Kutná Hora: Co vidět a neminout v kouzelném stříbrném městě

Kutná Hora Co Vidět

Doprava do Kutné Hory

Kutná Hora je skvěle dostupná jak autem, tak i hromadnou dopravou. Pokud se chystáte do Kutné Hory autem, počítejte s cca hodinovou cestou z Prahy po dálnici D1. Zaparkovat můžete na placených parkovištích v centru města nebo na některém z parkovišť u turistických atrakcí, jako je Kostnice nebo Chrám svaté Barbory. Cesta vlakem z Prahy trvá zhruba hodinu a půl a nabízí se vám hned dvě možnosti: přímý vlak do stanice Kutná Hora hlavní nádraží nebo vlak s přestupem v Kolíně do stanice Kutná Hora město, která je blíže historickému centru. Autobusové spojení z Prahy zajišťuje společnost FlixBus a cesta trvá přibližně hodinu a 45 minut. Autobusy zastavují na autobusovém nádraží, odkud se do centra dostanete pěšky za pár minut. V Kutné Hoře se pak můžete pohybovat pěšky, protože většina památek je soustředěna v historickém centru. Pro delší vzdálenosti, například k návštěvě Kostnice, můžete využít městskou hromadnou dopravu.

Ubytování v historickém centru

Kutná Hora, skvost Středočeského kraje, láká turisty z celého světa. Kouzelné historické centrum, zapsané na seznamu UNESCO, nabízí nepřeberné množství památek a okouzlujících zákoutí. Po dni stráveném poznáváním krás Kutné Hory jistě oceníte možnost ubytování přímo v srdci historického dění. Na výběr máte z romantických penzionů v úzkých středověkých uličkách, stylových hotelů s výhledem na Chrám svaté Barbory, nebo moderních apartmánů s veškerým komfortem. Ubytování v centru vám zaručí neopakovatelný zážitek z atmosféry tohoto magického města. Večerní procházky dlážděnými uličkami s pouličním osvětlením, vůně kávy z místních kaváren a blízkost všech památek, to vše dělá z ubytování v centru Kutné Hory nezapomenutelný zážitek. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli variantu, ubytování v historickém centru Kutné Hory bude třešničkou na dortu vašeho výletu.

Prohlídka kostnice Sedlec

Kostnice Sedlec, neboli kostel Všech svatých s kostnicí, je bezpochyby nejznámějším a nejnavštěvovanějším místem v Kutné Hoře. Tato unikátní památka zapsaná na seznamu UNESCO vás ohromí svou netradiční výzdobou. Interiér kostela zdobí tisíce lidských kostí uspořádaných do rozmanitých ornamentů, lustrů, kalichů a dalších dekorací. Autorem této morbidní krásy je řezbář František Rint, který kosti očistil, vybělil a uspořádal do dnešní podoby. Návštěva kostnice je silným zážitkem, který ve vás zanechá hluboký dojem a nutí k zamyšlení nad pomíjivostí života.

Kromě kostnice nabízí Kutná Hora i další zajímavá místa. Za návštěvu stojí například Chrám svaté Barbory, gotický skvost a symbol města, nebo Vlašský dvůr, bývalá královská rezidence a mincovna. Projděte se malebným historickým centrem s roubenými domy a útulnými kavárnami, navštivte České muzeum stříbra a seznamte se s bohatou hornickou historií Kutné Hory. Ať už se rozhodnete prohlédnout si cokoli, Kutná Hora vás okouzlí svou jedinečnou atmosférou a krásou.

Chrám svaté Barbory

Dominantou Kutné Hory a památkou UNESCO je bezpochyby chrám svaté Barbory. Jeho stavba započala už koncem 14. století a protáhla se na dlouhých 500 let. Díky tomu se na architektuře podepsala řada stylů, od gotiky po baroko. Uvnitř chrámu vás ohromí unikátní klenba a nádherné fresky s hornickou tematikou. Nenechte si ujít ani prohlídku kaple Vlašského dvora, kde se razily slavné stříbrné mince. Chrám svaté Barbory je zkrátka povinnou zastávkou pro každého, kdo chce poznat krásu a historii Kutné Hory.

