Drážďany: Památky, které vám vyrazí dech
- Zwinger: Barokní skvost a galerie
- Frauenkirche: Symbol obnovy města
- Rezidenční zámek: Sídlo saských kurfiřtů
- Semperova opera: Architektonický skvost
- Brühlská terasa: Balkon Evropy
- Zelená klenba: Pokladnice Saska
- Albertinum: Galerie moderního umění
- Muzeum hygieny: Cesta lidským tělem
- Velká zahrada: Oáza klidu v centru
- Pfundsův mléčný obchod: Krása z keramiky
Zwinger: Barokní skvost a galerie
V srdci Drážďan, mezi Labskými břehy a historickým centrem, se rozkládá architektonický skvost baroka – Zwinger. Tato památka, jejíž krása bere dech, není jen skanzenem minulosti, ale živoucím kulturním centrem. Původně koncipovaný jako oranžerie a reprezentativní prostranství pro dvorní slavnosti Augusta Silného, dnes Zwinger hostí světoznámé sbírky a muzea. Projděte se nádhernými zahradami s fontánami a sochami, obdivujte mistrovské dílo Balthasara Neumanna a ponořte se do světa umění v Galerii starých mistrů. Zde se můžete ztratit v pohledu na Raffaelovu Sixtinskou madonu, prozkoumat tajemství Vermeerových obrazů a nechat na sebe dýchnout atmosféru starých časů. Zwinger je zkrátka místem, které vás okouzlí svou krásou a bohatou historií. Návštěva Drážďan bez procházky tímto architektonickým skvostem by byla jako cesta do Říma bez návštěvy Kolosea.
Frauenkirche: Symbol obnovy města
Z moře sutin, které po sobě zanechala druhá světová válka, se v Drážďanech zrodil symbol naděje a obnovy - Frauenkirche. Tento barokní skvost, kdysi srovnaný se zemí bombardováním, dnes opět vévodí panoramatu města a připomíná jeho historii i sílu lidského ducha. Obnova Frauenkirche, započatá v roce 1994, se stala celospolečenským úkolem a symbolem smíření. Tisíce lidí z celého světa přispěly na znovuvybudování kostela, ať už finančně, nebo darem kamene. Zvláštní symboliku nesou i zvony, ulité z darů britských občanů, jako gesto smíření a naděje do budoucna. Dnes je Frauenkirche nejen dominantou Drážďan, ale i místem setkávání, konají se zde koncerty, bohoslužby a prohlídky, které návštěvníkům přibližují historii kostela i celého města. Procházka Drážďany by nebyla úplná bez návštěvy tohoto magického místa, které v sobě nese poselství míru a naděje pro budoucí generace.
Rezidenční zámek: Sídlo saských kurfiřtů
Vznešený Rezidenční zámek v Drážďanech, dříve sídlo saských kurfiřtů a králů, je impozantní stavbou s bohatou historií. Nachází se v samém srdci Drážďan a patří k nejvýznamnějším památkám města a celého Saska. Zámek prošel během staletí mnoha přestavbami a dnes v sobě snoubí různé architektonické styly, od renesance přes baroko až po klasicismus. Návštěvníci mohou obdivovat honosné sály, reprezentační prostory i zámecké sbírky, které zahrnují umělecká díla, historické zbraně a další vzácné exponáty. K nejznámějším částem Rezidenčního zámku patří Zelená klenba, světoznámá klenotnice saských kurfiřtů, a Turecká komora, která ukrývá unikátní sbírku osmanského umění. Procházka nádvořím zámku a přilehlými zahradami pak nabízí krásný výhled na Drážďany a řeku Labe.
