Dovolená v Egyptě: Tipy a triky pro nezapomenutelnou cestu

Dovolená V Egyptě Rady

Letenka: Přímý let nebo s přestupem?

Při plánování vaší vysněné dovolené v Egyptě je volba letenky jedním z nejdůležitějších kroků. Ať už dáváte přednost pohodlí nebo se snažíte ušetřit, otázka "přímý let nebo s přestupem?" je klíčová. Přímé lety z Prahy do Hurghady nebo Marsa Alam jsou sice rychlejší a pohodlnější, ale často za ně zaplatíte více. Pokud vám nevadí strávit pár hodin navíc na letišti a chcete ušetřit, lety s přestupem, například ve Vídni, Istanbulu nebo Dubaji, mohou být skvělou volbou. Nezapomeňte ale započítat čas strávený na přestupech do celkové délky cesty, abyste nepřišli o drahocenný čas na slunění u moře. Před finálním rozhodnutím si důkladně prostudujte nabídky různých leteckých společností a porovnejte ceny i délku letů. Ať už zvolíte jakoukoli variantu, přejeme vám příjemný let a nezapomenutelnou dovolenou v Egyptě!

Vízum: Po příletu nebo online?

Plánujete dovolenou v Egyptě a nejste si jistí, jak je to s vízem? Dobrá zpráva je, že máte na výběr! Vízum si můžete vyřídit předem online nebo až po příletu na letišti v Egyptě. Obě varianty mají svá pro a proti. Online žádost o vízum je pohodlná a rychlá, vyhnete se frontám na letišti a máte jistotu, že vám bude vízum uděleno. Na druhou stranu, vyřízení víza po příletu je o něco levnější a pro někoho méně stresující, protože se o nic nemusíte starat předem.

Při vyřizování víza online vyplníte jednoduchý formulář a zaplatíte poplatek kartou. Vízum vám pak přijde emailem během pár dní. Na letišti pak jen projdete speciální přepážkou pro držitele e-víza. Pokud se rozhodnete pro vízum po příletu, stačí si na letišti zakoupit turistickou známku a vyplnit krátký formulář. Mějte na paměti, že fronty na vízum po příletu můžou být dlouhé, obzvlášť v hlavní sezóně.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, nezapomeňte, že váš cestovní pas musí být platný ještě minimálně 6 měsíců po plánovaném návratu z Egypta.

Doprava: Taxi, autobus, pronájem auta?

Egypt nabízí cestovatelům různé možnosti dopravy. Pojďme se podívat na taxi, autobus a pronájem auta.

Srovnání možností ubytování v Egyptě
Vlastnost Hotel Apartmán
Cena Vysoká Nižší
Stravování All inclusive běžné Vlastní stravování
Soukromí Nižší Vysoké
Vybavení Bazény, restaurace, animační programy Kuchyně, obývací pokoj, někdy bazén

Taxi je v Egyptě dostupné a levné. Vždy si domluvte cenu předem, abyste se vyhnuli nedorozuměním. Ujistěte se, že má taxi funkční taxametr. Taxi je ideální pro krátké vzdálenosti ve městech.

dovolená v egyptě rady

Autobusy jsou cenově dostupným způsobem, jak cestovat mezi městy v Egyptě. Existují státní i soukromé autobusové společnosti. Doporučuje se rezervovat si jízdenky předem, zejména během hlavní sezóny. Autobusy jsou pohodlné a klimatizované.

Pronájem auta je možnost pro ty, kteří chtějí prozkoumat zemi vlastním tempem. Pro řízení v Egyptě budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz. Doprava v Egyptě může být chaotická, proto se doporučuje opatrnost. Mějte na paměti, že některé silnice, zejména v odlehlých oblastech, nemusí být v dobrém stavu.

Při výběru dopravy v Egyptě zvažte svůj rozpočet, čas a úroveň pohodlí.

Jízda: Pravidla a zvyklosti na silnicích

Při cestování po Egyptě, ať už se chystáte na pyramidy v Gíze nebo k Rudému moři, je důležité si uvědomit, že pravidla silničního provozu se od těch českých liší a jejich dodržování není vždy samozřejmostí. Doprava v Egyptě, zejména ve velkých městech jako je Káhira, může být chaotická a nepředvídatlná.

