Nejkrásnější památky Amsterdamu: Průvodce historickým srdcem města
- Královský palác na náměstí Dam
- Rijksmuseum a slavné umělecké sbírky
- Dům Anny Frankové v západním Jordaanu
- Starobylé kanály a mosty Amsterdamu
- Muzeum Van Gogha a jeho díla
- Vondelpark a jeho historické zahrady
- Nový kostel na náměstí Dam
- Námořní muzeum a historické lodě
- Rembrandtův dům a malířská dílna
- Starý kostel Oude Kerk
Královský palác na náměstí Dam
Projděte se se mnou po náměstí Dam, kde se před vámi tyčí majestátní Královský palác - klenot amsterdamské architektury. Když se na něj díváte, dýchne na vás atmosféra 17. století, kdy bohatí amsterdamští kupci chtěli světu ukázat sílu svého města.
Představte si ten moment, kdy v roce 1808 vstoupil do této původní radnice Ludvík Napoleon a prohlásil: Tohle bude můj nový domov! Od té doby se z městského domu stalo královské sídlo, kde se dodnes píše historie Nizozemska. I když tu současná královská rodina nebydlí nastálo, pořád tu můžete narazit na významné státníky nebo slavnostní ceremonie.
Uvnitř vás čeká nádhera, ze které se tají dech. Mramor se tu leskne o závod se zlatem, křišťálové lustry vrhají tisíce odlesků a v Občanské síni vám spadne brada - je vysoká jako osmipodlažní dům! A ta podlaha? Obří mramorová mapa světa, po které můžete doslova přejít z kontinentu na kontinent.
Trůnní sál je kapitola sama pro sebe. Právě tady se odehrávají ty nejvýznamnější královské události. Stěny zdobí tapiserie, které by vám mohly vyprávět příběhy několika staletí. Mimochodem, věděli jste, že celá ta nádhera stojí na tisících dřevěných kůlech zatlučených do podmáčené amsterdamské půdy?
Projít si můžete skoro všechny reprezentativní místnosti - od honosného přijímacího sálu až po bývalou soudní síň. A nemusíte být znalec historie - audioprůvodce vám všechno vysvětlí tak, že to pochopí i vaše babička.
Když stojíte před palácem na náměstí Dam, uvědomíte si, že tohle není jen další turistická atrakce. Je to živoucí srdce Amsterdamu, které už čtyři století tepe v rytmu nizozemských dějin. A až budete procházet kolem, nezapomeňte zvednout hlavu a obdivovat sochy na fasádě - každá z nich vypráví příběh města, které kdysi vládlo mořím.
Rijksmuseum a slavné umělecké sbírky
Když vstoupíte do Rijksmusea, dýchne na vás kouzlo staletí. Tahle nádherná budova na Museumplein není jen obyčejné muzeum - je to živoucí pokladnice nizozemské duše. Srdcem celé sbírky je legendární Rembrandtova Noční hlídka, před kterou se vám zatají dech. Stojíte tam a díváte se na postavy v životní velikosti, které jako by každou chvíli měly vystoupit z plátna.
Procházíte sály a na každém kroku objevujete nové poklady. Vermeer, Hals, Steen - tihle mistři vám vyprávějí příběhy ze zlatého věku Nizozemska. A není to jen o obrazech. Naleštěné stříbro se třpytí ve vitrínách, modrobílá delftská keramika připomíná doby, kdy nizozemští obchodníci brázdili světová moře.
V přízemí vás ohromí Velká síň - je to jako otevřená kniha nizozemských dějin. Nástěnné malby zachycují důležité momenty, které formovaly národ. Nemůžete minout Vermeerovu Mlékařku - ten obraz vás vtáhne do tiché kuchyně 17. století, kde mladá služebná soustředěně nalévá mléko.
Zahrada muzea je jako oáza klidu uprostřed rušného Amsterdamu. V pavilonu asijského umění můžete obdivovat, jak se východní a západní kultury po staletí vzájemně ovlivňovaly. Sbírka historických zbraní vypráví o bouřlivé minulosti země, která si svou svobodu musela často tvrdě vybojovat.
