originálními kousky od berlínských návrhářů. Kromě nákupů láká Kurfürstendamm také na širokou škálu kaváren, restaurací a barů. Usedněte do některé z venkovních zahrádek a vychutnejte si atmosféru této pulzující třídy s šálkem kávy a kusem lahodného dortu.
Ať už vás zajímá historie, architektura, móda nebo jen chcete nasát atmosféru moderního Berlína, Kurfürstendamm by neměl chybět na vašem seznamu míst k vidění.
Publikováno: 30. 06. 2024
Kategorie: cestování