Objevte Islandské Památky: Cesta Do Země Ohně a Ledu

Island Památky

Magická krása islandských kostelů

Island, země ohně a ledu, ukrývá krom dramatické krajiny i pozoruhodné duchovní dědictví. Nenápadné kostely, rozeseté po celé krajině, vyprávějí příběhy o víře Islanďanů, odolnosti proti drsným podmínkám a hlubokém spojení s přírodou. Mnohé z nich se pyšní staletími historie a jsou němými svědky proměn islandské společnosti.

Typický islandský kostelík je skromný, často dřevěný, s trávou porostlou střechou, která splývá s okolní krajinou. Právě tato jednoduchost a intimita dodává islandským kostelům magickou atmosféru. Uvnitř se často skrývají vzácné artefakty - staré bible, vyřezávané oltáře a malby s biblickými motivy.

Mezi nejznámější kostely patří Hallgrímskirkja v Reykjavíku, monumentální stavba inspirovaná čedičovými sloupy. Na rozdíl od tradičních kostelíků je Hallgrímskirkja moderní dominantou města, z její věže se otevírá úchvatný výhled na Reykjavík a okolní hory. Za návštěvu stojí i kostel Hofskirkja, jeden z posledních dochovaných kostelů s tradiční drnovou střechou, nebo kostel v Akureyri s vitrážemi znázorňujícími výjevy z islandských ság.

Islandské kostely nejsou jen památkami na minulost, ale i živými místy, kde se konají bohoslužby, svatby a koncerty. Pro Islanďany jsou symbolem identity a víry, pro návštěvníky pak oknem do duše tohoto fascinujícího ostrova.

Historické domy a fascinující muzea

Islandem se prohání duch historie na každém kroku. Starobylé domy s drnovými střechami, pamatující vikingské ságy, vás přenesou do časů dávno minulých. Navštivte Skógar, kde se nachází skanzen s perfektně zachovalými stavbami, včetně kostelíku s dojemnou atmosférou. Víte, že mnoho z těchto domů bylo postaveno bez použití hřebíků? Pouze s důmyslným systémem dřevěných spojů. A co takhle nahlédnout do světa islandských ság v Muzeu ság v Reykjavíku? Interaktivní expozice vám přiblíží hrdinské příběhy a mytologické postavy. Nebo se ponořte do světa islandského umění v Národní galerii Islandu, kde najdete díla od moderního umění až po díla inspirovaná islandskou krajinou. Ať už vás láká historie, umění nebo architektura, muzea a historické domy Islandu vám nabídnou nezapomenutelný zážitek.

Tajemné jeskyně a vulkanické útvary

Island, země ohně a ledu, je proslulá svými přírodními krásami, mezi něž patří i fascinující jeskyně a vulkanické útvary. Tyto geologické divy lákají dobrodruhy a milovníky přírody z celého světa.

Mnoho islandských jeskyní vzniklo sopečnou činností. Roztavená láva se při erupcích valila krajinou a vytvářela tunely a dutiny. Jedním z nejznámějších příkladů je jeskyně Víðgelmir, která se pyšní úchvatnými formacemi z lávy a ledu. Dalším působivým místem je jeskynní systém Vatnshellir na poloostrově Snæfellsnes. Návštěvníci se zde mohou vydat na prohlídku s průvodcem a prozkoumat podzemní svět sopečných tunelů starých 8000 let.

Islandské sopky jsou zodpovědné i za vznik dalších pozoruhodných útvarů. Kráter Kerið s červenými stěnami a tyrkysovým jezerem je oblíbeným cílem fotografů. Oblast jezera Mývatn je poseta pseudokrátery, které vznikly explozemi horké lávy při kontaktu s vodou. Pro milovníky turistiky je pak výzvou výstup na sopku Hverfjall, z jejíhož vrcholu se otevírá úchvatný výhled na okolní krajinu.

Ať už se vydáte do hlubin islandských jeskyní, nebo budete obdivovat sopečné útvary na povrchu, tato země vás okouzlí svou nespoutanou krásou a geologickou rozmanitostí.