Muzeum žije - restaurátoři v moderních dílnách pečují o vzácná díla, probíhají zajímavé výstavy a badatelé v knihovně odkrývají další tajemství nizozemské historie. Tohle místo není jen schránkou starých pokladů - je to živý most mezi minulostí a současností.
Amsterdam je jako stará kniha plná příběhů, kde každá ulička vypráví svůj vlastní příběh a každý kanál odráží krásu staletí
Jakub Procházka
Dům Anny Frankové v západním Jordaanu
Představte si tiché kroky po dřevěných schodech v domě na Prinsengracht 263-267, kde se psala jedna z nejdojemnějších kapitol lidských dějin. Tady, v srdci amsterdamského Jordaanu, se skrývá příběh, který zasáhl miliony srdcí po celém světě - příběh Anny Frankové.
Památka | Rok založení | Vstupné (EUR) | Otevírací doba |
---|---|---|---|
Rijksmuseum | 1800 | 22 | 9:00-17:00 |
Anne Frank Haus | 1960 | 14 | 9:00-22:00 |
Dam náměstí | 1270 | 0 | 24/7 |
Královský palác | 1648 | 12 | 10:00-17:00 |
Oude Kerk | 1306 | 10 | 10:00-18:00 |
Za nenápadnou fasádou bývalé firmy Opekta se ukrývá svět, který se na dva roky stal vězením i útočištěm. Projdete původními kancelářemi a najednou stojíte před tou slavnou knihovnou. Pohyblivý regál s knihami skrývá vstup do tajného přístavku, kde se osm lidí snažilo přežít hrůzy nacistické okupace.
Annin pokoj dodnes vypráví příběh dospívající dívky - plakáty na stěnách, její osobní věci, všechno zůstalo tak, jak to znala. Tíha historie na vás dolehne v každém zákoutí. Když stojíte u okna, kde Anna pozorovala kaštanový strom, uvědomíte si, jak křehký je lidský osud.
Moderní část muzea nabízí multimediální expozici, která zasazuje Annin příběh do širšího kontextu. Není to jen o jedné rodině - je to o lidskosti, odvaze a naději. V přilehlé kavárně si můžete na chvíli vydechnout a vstřebat silné dojmy.
Než se vydáte na návštěvu, mějte na paměti - rezervace vstupenek předem je naprostý základ. Fronty se tady totiž vlečou jako had podél malebných amsterdamských kanálů. Po prohlídce se projděte uličkami Jordaanu, kde každý dům vypráví svůj příběh.
Tisíce mladých lidí tady každý rok objevují, jak důležité je bránit svobodu a lidskou důstojnost. V době, kdy svět znovu čelí předsudkům a nenávisti, je tento tichý dům hlasitým svědectvím o tom, kam až může lidská krutost zajít - a proč nesmíme dopustit, aby se historie opakovala.
Starobylé kanály a mosty Amsterdamu
Amsterdam - město na vodě, kde historické kanály vyprávějí příběhy už od 17. století. Když se procházíte podél těchto vodních cest, dýchne na vás kouzlo zlatého věku, kdy každý kámen a každá cihla měly svůj význam.
Srdcem města pulzuje grachtengordel - tři majestátní kanály Herengracht, Keizersgracht a Prinsengracht. Tady kdysi bydlela smetánka, bohatí kupci si tu stavěli honosné domy s překrásnými štíty. Projdete se po nábřeží Herengracht a nemůžete si nevšimnout těch nádherně zdobených fasád - jako byste se vrátili v čase.
Nad vodou se klene víc než 1500 historických mostů. Každý má svůj příběh. Vezměte si třeba starý Torensluis z roku 1648 - pod ním bývalo vězení, představte si ty osudy! A co teprve Magere Brug, ten hubený most přes Amstel? Když se večer rozsvítí, vypadá jako z pohádky.
Ty typické amsterdamské domy - úzké jak tužky, se schody, co vám vezmou dech. Naši předkové byli vychytralí - stavěli je tak úzké, aby ušetřili na daních. A ten hák nahoře? Ten není na okrasu - zkuste někdy dostat gauč do pátého patra po točitých schodech!