Vlašský dvůr a mincovna

Vlašský dvůr, původně nazývaný Královský dvůr, je impozantní gotická stavba s bohatou historií. Vznikl ve 13. století jako centrální místo pro správu královského stříbra a ražbu mincí, z nichž nejznámější byl pražský groš. Za vlády Václava II. se zde razily mince takové kvality a v takovém množství, že se Kutná Hora stala ekonomickým centrem střední Evropy. Prohlídka Vlašského dvora vám umožní nahlédnout do tajů středověké mincovny a seznámit se s procesem ražby mincí. Uvidíte zde repliky dobových nástrojů a strojů, včetně slavného tiskařského lisu. Součástí prohlídky je i královská kaple s nádhernou hvězdicovou klenbou a královský palác, kde pobývali čeští králové. Vlašský dvůr je tak nejenom architektonickou památkou, ale i svědkem bohaté historie Kutné Hory a jejího významu pro České království.

Hrádek a muzeum stříbra

Kutná Hora se pyšní nejen kostnicí, ale i krásným hradem, který je dnes domovem Muzea stříbra. Hrádek, původně gotická pevnost, prošel v průběhu staletí mnoha proměnami. Dnes vás okouzlí renesanční fasádou a interiéry, které dýchají historií. Vstupte do světa středověkých horníků a objevte tajemství těžby stříbra, jež kdysi učinila z Kutné Hory jedno z nejbohatších měst Evropy. Prohlédněte si unikátní expozici hornického náčiní, model dolu a projděte si i skutečné středověké štoly. Z hradeb Hrádku se vám naskytne úchvatný výhled na město a chrám svaté Barbory. Návštěva Hrádku a Muzea stříbra je tak skvělým zážitkem pro celou rodinu a zároveň fascinující lekcí historie.

Procházka historickým centrem

Kutná Hora, město zapsané na seznamu UNESCO, vás okouzlí svou bohatou historií a úchvatnou architekturou. Procházka historickým centrem je jako putování časem. Začněte na Palackého náměstí, srdci města, kde se tyčí morový sloup a barokní kašna. Pokračujte k chrámu svaté Barbory, skvostu gotické architektury, jehož stavba trvala neuvěřitelných 500 let. Vystoupejte na věž chrámu a užijte si panoramatický výhled na město a okolí. Nedaleko se nachází Jezuitská kolej, dnes sídlo Galerie Středočeského kraje s expozicí českého umění 20. století.

Projděte se malebnými uličkami s roubenými domy a gotickými sklepy až k Vlašskému dvoru, bývalé královské mincovně, kde se razily slavné stříbrné pražské groše. Pokračujte k Hrádku s Českým muzeem stříbra a středověkým dolem, kde na vlastní kůži poznáte těžkou práci středověkých horníků. Nezapomeňte navštívit kostnici v Sedlci, unikátní památku světového významu, která vás jistě zaujme svou netradiční výzdobou z lidských kostí.

Kam na oběd a večeři

Kutná Hora, to není jenom kostnice a chrám svaté Barbory. Po dni stráveném obdivováním památek jistě vyhládne i ten nejzvídavější turista. Naštěstí je Kutná Hora plná skvělých restaurací a hospůdek, kde si můžete pochutnat na tradiční české kuchyni i mezinárodních specialitách.

Začít můžete třeba v restauraci Dačický, která se nachází přímo na Havlíčkově náměstí s výhledem na morový sloup. Ochutnat tu můžete klasiku jako svíčkovou na smetaně nebo vepřovou pečeni s knedlíkem a zelím. Pokud máte chuť na něco modernějšího, zkuste restauraci V Ruthardce, která sídlí v gotickém domě nedaleko chrámu svaté Barbory. V nabídce najdete speciality z čerstvých sezónních surovin a široký výběr moravských vín.

Na lehčí oběd nebo večeři se zastavte v některé z kaváren v centru města. Kavárna Na Kozím plácku nabízí kromě výborné kávy a domácích dezertů i polévky, saláty a sendviče. A pokud chcete zažít pravou českou hospodskou atmosféru, zajděte na pivo a utopence do hospody U Hrnčíře.

