Kouzelný Krakov: Objevte nejkrásnější památky!
- Wawel - symbol Krakova
- Historické centrum: Pokladnice památek
- Židovská čtvrť Kazimierz
- Hlavní tržiště - Rynek Główny
- Mariánský kostel - výhledy na město
- Collegium Maius - nejstarší univerzita
- Barbakan a Floriánská brána - obrana města
- Kazimierz - židovská čtvrť
- Schindlerova továrna - silný příběh
- Podzemí Krakova - Rynek a další
- Rynek Underground Museum
- Další podzemní poklady
- Nezapomenutelný zážitek
- Park Planty - relax v centru
- Nowa Huta - socialistický realismus
- Solný důl Wieliczka - podzemní bludiště
- Památník obětem Osvětimi - pietní místo
Wawel - symbol Krakova
Wawelský hrad, tyčící se nad řekou Vislou, je bezpochyby nejvýznamnější památkou Krakova a symbolem polské státnosti. Jeho historie sahá až do 11. století a je spjata s mnoha důležitými událostmi polských dějin. Projděte se královskými komnatami, kde se psaly dějiny Polska, obdivujte gotickou katedrálu s hrobkami polských králů a prozkoumejte Dračí jeskyni s legendou o drakovi, který sužoval Krakov. Z Wawelu se vám naskytne úchvatný panoramatický výhled na Staré Město s Mariánským kostelem a Sukiennicemi.
Historické centrum: Pokladnice památek
Krakov, bývalé hlavní město Polska, je pokladnicí památek. Kromě Wawelu byste neměli vynechat prohlídku historického centra zapsaného na seznamu UNESCO. Projděte se po Ryneku Głównym, jednom z největších středověkých náměstí v Evropě, a nasajte atmosféru tohoto magického místa. Navštivte Mariánský kostel s jeho slavným oltářem od Veita Stossse, projděte se královskou cestou po ulici Grodzka a nahlédněte do dvora Collegium Maius, nejstarší budovy Jagellonské univerzity.
Židovská čtvrť Kazimierz
Nezapomeňte ani na židovskou čtvrť Kazimierz s jejími synagogami a hřbitovy, která je svědkem bohaté historie krakovských Židů. Krakov nabízí nepřeberné množství památek a zajímavostí pro každého.
Hlavní tržiště - Rynek Główny
V srdci Starého Města v Krakově se rozkládá Rynek Główny, jedno z největších středověkých náměstí v Evropě. Jeho původ sahá až do 13. století a po staletí sloužilo jako centrum obchodu, kultury a společenského života. Dnes je Rynek Główny obklopen nádhernými historickými budovami, jako je Mariánský kostel s jeho slavnými, nestejně vysokými věžemi, Sukiennice, renesanční tržnice s krámky a kavárnami, a Radniční věž, jediná dochovaná část původní radnice.
Na náměstí se nachází také řada dalších památek, včetně pomníku Adama Mickiewicze, slavného polského básníka, a vstupu do podzemního muzea Rynek Underground, které dokumentuje historii náměstí a jeho okolí. Rynek Główny je živým centrem Krakova, plným pouličních umělců, květinových stánků a kaváren s venkovním posezením. Je to ideální místo pro odpočinek po prohlídce památek, pozorování ruchu velkoměsta nebo vychutnání tradičních polských specialit.
Mariánský kostel - výhledy na město
Z věže Mariánského kostela se otevírá jeden z nejkrásnějších výhledů na Krakov. Vystoupejte po úzkých schodech nahoru a nechte se okouzlit panoramatem historického centra. Uvidíte Rynek Główny s impozantní budovou Sukiennice a věží radnice, gotické věže kostela sv. Vojtěcha a kostela sv. Barbory, královský hrad Wawel tyčící se nad řekou Vislou a mnoho dalších památek. Za jasného počasí dohlédnete až na kopec Kościuszko a do vzdálenějších koutů Malopolska.