Majestátní vodopády a geotermální prameny

Islandie, země ohně a ledu, se pyšní nejen majestátními sopkami a ledovci, ale také úchvatnými vodopády a geotermálními prameny. Mezi nejznámější vodopády patří Gullfoss, mohutný vodopád na řece Hvítá, který padá do hlubokého kaňonu. Dalším impozantním vodopádem je Seljalandsfoss, za jehož vodní stěnou se dá projít. Pro milovníky menších, ale neméně krásných vodopádů, je tu Skógafoss, který je opředen legendou o ukrytém pokladu.

Geotermální energie je pro Island typická a prameny s horkou vodou a bahenními sopkami jsou rozeseté po celém ostrově. Mezi nejnavštěvovanější patří oblast Geysir s gejzírem Strokkur, který chrlí horkou vodu do výšky až 30 metrů. Relaxovat a kochat se krásou přírody můžete v geotermálních lázních Modrá laguna, které jsou známé svými léčivými účinky.

Ať už se vydáte obdivovat sílu vodopádů nebo relaxovat v teplých pramenech, krása islandské přírody vás uchvátí.

Pozorování velryb a polární záře

Island je známý svými úchvatnými přírodními krásami, a to včetně úžasných mořských živočichů a magické polární záře. Pozorování velryb je na Islandu nezapomenutelným zážitkem. Z Reykjavíku a dalších pobřežních měst, jako je Húsavík a Akureyri, vyplouvají lodě specializované na pozorování velryb. Mezi nejčastěji pozorované druhy patří keporkak, plejtvák myšok a delfín běloboký. Nejlepší období pro pozorování velryb je od dubna do října. Polární záře, známá také jako Aurora Borealis, je na Islandu viditelná během tmavých zimních měsíců, od září do dubna. Toto fascinující nebeské divadlo je způsobeno interakcí nabitých částic ze Slunce s atmosférou Země. Pro co nejlepší zážitek z polární záře je vhodné vyhledat tmavá místa s minimálním světelným znečištěním. Na Islandu existuje mnoho organizovaných výletů a prohlídek s průvodcem, které vám pomohou najít ideální místo pro pozorování polární záře.

Turistika v národních parcích Islandu

Island, země ohně a ledu, nabízí turistům dechberoucí scenérie a jedinečné zážitky. Národní parky Islandu chrání ty nejcennější přírodní krásy ostrova, od mohutných ledovců a sopek až po geotermální oblasti a vodopády.

Národní park Vatnajökull, největší v Evropě, je domovem stejnojmenného ledovce, který pokrývá přes 8% rozlohy Islandu. Turisté zde mohou obdivovat ledovcové jazyky, laguny s plovoucími krami a podnikat náročné túry.

Národní park Þingvellir, zapsaný na seznamu UNESCO, je významným historickým místem, kde zasedal nejstarší parlament světa. Park se nachází na riftovém údolí mezi severoamerickou a euroasijskou tektonickou deskou, což mu dodává geologickou jedinečnost.

Snaefellsjökull, národní park na poloostrově Snæfellsnes, je proslulý sopkou Snæfellsjökull, která inspirovala Julese Verna k napsání románu Cesta do středu Země. Park nabízí rozmanitou krajinu od lávových polí a kráterů až po černé pláže a ptačí útesy.

Při turistice v národních parcích Islandu je důležité dbát na bezpečnost a respektovat přírodu. Je nutné být připraven na proměnlivé počasí, informovat se o stavu turistických tras a dodržovat pokyny správy parku.

Malebná rybářská městečka

Island, země ohně a ledu, není jen o gejzírech a ledovcích. Ukrývá i malebná rybářská městečka, která dýchají historií a nabízejí autentický pohled na islandskou kulturu.

Na severu Islandu leží městečko Siglufjörður, které bylo kdysi centrem sledě. Dnes tu najdete Muzeum sleďů, kde se dozvíte o zlaté éře rybolovu.

