Jak dlouho si užít Londýn: Průvodce délkou pobytu

Jak Dlouho Lze Být V Ldn

Bezvízový vstup pro Čechy

Češi, kteří plánují cestovat do Londýna nebo jinam do Velké Británie, mají štěstí! Stále platí bezvízový styk, takže si pro turistické a některé krátkodobé pobyty nemusíte vyřizovat vízum. To znamená, že můžete do země vstoupit pouze s platným cestovním pasem nebo občanským průkazem.

Jak dlouho ale vlastně můžete v Londýně a Velké Británii bez víz pobývat? Bezvízový režim vám umožňuje zůstat maximálně 6 měsíců v rámci jednoho roku. Pozor ale, nejde o 180 dní v kuse! Dobu vašeho pobytu počítají imigrační úředníci a zohledňují vaše předchozí cesty do země. Pokud byste chtěli ve Velké Británii zůstat déle než půl roku, například za prací nebo studiem, budete si muset zažádat o příslušné vízum.

Maximální délka pobytu: 6 měsíců

Standardní turistické vízum do Spojeného království obecně umožňuje pobyt po dobu maximálně 6 měsíců. Je však důležité si uvědomit, že se nejedná o automatické právo a konečné rozhodnutí o délce vašeho pobytu je vždy na imigračním úředníkovi na hranicích.

Při žádosti o turistické vízum budete muset prokázat, že máte dostatek finančních prostředků na pokrytí nákladů na cestu a pobyt v Londýně, zpáteční letenku a že máte silné vazby na svou domovskou zemi, které zaručí váš návrat.

Pokud plánujete v Londýně studovat, pracovat nebo pobývat déle než 6 měsíců, budete muset požádat o jiné typy víz, které odpovídají vašemu účelu pobytu. Pro více informací o typech víz a požadavcích na jejich získání navštivte webové stránky britské vlády.

Londýn vás pohltí, to je jisté. Otázkou ale je, na jak dlouho se necháte pohltit vy sami.

Matyáš Dvořák

Turistické vízum: nutné?

Pro Čechy cestující do Londýna, tedy Spojeného království, se vízová povinnost nevztahuje. Jako občané České republiky, která je součástí Evropského hospodářského prostoru, můžete do Spojeného království cestovat pouze s platným cestovním pasem nebo občanským průkazem. Pobývat v Londýně, a obecně ve Spojeném království, můžete bez víza po dobu maximálně 90 dnů v rámci jakéhokoli období 180 dnů. To znamená, že pokud v Londýně strávite 90 dní, musíte se následně vrátit do České republiky a počkat dalších 90 dní, než budete moci znovu cestovat do Spojeného království. Pokud plánujete v Londýně pobývat déle než 90 dnů, například za prací, studiem nebo za účelem sloučení rodiny, budete muset požádat o příslušné vízum na Britské ambasádě v Praze.

jak dlouho lze být v ldn
Délka pobytu v Londýně
Typ pobytu Maximální délka
Bezvízový styk (turista) 90 dní (v rámci 180denního období)
Studentské vízum Závisí na délce a typu studia (až několik let)
Pracovní vízum Závisí na typu práce a zaměstnavateli (až několik let)

Práce v Londýně: vízum a povolení

Londýn láká tisíce Čechů ročně. Práce v Londýně je lákavá, ale bez správného víza a povolení se neobejdete. Od 1. ledna 2021 potřebujete pro dlouhodobý pobyt a práci ve Spojeném království vízum. Občané České republiky, jakožto občané EU, mohou vstupovat do Spojeného království bez víz. Pobývat a pracovat zde můžete bez omezení. Pozor, situace se změnila po Brexitu. Pro občany EU existuje několik typů víz.

Nejběžnější je Skilled Worker visa. To je určeno pro kvalifikované pracovníky s nabídkou práce od britského zaměstnavatele. Zaměstnavatel musí být registrován u britské vlády a nabízená pozice musí splňovat určité podmínky. Další možností je Global Talent visa. To je určeno pro talentované jedince v oblasti vědy, umění, kultury a digitálních technologií. Pro získání víza musíte prokázat svou výjimečnost v daném oboru.

Důležité je si uvědomit, že podmínky pro získání víza se mohou měnit. Před cestou si vždy ověřte aktuální informace na oficiálních stránkách britské vlády.