Tipy na suvenýry

Až budete v Kutné Hoře přemýšlet, čím potěšit sebe nebo své blízké, možnosti jsou nepřeberné. Město je proslulé svou historií těžby stříbra, takže co takhle stříbrný šperk? Najdete tu tradiční i moderní vzory. Pokud hledáte něco cenově dostupnějšího, sáhněte po minerálech z nedalekých dolů. Krásné vzorky křemene, kalcitu nebo galenitu vám budou připomínat vaši návštěvu. Pro milovníky umění a historie je tu široká škála knih, pohlednic a reprodukcí obrazů s tématikou Kutné Hory a jejích památek. A co by to bylo za výlet bez ochutnávky místních specialit? Vezměte si s sebou domů lahev vína z Kutnohorska nebo si oslaďte den tradičními perníky s motivem kostnice. Ať už si vyberete cokoliv, suvenýr z Kutné Hory vám bude navždy připomínat krásné chvíle strávené v tomto jedinečném městě.

Výlety do okolí Kutné Hory

Kutná Hora, město zapsané na seznamu UNESCO, okouzluje návštěvníky svou bohatou historií a architektonickými skvosty. Avšak i okolí Kutné Hory skrývá mnoho zajímavostí, které stojí za návštěvu. Jen pár kilometrů od centra města se nachází Sedlec, kde se tyčí světoznámá Kostnice, kaple vyzdobená kostmi více než 40 000 lidí. Tato unikátní památka je silným mementem pomíjivosti lidského života.

Milovníci umění by si neměli nechat ujít zámek Žleby, pohádkovou stavbu inspirovanou francouzskými hrady. Procházka zámeckým parkem s romantickými zákoutími a vzácnými dřevinami je balzámem pro duši. Další zastávkou může být malebné městečko Kačina s empírovým zámkem obklopeným rozlehlým anglickým parkem. Zámek Kačina je architektonickým skvostem a nabízí zajímavé expozice o životě šlechty v 19. století.

Pro ty, kteří dávají přednost aktivnímu odpočinku, se nabízí cyklovýlet po Kutnohorsku. Malebná krajina s poli, lesy a rybníky je protkána sítí cyklostezek, které vás zavedou k zajímavým místům. Navštívit můžete například zříceninu hradu Sion, která se tyčí na skalnatém ostrohu nad řekou Sázavou. Z vrcholu skály se vám naskytne nádherný výhled do okolí.

Festivaly a kulturní akce

Kutná Hora, to není jenom kostnice a chrám svaté Barbory. Město žije bohatým kulturním životem a po celý rok láká na festivaly a akce pro malé i velké. Milovníci historie si nenechají ujít Královské stříbření Kutné Hory, velkolepou oslavu královské minulosti s průvody v dobových kostýmech, šermířskými vystoupeními a jarmarkem. Gurmánským zážitkem je pak Kutnohorský koláč, festival věnovaný tomuto tradičnímu pekařskému výrobku. Ochutnat můžete sladké i slané varianty a dozvědět se více o jeho historii a výrobě. Pro rodiny s dětmi je tu Pohádkové město, kdy se historické centrum promění v pohádkovou říši plnou divadel, her a soutěží. A pokud máte rádi hudbu, nenechte si ujít Mezinárodní hudební festival Kutná Hora, který do města každoročně přiváží špičkové umělce z celého světa. Ať už se do Kutné Hory vydáte kdykoliv během roku, nuda vám tu rozhodně nehrozí.

Kutná Hora s dětmi

Kutná Hora není jenom o kostech a dolech. I když je Kostnice a důl na stříbro atraktivní i pro starší děti, ty menší ocení spíš jiná dobrodružství. Co takhle procházka středověkým centrem s úzkými uličkami a tajemnými zákoutími? Děti se můžou cítit jako rytíři a princezny! A co teprve výhled z věže chrámu svaté Barbory? Ten je úchvatný pro malé i velké. V létě se osvěžte u rybníka Valcha, kde si děti můžou pohrát na hřišti a vy si dát něco dobrého v restauraci. Pokud máte rádi zvířata, navštivte nedaleký statek Bernard s koňmi a dalšími hospodářskými zvířaty. Kutná Hora je plná muzeí, ale pro děti doporučujeme spíše interaktivní Muzeum lega nebo Muzeum alchymie, kde se dozví něco o magii a tajemných lektvarech. A když budete mít štěstí, potkáte na náměstí některého z pouličních umělců, kteří baví malé i velké.