Vodní doprava tu žije dodnes. Po kanálech plují výletní lodě, soukromé čluny i nákladní plavidla. V zimě, když město rozzáří festival světel, promění se vodní cesty v kouzelné zrcadlo plné barev a odlesků.
Čas od času musí město vytáhnout z vody zatoulané kolo nebo dva (vlastně tisíce!). Je to nekončící práce, ale stojí za to. Ochrana těchto vodních cest není jen o údržbě - je to péče o duši města, o jeho minulost i budoucnost.
Muzeum Van Gogha a jeho díla
Když se řekne Amsterdam, většině z nás se vybaví malebné kanály nebo červená lucerna. Ale skutečným pokladem města je Muzeum Van Gogha, které ukrývá největší sbírku děl tohoto geniálního malíře na světě. Představte si, že na jednom místě můžete obdivovat přes 200 obrazů a 500 kreseb od člověka, který změnil tvář moderního umění.
Už samotná budova muzea vás okouzlí - je to vlastně umělecké dílo samo o sobě. Stojí na náměstí Museumplein jako moderní chrám umění, který od roku 1973 přitahuje návštěvníky z celého světa. A není divu! Kde jinde byste mohli na vlastní oči vidět legendární Slunečnice, tajemné Jedlíky brambor nebo intimní Ložnici v Arles?
Procházka muzeem je jako cesta časem. V přízemí začnete van Goghovými začátky - možná vás překvapí, jak tmavé a ponuré byly jeho první obrazy. Jak postupujete do vyšších pater, sledujete, jak se jeho styl proměňoval, především během pobytu ve Francii. Jeho paleta se rozjasnila a štětec začal tančit po plátně s novou energií.
Co dělá muzeum opravdu výjimečným, jsou dopisy jeho bratrovi Theovi. Čtete skutečné myšlenky a pocity umělce, jeho naděje i boje. Muzeum navíc pravidelně přichází s novými výstavami, které ukazují van Gogha v nových souvislostech.
Pro rodiny s dětmi je připravena spousta zábavných aktivit. Speciální programy pomohou i těm nejmenším pochopit kouzlo van Goghova umění. A když vás prohlídka unaví? Zajděte si do útulné kavárny s výhledem na náměstí nebo si v muzejním obchodě pořiďte něco na památku.
Tohle místo prostě musíte zažít na vlastní kůži. Je to víc než jen muzeum - je to příběh člověka, který viděl svět jinak než ostatní a nebál se to ukázat. A nejlepší na tom je, že se sem snadno dostanete tramvají nebo na kole, jak už to v Amsterdamu bývá.
Vondelpark a jeho historické zahrady
Procházka Vondelparkem je jako návrat v čase - 47 hektarů živé historie v srdci Amsterdamu. Každý krok po křivolakých cestičkách vypráví příběh sahající až do roku 1864. Víte, že původně se tomuhle zelenému ráji říkalo prostě Nový park? Až později dostal jméno po básníkovi Joostovi van den Vondelovi, jehož bronzová socha teď hrdě shlíží na kolemjdoucí.
Když se procházíte parkem, nemůžete minout nádherné anglické zahrady, které jsou jako vystřižené z romantického obrazu. Jejich tvůrce, Jan David Zocher, měl vážně báječnou představivost - vytvaroval každý záhon, každé jezírko tak, aby to vypadalo naprosto přirozeně. To není jen tak ledajaký městský park!
Vondelparkpaviljoen je jako perla zasazená do zelené náruče parku. Tahle nádherná budova z roku 1881 pamatuje noblesní plesy a dodnes tady to společenské živo nevymřelo. A ta růžová zahrada hned vedle? To je teprve podívaná, když všechny ty růže rozkvetou!
Nemůžu nevzpomenout na starý hudební altán z roku 1873. Kolikrát jsem tam poslouchal koncerty za letních večerů... A ta Horizontální vodní skulptura? Moderní umění uprostřed historie - překvapivě to funguje!
Bývalé filmové muzeum v severní části má svoje kouzlo, i když už tam filmy nenajdete. A ty staré stromy! Některým platanům, bukům a jasanům je přes 150 let - jsou jako živí svědkové všeho, co se tu kdy odehrálo.