Památka | Vstupné (PLN) | Doba prohlídky (hod) |
---|---|---|
Hrad Wawel | 20-50 | 2-3 |
Mariánský kostel | Zdarma (dobrovolný příspěvek) | 1 |
Židovská čtvrť (Kazimierz) | - | - |
Nezapomeňte si prohlédnout i samotný kostel, jeden z nejvýznamnějších kostelů v Krakově. Obdivujte jeho gotickou architekturu, bohatě zdobený interiér a slavný oltář Veit Stoss. Výstup na věž Mariánského kostela je nezapomenutelným zážitkem, který vám poskytne jedinečnou perspektivu na krásu Krakova. Doporučuje se zakoupit si vstupenky online, abyste se vyhnuli frontám.
Krakowské památky, to není jen Wawel a Mariánský kostel, to je duch historie, který dýchá z každého kamene dlažby.
Anežka Nováková
Collegium Maius - nejstarší univerzita
Collegium Maius je nejstarší budova Jagellonské univerzity a zároveň jeden z nejvýznamnějších architektonických skvostů Krakova. Tato gotická perla, nacházející se na rohu ulic Jagellonské a Svaté Anny, láká návštěvníky z celého světa. Její historie sahá až do 14. století, kdy král Kazimír III. Veliký založil univerzitu.
Vstupní brána Collegia Maius je zdobena erby polských zemí a vede do nádherného nádvoří s arkádami a studnou. Právě zde se kdysi procházeli a diskutovali slavní studenti a profesoři, mezi nimiž nechyběl ani Mikuláš Koperník. V interiérech Collegia Maius se nachází Muzeum Jagellonské univerzity, které ukrývá vzácné sbírky historických předmětů, astronomických přístrojů a uměleckých děl. Mezi nejcennější exponáty patří Jagiellonský glóbus z 16. století a astronomické přístroje Mikuláše Koperníka.
Návštěva Collegia Maius je jako cesta časem do zlatého věku polské vědy a kultury. Procházka nádvořím, obdivování historických interiérů a prohlídka muzejních sbírek vám umožní nahlédnout do fascinující historie jednoho z nejvýznamnějších akademických center Evropy.
Barbakan a Floriánská brána - obrana města
Barbakan a Floriánská brána jsou dva z nejvýznamnějších symbolů obranného systému Krakova. Tyto gotické stavby chránily město před útočníky po staletí a dnes slouží jako fascinující připomínka bohaté historie Krakova. Barbakan, mohutná kruhová bašta postavená koncem 15. století, byl kdysi spojen s městskými hradbami a sloužil jako přední linie obrany. Jeho silné zdi, střílny a vodní příkop ztěžovaly nepřátelům přístup k bráně. Floriánská brána, stojící hrdě za Barbakanem, byla hlavní vstupní branou do města. Tato impozantní stavba s vysokou věží a zdobeným průčelím sloužila nejen k obraně, ale i jako symbol moci a prestiže Krakova.
Dnes si návštěvníci mohou projít Barbakanem, prohlédnout si expozici o historii krakovského opevnění a vystoupat na jeho vyhlídkovou plošinu, odkud se otevírá nádherný panoramatický výhled na město. Floriánská brána je pak oblíbeným místem setkávání a výchozím bodem pro procházky po Královské cestě, která vede Starým Městem až na Wawel.
Kazimierz - židovská čtvrť
Kazimierz, původně samostatné město založené Kazimírem Velikým v roce 1335, je dnes jednou z nejživějších a nejzajímavějších čtvrtí Krakova. Proslulá je především jako historické centrum židovské kultury a života. Po staletí zde žili bok po boku Židé a křesťané, což zanechalo na tváři Kazimierze nezaměnitelnou stopu.
Dnes je tato oblast proslulá svými synagogami, jako je Stará synagoga, Remuh synagoga nebo Tempel synagoga, z nichž každá vypráví svůj vlastní příběh o bohaté historii a kultuře krakovských Židů. Kromě synagog zde najdete také židovské hřbitovy, rituální lázně (mikve) a další památky připomínající židovskou minulost.