I když si v Egyptě můžete pronajmout auto, doporučujeme spíše využít služeb taxi nebo Uberu, abyste se vyhnuli zbytečnému stresu. Pokud se přeci jen rozhodnete řídit, buďte velmi opatrní, trpěliví a očekávejte nečekané. Místní řidiči často nedodržují rychlostní limity, předjíždějí v nepřehledných úsecích a troubení klaksonem je běžnou součástí komunikace na silnici.

Důležité je mít na paměti, že v Egyptě se jezdí vpravo a přednost zprava se často ignoruje. Při řízení v noci buďte obzvlášť opatrní, protože pouliční osvětlení nebývá vždy spolehlivé a mnoho vozidel jezdí s nefunkčními světly.

Výlety: Organizované nebo na vlastní pěst?

Plánujete dovolenou v Egyptě a nejste si jistí, zda se vydat na výlety s cestovní kanceláří, nebo na vlastní pěst? Obě varianty mají svá pro a proti.

Organizované výlety s delegátem jsou pohodlné a bezstarostné. Autobus vás vyzvedne přímo u hotelu a delegát se postará o vše potřebné, včetně vstupenek a průvodce. Navíc máte jistotu, že uvidíte ta nejzajímavější místa. Nevýhodou může být vyšší cena a menší flexibilita.

Naopak, cestování na vlastní pěst vám dává svobodu a možnost přizpůsobit si program vlastním představám. Můžete se zdržet déle na místech, která vás zaujmou, a vynechat ta, která vás tolik nelákají. Navíc ušetříte peníze za delegáta. Nevýhodou je nutnost vlastní organizace, dopravy a shánění vstupenek. V Egyptě je také důležité dbát na bezpečnost a vyhýbat se rizikovým oblastem.

dovolená v egyptě rady

Pro koho je tedy jaká varianta vhodnější? Pokud preferujete pohodlí, bezstarostnost a jistotu, zvolte organizovaný výlet. Pokud si rádi plánujete dovolenou sami, chcete mít flexibilitu a ušetřit peníze, vydejte se na výlety na vlastní pěst. Ať už se rozhodnete jakkoli, přejeme vám krásnou dovolenou v Egyptě!

Bezpečnost: Na co si dát pozor?

Egypt je obecně bezpečná země pro turisty, ale je důležité dbát na základní bezpečnostní opatření. Doporučuje se pít pouze balenou vodu a vyhýbat se konzumaci jídla od pouličních prodejců. V turistických destinacích buďte obezřetní na kapsáře a nenechávejte své cennosti bez dozoru. Při výběru výletů se obraťte na ověřené cestovní kanceláře a vyhněte se rizikovým aktivitám. Vždy respektujte místní kulturu a zvyky, oblékejte se skromně, zejména při návštěvě náboženských památek. Před cestou se informujte o aktuální politické situaci a případných bezpečnostních upozorněních od Ministerstva zahraničních věcí ČR. Mějte u sebe kopie důležitých dokumentů a kontakt na českou ambasádu v Káhiře. V případě jakýchkoli problémů se neváhejte obrátit na místní policii nebo na vaši cestovní kancelář.

Pojištění: Nezbytná ochrana na cestách

Egypt láká svými památkami, mořem a sluncem, ale i zde se mohou přihodit nepředvídatelné situace. Proto je cestovní pojištění naprostou nezbytností. Představte si, že vám onemocní dítě, ztratíte zavazadla s doklady a penězi, nebo si nešťastnou náhodou způsobíte úraz. Bez cestovního pojištění by vás takové situace mohly stát nemalé finanční prostředky, v horším případě i zdraví.

Při výběru pojištění se zaměřte na rozsah krytí. Důležité je pojištění léčebných výloh, a to včetně repatriace, tedy převozu zpět do České republiky. Dále zvažte pojištění odpovědnosti za škodu, zavazadel, storna zájezdu a úrazové pojištění. Nezapomeňte na aktivity, kterým se chcete v Egyptě věnovat. Pokud plánujete potápění, šnorchlování nebo výlety do pouště, ujistěte se, že jsou tyto aktivity zahrnuty ve vašem pojištění.