Studium v Londýně: studentské vízum

Londýn, město plné historie a kultury, láká studenty z celého světa. Než se ale pustíte do plánování studijního pobytu, je důležité zorientovat se v otázce víz. Pokud jste občanem země mimo Evropský hospodářský prostor (EHP) a Švýcarsko, budete pro studium v Londýně s největší pravděpodobností potřebovat studentské vízum.

Délka vašeho pobytu v Londýně se odvíjí od typu víza, o které si zažádáte. Pro kratší studijní programy, které trvají méně než 6 měsíců, je možné využít tzv. krátkodobé studijní vízum. S tímto vízem ale nemůžete pracovat a po jeho vypršení musíte Velkou Británii opustit.

Pro delší studium, například bakalářský nebo magisterský program, budete potřebovat tzv. studentské vízum (Student visa). Toto vízum vám umožní studovat v akreditované instituci a v závislosti na délce studia i pracovat na částečný úvazek. Délka studentského víza se liší v závislosti na délce a typu vašeho studijního programu. Po jeho vypršení se můžete ucházet o prodloužení, pokud splňujete dané podmínky, nebo o jiný typ víza, který vám umožní zůstat v zemi.

jak dlouho lze být v ldn

Než se pustíte do žádosti o vízum, důkladně se seznamte s podmínkami a požadavky na webových stránkách britské vlády.

Dlouhodobý pobyt: podmínky a žádost

Pro ty, co sní o delším pobytu v magické metropoli Anglie, je důležité znát pravidla. Bohužel, "jak dlouho lze být v Londýně" nemá jednoznačnou odpověď. Záleží na vaší státní příslušnosti a účelu pobytu. Občané EU a EHP si můžou užívat Londýn bez omezení. Pro ostatní je často nutné vízum.

Dlouhodobý pobyt se obvykle týká víz nad 6 měsíců. Mezi nejběžnější patří pracovní víza, studentská víza a víza za účelem sloubení rodiny. Každá kategorie má svá specifická kritéria a podmínky. Například pracovní vízum vyžaduje sponzorství od britského zaměstnavatele.

Žádost o dlouhodobé vízum se podává online a je nutné uhradit poplatek. Důležité je dodat všechny požadované dokumenty, jako je cestovní pas, finanční doklady a potvrzení o ubytování. Schvalovací proces může trvat několik týdnů až měsíců.

Než se do žádosti o dlouhodobé vízum pustíte, důkladně si prostudujte všechny informace na oficiálních stránkách britské vlády.

Po Brexitu: změny pro cestovatele

Odchod Spojeného království z Evropské unie, známý jako Brexit, přinesl některé změny pro cestovatele. Občané České republiky, kteří chtějí navštívit Londýn či jinou část Spojeného království, by si měli být vědomi nových pravidel.

Pro turistické pobyty do 6 měsíců v roce nepotřebují občané ČR vízum. Stačí platný cestovní pas. Důležité je si uvědomit, že tento pobyt se vztahuje na celkové strávené dny v UK během jednoho roku, nikoliv na jeden konkrétní výlet. Pokud byste chtěli ve Spojeném království pracovat, studovat nebo pobývat déle než 6 měsíců, budete potřebovat vízum.

Pro aktuální a detailní informace o podmínkách vstupu a pobytu ve Spojeném království doporučujeme navštívit webové stránky Ministerstva zahraničních věcí České republiky nebo Velvyslanectví Spojeného království v Praze.

Ubytování na krátkou i dlouhou dobu

Ať už plánujete krátkou návštěvu Londýna nebo delší pobyt, nalezení vhodného ubytování je klíčové. Možností je nespočet, od luxusních hotelů po cenově dostupnější hostely. Délka vašeho pobytu často určuje, jaký typ ubytování je pro vás nejvhodnější.

Na pár nocí se nabízí hotely, penziony nebo Airbnb. Hotely poskytují komfort a služby, penziony zase komornější atmosféru. Airbnb je populární pro ty, kteří hledají autentičtější zážitek z bydlení.

jak dlouho lze být v ldn

Pro delší pobyty, například studium nebo práci, přicházejí v úvahu pronájmy bytů či pokojů. Pronájmy se sjednávají na různě dlouhou dobu, obvykle minimálně na 6 měsíců. Studenti mohou využít studentské koleje, které jsou cenově výhodné.

Při výběru ubytování zvažte lokalitu, dostupnost dopravy a samozřejmě svůj rozpočet. Londýn je rozlehlé město, proto je důležité vybrat si ubytování v lokalitě, která vám vyhovuje.