Není divu, že sem každý rok zamíří přes 10 milionů návštěvníků. Vondelpark není jen park - je to živoucí muzeum pod širým nebem, kde historie dýchá z každého zákoutí. A ta slavná modrá čajovna? Tam si můžete v klidu sednout a nechat na sebe působit tu úžasnou atmosféru místa, kde se historie potkává se současností.
Nový kostel na náměstí Dam
Když se procházíte po náměstí Dam, srdci starého Amsterdamu, nemůžete minout majestátní Nový kostel, který se tyčí k nebi jako tichý strážce města. I když mu říkáme nový, jeho příběh začal už v roce 1408 - to si představte, kolik generací Holanďanů už prošlo jeho branami!
Život kostela nebyl vždycky procházka růžovou zahradou. V roce 1645 ho málem zničil obrovský požár - můžete si představit tu hrůzu, když plameny olizovaly starobylé zdi? Ale Amsterdamští se nevzdali. Společně kostel obnovili a dali mu nový kabát, ve kterém se snoubí gotická vznešenost s hravostí baroka.
Tohle není jen obyčejný kostel - je to místo, kde se psaly dějiny Nizozemska. Právě tady v roce 2013 složil přísahu král Willem-Alexander, a když si bývalá královna Beatrix brala prince Clause, kostelní zvony zvonily na jejich počest. Dokážete si představit tu atmosféru?
Dneska už neslouží jen k modlitbám - stal se kulturním centrem, kde můžete obdivovat nádherné umělecké poklady. Ta kazatelna ze 17. století? Hotové mistrovské dílo! A ty varhany? Když se rozezní, jako by se čas zastavil.
Věž kostela se tyčí do výšky 85 metrů - zkuste si tipnout, kolik schodů byste museli vyšlapat, abyste se dostali na vrchol! Z náměstí Dam vypadá jako maják, který vás spolehlivě navede zpět do centra, když se ztratíte v křivolakých uličkách starého Amsterdamu.
Každý rok sem zamíří davy turistů, aby nasály kousek té úžasné historie. A není divu - když stojíte před tou monumentální stavbou, dýchne na vás atmosféra staletí. Copak asi viděly ty staré zdi? Jaké příběhy by nám mohly vyprávět?
Námořní muzeum a historické lodě
Víte, že v srdci Amsterdamu se nachází skutečný poklad námořní historie? Het Scheepvaartmuseum není jen obyčejné muzeum - je to živoucí příběh odvážných mořeplavců a dobrodružství na vlnách světových oceánů.
Představte si, že stojíte před majestátní budovou ze 17. století. Kdysi to byl námořní arzenál, dnes je to chrám námořních příběhů. A hned u břehu na vás čeká ta největší paráda - nádherná replika lodi Amsterdam. Můžete si sáhnout na každý kousek téhle věrné kopie, prolézt všechny zákoutí a představit si, jaké to bylo, když se tyhle kolosy plavily do dalekých zemí.
Uvnitř muzea na vás dýchne atmosféra dávných časů. Staré mapy, kompasy a modely lodí vyprávějí příběhy o dobách, kdy Nizozemci vládli mořím. Koukáte na historické glóby a máte pocit, jako byste se vrátili v čase. A co teprve když vstoupíte do virtuální reality Voyage at Sea - najednou jste uprostřed rozbouřeného moře!
Východní dokovina je kapitola sama pro sebe. Tady potkáte skutečné historické lodě, včetně té, na které se plavila sama královská rodina. Je to jako muzeum v muzeu, kde každý kousek dřeva vypráví svůj příběh.
Příběhy východoindické společnosti vás vezmou do časů, kdy nizozemští obchodníci křižovali oceány za kořením a hedvábím. Kolik odvahy museli mít? Kolik bouří překonat? Tohle všechno poznáte při procházce expozicemi.
A když se podíváte nahoru? To prosklené zastřešení nádvoří bere dech. Světlo tady tančí po starých zdech a vytváří magickou atmosféru. Pro děti je tu spousta zábavy - můžou se učit vázat námořnické uzly nebo se na chvíli stát piráty.
Pirátská část expozice je prostě paráda. Kdo by nechtěl objevit tajemství těchto mořských vlků? A když už budete unavení z objevování, knihovna s tisíci námořními příběhy vás přivítá ve svém objetí.