Kazimierz však není jen muzeem pod širým nebem. Je to pulzující čtvrť plná života, s nespočtem kaváren, restaurací, barů a obchodů. Můžete zde ochutnat tradiční židovskou kuchyni, nakoupit suvenýry nebo se jen tak procházet úzkými uličkami a nasávat jedinečnou atmosféru.
Pro milovníky historie a kultury je Kazimierz povinnou zastávkou při návštěvě Krakova. Tato čtvrť vám umožní nahlédnout do bohaté a často tragické historie krakovských Židů a zároveň si užít živou a inspirativní atmosféru.
Schindlerova továrna - silný příběh
Schindlerova továrna je dnes jedním z nejnavštěvovanějších muzeí v Krakově. Nachází se v srdci historické čtvrti Zabłocie, která byla během druhé světové války součástí krakovského ghetta. Továrna patřila německému podnikateli Oskaru Schindlerovi, který zde zaměstnával Židy z ghetta a chránil je tak před deportací do koncentračních táborů. Jeho příběh se stal symbolem lidskosti a odvahy v temných časech holocaustu. Muzeum v Schindlerově továrně není jen připomínkou hrůz války, ale také oslavou lidské solidarity a síly ducha. Expozice s názvem „Krakov pod nacistickou okupací 1939–1945“ vypráví příběhy Židů z Krakova a okolí, kteří se stali oběťmi nacistického režimu. Prostřednictvím fotografií, dokumentů a osobních předmětů se návštěvníci seznamují s každodenním životem v ghettu, s hrůzami deportací a s osudy těch, kteří se stali Schindlerovými „Židy“. Návštěva Schindlerovy továrny je silným emocionálním zážitkem, který nutí k zamyšlení nad minulostí a nad hodnotami, které jsou pro nás důležité i dnes.
Podzemí Krakova - Rynek a další
Krakow, město králů a legend, skrývá pod svými dlažebními kostkami fascinující svět. Podzemní Krakow, to není jen o sklepeních a sklepech, ale o celém labyrintu chodeb, komnat a sálů, které vyprávějí příběhy minulých staletí.
Rynek Underground Museum
Na Hlavním rynku, srdci Krakova, se nachází Rynek Underground Museum. Moderní expozice vás zavede do středověkého Krakova, představí vám život tehdejších obyvatel a odhalí tajemství obchodních cest. Uvidíte zde archeologické nálezy, interaktivní modely a projdete se replikami středověkých ulic.
Další podzemní poklady
Ale podzemní Krakow, to není jen Rynek. Navštívit můžete i sklepení pod Mariánským kostelem, kde se ukrývají cenné památky sakrálního umění. Tajemnou atmosféru si užijete v kryptách Wawelské katedrály, kde odpočívají polští králové a národní hrdinové. A pokud se nebojíte, sestupte do hlubin solného dolu Wieliczka, který je zapsán na seznamu UNESCO. Projděte se solnými chodbami, obdivujte solná jezírka a sochy vytesané ze soli.
Nezapomenutelný zážitek
Podzemní Krakow je zážitkem pro celou rodinu a nezapomenutelnou součástí návštěvy tohoto magického města.
Park Planty - relax v centru
Park Planty je zelený pás obepínající centrum Krakova a jedno z nejoblíbenějších míst pro odpočinek i setkávání s přáteli. Tento okouzlující park, rozkládající se na místě bývalých hradeb, nabízí klidnou oázu klidu uprostřed ruchu velkoměsta. Procházka po Plantách je jako procházka historií, lemovaná sochami významných Poláků, malebnými zákoutími a fontánami. Narazíte zde na památník Adama Mickiewicze, polského národního básníka, nebo na barbakan, středověkou baštu, která je němým svědkem bohaté historie Krakova. Park Planty je rozdělen do osmi zahrad, z nichž každá má svůj vlastní charakter. Najdete zde romantická zákoutí s lavičkami pro zamilované, rozlehlé trávníky ideální pro piknik, i dětská hřiště plná smíchu a her. V letních měsících ožívá park koncerty a divadelními představeními, které mu dodávají jedinečnou atmosféru. Ať už hledáte místo pro odpočinek, romantickou procházku nebo jen chcete uniknout ruchu velkoměsta, Park Planty je tou pravou volbou.