Rozpočet na pobyt v Londýně

Londýn je drahé město, o tom žádná. Kolik si ale připravit na den, týden nebo třeba měsíc? Záleží na vašem stylu cestování. Backpacker si vystačí s menším obnosem než milovník luxusu. Obecně ale platí, že ubytování, jídlo a doprava vás vyjdou dráž než v Praze.

Ubytování seženete od pár stovek za noc v hostelu až po tisíce v luxusním hotelu. Průměrná cena za dvoulůžkový pokoj se pohybuje okolo 3 000 Kč za noc. Jídlo v restauracích je dražší než u nás, počítejte s cenou okolo 400 Kč za hlavní chod. Levnější variantou je vařit si sám, potraviny v supermarketech vyjdou srovnatelně jako u nás.

Doprava po Londýně je také dražší, jednorázová jízdenka metrem stojí okolo 80 Kč. Výhodnější je pořídit si Oyster card nebo cestovní kartu, se kterou vás jedna jízda vyjde levněji.

Kolik si tedy vzít s sebou? Pro lowcost pobyt počítejte s částkou okolo 1 500 Kč na den. Pokud si chcete užít i památky, muzea a restaurace, připravte si alespoň 3 000 Kč na den. A pokud se chcete rozmazlovat, počítejte s částkou okolo 5 000 Kč na den a více.

Ať už se do Londýna chystáte na prodloužený víkend nebo na delší dobu, s trochou plánování a rozpočtu si užijete nezapomenutelnou dovolenou.

Doprava po Londýně a okolí

Londýn nabízí nepřeberné možnosti dopravy, ať už se chcete pohybovat po centru, nebo prozkoumávat jeho okolí. Ikonické červené autobusy jsou skvělou volbou pro kratší vzdálenosti a zároveň nabízejí úžasný výhled na město. Pro delší trasy se vyplatí využít metro, které je rychlé a efektivní, i když v exponovaných časech může být přeplněné. Pokud preferujete nadzemní cestování, zvolte Overground nebo DLR, které propojují centrum s okrajovými částmi Londýna. Pro cesty do vzdálenějších oblastí se nabízí vlaky National Rail, které vás zavezou do malebných vesniček i rušných měst. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli způsob dopravy, nezapomeňte si pořídit Oyster card nebo využít bezkontaktní platbu kartou, abyste ušetřili na jízdném.

jak dlouho lze být v ldn

Pojištění pro cesty do zahraničí

Cestujete do Londýna a přemýšlíte, jak dlouho si pobyt užít a jak se co nejlépe pojistit? Délka vašeho pobytu v Londýně, ať už se jedná o víkendový výlet nebo delší cestu, ovlivní typ cestovního pojištění, které budete potřebovat. Pro krátkodobé pobyty do 90 dnů v rámci turistických cest vám postačí základní cestovní pojištění, které kryje běžné situace jako náhlé onemocnění, úraz, ztrátu zavazadel nebo odpovědnost za škodu.

Pokud plánujete v Londýně zůstat déle než 90 dnů, například za studiem nebo prací, je nezbytné sjednat si dlouhodobé cestovní pojištění. Toto pojištění vám poskytne komplexnější ochranu a pokryje i náklady na repatriaci, chronická onemocnění nebo těhotenství. Nezapomeňte si před cestou ověřit, zda vaše pojištění zahrnuje i aktivity, které plánujete v Londýně provozovat, jako je například lyžování, cyklistika nebo adrenalinové sporty.

Tipy pro delší pobyt v Londýně

Londýn, město plné života a možností, láká k delšímu pobytu. Jak dlouho si ale tento pobyt můžete dopřát? Pokud jste občany Evropské unie, máte štěstí. Stále platí pravidla volného pohybu, což znamená, že v Londýně můžete pobývat bez omezení. Žádné vízum, žádné formality. Stačí si sbalit kufry a vyrazit.

Po brexitu se situace pro občany zemí mimo EU trochu zkomplikovala. Pro delší pobyt, obvykle delší než 6 měsíců, je nutné vyřídit si vízum. Existuje několik typů víz, v závislosti na vašem důvodu pobytu. Chystáte se do Londýna za prací? Pak budete potřebovat pracovní vízum. Studovat? Pak je tu studentské vízum.

Nezapomeňte, že vyřízení víza může nějakou dobu trvat, proto je důležité začít s přípravami včas. Informujte se o všech potřebných dokumentech a podmínkách na oficiálních webových stránkách britské vlády.

Publikováno: 16. 08. 2024

Kategorie: cestování

Autor: MilosVancura

Tagy: jak dlouho lze být v ldn