Rembrandtův dům a malířská dílna
Představte si, že stojíte před majestátní budovou ze 17. století v samém srdci starého Amsterdamu. Na adrese Jodenbreestraat 4 se nachází místo, kde génius nizozemské malby Rembrandt van Rijn strávil své nejplodnější roky mezi 1639 a 1658.
Když tehdy Rembrandt dům koupil, byl na vrcholu slávy. Vysázel za něj neuvěřitelných 13 000 guldenů - částku, za kterou byste tenkrát mohli koupit několik menších domů. A víte, co je na tom nejzajímavější? Dnes můžeme vidět interiér přesně tak, jak vypadal za Rembrandtova života, protože se zachoval podrobný soupis veškerého vybavení z doby jeho bankrotu.
Pojďme se projít po stopách velkého mistra. V přízemí vás přivítá prostorná hala, kde Rembrandt vystavoval svá díla - asi jako dnešní galerie. Ale skutečné kouzlo na vás čeká nahoře. V ateliéru s velkými severními okny jako byste stále cítili vůni olejových barev a terpentýnu. Právě tady vznikala ta nezapomenutelná díla, která dodnes obdivuje celý svět.
Co byste řekli na to podívat se do Rembrandtovy soukromé sbírky? Jeho kunstkammer je jako poklad plný exotických předmětů z celého světa - od orientálních zbraní až po vzácné mušle. Tyhle poklady weren't jen na okrasu - sloužily jako inspirace pro jeho tvorbu a učební pomůcky pro žáky.
Zvlášť působivá je tiskařská dílna, kde můžete na vlastní oči vidět, jak vznikaly slavné grafické listy. A když vejdete do ložnice s původním baldachýnovým lůžkem nebo do pracovny plné kreseb, jako byste se přenesli staletími zpět.
Dneska v domě pravidelně předvádějí malířské techniky ze 17. století - je to jako živá učebnice historie umění. A sbírka Rembrandtových leptů, která se tu průběžně obměňuje, vám ukáže, jak se vyvíjelo jeho jedinečné mistrovství ve hře světla a stínu.
Starý kostel Oude Kerk
Když se procházíte starým Amsterdamem, nemůžete minout Oude Kerk, nejstarší kostel města, který se majestátně tyčí nad spletí uliček čtvrti De Wallen. Představte si tu ironii - posvátné místo uprostřed proslulé červené čtvrti!
Tahle kamenná kráska má kořeny hluboko ve 13. století. Z původní dřevěné kapličky vyrostl úchvatný gotický chrám, kde se psaly dějiny města. Když zvednete hlavu, dech se vám zatají při pohledu na klenby sahající do závratných výšek. A ty vitráže? Každé okno vypráví svůj příběh, jako stránky středověké kroniky vytesané ze skla a světla.
Pod nohama vám tiše odpočívá na 2500 duší, včetně Saskie, první lásky slavného Rembrandta. Čas tu zanechal nesmazatelné stopy - v roce 1578 protestantská reformace pořádně zamíchala kartami. Pryč musely katolické ozdoby, ale víte co? Kostel si i tak zachoval svou vznešenost.
Když vejdete dovnitř, nečekejte jen tichou modlitebnu. Oude Kerk žije! Moderní umění tu tančí s historií, vážná hudba se line stoletími. A ten kontrast? Božský klid uvnitř, zatímco venku pulzuje život červené čtvrti. Typický Amsterdam - město, kde si protikladů nikdo nevšímá.
Ta sedmdesátimetrová věž byla odjakživa majákem pro námořníky. I dnes její zvonkohra se 47 zvony vypráví příběhy města. A když se projdete po podlaze z náhrobních kamenů, jako byste listovali starou kronikou pod svýma nohama.
Restaurátoři tu pořád objevují nové poklady - fresky a malby, které se schovávaly pod omítkou celá staletí. Jako když rozbalujete dárek a nacházíte další a další vrstvy překvapení. Není divu, že sem každý rok míří davy lidí obdivovat tuhle živoucí učebnici nizozemských dějin.
Publikováno: 12. 05. 2025
Kategorie: cestování