Na západních fjordech se nachází Ísafjörður, obklopený horami, které se tyčí přímo z moře. Projděte se po starém přístavu a navštivte Muzeum Západních fjordů, kde se seznámíte s historií a kulturou regionu.

Na jihu Islandu leží Grindavík, známý svou geotermální oblastí Gunnuhver. V minulosti to byla důležitá rybářská vesnice a dodnes tu najdete rybářské lodě, které se každý den vydávají na moře.

Ať už se vydáte kamkoli na Islandu, nezapomeňte navštívit i některé z jeho okouzlujících rybářských městeček.

Tradiční kuchyně a restaurace

Islandská kuchyně je silně spjata s historií a drsnou přírodou ostrova. Tradiční pokrmy jsou často syrové, sušené nebo uzené, aby se prodloužila jejich trvanlivost. Mezi nejznámější islandské speciality patří:

Hákarl: Fermentované žraločí maso s charakteristickou štiplavou chutí a vůní.

Svið: Vařená jehněčí hlava, která se podává s bramborovou kaší a tuřínem.

Plokkfiskur: Rybí guláš z tresky, brambor, cibule a mléka.

Skyr: Hustý jogurt s vysokým obsahem bílkovin, který se konzumuje samotný nebo jako součást dezertů.

V Reykjavíku a dalších větších městech najdete širokou škálu restaurací nabízející jak tradiční islandskou kuchyni, tak i mezinárodní speciality. V posledních letech se na Islandu rozvíjí i moderní gastronomie, která se zaměřuje na čerstvé a lokální suroviny.

Mnoho restaurací se nachází v blízkosti významných památek, jako je kostel Hallgrímskirkja v Reykjavíku nebo vodopád Gullfoss. Po prohlídce těchto úchvatných míst si tak můžete dopřát lahodný oběd nebo večeři a vychutnat si autentickou atmosféru Islandu.

Ubytování na Islandu: tipy a rady

Island, země ohně a ledu, nabízí neuvěřitelně rozmanitou krajinu plnou úchvatných památek. Při plánování ubytování zvažte blízkost k těmto přírodním divům. Chcete se probouzet s výhledem na majestátní vodopád Gullfoss? Nebo dát přednost útulnému domečku s výhledem na geotermální oblast Geysir? Možností je nespočet!

Pro milovníky historie a kultury je ideální ubytování v Reykjavíku, hlavním městě Islandu. Zde najdete nejen historické památky, jako je kostel Hallgrímskirkja nebo budova parlamentu Alþingishúsið, ale také muzea, galerie a rušný noční život. V blízkosti Reykjavíku se nachází i slavná Modrá laguna, geotermální lázně s léčivou vodou.

Pokud toužíte po dobrodružství, zvolte ubytování v blízkosti národního parku Þingvellir, kde se setkávají severoamerická a euroasijská tektonická deska. Oblast je protkána turistickými stezkami a nabízí dechberoucí výhledy na okolní krajinu. Další možností je ubytování v blízkosti ledovcové laguny Jökulsárlón, kde můžete obdivovat majestátní ledovce plující po hladině jezera.

Ať už zvolíte jakoukoli část Islandu, nezapomeňte na specifické podmínky. Počasí se může rychle měnit a je důležité být připraven na déšť, vítr i slunce. Vybírejte proto ubytování s ohledem na komfort a vybavení.

Doprava po ostrově: auto vs. autobus

Na Islandu si užijete jak jízdu autem, tak cestování autobusem. Každá možnost má své plusy a mínusy. Autem máte svobodu. Můžete si zastavit kdekoliv se vám zlíbí. Chcete fotit vodopád dvě hodiny? Žádný problém! Jen pozor na ovce na silnici. Nevýhodou auta je vyšší cena a občasná nutnost sjíždět na nezpevněné cesty, hlavně u památek mimo hlavní tahy. Autobusy jsou levnější variantou a řidiči vás bezpečně provezou i náročnějším terénem. Nebudete se muset stresovat řízením a užijete si výhled. Nevýhodou je menší flexibilita, autobus čekat nebude.