Semperova opera: Architektonický skvost
Semperova opera, oficiálně Semperoper, je jednou z nejvýznamnějších památek Drážďan. Tato architektonická perla, pyšně stojící na náměstí Theaterplatz, je domovem proslulého souboru Sächsische Staatsoper Dresden a orchestru Sächsische Staatskapelle Dresden. Budova, pojmenovaná po svém architektovi Gottfriedu Semperovi, je mistrovským dílem novorenesančního slohu a symbolem bohaté kulturní historie Drážďan. Její historie je však poznamenána i tragickými událostmi. První budova opery, dokončená v roce 1841, byla zničena požárem v roce 1869. Semper se poté ujal i projektu obnovy, který byl dokončen v roce 1878. Během bombardování Drážďan v roce 1945 byla opera opět těžce poškozena. Po válce probíhala náročná rekonstrukce a budova byla znovuotevřena v roce 1985, symbolicky premiérou opery "Fidelio" od Ludwiga van Beethovena. Dnes je Semperova opera nejen architektonickým skvostem, ale i pulzujícím centrem kulturního dění, které láká návštěvníky z celého světa. Prohlídky s průvodcem jsou k dispozici denně a nabízejí fascinující pohled do historie budovy i do světa opery a baletu.
Památka | Rok dokončení | Styl | Výška (m) |
---|---|---|---|
Frauenkirche | 1743 | Baroko | 91 |
Zwinger | 1732 | Baroko | - |
Rezidenční zámek | 1791 | Renesance, Baroko | - |
Brühlská terasa: Balkon Evropy
Brühlská terasa, přezdívaná "Balkon Evropy", je bezpochyby jednou z nejkrásnějších památek Drážďan. Tato vyvýšená promenáda se táhne 500 metrů podél břehu Labe a nabízí úchvatný výhled na historické centrum města. Odtud můžete obdivovat skvosty drážďanské architektury, jako je Zwinger, Semperova opera nebo kostel Frauenkirche.
Brühlská terasa vděčí za svůj vznik saskému ministerskému předsedovi Heinrichu von Brühlovi, který nechal v 18. století na tomto místě vybudovat soukromou zahradu. Později byla terasa zpřístupněna veřejnosti a stala se oblíbeným místem setkávání drážďanských obyvatel i turistů.
Procházka po Brühlské terase je jako procházka historií. Narazíte zde na sochy významných osobností, fontány a další umělecká díla. Za návštěvu stojí i Albertinum, muzeum s bohatou sbírkou soch a obrazů, a zámek Brühl-Marcolini, který slouží jako muzeum keramiky. Brühlská terasa je zkrátka místem, které by si žádný návštěvník Drážďan neměl nechat ujít.
Zelená klenba: Pokladnice Saska
Zelená klenba v Drážďanech, to je místo, kde se tají dech. Patří mezi nejvýznamnější světové klenotnice a láká návštěvníky z celého světa. Nachází se na drážďanském zámku, v srdci historického centra, a představuje vrchol barokního umění a řemeslné zručnosti.
Zelená klenba, německy Grünes Gewölbe, vděčí za svůj název malachitové zeleni, která zdobila některé původní výstavní prostory. Založil ji v 18. století saský kurfiřt a polský král August Silný, vášnivý sběratel umění a drahokamů. Jeho sbírka zahrnuje na 4 000 předmětů zhotovených ze zlata, stříbra, drahokamů, slonoviny a dalších vzácných materiálů.
Mezi nejznámější exponáty patří Drážďanský zelený diamant, jeden z největších zelených diamantů na světě, a Maur s pokladem, mistrovské dílo barokní plastiky. Zelená klenba je rozdělena do dvou částí: Historické zelené klenby a Nové zelené klenby. Historická zelená klenba je pojatá jako barokní klenotnice, kde se návštěvníci procházejí mezi vitrínami a obdivují krásu vystavených předmětů. Nová zelená klenba je moderněji koncipovaná a nabízí bližší pohled na jednotlivé exponáty.