Nowa Huta - socialistický realismus
Nowa Huta, původně koncipovaná jako samostatné město a dnes jedna z krakowských čtvrtí, je jako živoucí muzeum socialistického realismu. Tato architektonická doktrína, populární v zemích sovětského bloku v polovině 20. století, se vyznačuje monumentálními stavbami, symetrií a důrazem na funkčnost. V Nowé Hute se tento styl projevil v plné síle, a to jak v urbanistickém plánu, tak v podobě jednotlivých budov.
Procházka po širokém bulváru Aleja Róż, inspirovaném třídou Champs-Élysées v Paříži, vám umožní obdivovat typické znaky socialistického realismu. Mohutné obytné bloky, zdobené reliéfy s dělnickými motivy, vás přenesou zpět do doby komunistického režimu. Dominantou náměstí Centralnego je budova kina Światowid, dříve nazývaného Kino Moskva, jehož monumentální architektura měla symbolizovat sílu a prosperitu socialistického státu.
Nowa Huta však není jen architektonickou kuriozitou. Je to živoucí čtvrť s bohatou historií a kulturou. Mnoho obyvatel si pamatuje dobu, kdy byla Nowa Huta symbolem dělnické solidarity a odporu proti komunistickému režimu. Dnes se zde mísí staré s novým, socialistická architektura s moderními budovami a kavárnami. Návštěva Nowé Huty je tak fascinující cestou časem a příležitostí k zamyšlení nad komplikovanou historií Polska a střední Evropy.
Solný důl Wieliczka - podzemní bludiště
Kousek od Krakova, zapsaného na seznamu UNESCO, se ukrývá solný důl Wieliczka, památka s dechberoucí historií. Důl, opředený legendami a pověstmi, je bludištěm chodeb a komor zdobených sokami, kaplemi a jezery, to vše vytesané ze soli. Víc než 700 let těžby zanechalo po sobě podzemní město, které bere dech. Návštěvníci se můžou projít trasou dlouhou 3,5 km, která je jen zlomkem z celkových 300 km chodeb.
Wieliczka není jen důl, je to památník lidské práce a umu. Kaple sv. Kingy, patronky horníků, vytesaná ze soli, je důkazem zbožnosti i uměleckého mistrovství. Solná jezera s křišťálově čistou vodou a monumentální lustry z krystalů soli vytváří atmosféru jako z pohádky. Prohlídka dolu je nezapomenutelným zážitkem, který vás přenese do světa soli, legend a historie.
Památník obětem Osvětimi - pietní místo
Osvětim, ležící asi 70 km od Krakova, je místem, které se nesmazatelně zapsalo do dějin jako symbol hrůz holocaustu. Bývalý koncentrační a vyhlazovací tábor Auschwitz-Birkenau je dnes pietním místem, kam ročně míří miliony návštěvníků z celého světa, aby si připomněli oběti nacistických zvěrstev a hluboce se poklonili jejich památce. Prohlídka autentických prostor tábora, zachovaných bloků, plynových komor a krematorií je silným emocionálním zážitkem, který nutí k zamyšlení nad křehkostí lidského života a zrůdností totalitních režimů.
Návštěva Osvětimi je často spojována s výletem z Krakova, odkud jezdí pravidelné autobusové spoje. Prohlídka tábora zabere minimálně 3-4 hodiny a je vhodné si předem rezervovat vstupenky online, abyste se vyhnuli dlouhým frontám. Vzhledem k vážnosti místa se doporučuje zvolit vhodné oblečení a chovat se s respektem k památce obětí.
Keywords: Osvětim, Auschwitz-Birkenau, koncentrační tábor, holocaust, památník, pietní místo, Krakov, památky, výlet, prohlídka.
Publikováno: 16. 08. 2024
Kategorie: cestování