Praktické informace pro turisty

Kutná Hora, zapsaná na seznamu UNESCO, láká turisty z celého světa. Pro hladký průběh vaší návštěvy se vám budou hodit následující informace. Nejlepší doba pro návštěvu Kutné Hory je jaro nebo podzim, kdy si užijete příjemné počasí a méně turistů. Město je dobře dostupné autem i vlakem z Prahy. Cesta autem trvá přibližně hodinu a půl, vlakem o něco déle. V Kutné Hoře se pohodlně pohybujete pěšky, na delší vzdálenosti využijte MHD. Pro poznání historického centra si vyhraďte alespoň dva dny. Mezi nejnavštěvovanější památky patří Kostnice, chrám svaté Barbory a Vlašský dvůr. Vstupenky do památek doporučujeme zakoupit online, vyhnete se tak frontám. Většina památek je otevřena celoročně, s výjimkou pondělí. Aktuální otevírací dobu si ověřte na webových stránkách. Kutná Hora nabízí širokou škálu ubytování od hotelů po penziony. V centru města najdete mnoho restaurací s tradiční českou kuchyní. Ochutnejte speciality jako vepřové koleno nebo svíčkovou.

Kdy je nejlepší navštívit

Kutná Hora, s její bohatou historií a úchvatnou architekturou, je krásná v každém ročním období. Pokud ale chcete zažít to nejlepší, co město nabízí, zvážte návštěvu během jara nebo podzimu.

Jarní měsíce, od dubna do května, halí město do svěží zeleně a květy zdobí historické uličky. Počasí je příjemné, ideální pro procházky a objevování památek. Navíc se v tomto období konají různé kulturní akce a festivaly, které oživují atmosféru města.

Podzim, od září do října, přináší do Kutné Hory paletu barev. Listnaté stromy hrají odstíny zlaté, oranžové a červené, což vytváří kouzelnou kulisu pro historické budovy. Vzduch je svěží a dny jsou stále dostatečně dlouhé pro poznávání památek. Navíc je v tomto období méně turistů, takže si atmosféru města užijete v klidu.

Léto je sice hlavní turistickou sezónou, ale pokud vám nevadí davy turistů a vyšší teploty, i v tomto období si Kutnou Horu užijete. Zimní měsíce jsou klidnější a město má své kouzlo i pod sněhovou pokrývkou. Počítejte ale s tím, že některé památky mohou mít omezenou otevírací dobu.

Kutná Hora: Nezapomenutelný zážitek

Kutná Hora, město zapsané na seznamu UNESCO, vás uchvátí svou bohatou historií a dechberoucí architekturou. Návštěva tohoto skvostu Středočeského kraje je jako cesta časem. Co musíte v Kutné Hoře vidět? Začněte u ikonického Chrámu svaté Barbory, jehož majestátnost a gotická krása vám vyrazí dech. Projděte se historickým centrem s malebnými uličkami a domy s renesančními štíty. Navštivte Vlašský dvůr, bývalou královskou mincovnu, kde se razily slavné stříbrné groše. Nedaleko se nachází další unikát - Kostnice Sedlec, kaple vyzdobená kostmi tisíců lidí. Pro milovníky umění je tu Galerie Středočeského kraje s cennými sbírkami. A kam na výlet v okolí? Vydejte se do malebného městečka Kačina se stejnojmenným empírovým zámkem nebo navštivte zámek Žleby s pohádkovou atmosférou. Ať už se do Kutné Hory vydáte za historií, uměním nebo jen tak na procházku, nezapomenutelný zážitek je zaručen.

Publikováno: 25. 06. 2024

Kategorie: cestování

Autor: MilosVancura

Tagy: kutná hora co vidět | co vidět v kutné hoře