Albertinum: Galerie moderního umění
V srdci Drážďan, na Terase Brühlovy zahrady, se tyčí majestátní budova Albertina. Není to však jen architektonická perla, ale i domov proslulé Galerie moderního umění. Albertinum, jak se mu zkráceně říká, láká milovníky umění z celého světa svými unikátními sbírkami. Od romantismu přes impresionismus až po expresionismus – Albertinum nabízí fascinující průřez dějinami umění 19. a 20. století. Mezi skvosty galerie patří díla velikánů jako Caspar David Friedrich, Claude Monet, Edgar Degas, Edvard Munch či Otto Dix. Návštěvníci se mohou kochat slavným Friedrichovým obrazem "Dva muži kontemplující měsíc", který je považován za jeden z vrcholů německého romantismu. Stejně tak uchvacující jsou i impresionistické krajiny Clauda Moneta a Augusta Renoira, které vás přenesou do světa plného světla a barev. Albertinum však není jen galerií minulosti. Pravidelně zde probíhají i výstavy současného umění, které představují nejnovější trendy a směry.
Drážďany, to není jen Zwinger či Frauenkirche. To je duch historie, který dýchá z každého kamene, z každé uličky. Je to město, které se dokázalo z popela povznést k nové kráse.
Anežka Nováková
Muzeum hygieny: Cesta lidským tělem
Drážďany, město opředené historií a kulturou, skrývají i méně známé poklady. Jedním z nich je bezesporu Muzeum hygieny, německy Deutsches Hygiene-Museum, které vás vezme na fascinující cestu lidským tělem. Muzeum, založené roku 1912, se nesoustředí na typické exponáty, ale spíše na interaktivní prezentaci poznatků o lidském organismu. Prostřednictvím modelů, instalací a multimediálních prvků pochopíte fungování svého těla od buněčné úrovně až po komplexní systémy. Projděte se obřím modelem srdce, prozkoumejte trávicí trakt nebo se seznamte s tajemstvím lidského mozku. Muzeum hygieny v Drážďanech není jen nudnou učebnicí anatomie, ale zábavným a poučným zážitkem pro celou rodinu. Neváhejte a zařaďte ho do svého programu při návštěvě Drážďan.
Velká zahrada: Oáza klidu v centru
Uprostřed historického jádra Drážďan, jen pár kroků od Zwingeru a Semperovy opery, se rozkládá poklidná oáza zeleně – Velká zahrada. Tento rozlehlý park, založený v 17. století, nabízí únik od ruchu velkoměsta a zároveň skýtá fascinující pohled do historie Drážďan. Procházka stíněnými alejemi vás zavede k působivé fontáně s Tritony, baroknímu skleníku nebo k miniaturnímu zámku, který sloužil jako letní sídlo saských kurfiřtů. Velká zahrada je ideálním místem pro odpočinek, piknik s přáteli nebo pro romantickou procházku ve dvou. Nechte se okouzlit krásou a klidem tohoto jedinečného parku a objevte jeho skryté kouty, které v sobě ukrývají nejednu vzpomínku na slavnou minulost Drážďan.
Pfundsův mléčný obchod: Krása z keramiky
V srdci Drážďan, mezi Brühlovou terasou a kostelem Frauenkirche, se nachází skutečný klenot secesní architektury – Pfundsův mléčný obchod. Tato památka, původně otevřená v roce 1909, uchvacuje návštěvníky dodnes svou opulentní výzdobou z keramických dlaždic. Za jejím vznikem stojí slavná drážďanská manufaktura Villeroy & Boch, která pro tento projekt vytvořila na 15 000 ručně malovaných dlaždic. Fasáda obchodu, zdobená motivy květin, zvířat a venkovských scenérií, je pastvou pro oči a připomíná spíše umělecké dílo než obchod s potravinami. Interiér obchodu, i když z velké části zničený během bombardování Drážďan v roce 1945, si zachoval část své původní krásy. Obzvláště působivý je strop zdobený mozaikou s motivy zvířat symbolizujících hojnost a prosperitu. Pfundsův mléčný obchod je dnes nejen oblíbenou turistickou atrakcí, ale také symbolem drážďanské secese a mistrovství zdejších řemeslníků.
Publikováno: 13. 11. 2024
Kategorie: cestování