Ať už zvolíte jakoukoliv možnost, Island vám učaruje. Prozkoumejte ledovcové laguny, sopky, gejzíry i historická města. Ať už se rozhodnete pro auto nebo autobus, nezapomeňte si cestu pořádně užít!

Nejlepší čas na návštěvu Islandu

Island, země ohně a ledu, nabízí úchvatné scenérie a nezapomenutelné zážitky v každém ročním období. Nicméně, nejlepší čas na návštěvu Islandu záleží na vašich preferencích a na tom, co chcete vidět a zažít.

Léto (červen-srpen) je hlavní sezóna s nejdelšími dny a příjemnými teplotami. Je to ideální doba pro pěší turistiku v islandské vrchovině, kempování pod půlnočním sluncem a pozorování papuchalků hnízdících na útesech. Mezi nejpopulárnější letní destinace patří národní park Þingvellir, gejzír Strokkur a vodopád Gullfoss, které tvoří tzv. Zlatý kruh.

Zima (prosinec-únor) promění Island v magickou krajinu pokrytou sněhem a ledem. Dny jsou krátké, ale nabízejí možnost spatřit polární záři tančící na noční obloze. V zimě je ideální čas pro návštěvu ledovcových jeskyní, jízdu na sněžných skútrech nebo relaxaci v horkých pramenech, jako je například Modrá laguna. Mezi oblíbené zimní destinace patří ledovcová laguna Jökulsárlón s plovoucími krami a oblast jezera Mývatn s geotermální aktivitou.

Jaro (březen-květen) a podzim (září-listopad) jsou považovány za mezisezónu s menším počtem turistů a příznivějšími cenami. V těchto obdobích se příroda probouzí k životu, resp. chystá k zimnímu spánku, a krajina hýří barvami. Jaro je ideální čas pro pozorování ptáků a velryb, zatímco podzim nabízí magickou atmosféru s mlhami a prvními sněhovými přeháňkami.

Praktické informace pro cestovatele

Islandem se dá cestovat celoročně, ale nejlepší doba pro návštěvu je od června do srpna, kdy je nejvíce slunečního svitu a nejdelší den. Hlavní sezóna na Islandu je v červenci a srpnu, takže očekávejte davy turistů a vyšší ceny. Pokud hledáte klidnější zážitek, zvažte návštěvu na jaře nebo na podzim.

Na Islandu jezdí se po pravé straně a silniční síť je obecně v dobrém stavu. Pro cestování do odlehlejších oblastí je však nezbytné auto s pohonem všech kol. Mějte na paměti, že počasí na Islandu se může rychle měnit a silnice mohou být kvůli sněhu nebo ledu neprůjezdné.

Ubytování na Islandu se pohybuje od kempů po luxusní hotely. Je důležité si ubytování rezervovat předem, zvláště pokud cestujete v hlavní sezóně. Ceny ubytování se liší v závislosti na lokalitě a typu ubytování.

Islandská koruna (ISK) je oficiální měnou Islandu. Kreditní karty jsou široce akceptovány.

Island je obecně bezpečná země s nízkou kriminalitou. Je však důležité být si vědom svého okolí a přijmout nezbytná bezpečnostní opatření, zejména v odlehlých oblastech.

Islandská kuchyně je známá svými čerstvými rybami, jehněčím masem a mléčnými výrobky. Mezi tradiční islandská jídla patří skyr (hustý jogurt), hákarl (fermentovaný žralok) a svið (vařená ovčí hlava).

Na Islandu je k dispozici široká škála aktivit, jako je turistika, kempování, pozorování ptáků, jízda na koni a rybaření. Mezi nejoblíbenější turistické atrakce patří národní park Þingvellir, gejzír Strokkur a vodopád Gullfoss.

Publikováno: 22. 06. 2024

Kategorie: cestování