Cenu pojištění ovlivňuje délka pobytu, rozsah krytí a vybraná pojišťovna. Nevybírejte pouze podle ceny, ale věnujte čas porovnání nabídek a výluk z pojištění. Investice do kvalitního cestovního pojištění se vám vyplatí. Zajistí vám klidnou dovolenou s vědomím, že i v případě nenadálých událostí se o vás někdo postará.

dovolená v egyptě rady

Peníze: Měna, směna, platba kartou

V Egyptě se platí egyptskou librou (EGP). Kurz se neustále mění, proto je dobré si ho před cestou zkontrolovat a vyměnit si peníze postupně. Větší hotely, restaurace a obchody akceptují platební karty, ale na trzích a v menších podnicích se vyplatí mít hotovost. Při placení kartou se často setkáte s poplatkem za transakci. Doporučuje se informovat se o výši poplatku u vaší banky. Směnu si můžete zařídit na letišti, v hotelu nebo ve směnárnách. Směnárny obvykle nabízejí výhodnější kurz než hotely. Při výběru směnárny si dejte pozor na skryté poplatky. V Egyptě je běžné smlouvání, a to i o ceně směny. Nebojte se smlouvat a usmlouvat si co nejlepší kurz.

Spropitné: Kdy a kolik dávat bakšiš?

Spropitné, v Egyptě známé jako „bakšiš“, je nedílnou součástí kultury a očekává se téměř za každou službu. Není to však povinnost, ale spíše projev spokojenosti a poděkování. Vždy mějte u sebe drobné egyptské libry (EGP), ideálně bankovky s hodnotou 5, 10 a 20 EGP. V hotelech je běžné nechávat spropitné pokojské, a to zhruba 5-10 EGP denně. V restauracích se dává spropitné ve výši 10 % z ceny, pokud již není zahrnuto v účtu. Při výletech se očekává bakšiš pro průvodce (cca 50-100 EGP na osobu a den) a řidiče (cca 25-50 EGP na osobu a den). Nezapomeňte také na spropitné pro nosiče zavazadel (5-10 EGP za zavazadlo), obsluhu v barech (5-10 EGP za nápoj) a toaletáře (5 EGP). Pamatujte, že spropitné by mělo být vždy dobrovolné a záviset na vaší spokojenosti se službou.

Jazyk: Základní fráze pro turisty

Ať už se chystáte do rušných ulic Káhiry nebo za odpočinkem u Rudého moře, znalost pár základních frází vám pobyt v Egyptě rozhodně zpříjemní. Egypťané si vaší snahy o konverzaci v jejich jazyce velmi váží. Nebojte se tedy a zkuste to!

Pozdravy a zdvořilostní fráze:

Dobrý den: Sabah al-khayr (odpověď: Sabah an-nur)

Dobrý večer: Masaa al-khayr (odpověď: Masaa an-nur)

Děkuji: Shukran (odpověď: Afwan)

Prosím: Min fadlik (muž) / Min fadlik (žena)

Ano: Aywa

Ne: La

Promiňte: Aasif (muž) / Aasifa (žena)

Nerozumím: Maafish, ma bafehm

Mluvíte anglicky?: Bit'kallim Inglizy?

Užitečné fráze:

Kolik to stojí?: Bikam da?

Potřebuji taxi: Ana mee'awiz taxi

Kde je toaleta?: Fin el-hammam?

Pomoc!: El-nagada!

Nezapomeňte, že v turistických oblastech se domluvíte i anglicky a někdy i německy. Přesto i pár slov v arabštině vám otevře dveře k autentičtějšímu zážitku z vaší dovolené v Egyptě.

dovolená v egyptě rady

Publikováno: 06. 07. 2024

Kategorie: cestování

Autor: MilosVancura

Tagy: dovolená v egyptě rady | rady pro dovolenou v egyptě